Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ticaret siteleri Google Analytics Filtreleme raporlarını nasıl kullanabilir?

//

Ticimax Bilgi Merkezi

// E-ticaret siteleri Google Analytics Filtreleme raporlarını nasıl kullanabilir?

Google Analytics raporlarında kimi zaman farklı kaynaklardan gelen trafik raporları dikkatinizi çekebilir ve bunları raporlarda görmek istemeyebilirsiniz, bunlar ödeme sayfasından gelen banka yolu raporları, dahili trafik vb. Bu tarz kaynakları engellemek için Google Analytics filtreleme modellerini kullanabilirsiniz. Ziyaret raporlarınızı daha sağlıklı bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Bu rapor modelleri;

Dahil et ve hariç tut filtreleri, uygulamanız durumunda isabet dikkate alınmaz ve kaydedilmez. Örn; Hariç tut filtrelerini Google botlarından gelen sayfaları engellemek için de kullanabilirsiniz. Dahil et filtreleri ise isabetin uygulanan filtre ile eşleşip kaydedilmesini sağlar.

Ara ve değiştir filtreleri raporlama görünümündeki verileri işlenirken değiştirmek üzere bu modeli kullanabilirsiniz. Örn; ana makine adınızı www. İle girdiyseniz sonrasında ara ve değiştir filtresi ile www. Önekini kaldırarak anamakine adını değiştirebilirsiniz.

Dahili trafiği hariç tutma, IP adresi ekleyerek belirli bir IP'den gelen isabetlerin raporlarda görünmesini engelleyebilirsiniz. Örn; Ofisinizden kendi e-ticaret sitenize girişlerin Analytics'te ziyaret olarak algılanmasını istemiyorsanız Ofis IP'nizi hariç tutabilirsiniz.

Alan yönlendirmelerini filtreleme, Yönlendirme trafiği farklı kaynaklardan gelen trafiklerdir. Bu sosyal medya veya farklı siteler olabilir. Örn, herhangi bir siteden veya kaynaktan gelen yönlendirme trafiklerini bu filtreleme modeli ile hariç tutabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz en sık kullanılan filtreleme modelleri dışında Google Analytics'te coğrafi, özel filtreleme ya da sosyal ağ yönlendirmeleri içinde filtrelemeler mevcuttur. Bunlara ek olarak en sık kullanılan filtreleme modellerinden biri de sanal poslardan gelen yönlendirme trafiğinin hariç tutulmasıdır. Google Analytics yönlendirme (edinme>yönlendirme) raporlarında çoğu zaman referral olarak sanal pos adreslerini görebilirsiniz. Bu tip durumlar satış raporlarının yanlış yorumlanmasına neden olabilmektedir. Sanal pos adreslerinin görünmesini engellemek için Google Analytics yönlendirme hariç tut filtrelemeleri kullanabilirsiniz. Örn; spos.isbank.com .tr, sanalposprov.garanti.com.tr, mpi.bankasya.com.tr, sanalakpos.com, fbwebpos.com, sanalpos.halkbank.com.tr, vpos.advantage.com.tr bu adresleri hariç tut filtrelerinizde kullanarak raporlarınızın dışında tutabilirsiniz.

 

 

 

**Filtreleme tanımlayabilmeniz için düzenleme yetkisine sahip olmanız gerekmektedir. Aksi halde bu alanda bir işlem yapamazsınız.

Ticimax E-ticaret alt yapısı ile paneliniz üzerinden Google Analytics entegrasyonunuzu tek adımda yapabilirsiniz. İncelemek için şimdi demo isteyin.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : [email protected]
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN