Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

2021 Yılı İlk 6 Ay E-ticaret Verileri Açıklandı

İçerikler;

2021 Yılı e-ticaret verileri Elektronik Ticaret Dairesi Başkanlığı tarafından 13.10.2021 tarihinde yayımlandı. Yayımlanan raporda Ocak 2021 ve Haziran 2021 tarihleri arasındaki elektronik ticaret ile ilgili istatistikleri belirli unsurlar baza alınarak kamu ile paylaşıldı.

 

Yayımlanan rapor 2020 Yılı İlk 6 Ay E-ticaret verileri ile karşılaştırıldığında, E-ticarette 2021 yılının ilk 6 aylık döneminde bir önceki yıla oranla yaklaşık %75,6’lık bir artış yaşandığı görülüyor. E-ticaret hacmindeki bu büyüme de 161 Milyar TL olarak öne çıkıyor. 2021 yılı ilk 6 ay e-ticaret verilerinde sipariş adedinin %94,4’lük bir artışla 850,7 milyon siparişten 1 milyar 654 sipariş adedine yükseldiği görülüyor.

 

Gelin şimdi hep beraber daha detaylı bir şekilde 2021 yılı ilk 6 ay e-ticaret verilerine bir göz atalım.

 

İlgili İçerik; 2020 Yılı E-ticaret Verileri

 

2021 Yılı İlk 6 Ay E-ticaret Verileri Açıklandı

 

E-ticaret Yapan İşletmelere İlişki Veriler

 

2021 Yılı İlk 6 Ay E-ticaret bülteninde e-ticaret yapan işletmelere ilişkin çarpıcı veriler bulunuyor. İlgili bültene göre;

 
 • Türkiye’de 2021 yılının ilk 6 ayında e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletme sayısının 321.742 olduğu görülmektedir.
 • E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin 23.373 tanesi ETBİS’e kayıtlı hizmet sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir.
 • E-ticaret işletmelerinin 312.532 tanesi pazaryeri platformlarında da faaliyet göstermektedir.
 • ETBİS’e kayıtlı olan e-ticaret sitesi sayısı 28.029’dur.
 • ETBİS’e kayıtlı olan 28.029 işletmenin 14.154 tanesi hem e-ticaret siteleri üzerinden hem de pazaryeri platformlarından satış yapmaktadır.
 

2021 E-ticaret Yapan İşletme Verileri

 

E-ticaretin Genel Ticarete Oranı ( Aylara Göre Dağılım)

 

2021 Yılı İlk 6 Ay E-ticaret bülteninde e-ticaret sektörünün genel ticarete oranına yönelik 6 aylık veriler de kamu ile paylaşılmıştır.

 
 • 2021 yılının ilk 6 ay verileri göz önünde bulundurulduğunda e-ticaret sektörünün genel ticarete oranının %17,6 olduğu görülmektedir.
 • İstatiksel bilgiler bu oranın en yüksek olduğu ay olarak Mayıs ayını bizlere göstermektedir.
 • Mayıs ayında e-ticaretin genel ticarete oranı %20,2’dir.
 • Haziran döneminde başlayan normalleşme süreci ile beraber Haziran ayında e-ticaretin genel ticaret oranı %15,2’ye düşmüştür.
 

2021 E-ticaret Genel Ticarete Oranı

 

ETBİS Kullanım Verileri

 

Ticaret Bakanlığı tarafından e-ticaret yapan firmalara yönelik hazırlanan ETBİS, işletmelerin e-ticarete dair bilgilere ulaşabileceği ve belirli şeyleri sorgulayabileceği bir platformdur. İnternetten alışveriş yapan tüketicileri korumak ve e-ticaret verilerini kayıt almak için hayata geçirilen bu proje 2021 yılında birçok işletme tarafından kullanılmıştır.

 
 • 2021 yılının ilk 6 ayında ETBİS’i kullanan kişi sayısı 1 milyon 800 bin kişiyi aşmıştır.
 • E-ticaret firmalarının e-ticaret ile ilgili bilgilere ulaştığı E-ticaret Akademisi’ni kullanan kişi sayısı yaklaşık 68 bindir.
 • ETBİS’te yer alan ve işletmelerin kendilerine özel danışmanlık almasını sağlayan E-ticaret Danışmanı Özelliği ise 104 binden fazla kişi tarafından kullanılmıştır.
 

2021 E-ticaret ETBİS Kullanım Verileri

 

Aracı Hizmet Sağlayıcılar ile Satış Yapan İşletmelere Yönelik Bilgiler

 

Elektronik ticaret dairesi başkanlığı tarafından yayımlanan raporda aracı hizmet sağlayıcı bünyesinde satış yapan işletmelere yönelik de önemli bilgiler yer almaktadır.

 
 • E-ticaret yapan 221.012 işletmenin yalnızca bir aracı hizmet sağlayıcısı üzerinden satış yaptığı görülmektedir.
 • 47.131 işletmenin iki aracı firma ile çalıştığı öne çıkmaktadır.
 • 3 aracı firma ile çalışan işletme sayısı 24.402’dir.
 • 4 aracı firma ile çalışmayı tercih eden işletme sayısı 13.086’dır.
 • 5 ve 5’ten fazla aracı hizmet sağlayıcısı ile çalışan işletme sayısının ise 6892 olduğu görülmektedir.
 

İlgili istatistikler pazaryeri platformları üzerinden satış yapan kişi ve işletmelerin daha çok bir platform üzerinden satış yaptığını göstermektedir. Bununla beraber pazaryeri sayısı arttığında ise işletme sayılarının büyük oranlar düştüğü öne çıkmaktadır.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

 

2021 E-ticaret Aracı Hizmet Sağlayıcısı Pazaryeri Satış Verileri

 

E-ticaret Yapan Firmaların İllere Göre Dağılımı

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satan işletmelerin illere göre dağılımı göz önünde bulundurulduğunda birçok e-ticaret firmasının İstanbul’da faaliyet gösterdiğini söylemek mümkündür. Bununla beraber İstanbul’dan sonra Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Konya illerinde e-ticaret yapan işletme sayısının fazla olduğu öne çıkmaktadır.

 

Aşağıdaki tabloda sizlerde e-ticaret yapan firmaların illere göre dağılımını toplu bir şekilde görebilirsiniz.

 
İl Oran
İstanbul %41
Ankara %8
İzmir %6,5
Bursa %4
Antalya %3,5
Konya %2
 

E-ticaret Harcamalarının Yurtiçi ve Yurtdışı Dağılımı

 

Elektronik Ticaret Dairesi Başkanlığı tarafından yayımlanan bültende e-ticaret harcamalarının yurtiçi ve yurtdışındaki dağılımına yönelik bilgilerde bulunmaktadır. 2021 yılı ilk 6 ay verilerinde;

 
 • Yurtiçi harcamalarının 148 milyar TL olduğu öne çıkmaktadır.
 • Yurtiçi harcamaların payı %91,9’dur.
 • Farklı ülke vatandaşlarının Türkiye’de bulunan e-ticaret sitelerinden yaptığı alışverişlerin tutarı 6,92 milyar TL’dir. Bu tutar yaklaşık %4,3’lük bir orana tekabül etmektedir.
 • Türk vatandaşlarının yurtdışında bulunan e-ticaret sitelerinden yaptığı alışverişlerin tutarı ise 6,07 milyar TL’dir. Bu tutar %3,8’lik bir orana denk gelmektedir.
 

Yurtiçi ve yurtdışı harcamalara yönelik istatistikler göz önünde bulundurulduğunda genellikle yurtiçinde yapılan e-ticaret alışverişlerinin daha yoğun olduğu görülmektedir.

 

2021 E-ticaret Yurtiçi ve Yurtdışı Dağılımı

 

2021 Yılı İlk 6 Ayında Sektörlere Yönelik Değişimler

 

Elektronik Ticaret Dairesi Başkanlığı tarafından yayımlanan bültende 2021 Yılı İlk 6 Ayında Sektörlere Yönelik Değişimler, 2020 Yılı İlk 6 Ay Verileri Göz Önünde Bulundurularak karşılaştırmalı bir şekilde hazırlanmıştır.

 
 • 2021 Yılı ilk 6 aylık e-ticaret verileri incelendiğinde küçük ev aletleri ve beyaz eşya sektörlerinde 22,4 milyar TL, giyim, aksesuar ve ayakkabı sektörlerinde 10,9 milyar TL, elektronik sektöründe 7,3 milyar TL harcandığını göstermektedir.
 • Gıda ve süpermarket alışverişlerinde 6,1 milyar Tl, yemek sektöründe 6,1 milyar TL, havayolları sektöründe 6 milyar TL ve seyahat sektöründe 3,8 milyar TL harcanmıştır.
 

E-ticaret istatistikleri 2021 yılının ilk 6 ayında en çok küçük ev aletleri ve beyaz eşya sektöründe harcamaların yapıldığını göstermektedir.

 

2021 Yılı İlk 6 Ay E-ticaret Sektör Verileri

 

AHS’ler Üzerinden Yapılan Alışverişlerin Cinsiyete ve Platforma Göre Dağımı

 

Trendyol, N11, Hepsiburada vb. pazaryeri platformları üzerinden yapılan alışverişlere yönelik istatistikler de ilgili bültende kullanıcılar ile paylaşılmıştır. Aracı Hizmet Sağlayıcılar üzerinden yapılan alışverişlerin;

 
 • %46’sı kadınlar tarafından yapılmıştır.
 • %54’ü erkekler tarafından yapılmıştır.
 • Tüketicilerin %59’u mobil uygulamalar üzerinden alışveriş yapmıştır.
 

Kısacası bu istatistikler tüketicilerin daha çok mobil platformlar üzerinden alışveriş yaptığını göstermektedir. Bu nedenle e-ticaret firmaları için mobil uygulamalar zamanla zorunlu hale gelmeye başlayacaktır.

 

2021 E-ticaret AHS Cinsiyet ve Platform Dağılımı

 

İllere Göre E-ticaret Alışverişlerinin Dağılımı

 

2021 yılının ilk 6 ayında illere göre e-ticaret alışverişleri istatistikleri İstanbul’da yaşayan tüketicilerin daha çok internetten alışveriş yaptığını göstermektedir.

 

2021 yılının il ayında e-ticaret alışverişlerinin ;

 
 • %35’i İstanbul’dan yapılmıştır.
 • %8’i Ankara’dan yapılmıştır.
 • %6’sı İzmir’den yapılmıştır.
 • %3,5’i Bursa ve Antalya’dan yapılmıştır.
 • %2,6’sı Kocaeli’den %1,6’sı Gaziantep, Anada, Muğla ve Mersin’den yapılmıştır.
 

2021 E-ticaret İllere Göre Dağılımı

 

Toplam Gönderiler ve E-ticaret Gönderilerine İlişkin İstatistiksel Bilgiler

 

2021 yılı e-ticaret istatistiklerinde önemli olan bir başka alan da gönderilerdir. Ülkemizde yapılan gönderilerin %55’ini e-ticaret gönderilerinin oluşturduğunu %45’ini ise e-ticaret dışı gönderilerin oluşturduğunu söylemek mümkündür.

 

2021 E-ticaret Gönderş Verileri

 

Ziyaretlerin E-ticarete Dönüşme Oranı

 

2021 yılının ilk 6 ayında e-ticaret sitelerini ziyaret eden tüketicilerin alışveriş yapma oranı %1,9’dur. Yani kısacası ziyaretlerin e-ticaret dönüşüm oranının %9,1 olduğunu söylemek mümkündür.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Conversion Rate (Dönüşüm Oranı) Nedir?

 

2021 E-ticaret Ziyaret Dönüşüm Oranları

 

Ödeme Şekline Göre Sepet Tutarları

 

2021 yılının ilk 6 ayında e-ticaret ortalama sepet tutarının 99 TL olduğu görülmektedir. Bununla beraber ödeme yöntemlerine göre ortalama sepet tutarının farklılık gösterdiğini de söylemek mümkündür.

 
 • Havale ve EFT ile ödeme yapılan alışverişlerde ortalama sepet tutarı 60 TL’dir.
 • Kredi kartı ve banka kartı ile yapılan alışverişlerde ortalama sepet tutarı 173 TL’dir.
 • Kapıda ödeme ile yapılan alışverişlerde ortalama sepet tutarı 65 TL’dir.
 

Bu yöntemlerle yapılan alışverişler ve ortalama sepet tutarları göz önünde bulundurulduğunda ortalama sepet tutarının 99 TL olduğu öne çıkmaktadır.

 

İlgili İçerik; Ortalama Sepet Tutarını Artırmak İçin İpuçları

 

2021 E-ticaret Ödeme Şekline Göre Sipariş Oranları

 

Sektörlere Göre Ortalama Sepet Tutarları

 

2021 yılının e-ticaret istatistikleri sektörlere göre ortalama sepet tutarında değişiklikler olduğunu göstermektedir. 2021 yılının ilk 6 ayında konaklama, havayolları, giyim, eğlence, çiçekçilik gibi sektörlerde ortalama sepet tutarı yükselirken elektronik, gıda ve yemek sektörlerinde ortalama sepet tutarının düştüğü görülmektedir.

 
Sektör 2021 yılı ortalama sepet tutarı 2020 yılı ortalama sepet tutarı
Konaklama 4090 2118
Havayolları 1092 906
Giyim, Ayakkabı ve Aksesuar 251 214
Eğlence ve sanat 453 140
Elektronik 154 167
Çiçekçilik 105 89
Gıda ve Market 77 101
Yemek 51 53
 

İlgili istatiksel veriler normalleşme dönemi ile beraber konaklama, havayolları ve eğlence sektörlerinde artışların yaşandığını göstermektedir.

 

Sektörlere Göre Taksitli ve Peşin İşlem Oranları

 

2021 yılı e-ticaret istatistiklerinde sektörler bazında taksitli ve peşin işlemlere yönelik bilgileri de bize sunmaktadır. E-ticaret alışverişlerinin 2021 yılının ilk 6 ayında %86,4’ü peşin ödemeler %13,4’ü ise taksitli ödemeler ile tahsil edilmiştir. Sektörlere göre peşin ve taksitli işlemlerde büyük farklılıklar bulunmaktadır. Gelin şimdi hep beraber bunlara bir göz atalım.

 
Sektör Taksitli İşlem Oranı Peşin İşlem Oranı
Seyahat, taşımacılık ve depolama sektörleri %17,87 %82,13
Konaklama %21,62 %78,38
Kitap ve dergi %8,30 %91,70
Ayakkabı ve Aksesuar %26,23 %73,77
Havayolları %10,13 %89,87
Elektronik %27,64 %72,36
Ev ve Dekorasyon %68,85 %31,15
Küçük Ev Aletleri ve Beyaz Eşya %32,97 %67,03
 

E-ticaret’in Günlere Göre Dağılımı

 

2020 yılı e-ticaret istatistikleri incelendiğinde e-ticaretin günlere göre dağılımında normal bir görüntü karşımıza çıkmaktaydı. Fakat 2021 yılı e-ticaret istatistikleri e-ticaretin günlere göre dağılımında dalgalanmalar olduğunu bize göstermektedir. E-ticaret’in günlere göre dağılımına yönelik istatistiksel bilgiler aşağıdaki tabloda verilmiştir;

 
Gün Oran
Pazartesi %17,20
Salı %12,20
Çarşamba %18,30
Perşembe %11,10
Cuma %16,40
Cumartesi %8,30
Pazar %16,40
 

E-ticaret’in Aylara Göre Dağılımı

 

2021 yılı ilk 6 ay e-ticaret istatistikleri e-ticaret harcamalarının en çok mayıs ayında gerçekleştiğini göstermektedir. Bir önceki yıla göre e-ticaret harcamalarının aylara göre dağılımında artışlar olduğu görülmektedir.

 
Ay 2020 yılı ( Milyar TL) 2021 yılı ( Milyar TL)
Ocak 14,9 25,8
Şubat 15,2 23,9
Mart 13,7 26,6
Nisan 13,1 28,5
Mayıs 15,5 29,5
Haziran 17,5 26,8
 

Ticimax ile E-ticaret Başlayın

 

E-ticaret istatistikleri e-ticaret sektörünün her yıl geliştiğini ve hacim kazandığını göstermektedir. Sizler de bu büyümeden pay almak istiyorsanız e-ticaret sitenizi kurarken Ticimax e-ticaret alt yapılarını tercih edebilir ve anında internetten satışa başlayabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret