Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

A/B Testi ve E-ticaretteki Önemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İçerikler;

E-ticaret siteleri dijitalleşen ve rekabet ortamının arttığı günümüzde yenilikçi bir bakış açısıyla hareket etmek zorundadır. Özellikle tüketicilerin beklentilerine sürekli olarak karşılık verebilmek için e-ticaret sitelerini a/b testing nedir konusunda araştırmaya koyulmaktadır.

 

Bugünkü yazımızda tüketicilerin beklentileri ve e-ticaret sitelerinde ne görmek istediklerine dair test yapmayı mümkün kılan araçlar üzerinde duracağız. E-ticaret sitelerinin kullanıcı deneyimini artırmak ve tüketici davranışlarına doğru karşılık verebilmeleri açısından kullanması gereken a/b testi örnekleri konusunda bilgiler vereceğiz.

 

E-ticaret A/B Testi Önemi

 

a/b testing Nedir?

 

a/b testi nedir dediğimizde bir e-ticaret sitesinin ziyaretçi ya da müşterileri siteye geldiklerinde satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce ne görmek istediklerini öğrenmek için kullanılan önemli araçlardan biridir. a/b test araçları firmaların reklam bütçelerini büyük oranda düşürmelerini sağlamaktadır.

 

a/b testleri genellikle sitedeki; metin, görsel, kişiselleştirme, SEO, landing page, harekete geçirici mesaj (CTA) gibi alanlara odaklanmaktadır. Bu alanlarda farklı seçenekleri ziyaretçilere sunarak onların tepkisine göre sitede yapılan değişikliklere odaklanılmaktadır.

 

Testler, site ziyaretçilerinin başarılı bir site ile karşılaşmalarını ve beklentilerine karşılık vermeyi ve günün sonunda e-ticaret sitelerinin müşteri memnuniyeti kazanmasını ve satışlarını artırması hedeflenmektedir.

 

Birkaç başlıkta a/b testing nedir ?

 
 • E-ticaret sitelerinin tasarım, içerik, harekete geçirici mesaj (CTA) gibi alanlarının iyileştirilmesine odaklanmaktadır.
 • Tüketici davranışlarına göre değişiklik yapılmak istenen alanlarla ilgili farklı varyasyonlar denenerek test edilmektedir.
 • Farklı içerikler denenerek ziyaretçilerin tepkileri analiz edilmektedir.
 • Farklı tasarım seçenekleri farklı kullanıcılara gösterilerek tüketici davranışlarının ölçülmesi sağlanmaktadır.
 • Farklı ürün sınıflandırmaları üzerinde müşteri beklentilerini test eder.
 
İlgili İçerik; A/B Testi Nedir? E-ticaret Siteleri için A/B Test İpuçları
 

İlgili İçerik; Dijital Pazarlama Terimleri Nelerdir?

 

İlgili İçerik; İçerik Pazarlaması Sözlüğü

 

A/B Testing Nedir

 

a/b testi alanları Nedir?

 

A/B testi yukarıda da anlattığımız gibi farklı içerik, tasarım, görsel gibi alanları farklı varyasyonlarla farklı ziyaretçilere gösterme işlemidir.

 

Farklı a/b test örnekleri üzerinden yola çıkılarak ziyaretçilerin hangi varyasyona daha çok ilgi duyduğunu saptayarak e-ticaret sitesinin işlevleri için doğru kararlar alınması amaçlanmaktadır.

 

a/b testi alanları bu nedenle e-ticaret sitesinin pek çok alanını kapsamaktadır. Bunlara; tasarım, içerik, görsel, SEO, reklam, ürün, fiyat, kargo, ödeme gibi pek çok alan dahil edilebilmektedir.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri

 

İlgili İçerik; İyi Bir E-ticaret Sitesi Nasıl Olmalı?

 

İlgili İçerik; Özel Günlerde CRM Müşteri Verilerini Verimli Kullanma Yöntemleri E-ticaret A/B Testi Alanları

 

a/b testinin avantajları Nelerdir?

 

A/B test alanları farklı segment ve varyasyonlarda en iyi sonuç elde edilene kadar yapılmalıdır. Özellikle sürekli değişen tüketici davranışlarını takip edebilmek ve beklentilere karşılık verebilmek için e-ticaret sitelerinin test yapması oldukça gereklidir. Aşağıda birkaç gereklilik ve fayda üzerinde durduk.

 
 • Her test kendi içinde ve yapılan diğer testlerle birlikte sağlıklı bir sonuç alınmasına katkı sunmaktadır.
 • İş ve kullanıcı deneyiminin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
 • Tüketici davranışlarının analiz edilmesini sağlamaktadır.
 • E-ticaret site tasarımlarında müşteri deneyiminin artırılmasına katkı sunulmaktadır.
 • Ürünleri listeleme ve sınıflandırma konusunda müşteri deneyiminin geliştirilmesi sağlanmaktadır.
 • SEO uyumlu şekilde e-ticaret sitesinin optimize edilmesi sağlanmaktadır.
 • Müşteri sorunlarının doğru bir şekilde analiz edilip çözüme kavuşturulması ve gerekli yenilik ve düzenlemelerin yapılması sağlanmaktadır.
 • Müşterilere iyi bir online alışveriş deneyimi kazandırılmasını mümkün kılarak e-ticaret sitelerinin dönüşüm oranlarına katkı sunmaktadır.
 • E-ticaret sitelerinin mutlu müşteri portföyünü geliştirmesine katkı sunarak müşteri sadakati, geri dönüş oranlarının artırılması gibi başarılar sağlanmaktadır.
 • a/b testi yapmak e-ticaret sitelerinin reklam ve dijital pazarlama alanında olumlu yol kat etmesi konusunda yol haritası olmaktadır.
 • Kullanıcı deneyimlerindeki değişikliği analiz etmek açısından oldukça önemlidir.
 

İlgili İçerik; E-ticarette Başarıyı Yakalamak İsteyenler İçin 10 Adım

 

İlgili İçerik; Müşteri Sadakati Kazanmak İçin İpuçları

 

İlgili İçerik; E-ticaret SEO Teknikleri

 

E-ticaret A/B Testi Avantajları

 

a/b test araçları Nasıl Uygulanır?

 

A/B testini uygulamak için öncelikle kullanılması gereken araçlar belirlenmelidir. Daha sonra ise sitenin ziyaretçi sayısı, en çok aktif olunan zaman dilimi, hangi dilimde hangi varyasyonun deneneceği gibi test öncesinde bazı çalışmaların yapılması gerekmektedir.

 

Burada ziyaretçilerin doğru şekilde ayrıştırılması önemlidir. Burada farklı kanallardan gelen ziyaretçilere farklı varyasyon gösterimleri yapılabilir ya da manuel olarak gösterimler yapabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; User Experience (UX) ve User Interface (UI) Arasındaki Farklar

 

İlgili İçerik; Kullanıcı Deneyimi (User Experience-UX) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

A/B Test Araçları Nasıl Kullanılır

 

a/b test araçları Nelerdir?

 

Günümüzde sıkça ihtiyaç duyulan A/B test araçları e-ticaret sitelerinin de merceği altındadır. Firmaların sıkça merak ettiği ve kullanmak istediği araçlardan en çok tercih edilenlerini aşağıda sıraladık.

 

VWO (Visual Website Optimizer): Kullanışlı yapısıyla Google’ın ücretli olarak sunduğu VWO aracı küçük, orta ya da büyük fark etmeksizin her e-ticaret firmasının da işine yarayan bir araçtır.

 

E-ticaret siteleri için önemli çözümler sunan araç ücretli olarak sunulmaktadır. Bu araç ile görsel, tasarım, içerik gibi alanlarda basitçe testler yapabilmeniz ve sonrasında analiz etmeniz mümkündür.

 

Optimizely: a/b testi ve e-ticaret konusunda uygulama araçlarından bir diğeri de optimizely a/b test aracıdır. Ücretli bir hizmet sunan bu test aracıyla landing page üzerinde testler yapabilmeniz mümkündür.

 

A/B Tasty: İçerik, tasarım, kullanıcı deneyimi geliştirmek adına pek çok test yapabileceğiniz bu hizmet e-ticaret sitenize başarı getirecek çözümler sunmaktadır.

 

Performable: Farklı test kanallarına sahip olan bu a/b test araçları ile çok amaçlı test çözümlerini kullanmanız mümkündür. Perfomable a/b test aracı site hızını ölçmeye yaradığı gibi site performansını artırmaya yardımcı olmaktadır. Öte yandan site analizi ve site trafiği analizi yapılmasına yardımcı olmaktadır. Basit yapısıyla kullanıcı dostudur.

 

Genetify: Ayrıntılı çözümler sunan bu araç profesyonel kullanıma uygundur. Javascript tabanlı geliştirilen aracın kullanımı için kod ve yazılım bilgisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araç ile uygulanacak A/B testleri Javascript tabanlı olmaktadır.

 

Clickflow: E-ticaret sitenizde yapabileceğiniz SEO çalışmalarını test etmeniz açısından geliştirilen bir test aracıdır. Google Search Console’a bağlanarak kullanılabilen bir test aracıdır.

 

Clickflow aracının test alanları;

 
 • Tıklanma sayısını artırmak
 • SEO açısından düzenlenen alanların analiz edilmesi
 • E-ticaret sitesinin geri dönüş almasına katkıda bulunmak
 • İçerik ve görsel alanlarının SEO açısından iyileştirilmesini sağlamak
 • Gösterim sayısının artmasını sağlamak ve gösterim sayısını analiz etmek
 

SiteSpect: Javascript tabanıyla geliştirilen çok amaçlı geliştirilen bir araç olan Sitespect teknik olarak karmaşık ve teknik bilgi gerektiren bir araçtır. Fakat sunduğu profesyonel çözümler e-ticaret sitelerinin başarısı için önemli bir test aracı olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Qubit: Öncelikle kişiselleştirmeye odaklanan bir test aracıdır. Ayrıntılı ve profesyonel test segmentleriyle çalışmaktadır. E-ticaret sitelerinde kişiselleştirme ve kullanıcı deneyimini artırmak amacıyla profesyonel seçenekler sunulmasını sağlamaktadır.

 

İlgili İçerik; Google Analytics ile Reklamların Dönüşüm Oranları Nasıl İncelenir?

 

İlgili İçerik; Google Analytics Filtreleme Raporları Nasıl Kullanılır?

 

A/B Testi Araçları Nelerdir

 

A/B Testi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

A/B test konusunda test öncesi, test sırasında ve test aşamasında dikkat edilecek bazı hususlar mevcuttur. Bunlardan birkaçını aşağıda maddeler halinde sıraladık.

 
 • E-ticaret siteleri test yapmadan önce ziyaretçi sayısı açısından verimli bir zaman aralığı seçmelidir.
 • Test yapılırken acele edilmemeli, en doğru sonuç alınana kadar devam edilmelidir.
 • Farklı ziyaretçi gruplarına uygun varyasyonlar önceden belirlenmelidir.
 • Sitenin trafik analizi ve dönüşüm oranları test öncesinde çıkarılmalıdır.
 • Test sırasında doğru veri akışının olması sağlanmalıdır.
 • Test sonucunda çıkan sonuç doğru şekilde farklı açılardan analiz edilmelidir.
 • Test sonucuna göre çıkan sonuçlara göre yapılan değişikliklerin ziyaretçiler üzerindeki etkisi çıkarılmalıdır.
 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret