Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Arama Motoru Uyumluluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2022

İçerikler;

Arama motoru uyumluluğu ya da Arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO çalışmaları, internet sitelerinin arama motorları tarafından rahatça taranmasını sağlayan çalışmalardır. Bu çalışmalar arama motorlarının kriterleri baz alınarak yapılmaktadır. Genel olarak bakıldığında arama motoru uyumluluğu yapmak isteyen firmaların ve e-ticaret sitelerinin belirli alanlarda çalışmalar yapması gerekmektedir.

 
 • URL Yapıları
 • Anahtar Kelimeler
 • İçerikler
 • Görsel Açıklamaları
 • Site İçi Optimizasyonlar
 • Site Dışı Çalışmalar ( Backlink)
 • İçerik Başlıkları
 

Gibi birçok unsur arama motoru uyumluluğu elde etmek için yapılan çalışmalardır. Arama Motoru Uyumluluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2022 adlı bu yazımızda daha iyi bir SEO çalışması yapmanız için sizlere bilgiler vereceğiz. Siz de bu yazımızdaki bilgileri uygulayarak arama motoru uyumluluğunuzu yapabilir ve Google sıralamalarında üst sıralara çıkabilirsiniz.Arama Motoru Uyumluluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2022

 

SEO’nun Faydaları Nelerdir?

 

Arama motoru uyumluluğu gerek internet siteleri gerekse e-ticaret siteleri için oldukça önemli bir konudur ve bu konu üzerinde titiz çalışılmalıdır. İyi yapılan bir SEO çalışması e-ticaret sitenize büyük avantajlar sağlamaktadır. Seo çalışmaları düzgün yapıldığı takdirde e-ticaret sitelerine şu avantajları sağlamaktadır.

 

İlgili İçerik; SEO Analizi Nasıl Yapılır?

 

İlgili İçerik; Ücretli ve Ücretsiz SEO Araçları

 

Arama Motoru Uyumluluğu SEO Faydaları

 

Trafiğinizin Artmasını Sağlar

 

Arama motoru uyumluluğu ile ilgili yapılan çalışmalar düzgün ve başarılı bir şekilde yapıldığında e-ticaret sitelerinin daha yüksek ziyaretçi çektiği bilinmektedir. SEO çalışmaları sonrasında e-ticaret siteleri ilgili anahtar kelimelerde üst sıralarda yer alacağı için siteye gelecek olan trafik artacaktır.

 

İlgili İçerik; Yeni Başlayanlar İçin Arama Motoru Optimizasyonu

 

Arama Motoru Uyumluluğu SEO Faydaları Trafik Artışı

 

Marka Bilinirliğini Arttırır

 

SEO çalışmaları, genel olarak göz önünde bulundurulduğunda marka bilinirliğinin ve marka değerinin artmasına yardımcı olan çalışmalar olarak değerlendirilebilmektedir. Belirli anahtar kelimelerde e-ticaret siteniz ön planda olacağı ve Google Aramalarında üst sıralarda çıkacağı için kullanıcılar markanız hakkında bilgi sahibi olacaklardır.

 

İlginizi Çekebilir; Marka Sloganı Yaratırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Şey

 

İlginizi Çekebilir; 5 Adımda İnternette Kendi Markanızı Yaratın

 

Arama Motoru Uyumluluğu SEO Faydaları Marka Bilinirliği

 

Reklam Maliyetlerini Azaltır

 

SEO’nun faydaları arasında önemli olan başka bir unsur ise reklam maliyetlerinin düşmesidir. Bir e-ticaret sitesi belirli anahtar kelimelerde düzgün bir şekilde SEO çalışmaları yaptığı zaman o anahtar kelimelerde ilk sıralarda çıkacaktır. Bu da ilgili firmanın aynı anahtar kelime için yapacağı reklam çalışmalarını azaltacak ve sitenizin reklam maliyetlerinde azalmalar olacaktır.

 

İlginizi Çekebilir; Ücretli Sosyal Medya Reklamlarına Karşı Alternatif Stratejiler

 

İlginizi Çekebilir; Reklam Metinlerinizi Oluştururken Bilmeniz Gerekenler

 

Arama Motoru Uyumluluğu SEO Faydaları Reklam Maaliyeti

 

Dönüşümleri Arttırır

 

E-ticaret sitelerine giren insanlar genellikle Google’ın ilk sayfalarında yer alan siteleri ziyaret ettiği için arama motoru uyumluluğunu yapan e-ticaret sitelerinin alacağı trafik artacaktır. Artan trafik sayesinde ise e-ticaret sitenizin dönüşümleri hızlı bir şekilde artacaktır.

 

Arama Motoru Uyumluluğu SEO Faydaları Döüşümleri Arttırın

 

Uzun Vadeli Elde Etmenizi Sağlar

 

SEO çalışmaları yatırım gerektiren çalışmalar olarak düşünülmektedir. Fakat bu yatırımlar doğru bir şekilde yapıldığı takdirde yaptığınız SEO çalışmalarının yüksek yatırım getiresi bulunmaktadır. Anahtar kelimelerde yükseleceğiniz ve uzun süreli konumlanacağınız için seo çalışması yaptığınız ilgili anahtar kelimeden gelecek olan trafiğiniz artacaktır. Bu da uzun vadede gelirlerinizi arttıracaktır

 

Arama Motoru Uyumluluğu SEO Faydaları Uzun Vade

 

Ölçülebilir Sonuçlar

 

Arama motoru uyumluluğu çalışması yapan firmaların bilmesi gereken başka bir unsur ise ilgili çalışmaların ölçülebilir olmasıdır. Yani sizler yaptığınız arama motoru uyumluluğu çalışmaları sonrasında yaptığınız çalışmaların başarılı olup olmadığı, ziyaretçi getirip getirmediği hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Arama Motoru Uyumluluğu Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Arama motoru optimizasyonu yapmak isteyen firmaların göz önünde bulundurması gereken birçok önemli konu bulunmaktadır. Arama Motoru Uyumluluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2022 yazımızın bu bölümünde sizler de SEO çalışmalarında dikkat etmeniz gereken şeyleri bulabilirsiniz.

 

Arama Motoru Uyumluluğu Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Site Yapınızı Göz Önünde Bulundurun

 

Arama motoru uyumluluğu yapmak isteyen e-ticaret sitelerinin dikkat etmesi gereken en önemli husus site çalışmalarıdır. Bir e-ticaret sitesinin site yapısı ne kadar temiz ve doğru bir şekilde inşa edilirse SEO çalışmalarından sonuç almak o kadar kolaylaşacaktır.

 

Site içi yapılacak olan çalışmalar genellikle oldukça basit yöntemlerle yapılmaktadır. Site içi çalışmalarınızı yapmak için kategoriler, alt kategoriler, markalar, indirimdekiler gibi sayfalarınızı oluşturabilir ve bu sayfalarda SEO çalışması yapabilirsiniz. Bahsettiğimiz bu sayfalar insanların sitenizde kolay bir şekilde gezinmesini sağladığı için SEO stratejisi için oldukça önemlidir.

 

Arama Motoru Uyumluluğu Site Yapısı

 

Sitenizin URL Yapısı

 

Arama Motoru Uyumluluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2022 yılında da pek bir değişiklik yaşamadı. Arama motoru optimizasyonu yapmak isteyen firmaların bu nedenle dikkat etmesi gereken başka bir konu da e-ticaret sitesinin URL yapısı. E-ticaret sitelerinin URL yapısı dinamik ve statik olarak ikiye ayrılıyor.

 

Dinamik URL; www.örnek.com/kategori/?=45342352435 şeklindeki URL’lerdir.

 

Statik URL; www.örnek.com/seo-çalışmaları şeklindeki URL’lerdir.

 

Bir e-ticaret sitesinin SEO konusunda başarılı sonuç elde etmesini istiyorsanız eğer URL yapınızın Statik olmasını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Statik URL’ler arama motorları tarafından daha kolay anlaşılabileceği için hem taranmayı kolaylaştıracak hem de insanların bu URL’leri paylaşmasını kolaylaştıracaktır.

 

Arama Motoru Uyumluluğu URL Yapısı

 

SEO Uyumlu Anahtar Kelime, Başlık, İçerik ve Görseller

 

Aramam motoru uyumluluğu için önemli olan başka bir unsur da anahtar kelime çalışması yapmak ve ilgili anahtar kelimelere yönelik içerikler yazmaktır. Anahtar kelime çalışması yaparken firmaların dikkat etmesi bir unsur rakip analizi ve hedef kitle analizidir. Bu çalışmaları doğru bir şekilde yapan firmaların SEO çalışması yapması daha da kolaylaşacaktır.

 

Genellikle blog yazıları ve içerikler için yapılacak arama motoru optimizasyonu çalışmalarında önemli unsurlardan birisi başlıklardır. Yazı başlığının dikkat çekici olması insanların içeriğinize yönelmesini sağlayacak bu da e-ticaret sitenizin trafiğini arttıracaktır. Bir içerik için SEO çalışması yapacaksanız eğer başlığın maksimum 6-7 kelimeden oluşmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Arama Motoru Uyumluluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2022 yılında da içerikler için her zamanki doğruları görünür kılıyor. Genel olarak bakıldığında seo uyumlu içerik için ilgili içerik içerisinde anahtar kelime kullanımı, içeriğin özgün olması gibi birçok unsur herkes tarafından biliniyor.

 

Bu yıl sizler de SEO çalışması yapacaksanız içerikleriniz içinde hedeflediğiniz anahtar kelimeyi kullanmaya ve ilgili içeriklerin özgün olmasına oldukça dikkat etmelisiniz. Bununla beraber hazırlayacağınız içeriğin minimum 300 kelime olması gerektiğinin de SEO açısından önemli olduğunu unutmamanızda fayda var.

 

Arama motoru uyumunu sağlamak isteyen firmaların dikkat etmesi gereken başka bir konu da görseller. Arama motoru optimizasyonu yapacağınız e-ticaret sitenizde kullandığınız görsellerde ilgili anahtar kelimeleri başlık olarak tanımlamanızın oldukça önemli olduğunu unutmayın. İçerikleriniz içerisinde kullanacağınız her görsel için benzer anahtar kelimeler kullanın. Bu e-ticaret sitenizin SEO çalışmalarında daha başarılı olmasını sağlayacaktır.

 

Arama Motoru Uyumluluğu Anahtar Kelime Kullanımı

 

Meta Açıklamaları Kullanarak Markanızın Değerini Arttırın

 

Arama Motoru Uyumluluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2022 yazımızın bu bölümünde sizlere meta açıklamaları hakkında bilgiler vereceğiz. SEO çalışması yapmak isteyen bir firmaysanız dikkat etmeniz gereken başka bir unsur da meta açıklamaları. Meta açıklamaları e-ticaret sitenizi arama motorlarında gören bir kişinin gördüğü içerik ve ürün hakkında özet bilgi almasını sağlayan yazılardır.

 

Genel olarak meta açıklamaları 120 -160 karakter arasında yazılmalı ve ilgili içerik hakkında bilgi verici nitelikte olmalıdır. Sizler de meta açıklamalarınızı düzgün bir şekilde yazarak markanızın bilinirliğini arttırabilir ve Google’da üst sıralara çıkabilirsiniz.

 

Arama Motoru Uyumluluğu Meta Açıklama Kullanımı

 

Sayfa Hızına Önem Verin

 

Arama Motoru Uyumluluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2022 yazımızın son bölümünde sayfa hızı hakkında bilgi vereceğiz.

 

Bir e-ticaret sitesinin bir sayfasının yüklenme hızı ne kadar düşükse kullanıcıların ilgili sitede işlem yapma olasılığı o kadar artacaktır. Sayfa yüklenme süresi yüksek olduğunda ise e-ticaret sitenizin hemen çıkma oranı artacak bu da e-ticaret sitenizin SEO açısından başarısız olmasına veya hızlı ivme yakalayamamasına neden olacaktır.

 

Bu nedenle e-ticaret sitenizin SEO konusunda yapması gereken bir şey de sayfa yüklenme sürelerini düşürmek olacaktır. İlgili süreyi kısaltmak için görsel optimizasyonu yapabilir ve sayfanızda bulunan java kodlarından sayfalarınızı arındırabilirsiniz.

 

Arama Motoru Uyumluluğu Sayfa Hızı

 

Ticimax ile SEO Ayarlarınızı Hızlı Bir Şekilde Yapın

 

Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan SEO modülleri ile sizler de hızlı bir şekilde arama motoru optimizasyonunuzu yapabilirsiniz. SEO, Arama motoru optimizasyonu modülleri ile içeriklerinizi seo uyumlu bir şekilde hayata geçirebilir ve en gelişmiş seo uygulaması sayesinde ise;

 
 • Meta Bilgileri
 • Kategori Meta bilgileri
 • Belirli kurallara göre meta bilgisi belirleme
 • 301 ve 404 sayfa oluşturma
 • Site içi anahtar kelime belirleme
 • CSS ve Java sıkıştırması
 • GZIP resim küçültme
 

Gibi birçok özellikten yararlanabilir ve başarılı bir seo yapısı oluşturabilirsiniz.

 
 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir:

 

Online Mağazanıza Trafik Çekmenin 6 Altın Kuralı

 

KEY Performance Indicator (KPI) Nedir? Nasıl Ölçülür?

 

E-ticaret Siteleri İçin Performans Değerlendirme Rehberi

 

E-Ticarette Başarıyı Yakalamak İsteyenler İçin 10 Adım

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret