Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Bilmeniz Gereken Gerilla Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

İçerikler;

En az  maliyet ile maksimum sonuç esasına dayanan gerilla pazarlama, düşük maliyetli taktikleri alışılmadık biçimlerde kullanan bir pazarlama stratejisidir. Geleneksel pazarlama yollarının kurallarını ve alışılageldik düşünce sisteminin yerine özgün, dinamik, yenilikçi çözümler sunan gerilla pazarlama, vurucu ve yaratıcı yönüyle ön plana çıkar. 

 

Bilmeniz Gereken Gerilla Pazarlama Teknikleri Nelerdir adlı bu yazımızda, gerilla ne demek, gerilla pazarlama nedir gibi sorulara yanıt arayacak, gerilla pazarlama örnekleri ve fikirlerinden bahsedeceğiz. Siz de bu yazıdan aldığınız ilhamla, bahsedeceğimiz yaratıcı fikirleri kendi işletmenize uygulayabilir ve fark yaratabilirsiniz. Gerilla pazarlama stratejilerine geçmeden önce, dilerseniz bu pazarlama taktiğine adını veren gerilla nedir, hep birlikte bakalım.

 

Bilmeniz Gereken Gerilla Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

 

Gerilla Ne Demek? 

 

Alışılmış ve düzenli bir orduya karşı, küçük ve gizli birliklerle, düzensiz bir savaş yürütmeye gerilla denir. Bu kavramını siyasi temelinden ayrı ve konumuzla ilintili olarak düşünürsek, gerilla nedir sorusuna, geleneksel ve düzenli olana karşı, küçük fakat etkili mücadele yöntemleriyle karşılık veren insanlar olarak cevap verebiliriz.  

 

Gerilla kavramının mücadele yönteminden esinlenerek ortaya atılan gerilla pazarlama ise köklü ve alışılagelmiş pazarlama yöntemlerinin karşısına, özgün, küçük fakat kararlı adımlarla çıkmayı hedefleyen bir pazarlama yöntemidir. Dilerseniz kısaca tanımladığımız bu kavramı daha yakından inceleyelim ve gerilla pazarlama nedir sorusuna hep birlikte cevap aramaya çalışalım.Gerilla Ne Demektir

 

Gerilla Pazarlama Nedir? 

 

Gerilla pazarlama, pazarlama ve reklam maliyetini düşük tutarak mümkün olan en karlı geri dönüşü hedefleyen bir stratejidir. Geleneksel kodların dışına çıkan, beklentileri bozguna uğratan, hayret uyandıran yollarla, farklı biçimler kullanarak nihai tüketicinin zihninde yer etmeyi amaçlar. 

 

Büyük şirketlerin, her alanda var olduklarını göstermek için kullandığı gerilla pazarlama stratejisi, küçük şirketler için ise kendini gösterme ve uygun maliyetlerle reklam yapma yollarından biridir. 

 

Ağızdan ağıza pazarlama (WOMM) yöntemi ile sesini daha geniş hedef kitleye ulaştırmak isteyen bu yöntem 20. yüzyılın son yarısında ortaya çıkmıştır. Bu kavram ilk olarak 1984 yılında, Jay Conrad Levinson’un yazdığı “Gerilla Pazarlama” adlı kitapta geçmiştir. 

 

Conrad, kitaba bu ismi verirken, az önce bahsettiğimiz gerilla nedir sorusuna verilen cevabı esas almış ve kavramın düzensiz ve alışılmadık taktiklerine vurgu yapmak için bu adı kullanmıştır. 

 

İlgili İçerik; E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

 

Gerilla Pazarlama Nedir

 

Gerilla Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

 

Yenilikçi, vurucu ve akılda kalıcı olma esasına dayanan gerilla pazarlama yöntemleri için spesifik bir cevap vermek oldukça zordur. Çünkü bu pazarlama yöntemi, hem alternatif bakış açılarını geliştirir hem de yaratıcı bir konseptle ortaya çıkan ve öngörülemeyen yöntemleri dener. Bu anlamda yenilikçi ve cesur bir yol olan gerilla yöntemi tanımlanabilir ve örneklendirilebilir olduğu halde, belirli bir yönerge ile hareket eden bir yöntem değildir.

  

İlginizi Çekebilir: E-ticarette Satışlarınızı Arttıracak 6 Pazarlama Yöntemi (2021 Yeni)

Gerilla Pazarlama Nerelerde ve Nasıl Yapılır?

 

Bilmeniz gereken gerilla pazarlama teknikleri nelerdir yazımızın başında, bu pazarlama stratejisinin daha geniş kitlelere ulaşmak için şaşırtıcı yöntemler izlediğini söylemiştik. Dolayısı ile bu pazarlama yöntemi için kalabalık insan gruplarının bir arada olduğu kamusal alanlarda yapılabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Alışveriş merkezleri, konser alanları, sokaklar, parklar, plajlar,  spor ya da müzik festivalleri bu pazarlama stratejisi için uygun yerlerdir. 

 

İlgili İçerik: En Etkili 5 Yeniden Pazarlama Yöntemi (2021 Yeni)Gerilla Pazarlama Nerelerde ve Nasıl Yapılır

 

Gerilla Pazarlama Yapmak için Bilmeniz Gerekenler

 
 • Yüksek maliyetlerin ve alışılagelmiş düşüncenin karşısına tutkunuz ve hayal gücünüzle çıkın.
 • Bu pazarlama yöntemindeki sermayenin farklı bir bakış açısı ve yaratıcılık olduğunu unutmayın.
 • Gerilla pazarlama stratejisinin işlevsel ve dönüştürücü gücüne inanın.
 • Kapılar, yaya geçitleri, merdivenler, trafik ışıkları, yol tabelaları… Eğer ürününüze uygun yaratıcı bir bakış açısıyla değerlendirirseniz, hepsi de harika  alternatiflerdir.
 • E-ticaretin yükselişte olduğu günümüzde, sosyal medya reklamları ve paylaşımları markalar için son derece önemlidir. Bulacağınız yaratıcı bir fikir, insanların dikkatini çektiğinde sosyal medyada paylaşılacaktır. 21. Yüzyılda, gerilla pazarlama yolunun esas getirisi budur. 
 

İlgili İçerik; Sosyal Medyada Satış Arttırma TaktikleriGerilla Pazarlama Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

 

İlham Verici Gerilla Pazarlama Fikirleri

 

Teknoloji  çağının  olanakları ile küçük ya da orta ölçekli işletmeniz için gerilla pazarlama taktiklerini kendi firmanıza uyarlayabilir ve siz de marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Böylece akılda kalıcı hale gelir ve çok daha hızlı geri dönüşler alabilirsiniz. 

 

İlgili İçerik; Instagram'da Etkili Satış Yapma Rehberi, Teknikleriİlham Verici Gerilla Pazarlama Fikirleri

 

Baskı Tasarımlarınızda Yaratıcılığa Önem Verin

 

Günümüzde basılı materyaller,  her ne kadar yerini dijital alternatiflerine bırakmış olsa da, kartvizit ya da broşürlerinizi gerilla pazarlama aracı olarak kullanabilirsiniz. Bir peyzaj firmasının kartvizitin içine tohum koyması, boşanma avukatının ortadan ikiye kolaylıkla ayrılabilen kart tasarımı ya da bir fotoğraf stüdyosunun kamera ekranı gibi tasarladığı kartı bu konuda size fikir verebilir. 

 
İlginizi Çekebilir: Kurumsal Kimlik Oluşturma Rehberi

İlginizi Çekebilir: Sayfa Tasarımınızı Güçlendirmenin 5 Etkili YoluGerilla Pazarlama Baskı Tasarımları

 

Geleceğin İnfluencer’ını Siz Keşfedin

 

Sosyal medya fenomenleri olarak da bilinen influencer’lar ile çalışmak genellikle hızlı aksiyon veren, etkili yöntemlerdir. Ancak, bu çok bilinen sosyal medya fenomenlerine ulaşmanız ya da o kadar büyük bütçeler ayırmanız her zaman mümkün olmayabilir.

 

Ancak unutmayın ki sosyal medya; hızlı, değişken ve her zaman yeniliğe açık olunması gereken bir mecradır. Dolayısı ile ürününüz ile ilgili yaratıcı videolar çekebilir, bu videoları çarpıcı bir biçimde kurgulayabilirsiniz. Kamera karşısında iyi oyunculuk yapabilen, sempatik biri ile bir anda yüzlerce etkileşim alabilirsiniz.Gerilla Pazarlama İnfluencer

 

En Yaratıcı 7 Gerilla Pazarlama Örneği

 
 • Colgate Diş Macunu
 • Lego
 • Nike
 • Mc Donald’s
 • Mini Cooper
 • Dulcolax
 • Frontline
 • IWC
 

Colgate Diş Macunu 

 

Yapılmış en akıllıca ve işlevsel gerilla pazarlama örnekleri için Colgate markasının yaratıcı fikrinden bahsedebiliriz. Sıradan bir dondurmanın yedikten sonra içinden çubuk diş fırçası şeklinde görünmektedir. Marka burada, dondurma ya da tatlı yedikten sonra diş fırçalamanın gerekli olduğunu net ve şaşırtıcı bir biçimde vermektedir.

 

Lego

 

Dünyanın en iyi bilinen oyuncak markalarından biri olan Lego, büyük bir vincin üzerine Lego yazarak, vincin ucuna da dev bir lego parçası asmıştır. Sadece basit bir lego parçası ile tasarlanan bu reklam, sempati ve şaşkınlık uyandırmaya yetmiştir.

 

Nıke

 

Her mecradaki yatarıcı reklamlarıyla dikkat çeken Nike, şehrin işlek caddesine yaptığı bir yerleştirmede, üzerindeki futbol topunun ağırlığı ile ezilmiş bir araca kullanmıştır. Marka, oldukça dikkat çeken bu yerleştirme ile, ürünün dayanıklılığına ve gücüne vurgu yapmıştır. 

 

Mc Donald’s

 

Fast-food sektörünün dünya devi Mc Donald’s, herkesçe bilinen gerilla pazarlama reklamında yay geçidinden faydalanmıştır. Yaya geçidinin başına patates kızartması paketi çizen marka, yay geçidindeki çizgileri de kızarmış patates olarak tasarlamıştır.

 

Mini Cooper

 

Adıyla müsemma minimal tasarımı ile dikkat çeken mini cooper, çöp kutularının yanına, büyükçe karton kutular bırakmıştır. Yeni açılmış hediye paketi gibi duran kutularda ise Mini Cooper yazmaktadır. Firma bu görselle, gerçekten küçük ve kullanışlı araçlar tasarladığına vurgu yapmıştır. 

 

Dulcolax

 

Bir tuvalet kağıdı markası olan Dulcolax, şehrin ana arterlerine üzerinde sadece bir kaç parça kalmış dev tuvalet kağıdı ruloları yerleştirerek, etkileyici bir biçim ile  marka bilinirliğini arttırmıştır. 

 

Frontline

 

Evcil hayvanlar için pire damlası üreten marka, bir alışveriş merkezinin zeminine yatan bir köpek fotoğrafı yerleştirmiş ve köşesine “Onları köpeklerinizden uzak tutun” yazmıştır. Alışveriş merkezinin katlarından bakıldığında aşağıdaki insanlar, zavallı köpeğin üzerinde gezinen pireler gibi görünmektedir.

 

IWC

 

Bir  saat markası olan IWC, otobüs tutacaklarını saat şeklinde dizayn etmiştir. Bu tutacakları bileklerinden geçirerek tutan yolcular IWC saat takmış gibi görünmektedir. 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret