Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

C2C Hakkında Bilmeniz Gereken Kilit Başlıklar

İçerikler;

E-ticaretin her gün büyüyen potansiyeli sayesinde birçok iş modeli ortaya çıkmaktadır. Genellikle son dönemlerde birçok kişinin e-ticaret sektörüne atılması bu alanda çalışan kişiler arasındaki bağlantılarda farklılar olmasına neden olmuştur. Buna neden olarak yaklaşılsa da aslında bu bağlantıların değişiklik göstermesiyle birçok iş modeli ortaya çıkmıştır.

 

C2C Hakkında Bilmeniz Gereken Kilit Başlıklar yazımızda sizlere ilk olarak e-ticarette en çok kullanılan iş modelleri hakkında bilgi vereceğiz. Bunun sonrasında da son dönemlerde oldukça popüler bir iş modeli olan C2C hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

 

C2C Hakkında Bilmeniz Gereken Kilit Başlıklar

 

E-ticarette İş Modelleri

E-ticaret, ürün satıcıları ve alıcılarını bir araya getiren online pazarları belirten bir ticaret modelidir. Genellikle e-ticaret yapan firmalar birçok e-ticaret modeli ile çalışmalarını sürdürmektedir. E-ticarette birçok iş modeli olsa da genellikle en çok kullanılan 3 iş modeli bulunmaktadır.

 
 • B2B
 • B2C
 • C2C
 

İlgili İçerik; B2C Nedir?

 

İlgili İçerik; B2B Nedir?

E-ticarette Kullanılan İş Modelleri 

 
 • B2B iş modeli olarak bilinen iş modeli bir işletmeyle diğer bir işletme arasında yapılan ticareti anlatan bir kavramdır. Kısacası bu iş modeli için işletme ve işletme arasında yapılan ticaret tanımını kullanabiliriz.
 • B2C iş modeli ise bir işletme ile tüketici arasında yapılan ticareti anlatmak için kullanılan iş modelidir. Genellikle bu iş modeli ülkemizde en çok kullanılan ticaret modelidir.
 • C2B iş modeli ise genellikle bir tüketici ve işletme arasında yapılan ticaret olarak karşımıza çıkmaktadır. Büyük firmalar yaptığı eskiyi getir yeniyi götür gibi kampanyalar ile bu iş modeline uygun şekilde çalışmalar yapmaktadır. Bir işletmenin güvenilirlik kazanması için en çok kullanılan yöntemlerdendir.
 • C2C e-ticaret sektörünün her geçen gün büyümesiyle karşımıza çıkan bir iş modeli olan C2C ise son dönemlerin en popüler ticaret iş modelidir. Burada tüketiciler ve tüketiciler arasında bir ticaret gerçeklemektedir.
 

C2C Son dönemlerde oldukça popüler olan bir iş modelidir ve bu iş modeliyle çalışmak isteyen kişilerin bilmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. C2C Hakkında Bilmeniz Gereken Kilit Başlıklar adlı yazımızın devamında sizler de C2C ile ilgili birçok bilgiyi öğrenebilirsiniz.

 

E-ticarette Kullanılan İş Modelleri B2B B2C C2C

 

C2C Nedir?

 

C2C iş modelinde tüketiciler belirli pazaryerlerinde satmak istedikleri ürünleri belirli fiyatlarla satışa sunmaktadırlar. Satışı sunulan ürünler ise diğer tüketiciler tarafından satın alınmaktadır.

 

C2C İş modeli ile çalışan birçok e-ticaret sitesi bulunmaktadır. Bu siteler ise genellikle belirli bir komisyon oranı üzerinden satış gerçekleştirilmesine izin vermektedir. Yani c2c iş modeli ile çalışan bir pazaryerinde satışa sunduğunuz her ürün satıldıktan sonra ilgili e-ticaret sitesi sizlerden komisyon kesecektir. Bu komisyonlar genellikle satılan ürünün kategorisine göre değişiklik göstermektedir.

 

 


 

C2C iş modeli ile çalışan e-ticaret siteleri göz önünde bulundurulduğunda bu sitelerin birçok avantajı olduğunu söylemek mümkündür. Gelin şimdi C2C sitelerin avantajlarına bakalım.

 

C2C’nin Avantajları

 

C2C e-ticaret siteleri genellikle bizim bildiğimiz Trendyol, Hepsiburada, Gittigidiyor, N11 gibi çalışan pazaryeri sitelerine verilen bir isimdir. C2C E-ticaret sitelerinin avantajları;

 
 • C2C iş modeli ile çalışan pazaryeri siteleri birçok tedarikçinin ürünlerini satmasına imkan sağlamaktadır.
 • C2C e-ticaret sitelerine kaydolan tedarikçiler belirli anlaşmaları yaptıktan sonra e-ticaret platformlarına ürünlerini yüklediği için e-ticaret sitenizdeki ürünlerin çeşitliliği artmaktadır.
 • C2C e-ticaret sitesi sahibi olan kişiler herhangi bir ürün stoklamasına, depolamasına gerek kalmadan kendi sitelerinde ürün sergileyebilmektedir.
 • Bu pazaryeri sitelerinin genellikle müşteri portföyü kısa sürede geliştiği için birçok tedarikçi ürünlerini satarak para kazanmaktadır.
 • Genellikle yapılan kargo anlaşmaları sayesinde tedarikçiler ürünlerini uygun fiyatlarla göndermektedir.
 • Genel olarak bu e-ticaret sitelerinde sıfır risk ortamı sağlanmaktadır.
 • C2C E-ticaret sitesi kuran kişiler herhangi bir şekilde ürün satışı gerçekleştirmeden ürün satmaya aracı oldukları için belirli bir komisyon almaktadır.
 

Örneğin; C2C iş modeliyle çalışan bir e-ticaret sitesinin cep telefonu aksesuarı satışından %20 komisyon aldığını varsayalım. Bir tedarikçinin 100 liralık bir ürünü satıldığında C2C iş modeli ile çalışan e-ticaret sitesi %20 komisyon olacak ve 20 lira kazanacaktır.

 

C2C Avantajları Nelerdir

 

C2C E-ticaret Sitesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

C2C Hakkında Bilmeniz Gereken Kilit Başlıklar adlı yazımızın bu bölümümde c2c e-ticaret sitesi kurarken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

 

C2C Sitesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Doğru Tedarikçiler Bulun!

 

C2C hakkında bilmeniz gerekenler arasında ilk olarak tabi ki de doğru tedarikçiler yer alıyor. E-ticaret siteniz üzerinden satış yapma potansiyeli yüksek olan doğru tedarikçiler bulduğunuz takdirde sitenizden satılabilecek ürün sayısı artış gösterecektir.

 

Genellikle doğru tedarikçiler bulmak için olarak ürün çeşitliliği yüksek olan tedarikçiler ile anlaşma yapmanız da bu aşamada oldukça önemli.

 

Doğru tedarikçiler bulmak için diğer pazaryeri platformlarında satış yapan yüksek puanlı, müşteri memnuniyeti sağlayan tedarikçilerin analizini yapabilirsiniz. Yaptığınız analiz sonrasında e-ticaret sitenize değer katacağını düşündüğünüz tedarikçilere teklifinizi iletebilir ve sizin e-ticaret sitelerinde satış yapmasını sağlayabilirsiniz.


İlgili İçerik: Tedarik Aşamasında Gözden Kaçırmamanız Gereken 5 Bilgi
 

İlgili İçerik: XML Tedarikçi Listesi


C2C Doğru Tedarikçi Seçimi

 

Kargo Anlaşmaları Yapın

 

E-ticarette en çok üzerinde durulması gereken konulardan biri kargo anlaşmaları yapmaktır. E-ticaret sitenizden satılan ürünlerin gönderimini yapmak için tedarikçilerinize avantajlı kargo fiyatları ile çalışma imkanı sunmanız oldukça önemlidir.

 

Bu nedenle Türkiye’de faaliyet gösteren kargo firmalarıyla görüşmeler yapıp kendi iş modelinizi anlatmanız ve iş projeniz hakkında bilgi vererek kargo anlaşmaları yapabilirsiniz. Bu aşamada uygun fiyat teklifleri aldığınız takdirde bunu bir koz olarak kullanabilir ve tedarikçileri çekebilirsiniz.

 

İlgili içerik; E-ticarette Kargo Süreçlerini Yönetme İpuçları

İlgili İçerik: İndirimli Kargo Anlaşmaları


C2C Kargo Anlaşmaları


 

Doğru Komisyon Oranları Belirleyin

 

C2C e-ticaret siteleri genellikle belirledikleri komisyon oranları ile tedarikçilerini çekmektedir. Unutmayın! Sizler de e-ticaret sitenizden satış yapacak olan kişileri çekmek istiyorsanız eğer ilk dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi doğru komisyon oranları belirlemek olacaktır.

 

Komisyon oranlarınızı belirlerken kategori bazlı, ürün bazlı komisyon oranları belirleyebilirsiniz.

 

Genellikle komisyon oranlarını oluştururken diğer rakiplerinizi göz önünde bulundurmanızı öneririz. Bunu yaparak rakiplerinizin hangi kategoride ne kadar komisyon aldığını göz önünde bulundurabilir ve kategori komisyonlarını düşük tutarak insanları çekebilirsiniz.

 

Unutmayın bir kategoride komisyon oranı ne kadar az olursa o kategoride satılacak ürünlerin fiyatları da o kadar azalacaktır. Bu da beraberinde müşterilerinizin alışveriş yapma oranını arttıracaktır.

 

C2C Doğru Komisyon Oranları


 

C2C E-ticaret Sitelerinin Yapması Gereken Çalışmalar

 

C2C Hakkında Bilmeniz Gereken Kilit Başlıklar yazımızın bu bölümünde C2C E-ticaret sitelerinin yapması gereken çalışmalar hakkında bilgi vereceğiz.

 

Genellikle e-ticaret siteleri yaptıkları birçok çalışma ile kendi e-ticaret sitelerine müşteri çekmektedir. C2C E-ticaret sitenize müşteri çekmek için;

 
 • Reklam Çalışmaları
 • Kampanyalar
 • Seo Çalışmaları
 

Yapabilirsiniz.C2C E-ticaret Çalışmaları

 

Reklam Çalışmaları

 

Genellikle reklam çalışmaları arama motoru reklamları ve sosyal medya reklamları olarak iki şekilde ele alınabilmektedir. Sizler de e-ticaret sitenize müşteri çekmek için Google reklamları verebilir veya sosyal medya platformlarında reklamlar verebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Google’a Reklam Nasıl Verilir

 

C2C E-ticaret Çalışmaları Reklam

 

Kampanyalar

 

E-ticaret siteleri müşterileri çekmek ve indirimli ürün satışa sunmak için çoğu zaman kampanyalar düzenlemektedir. Sizler de e-ticaret sitenizden yapılacak alışverişleri arttırak için kampanyalar düzenleyebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 
C2C E-ticaret Çalışmaları Kampanya

 

SEO Çalışmaları

 

Arama motorlarında görünürlük kazanmak ve satışlarınızı arttırmak için ilk dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi SEO çalışmalarıdır. SEO Çalışmalarınızı hızlı ve doğru bir şekilde yaparak sizler de aramam motorlarında görünürlük kazanabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Ücretsiz Anahtar Kelime Planlayıcıları

İlgili İçerik: E-ticaret SEO TeknikleriC2C E-ticaret Çalışmaları SEO

 

C2C E-ticaret Sitenizi Hemen Kurun

 

C2C e-ticaret sitesi kurmak doğru alt yapılar ile çalışıldığında çok kolay bir iştir. Sizler de c2c e-ticaret sitenizi kurmak için Ticimax e-ticaret alt yapılarını tercih edebilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan anlaşmalı kargo, reklam, dönüşüm, seo, sanal pos gibi birçok alt yapıyı kullanabilir ve kolayca e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz.

 
 

Ticimax e-ticaret paketlerini kullanmak ve kendi e-ticaret sitenizi açmak istediğiniz takdirde E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret