Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Canlı Yayın Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçindekiler;

 
  • Canlı Yayın Nasıl Yapılır?
  • Canlı Yayın Sırasında Nelere Özen Göstermelisiniz?

 

 

Günümüzde neredeyse sıklıkla kullanılan sosyal medya platformlarının hepsi canlı yayın yapma alternatifi sunmaktadır. Bu platformlar yanında canlı yayın yapabileceğiniz birçok programda mevcuttur. Üstelik bu platformların çoğundan tamamen ücretsiz olarak yararlanabiliyorsunuz. Özellikle bir e-ticaret sitesine sahipseniz sosyal medya hesaplarınızı aktif olarak kullanmanız müşteri potansiyelinizi ve markanızın bilirliği arttırmanıza neden olmaktadır. Televizyon çoğu evde hala açık olsa da insanlar günlerinin yaklaşık 7 saatini internette geçirmektedir. Bu sebeple canlı yayın platformlarında içerik üretmeniz çoğu kişinin ilgisini çekecektir. Canlı Yayın Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenleri bu yazımızda sizler için açıklayacağız.

 

Canlı Yayın Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

 

Youtube'da canlı yayın nasıl yapılır, Facebook'da canlı yayın nasıl yapılır bu dönemde sık sorulan sorular içerisinde. Öncelikle canlı yayın yapacağınız bir host belirlemeniz gerekir. Bu hostlara örnek olarak Live Stream, Facebook, Youtube, Instagram, Twitter’ı sayabiliriz. Düzgün bir altyapısı olan host tercih etmek canlı yayınlarınızın kaliteli olmasını sağlayacaktır. Canlı yayın yapacağınız hostların teknik özellikleri için e-ticaret altyapısı sağlayıcı hizmet aldığınız firmaya danışabilirsiniz. Canlı Yayın Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında yer alan teknik faktörler şunlardır:

 

 

1.Video kalitesi

 

Videolarınızın HD kalitede olması profesyonel bir görüntü oluşturacaktır ancak izleyicilerin internet hızının bunu karşılaması çok mümkün değildir. Bu sebeple bu durumu düşünerek video kalitenizi ayarlamanız gerekir. Çok kalitesiz yayınların izlenmesinin neredeyse imkânsız olduğunu unutmayın.

Ayrıca canlı yayın esnasında yayınızı kaydedebileceğinizi unutmayın. Bu yayınları daha sonrasında bütün olarak Youtube kanalınızda paylaşabilir veya önemli kesitlerini ara ara paylaşarak sosyal medya hesaplarınızın aktif kalmasını sağlayabilirsiniz.
aydınlatma


 

2.Aydınlatmanızı Ayarlayın

 

Herhangi bir fotoğraf ve video çekerken dahi ortam ışığının kalitesi çok etkilidir. Canlı yayında aynı şekilde kaliteli bir altyapı kullansanız dahi ortam aydınlatması iyi değilse yayınınız kaliteli olmayacaktır. Doğal ışığı verimli olarak kullanacağınız saat ve ortamı tercih ederek veya internet üzerinden çok rahat ve uygun fiyata satın alabileceğiniz ışıkları temin ederek bu sorunu çözebilirsiniz.

Canlı yayından önce video çekerek ortam ışığının nasıl göründüğünü anlayabilirsiniz. Instagram Canlı Yayın İpuçları yazımızı inceleyebilir, fikir sahibi olabilirsiniz.ses kalitesi
 

3.Ses Kalitesi

 

Canlı yayın yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında görüntü olduğu kadar ses de önemlidir. Anlaşılır olmayan bir ses olmaması zorunludur. Bunun için harici mikrofon kullanmanız tavsiye edilir. Yaka mikrofonları da hem uygun fiyata hem de çoğu yerde bulup satın alabileceğiniz bir aparattır.


Farklı bir mikrofon kullanacaksanız da ses kaynağına mümkün olduğunca yakın olmasına özen gösterin. Yayın öncesinde ses denemeleri de yapmayı unutmayın. Ayrıca çevresel faktörleri de göz ardı etmeyin. Özellikle dış mekân yayınlarınızda bu duruma özen gösterin.

 

4.Kullanacağınız Cihazları Kontrol Edin

 

Canlı yayın esnasında kullanacağınız cihazların durumlarını kontrol etmelisiniz. Şarjlarının bitmesi yayının kesilmesine neden olacaktır. Aynı zamanda internet bağlantınızın da kontrolünü yayından önce test etmeniz gerekir. Güç kaynağına ulaşamayacağınız alanlarda çekim yapıyorsanız harici taşıyıcıları kullanabilirsiniz.

 

Canlı yayınlarınızda takipçileriniz olacağı için takipçilerin sorularına yönelik İnstagram canlı yayınları da yapabilirsiniz. Bunu yaparken de canlı yayınınızın başında ilk olarak takipçilerinizle bu bilgiyi paylaşmalı ve daha sonra sorusu bulunan takipçilerinizi yayına davet ederek bu sorularını sizlere yöneltmelerini ve bu soruların yanıtlarını almasına olanak sağlayabilirsiniz.

canlı yayın 

Canlı Yayın Sırasında Nelere Özen Göstermelisiniz?

 

Özellikle e-ticaret sitelerinin yeni ve ilgi çekici içerikler üretmesi marka imajını güçlendirecek ve potansiyel iş hacminin artmasına neden olacaktır. Canlı Yayın Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler ile ilgili teknik bilgileri sizlere yukarıda açıkladık. Bunların yanında canlı yayınızın ilgi çekici olması için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle yayını yapacak kişinin kamerada görünür olması gerekir. İnsanların dikkatini bu şekilde daha kolay çekebilirsiniz.


Yayına başlayınca firma ismi, kişi ismi, meslek alanı, icra edilen faaliyetler açıklanmalıdır. Yayının neden yapıldığına dair bilgilendirme konuşması da ardından gerçekleştirilmelidir. İnternet üzerinden canlı yayın yaparken izleyicilerin en büyük beklentisi doğal olmanızdır. Yayın esnasında kıyafetlerinize, cümlelerinize ve tavırlarınıza dikkat etmelisiniz ancak rahat ve doğal bir şekilde yapacağınız yayınlarla insanların ilgisini daha rahat çekebilirsiniz.

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN