Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ticaret Lojistiğinin Temel Dinamikleri Nelerdir?

İçerikler;

E-ticaret dinamiklerine uygun işleyen bir lojistik e-ticarette başarı ve koordinasyonun temelini oluşturmaktadır. Başarının anahtarı olarak nitelendirilen lojistik ve e-ticaret konusuna yazımızda ayrıntılı olarak değindik.E-ticaret Lojistiğinin Temel Dinamikleri Nelerdir?

 

E-ticarette Lojistik Nedir?

 

E-ticarette lojistik bir diğer deyişle e-lojistik ürün yolculuğunun en önemli adımını oluşturmaktadır. E-ticarette lojistiği yönetmek işletmenin özünü oluşturmaktadır. Ürün siparişlerinin sorunsuz ve en kısa zamanda müşteriye ulaşmasını sağlayan lojistik firmalarıdır. Müşteri memnuniyeti konusunda kilit noktada yer alan lojistik gönderim ve teslimat seçeneklerinin önemli bir halkasıdır. Özellikle e-ticarette lojistik tüketicinin ürünü alması, ücretini ödemesi sonrasında tamamen lojistik yönetimiyle ilgili olmaktadır.

 

Bir e-ticaret sitesinden sipariş veren müşterinin, belirtilen zaman içinde ve güvenli bir şekilde ürüne sahip olması, lojistik firmalarının görevidir.

 

Lojistik firmalarının görevlerine bakıldığında;

 
 • E-ticaret sitelerinden verilen siparişlerin tüketiciye ulaştırılması
 • E-ticaret sitesinde yer verilen teslimat sürelerine uyacak şekilde yönetim sürecinin işletilmesi
 • Ürüne zarar verebilecek herhangi bir müdahalede bulunulmaması
 • Gönderim ve teslimat seçeneklerine sadık kalınması
 • Ürünlerin değişim, iade gibi süreçlerinde de tersine ulaştırma seçeneklerinin yürütülmesi
 • E-lojistik alanı olduğundan dolayı gelişen teknolojik yenilikleri yakalaması ve online iş süreçlerinin kullanılması
 • Hızlı ve güvenli hizmetlerin verilmesi
 • Müşteri ve işletme arasındaki müşteri memnuniyeti ve bağın kurulmasına katkıda bulunulması
 • Sürecin şeffaf bir şekilde yürütülmesi
 

İlgili İçerik; Tedarik Aşamasında Gözden Kaçırmamanız Gereken 5 Bilgi

 

E-ticaret Lojistik Nedir

 

Lojistik Yönetimi Nedir?

 

Tedarik zincirinin bir parçası olan lojistik yönetimi müşterilerin ve işletmelerin gereksinimlerini karşılamak için yürütülen bir dizi iş yönetimini kapsamaktadır. Bu iş yönetimlerine bakıldığında; siparişin alınması, siparişin hazırlanması, siparişin yola çıkması, siparişin ilgili kargo firmasına ulaştırılması, siparişin müşteriye teslim edilmesi gibi pek çok faaliyet bir aradadır. Lojistik yönetimi tüm bu envanterin ve ürün yolculuğunun içerdiği iş süreçlerinden oluşmaktadır.

 

E-ticaret Lojistik Yönetimi Nedir

 

E Ticaret Depo Yönetimi Nedir?

 

E-lojistik konusuyla iç içe geçmiş bir konu olan e-ticaret depo yönetimi; ürün yönetimi, depolama, paketleme, etiketleme, faturalama, nakliye, ödeme alma, iade ve değişim gibi çeşitli süreçleri kapsar. Tüm süreçlerin bir arada sorunsuz yürütülmesi için doğru bir görevlendirme ve stratejiye ihtiyaç vardır. E-ticarette depo yönetimi işleyişinin hızlı ve eksiksiz olması ürün ve hizmetlerinizin sorunsuz bir şekilde müşterilere ulaşmasını sağlar.

 

Depo ve e-ticaret lojistiği yönetimi e-ticaret sitelerinin ürün ve ekipmanlarını eksiksiz bir şekilde yönetme, ürünlerin güvenliğini sağlama ve ürünlerin müşterilere zamanında sorunsuz bir şekilde teslimini içeren bir süreçtir.

 

E-ticaret depo yönetimi sistemli ve programlı bir çalışma disiplini ister. Çalışanların bu konuda eğitimli ve düzenli olması son derece önemlidir. Tam koordineli yürütülen bir depo sistemi e-ticaret sitelerine; zaman tasarrufu, azalan maliyet ve ürünleri hızlı ulaştırma konusunda geri dönüş sağlar.

 

E-ticaret Lojistik Depo Yönetim Sistemi

 

E-ticaret Lojistiği Nasıl Çalışır?

 

Lojistik, envanter yönetimi, depolama, paketleme, etiketleme, faturalandırma, nakliye, ödeme tahsilatı, iade ve değişim gibi çeşitli süreçlerin bir araya gelmesidir. Tüm bunlar kendi içinde ayrı görev tanımlamaları oluşturulmaktadır. Bunların dışında lojistik, bölgeler, yollar ve yol koşulları, malların hareketi ile ilgili düzenlemeler ve nakliye yasaları hakkında da kapsamlı bir bilgi gerektirir.

 

Lojistik birimi oluşturmanın temel amacı, kolileri çok daha hızlı, daha güvenli ve daha doğru bir şekilde teslim etmektir. E-ticaret lojistik şirketi iki yönde çalışmaktadır. Bunlar ileri yön ve ters yön şeklindedir. İleri yön; malların alıcılara dağıtımı ve tesliminden oluşan bir süreçtir. Ters yön ise; arızalı, hasarlı veya iade edilecek olan ürünlerin değiştirilmesi sürecidir.

 

E-ticaret Lojistik Nasıl Çalışır

 

İyi Bir Lojistik Yönetiminin İşletmelere Sağladığı Faydalar Nelerdir?

 

E-ticarette lojistik işletmelerin başarısını ve büyümesini etkileyen önemli bir etkendir. Bu nedenle lojistik yönetiminin doğru ve sorunsuz olmasına özen gösterilmelidir. Lojistik yönetiminin sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde ilerlemesinin e-ticaret sitelerine kattığı pek çok olumlu geri dönüşü mevcuttur. Aşağıda birkaç başlıkta açıkladık.

 

Müşteri memnuniyeti: Ürününü online olarak alan müşteri ürünün kendisine belirtilen sürede teslim edilmesini ve sorunsuz bir teslimat süreci yaşamak istemektedir. Ürün müşteri ulaşım ağının temelini oluşturan lojistik süreci bunu sağladığında müşteri memnuniyeti de oluşmuş olacaktır.

 

Lojistik firmaları müşterilerin aldığı hizmeti olumlu değerlendirmesinde etkili rol oynamaktadır. Bu nedenle lojistik firmalarının üründen ziyade değer taşıdığını unutmaması gerekmemektedir.

 

Koordinasyonu sağlar: Bir şirketin tedarik zincirinin düzgün çalışması için görünür bir operasyona sahip olması son derece önemlidir. Böylece envanter yönetimi, depo ve stok yönetimi vb. gibi konulardaki aksaklıklar da sona erecektir.

 

Maliyette denge sağlama: Lojistik yönetimi bir şirketin koordineli bir şekilde yürütülmesine sunduğu katkıyla birlikte maliyetteki dengeyi ve verimliliği kontrol altına almada etkili olmaktadır.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Lojistik Süreçleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

E-ticaret Lojistik Yönetimi Faydaları Nelerdir

 

E-ticaret Lojistik Uygulamaları Nelerdir?

 

E-ticarette lojistik pek çok dinamik süreci içinde barındırmaktadır. Ürün yolculuğunun en önemli basamağını oluşturan lojistik bu noktada kritik bir noktada hizmet sağlamaktadır. Aşağıda lojistik dinamiklerini aktardık.

 
 • Bir e-ticaret sitesinde siparişin alınması
 • Ödeme seçeneği sunma
 • Envanter hazırlama
 • Öğeyi paketleme
 • Faturasını hazırlamak
 

Aynı zamanda ileri yön lojistik süreçlerine dahil olan bu süreçlerde; online bir sipariş almak, öğeyi düzenlemek, paketlemek, faturasını hazırlamak, ödemeyi düzenlemek, öğeyi sevk etmek ve öğeyi müşterinin kapısına teslim etmeyi içerir. Siparişin alınması ile dağıtımı arasındaki süre, malzemenin mevcudiyetine ve alıcının konumuna bağlıdır. Belirli yerler için ayrı bir teslimat ücreti uygulanabilir.

 

E-ticaret Lojistik Uygulamaları Nelerdir

 

E-ticarette Lojistik Faaliyetleri Nelerdir?

 

E-ticarette lojistik yönetimi pek çok faaliyeti de içinde barındırmaktadır. Bunlar tedarikçiden stok durumuna, ürünlerin alınmasından depolanmasına kadar pek çok farklı alanı kapsamaktadır. Aşağıda maddeler halinde birkaç faaliyeti açıkladık.

 
 • Tedarikçiden ürün alımı
 • Alınan ürünlerin depolanma süreci
 • Stok durumunun yönetimi, belirli bir sayıda tutulması
 • Değişen taleplere göre stok durumunun güncellenmesi
 • Ürünlerin depo düzen ve koordinasyon sürecinin sağlanması
 • Bütün siparişlerin ambalajlanması ve paketlenmesi
 • Doğru zamanda, doğru adrese, doğru kişiye, eksiksiz biçimde sipariş teslimi
 

İlgili İçerik; E-ticarette Depo ve Lojistik Yönetimi Kılavuzu

 

E-ticaret Lojistik Faaliyetleri Nelerdir

 

E-ticarette Lojistik Temelleri Nelerdir?

 

E-ticarette başarı sağlamak isteyen işletmelerin lojistik alanına önem vermesi ve sağlam bir şekilde temel oluşturması gerekir. E-lojistikte başarı getiren bazı prensipler mevcuttur. Bunlar arasında; bütçe, stok durumu, yeterlilik, yeniliğe uyum sağlama, takipte kalma, güven, hız, şeffaflık gibi maddeler sayılmaktadır.

 

E-lojistik firmaları ya da lojistik görevini kendi üstlenen e-ticaret firmaları, standartlarını daima korumalı ve bunu yaparken de ekonomik yükü arttırmayacak biçimde hareket etmelidir. Ayrıca uzmanlık konusunda yeterli olmak ve değişen taleplerle yeniliklere hızlıca uyum sağlamak da mutlaka sahip olunması gereken özelliklerdendir.

 

Kullanıcılar tarafından siparişin hangi aşamalardan geçtiği de son yıllarda oldukça önem kazanmış durumdadır. Bu prensipler eşliğinde, e-ticaretin en önemli değerlerinden biri olan güven duygusu korunabilir ve hatta geliştirilebilir.

 

E-ticaret Lojistik Temelleri Nelerdir

 

E-lojistiğin Yol Açabileceği Olumsuz Durumlar Nelerdir?

 

İşletmeler e-lojistik yönetimini doğru yaptığı takdirde yukarıda saydığımız müşteri memnuniyeti, verimlilik, maliyetten tasarruf gibi pek çok konuda avantaj sağlamaktadır. Fakat e-lojistiğin doğru yönetilmediği durumlarda önümüze çıkacak bazı olumsuz durumlar da yok değildir. Bunlar arasında markaya güvensizlik oluşması, müşteri şikayetleri, olumsuz yorumlarla itibar zedelenmesi vb. gibi durumlarla karşılaşma durumu söz konusu olabilir.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret