Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

E-Ticaret Sitenizin Google'da İlk Sırada Yer Almasını Sağlayacak 5 İpucu

İçerikler;

E-ticaret siteleri genellikle hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmak ve daha fazla satış yapabilmek için belirli dijital pazarlama yöntemlerini kullanmaktadır.

 
 • Arama motoru optimizasyonu
 • Arama motoru reklamcılığı
 • Sosyal Medya Pazarlaması
 • Influencer Marketing Çalışmaları
 • SMS Pazarlaması
 • E-mail Marketing
 

E-ticaret firmalarının hedef kitlelerine ulaşmak için en sık kullandığı dijital pazarlama yöntemleridir. Özellikle birçok dijital pazarlama stratejisini yapmak için markalar büyük harcamalar yaparken e-ticaret seo tekniklerini profesyonel bir şekilde uygulayan markalar ise dijital pazarlama bütçelerini düşürebilmektedir. Çünkü e-ticaret seo çalışması markaların arama motorlarında ilk sıralarda yer almasını sağlamaktadır ve organik olarak elde edilen bu sıralamaların kaybı oldukça düşüktür.

 

E-Ticaret Sitenizin Google'da İlk Sırada Yer Almasını Sağlayacak 5 İpucu adlı bu yazımızda e-ticaret seo teknikleri hakkında bilgi almak isteyen kişilere yönelik e-ticaret seo çalışması nasıl yapılır konusu hakkında bilgiler vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve böylece e-ticarette seo çalışmaları hakkında bilgi edinerek e-ticaret sitenizi Google’da ilk sıralara çıkarabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; En İyi ve En Çok Tercih Edilen SEO Analiz Siteleri ve Araçları


E-Ticaret Sitenizin Google'da İlk Sırada Yer Almasını Sağlayacak 5 İpucu

 

Anahtar Kelime Analizine Önem Verin

 

Genellikle bir arama motoru kullanarak araştırma yapan ya da ürün veya hizmet arayan kişiler belirli sözcükler ile aramalarını gerçekleştirmektedir. Dijital pazarlamada bu sözcüklere anahtar kelime adı verilmektedir. E-ticarette seo çalışması yapmak için anahtar kelimeler ve anahtar kelime analizinin yapılması oldukça önemlidir. Çünkü e-ticaret firmaları anahtar kelime analizi yapmadan yapacakları e-ticaret seo çalışmaları ile bir yere gelememektedir.

 

Bu noktada e-ticarette anahtar kelime analizi yapacak olan kişi ve işletmeler belirli anahtar kelime analizi araçları ile bu işlemleri kolayca yapabilmektedir.

 
 • Keywordtool
 • Ahrefs
 • Semrush
 

E-ticaret için etkin seo çalışması yapmak isteyen kişi ve işletmelerin en çok kullandığı anahtar kelime analiz araçları arasında yer almaktadır. Bu araçları kullanan markalar rakiplerini de analiz edebilecekleri gibi bir anahtar kelimenin:

 
 • Arama hacmi
 • Reklam Maliyeti
 • Zorluğu
 • Anahtar kelime için alınması gereken backlink sayısı
 

Gibi önemli verilere ulaşabilmektedir. Böylece e-ticaret markaları seo çalışmalarında kullanacakları anahtar kelimelere doğru bir şekilde karar vererek etkin bir seo çalışması yapabilmektedir.

 

İlgili İçerik; SEO Danışmanlığı Nedir? SEO Danışmanı Nasıl Seçilir?


Anahtar Kelime Analizine Önem Verin

 

İçerik Metinlerinize Önem Verin

 

E-ticaret seo tekniklerini uygulayacak olan markaların önem vermesi gereken bir diğer nokta da içerik metinleridir. Çünkü arama botları e-ticaret sitenizde yer alan metinleri taramakta ve bu metinlere göre Google sıralamalarınızı belirlemektedir. Yazacağınız metinler ne kadar kaliteli olursa ve kullanıcıya ne kadar fayda gösterirse sıralamalarda yükselme şansı o kadar artış göstermektedir.

 

Bu nedenle e-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapacak markaların seo uyumlu içerikler hazırlaması gerekir. İçerikleri hazırlarken de içeriğin kullanılacağı alana uygun içerikler üretmeniz gerekir.

 
 • Kategori Sayfaları
 • Marka Sayfaları
 • Ürün ve Hizmet Sayfaları
 • Blog Yazıları
 • Kurumsal Sayfalar
 

Her e-ticaret firmasının içerik hazırladığı sayfalar arasında yer almaktadır. Bu sayfalarda kullanılacak olan içeriklerin:

 
 • Anahtar kelimeleri
 • İçerik başlıkları
 • Alt başlıklar
 • İçerik görselleri
 • Videolar
 • Sık Sorulan Sorular
 

SEO uyumlu bir şekilde hazırlanmalıdır çünkü e-ticaret seo çalışmasında bunları doğru bir şekilde yapan markaların e-ticaret sitesi Google’da daha ön plana çıkmaktadır. Özellikle bu noktada e-ticaret için etkin seo çalışması yapmak isteyen markaların önem vermesi gereken belirli noktalar da bulunmaktadır.

 
 • E-ticaret seo çalışması yaparken içeriklerinizdeki anahtar kelime yoğunluğu profesyonel bir şekilde ayarlayın.
 • İçeriklerinizde kısa kuyruklu anahtar kelimeler beraber uzun kuyruklu anahtar kelimeler de kullanın.
 • Özellikle kategori ve marka sayfalarında ürün linklemesi yaparak site içi seo çalışmalarınızı tamamlayın.
 • Ürün sayfalarında kullanıcılar tarafından en çok yanıt aranan sorulara yönelik de içerik hazırlamaya özen gösterin.
 

Bu tür bir çalışma sayesinde e-ticaret siteniz için seo uyumlu içerikler üretebilir ve Google sıralamanızı artırabilirsiniz.


İçerik Metinlerinize Önem Verin

 

E-ticaret Sitenizin Otoritesini Güçlendirin

 

E-ticarette seo çalışmaları yapacak olan kişi ve işletmelerin önem vermesi gereken bir diğer konu da site otoritesidir. Çünkü bir e-ticaret sitesinin site otoritesi ne kadar fazla olursa Google’da üst sıralara çıkma ihtimali o kadar artış gösterecektir. Yani kısacası site otoritesini güçlendirmek e-ticaret sitenizi Google’da üst sıralara çıkarmanızı sağlayacaktır. Peki e-ticaret firmaları ne tür çalışmalar ile site otoritelerini güçlendirebilmektedir?

 

E-ticarette site otoritesini güçlendirmek için yapılması gereken site içi seo ve site dışı seo çalışmaları bulunmaktadır.

 
 • Sosyal Medya Hesaplarının Açılması
 • Backlink Alımı
 • E-ticaret sitesini dizin listesine eklemek
 

E-ticarette seo çalışmalarının önemli bir parçası olan site otoritesini artırmaya yönelik yapılması gereken çalışmalar arasında yer alır. Gelin şimdi daha detaylı bir şekilde bu konuya bir göz atalım.

 
 • Sosyal Medya Hesapları: E-ticaret seo çalışmalarında sosyal medya hesapları üzerinden gelen trafiğin önemi oldukça büyüktür. Bir e-ticaret sitesinin sosyal medya trafiği ne kadar artış gösterirse markaların otoritesi de o kadar artış gösterebilmektedir. Bu nedenle e-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapan markaların Instagram, Facebook, Youtube, Tiktok, Linkedin ve Pinterest gibi sosyal medya platformlarını aktif bir şekilde kullanması ve bu platformlardan trafik çekmeye çalışması gerekir.
 • Backlink Alın: Site dışı seo çalışmaları arasında yer alan backlink çalışmaları da bir e-ticaret firmasının önem vermesi gereken konulardan biridir. Çünkü backlinkler sayesinde e-ticaret firmaları arama botlarına sitelerinin güvenilir olduğunu göstermektedir. Bu da aslına bakıldığında site otoritesinin artmasına olanak sağlamaktadır.
 • Sitenizi Dizinlere Ekleyin: E-ticaret seo çalışmalarında dizinlerinde bir hayli önemli olduğunu söylemek mümkündür. E-ticaret sitenizi dizinlere eklemeniz sitenize kaliteli bir trafik çekmenizi sağlayacaktır. Bu da zamanla site otoritenizin artmasına yardımcı olacaktır.
 

Bu tür çalışmalar ile e-ticarette seo çalışmaları ile site otoritenizi artırabilir ve e-ticaret sitenize trafik çekebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Black Hat SEO Hakkında Bilmeniz ve Dikkat Etmeniz Gerekenler


E-ticaret Sitenizin Otoritesini Güçlendirin

 

Optimizasyona Önem Verin

 

E-ticarette seo çalışmaları belirli zaman aralıkları ile optimizasyon yapılması gereken çalışmalardır. Çünkü bir e-ticaret sitesinin iyi sıralama alan ve iyi trafik getiren sayfaları bazı dönemlerde belirli problemlerden dolayı sıralama kaybetmektedir. E-ticaret firmalarının bu sayfaları sürekli olarak analiz etmesi oldukça önemlidir.

 

Çünkü yapılan kontroller sorunda markalar e-ticaret sitelerinde seo açısından başarılı olmayan sayfaları tespit edebilmekte ve optimizasyon çalışmaları yaparak sayfalarını güçlendirebilmektedir. Böylece kaybettikleri sıraları yeniden alabilmekte ve e-ticaret sitelerini Google’da üst sıralara çıkarabilmektedir.


Optimizasyona Önem Verin

 

Site Hızınızı Artırın

 

E-ticaret sektöründe önemli olan bir diğer konuda site hızıdır. Site hızı hem Google’da üst sıralara çıkmak hem de tüketicilerin sitenizi terk etmemesini sağlamak için önem verilmesi gereken çalışmalar arasındadır. Çünkü yavaş yüklenen bir e-ticaret sitesinin Google’da üst sıralara çıkması ve satış yapması oldukça şansa bağlıdır.

 

Bu nedenle e-ticaret firmaları yapacakları çalışmalar ile yavaş yüklenen sayfaları kontrol etmeli ve bu sayfaları ve sitelerini optimize ederek sayfa yüklenme süresini düşürmeye çalışmalıdır.

 

İlgili İçerik; Youtube SEO Rehberi; Youtube Kanalınızı Nasıl Optimize Etmelisiniz?


Site Hızınızı Artırın

 

Ticimax ile SEO Çalışmalarınızı Profesyonelce Yürütün

 

E-ticarette seo çalışmaları yaparken önem vermeniz gereken birçok konu bulunmaktadır. Bu nedenle kullanılan e-ticaret alt yapısının bu kolaylıkları sağlaması da oldukça önemlidir. Genellikle e-ticarette başarılı seo çalışmaları yapmak isteyen kişi ve işletmeler Türkiye’nin en güvenilir e-ticaret alt yapılarından birisi olan Ticimax ile sitelerini kurmaktadır. Ticimax e-ticaret alt yapısında yer alan en gelişmiş seo modülü sayesinde markalar seo çalışmalarını kolayca yapabilmekte ve sitelerini Google’da ön plana çıkarabilmektedir.

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret