Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-Ticarette Stok Yönetimi Nasıl Yapılır?

İçerikler;

E-ticarette stok yönetimi oldukça önemli bir konudur. İşinizin arka planında kalan bir alan olması nedeniyle görünmez bir alan gibi gelse de e-ticarette stok yönetimi aslında işin bel kemiğini oluşturmaktadır. Bu nedenle e-ticaret yaparken başarıya ulaşmak istiyorsanız stok yönetimini doğru yapmaya oldukça özen göstermelisiniz. E-ticarette stok yönetimi nasıl yapılır adlı yazımızda size bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

 

E-Ticarette Stok Yönetimini Nasıl Yapılır?

 

Alt Limitler Belirleme

 

E-ticaretet stok yönetimi nedir ve stok yönetimi nasıl yapılır sorusuna vereceğimiz ilk yanıtlardan birisi alt limitler koymak olacaktır. Satılan ürünler her geçen gün arttığında ve ürün çeşitliliği sağlandığı zaman e-ticaret yöneticileri için stok takibi zor bir hale gelmektedir. Bu nedenle e-ticarette stok yönetimi yapılırken ilk dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi alt limit belirlemedir. Alt limit belirlemek için satışını yaptığınız her ürünün her modeli için bir alt limit belirlemeniz gerekmektedir. Her ürünün alt limiti farklı olabileceği gibi aynı da olabilir fakat buna karar vermeden önce özellikle iyi bir analiz yapmanız gerekecektir. Analizinizi yaparken şunlara dikkat edebilirsiniz;

 

Hangi üründen günde ne kadar satılıyor Hangi ürün kaç günde tükeniyor Satılmayan ürünler hangileri Kampanya dönemlerinde en çok satılan ürünler hangileri gibi sorular oluşturarak sizler de ürünleriniz hakkında iyi bir analiz yapabilir ve ürünlerinizin stoğu için alt limitler belirlerken bu analizi göz önünde bulundurarak hangi ürününüz için ne kadar alt limit belirlemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

 

Unutmayın ki en çok satan ürünlerinizin alt limitlerini yüksek en az satan ürünlerinizin ise alt limitlerini düşük belirlemek satışlarınız arttığında problem yaşamanızın önüne geçecektir.

 

 

Ürünlerinizi Hızlı Bir Şekilde Gönderin

 

E-ticaret stok yönetimi nasıl yapılır sorusuna vereceğimiz ikinci yanıt ise tabi ki hızlı gönderim. E-ticarette ürünlerin stoklanırken hasar görmemesi ve kullanılamaz hale gelmemesi için en önemli şey ürünün satıldığı gibi gönderilmesidir. Sizler de buna dikkat ederek stok yönetiminizi daha iyi yapabilirsiniz.

 

 

Tedarikçilerinize Önem Verin

 

E-ticaret yapan kişilerin bir tedarikçisi bulunmaktadır. Bu tedarikçiler ürünler bittiğinde veya azalmaya başladığında firmalar için yeni ürünler tedarik etmektedir. İşinizin kaderini tedarikçileriniz de belirleyeceği için tedarikçilerinizle iletişim halinde olmaya özen gösterin ve onlara önem verin.

 

İkinci Bir Tedarikçiniz Olsun

 

 

E-ticarette riskleri ortadan kaldırmak ve hızlı bir şekilde aksiyon almak için en önemli şeylerden birisi de kendinizi garantiye almanızdır. E-ticaret faaliyetlerinizi yürütürken ikinci bir tedarikçiniz olmasına oldukça önem vermeniz gerekmektedir. Böylece sürekli çalıştığınız tedarikçinizle problem yaşadığınızda ikinci tedarikçinizle bu problemi çözebilir ve ürünlerinizi temin ederek stoklarınızın eksik kalmamasında etkin bir rol oynayabilirsiniz.

 

Ürünlerinize İsimler Verin

 

E-ticarette stok yönetimi nasıl yapılır sorusunun en önemli cevaplarından birisi de ürün isimlendirmeleri. Stok yönetimi yaparken satışını yaptığınız ürünlerinizi isimlendirmeniz bu ürünlerin takibini kolaylaştıracaktır. Ürünlerinizi birbirinden ayırmak için yapacağınız isimlendirmeler gibi kategorilere de ayırabilirsiniz. Bu hem ürünlerinizi deponuza yerleştirmede size fırsat sağlayacak hem de takibini ve analizini yapmanızı kolaylaştıracaktır.

 

 

Kontrolleri İhmal Etmeyin

 

Stoklarınızın durumunu kontrol etmek işinizi geliştirmek ve satışlarınızı arttırmak için oldukça önemli bir konudur. E-ticarette düzenli yapılan kontroller firmaların başarısını hızlı bir şekilde katlamakta ve iş hacmini de geliştirmektedir. Bu nedenler sizlerde e-ticaret faaliyetlerinizi yürütürken yapacağınız düzenli kontrol sayesinde ürünlerinizin stok eksiklerini hızlı bir şekilde temin edebilir ve olası krizlerin önüne geçebilirsiniz.

 

 

Bonus: Kampanyalar Düzenleyin

 

E-ticarette stok yönetimi nasıl yapılır sorusuna bonus bir yanıt vereceğiz. Genellikle firmalar birçok ürünü satın alıp satmak istese de bu ürünlerin bazıları çok rağbet görmemektedir. Sizler de çok satılmayan ürünlerinizi heba etmek yerine bu ürünlerin satışını arttırmak ve sonrasında stok sayısını azaltmak için satmayan ürünlerinizi satmaya yönelik kampanyalar düzenleyebilirsiniz.

 

Stok yönetiminiz hakkında ve e-ticaret hakkında inovatif adımlar atmak istiyor ve pazaryerlerinden faydalanmak istiyorsanız siizn için derlediğimiz İnternetten Satış Yapmak İçin Pazaryerlerinden Faydalanın yazımıza göz atmayı unutmayınız.

 

 

Ticimax e-ticaret paketlerini kullanmak ve kendi e-ticaret sitenizi açmak istediğiniz takdirde E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret