Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Etkili Sunum Teknikleri Hakkında 5 Kilit Başlık

İçerikler;

Sunum yapmak iş hayatının sorumluluklarından biri olduğu gibi, öğrenmenin de ayrılmaz bir parçasıdır. İyi sunum yapmak, e- ticaret alanında da önemli bir etkendir. İster ürün ya da hizmet tanıtımı olsun ister ise herhangi bir konuda paylaşılan bilgi, sunum tekniklerini bilmek başarıya giden yolda sizi bir adım öne çıkaracaktır.

 

Etkili Sunum Teknikleri Hakkında 4 Kilit Başlık konulu içeriğimizde sunum nedir, etkili sunum teknikleri nelerdir, sunum hazırlama aşamaları nelerden oluşur gibi sorulara yanıt arayacağız. Dilerseniz siz de daha etkili sunum yapabilmek için ihtiyacınız olan bilgilere bu içeriğimizden ulaşabilir ve prezi sunum, google slaytlar gibi online sunum hazırlama programları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.


Etkili Sunum Teknikleri Hakkinda 5 Bilgi
 

Sunum Nedir?

 

Grup konuşmaları, toplantılar, iş ya da ekip brifingleri gibi farklı alanlarda, çeşitli konuları belirli bir sistemle ele alarak yapılan konuşmalara sunum denmektedir. Sunum nedir sorusunun tek ve kati bir karşılığı yoktur fakat iyi bir sunumun bir konuyu spesifik olarak ele alması, detaylandırması ve açıklaması beklenir.

 

Sunum, bir dernekte, iş görüşmesinde, bir etkillikte ya da toplantıda yapılabildiği gibi video konferans araçlarıyla da yapılabilen bir konuşma angajmanı olarak da nitelenebilir. İyi hazırlanmış bir sunum eğitici, öğretici ve hatta ikna edici olabilir.

 

İlgili içerik: Melek Yatırımcı Nasıl Bulunur ve İkna Edilir? (2021)

 

İlgili içerik: Sermayesiz E-ticaret Nasıl Yapılır?Sunum Nedir
 

Sunum Nasıl Hazırlanır?

 

Etkili bir sunum yapmak için konuşma beceriniz kadar okuma ve yazma becerileriniz de gelişmiş olmalıdır. Çünkü sunum yapmak sadece topluluk önünde, belirli bir düzende konuşmaktan ibaret değildir. Ön hazırlık yapmak ve konuya hakim olmak sunum hazırlama aşamasının önemli noktalarındandır.

 

İçeriğin derli toplu ve net bir şekilde hazırlanması ve monotonluğa düşmeden aktarılması gerekmektedir. Dinleyicilerin ilgisini çekecek materyaller sunum hazırlama sürecinde araştırılmalı, içerik kadar biçime de önem verilmelidir. Slayt hazırlamak sunum hazırlama aşamasının önemli konularından biridir. Görsellerle zenginleştirilen içerik, dinleyicinin ilgisini canlı tutar ve sunumun daha etkili olmasını sağlar. Bunun için online sunum hazırlama uygulamalarını kullanabilirsiniz.

 

E-ticaret yaparken, kendinizi ifade etmek ve ürünlerinizi ya da markanızı tanıtmak için sunum yapmanız daha başarılı olmanıza yardımcı olur. Sunumlarınızı yaparken ürün görsellerinize ya da iş fikirlerinize yer verebilir, sunum hazırlama programları kullanarak animasyonlar ekleyebilirsiniz.

 

İlgili içerik: E-Ticarette Başarıyı Yakalamak İsteyenler İçin 10 Adım

 

İlginizi Çekebilir: Online İçerik Üretim SüreçleriSunum Nasıl Hazırlanır
 

Google Slaytlar

 

Online sunum hazırlama programları arasında en çok tercih edilenlerden biri de google slaytlar uygulamasıdır. Google slaytlar, sunumlarda kullanabileceğiniz görseller hazırlamanıza yardımcı olur. Farklı kullanıcılarla birlikte sunum içeriği oluşturmanıza izin veren google slaytlar; şablon ve dosya oluşturmanıza imkan sağlar.

 

Bilgisayarınızda bulunan görselleri kullanabileceğiniz bu uygulama ile çalışarak, tema ve arkaplan seçimi yapabilir, seçtiğiniz görsellere metin, şekil ya da çizgi ekleyebilirsiniz. Düzenlediğiniz slaytları silebilir, yeni slaytlar ekleyebilir ve sunumuzu dilediğiniz gibi organize edebilirsiniz. Tüm bunlara ilaveten, Google slaytlar uygulaması animasyon ekleme özelliği ile daha etkili ve dikkat çekici sunum hazırlama imkanı sağlamaktadır.

 
 

İlginizi Çekebilir: Girişimci Adaylarının Yenmesi Gereken 5 Korku

 

İlginizi Çekebilir: Bilmeniz Gereken Gerilla Pazarlama Teknikleri Nelerdir?Google Slides Nedir
 

Prezi Sunum

 

Görsellerle zenginleştirilmiş slaytlar hazırlamanıza olanak sağlayan bir diğer uygulama ise prezi sunum uygulamasıdır. Yeni nesil bir sunum hazırlama sitesi olan prezi sunum animasyon ekleme özelliği ile sunumunuzu daha etkili bir hale getirmenize yardımcı olur. Kişisel ya da profesyonel sunumlar hazırlamak için tercih edilen prezi sunum web tabanlı çalışır.

 

Kolay arayüzü ile hazır sunum şablonlarını rahatlıkla kullanmanızı sağlayan prezi sunum ile yeni şablonlar oluşturarak benzersiz sunumlar da hazırlayabilirsiniz. Masaüstü ya da mobil uygulaması ile ulaşabileceğiniz bu sunumları farklı kullanıcılar ile de paylaşabilirsiniz.Prezi Sunum Nedir
 

Etkili Sunum Teknikleri Nelerdir?

 

Sunum hazırlama aşamasının öneminden ve sunum hazırlama programları kullanarak, sunumlarınızı nasıl daha efektif bir hale getirebileceğinizden bahsetmiştik.Ön hazırlığı iyi yapılmış bir içerik, sunum sırasında çok daha rahat etmenizi sağlar. Sunum hazırlarken göz yorucu renkler seçmemeli, ilgi dağıtacak görsellerden kaçınmalı ve bütünlüklü bir görünüm yakalamaya çalışmalısınız.

 

Bir sunum taslağı oluşturarak konu başlıklarını belirlemek, iletmek istediğiniz mesajı ön plana çıkarmak, ses tonunuza ve beden dilinize dikkat etmek, süreyi iyi kullanmak etkili bir sunum yapmanıza yardımcı olacaktır.

 
 

İlginizi Çekebilir: E-ticarette Ürün ve Faydayı Öne Çıkartmak için 5 İpucuEtkili Sunum Teknikleri Nelerdir
 

Konu Başlıklarını Belirleyin

 

Sunum yaparken konu başlıklarına göre ilerlemek hem sizi hem de dinleyenleri rahatlatır. Konularınızı aktarırken belirli bir sırayı takip etmeli ve konu aktarımında giriş, gelişme, sonuç bölümlerine dikkat etmelisiniz. Konuyu ne fazla detaylarla boğmalı nede yüzeysel işlemelisiniz. Slaytlardaki yazıları tekrar etmek yerine açıklamalı ve desteklemelisiniz.

 

Konuyu dağınık anlatmanız hem sunumun etkisini azaltır hem de iletmek istediğiniz mesajı bulanıklaştırır. İyi planlanmamış bir sunum, dinleyicilerin de kafasını karıştırarak dikkatlerini dağıtabilir. Oysa konu sıralaması yaparak ilerlerseniz, sunum yaptığınız topluluk için sizi dinlemek ve anlattıklarınızı anlamak çok daha kolay olacaktır.

 

İlginizi Çekebilir: Viral Pazarlama Nasıl Yapılır?

 

Mesajları Ön Plana Çıkarın

 

Sunum yaparken belli bir amacınız olduğunu unutmayın. İletmek istediğiniz mesajları ön plana çıkarın ve mesajın karşı tarafa geçtiğinden emin olun. Odaktan fazla uzaklaşmayın ve önemli bulduğunuz noktaları aşırıya kaçmadan tekrarlayın. Sunum hazırlama programları ile oluşturduğunuz görsellerdeki hiyerarşiye dikkat edin, mesajınızı içeren yazıları daha büyük punto ile yazarak dikkati oraya çekin ve bunu vurgulayın.

 

Mesajlarınızı iletirken dinleyicilerin gözlerine bakın, tepkilerini gözlemleyin. Mesajınızı ilettikten sonra diğer konuyla hızlıca geçmeyin, mesajı destekleyen kısa bir anlatı ile devam edin.


Yaratıcı Tasarım Fikirleri Hayal Etme Modern Kavram
 

Ses Tonunuza ve Beden Dilinize Dikkat Edin

 

Topluluk önünde konuşmak kolay olmayabilir ancak sunum sırasında ne anlattığınız kadar nasıl anlattığınız da oldukça önemlidir. Çok yüksek ya da çok düşük ses tonuyla konuşmak dinleyiciler için yorucu olacağından bir süre sonra ilgilerini kaybedebilirler. Elinizi kolunuzu nereye koyacağınızı bilemez bir halde yapacağınız sunum etkisini kaybedecektir.

 

Sunum yaparken beden dilini ölçülü kullanmak, özgüvenli davranmak, anlattığınız konuya hakim olduğunuzu göstermek ve dinleyicilerin odağını sürekli canlı tutmak etkinizi güçlendirir.

 
 

İlginizi Çekebilir: Lovemark Nedir, Nasıl Lovemark Olunur?

 

İlginizi Çekebilir: Duyusal Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Bir konferans yapan iş adamlarını gösteren resim.Etkili Sunum
 

Süreyi İyi Kullanın

 

Etkili sunum teknikleri nelerdir sorusunun en önemli cevapların biri süreyi iyi kullanmaktır. Yapılan araştırmalar ortalama 45 dakika sonra dinleyicilerin konsantrasyonunun bozulduğunu göstermektedir. Süre uzadıkça anlattıklarınızın önemi de azalır. Sunumunuz iyi hazırlanmış ve güzel aktarılmış olsa süre uzadıkça sıkıcı olmaktan kurtulamayacaktır. Süreyi iyi kullanabilmeniz konuya hakimiyetinin ve iletişim kabiliyetinin de göstergesidir.

 

Süre konusunda önemli olan bir diğer nokta da zaman yönetimidir. Sunum hazırlama aşamasında her slayt için ayıracağınız vakti ortalama olarak belirlemeye çalışın. Sunumun başlarında dağınık kullandığınız süre, sonlara doğru sizi panik olmanıza sebep olabilir. Hızlıca anlatmaya çalışırken hata yapabilir, unutabilir ve sunumun etkisinin azalmasına neden olabilirsiniz.

 

Sorulara Hazırlık Olun

 

Sunum sırasında ya da sonrasında yöneltilecek sorulara hazırlık olun. Soru soran dinleyicilerin olması, sizi ilgiyle dinlediklerini gösterir. Soru soran kişiyi ilgiyle dinleyin, soruyu anladığınızı düşünüyorsanız tekrar sormaktan çekinmeyin.

 

Vereceğiniz cevapların açıklayıcı ve net olmasına dikkat edin. Cevabı fazla uzatmayın ya da geçiştirmeyin. Bilmediğiniz bir soru karşısında biliyor gibi davranmayın. Bilmediğinizi ancak öğreneceğinizi söyleyerek not alın.

 
iş asyalı kadın, iş, finans, plan, strateji, ortak, ofis, backgrond.Topluluk önünde konuşmak

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir:

 

Dünyanın En Büyük E-ticaret Markalarının Girişim Hikayeleri

 

Canlı Yayın Satışı

 

E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri

 

İşinizi E-ticarete Taşımanız için 9 Önemli Neden

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret