Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Gerilla Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İçindekiler;

 
 • Gerilla Pazarlama Nedir?
 • Gerilla Pazarlama Özellikleri Nelerdir?
 • Gerilla Pazarlama Türleri Nelerdir?
 • Gerilla Pazarlama Teknikleri Nelerdir?
 • Gerilla Pazarlama Avantajları Nelerdir?
 • Gerilla Pazarlama Dezavantajları Nelerdir?
 • Gerilla Pazarlama Örnekleri Nelerdir?
 • E-ticarette Gerilla Pazarlama Etkili Midir?

 

 

Gerilla pazarlama, alışılmışın dışında karşımıza çıkan reklam stratejilerinden oluşmaktadır. Günlük yaşantımızda sıkça örneklerine rastlarız. Bazen farkına bile varmadığımız gerilla pazarlama; açık hava, festival, spor aktiviteleri, alışveriş merkezleri, otobüs durakları, metro istasyonları gibi halka açık ve yoğunluğun fazla olduğu alanlarda karşımıza çıkmaktadır. Yazımızda gerilla marketing hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

 

Gerilla Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Gerilla Pazarlama Nedir?

 

Gerilla pazarlama nedir dediğimizde alışılmışın dışında taktiklerle, beklenmeyen yerlerde ve zamanlarda yürütülen pazarlama kampanyalarına verilen isimdir. Gerilla adını ise Jay Conrad Levinson tarafından 1984 tarihli Gerilla Reklamcılığı kitabından almaktadır. İlk kez 1984 yılında kullanılan terimin savaşlarda kullanılan gerilla taktiğinden almaktadır.

 

Gerilla pazarlama geleneksel reklam yöntemlerinden farklı olarak çalışmaktadır. Gerilla pazarlama, ürün veya marka hakkında büyük bir izlenim bırakmak için tüketiciyi şaşırtma odaklıdır. Tüketicilerin ürün veya hizmetle etkileşimini artıran ve unutulmaz bir deneyim yaratmak için tasarlanmış bir reklamcılık yöntemidir.

 

Birkaç başlıkta gerilla pazarlama nasıl yapılır;

 
 • Bir marka, ürün ya da hizmeti tanıtmak için yoğun bir cadde seçilerek orada halkın dikkatini çekecek içerik ve görseller hazırlamak, dikkat çekici araçlar kullanmak.
 • Bir marka veya ürün hakkında kulaktan kulağa pazarlama kampanyaları başlatmak .
 • Hızlı bir şekilde etkileşim oluşturmak için sosyal medya gibi dijital alanları kullanmak.
 • Bir ürünü tanıtmak için; konferanslar, konserler veya spor aktiviteleri gibi büyük etkinliklerden yararlanmak.
 

İlgili İçerik; E-ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

 

İlgili İçerik; Bilmeniz Gereken Gerilla Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

 

Gerilla Pazarlama Nedir

 

Gerilla Pazarlama Özellikleri Nelerdir?

 

Gerilla pazarlamasının bazı etkili özelliklerini aşağıda sıraladık;

 
 • Çarpıcı olması gerekir. Karşı tarafın dikkatini çekmesi, etki bırakması ve şaşırtması gerekir.
 • Etkili bir içerik ve bağlam gücü olması gerekir.
 • Trendleri takip etmesi etki gücünü artırmada önemlidir.
 • Marka farkındalığını arttırmak için yapılsa da marka ön plana çıkarılmadan yapılır.
 • Deneyimleme ve etkileşime girme araçları kullanılır.
 • En önemli kriteri yaratıcılıktır. Farklı fakat düşünüldüğünde bir o kadar da basit stratejiler gerektirir.
 • Geleneksel pazarlama stratejilerinden daha uygun maliyetlidir fakat etki alanı daha yüksektir.
 

İlgili İçerik; Dijital Pazarlama Terimleri Nelerdir?

 
İlgili İçerik; Kişiye Özel Pazarlama ile Müşterilerinizi Etkileyin


Gerilla Pazarlama Örnekleri Nelerdir


Gerilla Pazarlama Türleri Nelerdir?

 

Gerilla pazarlama alanlarına bakıldığında genellikle halka açık, yoğunluğun fazla olduğu alanlar olduğu görülmektedir. Bunlar bazen açık alanlar olduğu gibi kapalı alanlar da olabilmektedir. Aşağıda gerilla pazarlama türlerine birlikte bakalım.

 

Açık hava gerilla pazarlama: Bir heykelin üzerine çıkarılabilir bir şey koymak, elektrik direklerine asmak veya kaldırımlara ve sokaklara geçici reklam içerik ve görselleri yerleştirmek gerilla pazarlamaya örnektir.

 

Kapalı gerilla pazarlama: Açık hava gerilla pazarlamasından farklı olarak yalnızca tren istasyonları, mağazalar ve üniversite kampüs binaları gibi kapalı mekanlarda gerçekleştirilen yöntemlerdir.

 

Gizli gerilla pazarlama: Bu tür pazarlama türünde müşteriler doğrudan pazarlama kampanyalarına maruz kalmazlar ve pazarlama materyallerinden habersiz kalırlar. Reklamlar bu tekniğin en yaygın versiyonlarından biridir. Müşteriler pazarlama stratejilerine maruz kaldıklarını fark ettikleri anda olumsuz bir yaklaşım sergileyebilecekleri için oldukça riskli bir tekniktir.

 

Deneyimsel gerilla pazarlama: Yukarıdaki yöntemler kullanılarak kişilerin marka ile etkileşime girmesini sağlayan taktiklerden oluşmaktadır.

 

Viral pazarlama: Viral pazarlama da bir gerilla pazarlama taktiğidir. Gerçekmiş gibi kurgulanan reklam olduğu anlaşılmayan arka tarafta bir ürüne ya da markaya dikkat çekmek hedefiyle hazırlanan reklamlardır.

 

İlgili İçerik; Viral Pazarlama Nasıl Yapılır?

 

Gerilla Pazarlama Türleri Nelerdir

 

Gerilla Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

 

Gerilla pazarlamanın markaya, ürüne, hizmete göre değişiklik gösterecek pek çok taktiği bulunmaktadır. Bunlardan birkaçını aşağıda sıraladık.

 

Sosyal medya pazarlaması: Sosyal medyayı gerilla pazarlama tekniği için kullanmak, kulaktan kulağa pazarlamayı etkinleştirmek için oldukça etkilidir. Sosyal medyada dikkat çeken bir paylaşım kısa sürede milyonlara yayılma gücüne sahiptir. Markalar tanıtım için gerilla pazarlama tekniklerini yeni nesil sosyal medyaya uyarlayabilir.

 

Marka ortaklıkları: Dikkat çekici marka ortaklıkları da gerilla pazarlamanın bir parçasıdır. Bazen markayla ilişkili bazen de beklenmedik ortaklıklar eşliğinde yapılan tanıtımlar etki alanını artırmaktadır.

 

Sıra dışı ürün yerleştirmeler: Ürün yerleştirme günümüzde sıkça kullanılmaktadır fakat gerilla pazarlama tekniği olarak bunu en sıra dışı hale getirmek önemlidir. Beklenmedik bir şekilde yapılan ürün yerleştirmeler ile karşıda etki bırakmanız olasıdır.

 

Karşı kampanya çalışmaları: Gerilla pazarlamada karşı kampanya çalışmaları etkili olmaktadır. Rakibe atıfta bulunarak yapılan kampanyalar, rakipte olmayan bir özelliği öne çıkarma gibi kampanyalar dikkat çekmek açısından sıkça kullanılmaktadır.

 

Dış mekan tanıtımları: Gerilla pazarlamanın birinci amacı halkla onlara reklam amacını fark ettirmeden iletişime geçmektir. Bu nedenle halkın yoğun olduğu her alanda gerilla pazarlamaya yer vardır. Örneğin bir otobüs içinde oynatılan bir video ya da otobüsün dışına giydirilen bir reklam, tren istasyonlarında karşılaştığımız ilginç tanıtım araçları, kalabalık spor, konser, festival alanlarında yapılan pazarlama teknikleri bunlara örnek gösterilebilir.

 

İlgili İçerik; Dikkate Almanız Gereken 5 Dijital Pazarlama Stratejisi

 

Gerilla Pazarlama Teknikleri Nelerdir

 

Gerilla Marketing Avantajları Nelerdir?

 

Gerilla pazarlamasının öne çıkan en önemli avantajı bütçe dostu olmasıdır. Az maliyetle geniş bir etki alanı ve farkındalık oluşturulmasına önemli katkılar sunmaktadır. Zamandan da tasarruf ettiren gerilla pazarlama için büyük bir zaman harcamaya gerek yoktur. Doğru stratejilerle etkili bir gerilla pazarlaması yapmak mümkündür.

 

Öte yandan gerilla pazarlama marka farkındalığı oluşturmada, hedef kitlenin sizi fark edip unutmamasında oldukça etkilidir. Gerilla pazarlama duygulara hitap eden bir reklam türü olduğundan kişilerde duygusal tepkime oluşturma ve eyleme geçirme etkisi yüksektir.

 

Gerilla pazarlama etkili olduğunda ağızdan ağza bir kar topu gibi büyümesi ve yayılması muhtemeldir. Etkili bir gerilla pazarlama herkes tarafından konuşulur ve sosyal medyada önemli bir etkileşim yakalamanıza olanak tanır.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

 

Gerilla Pazarlama Avantajları Nelerdir

 

Gerilla Pazarlama Dezavantajları Nelerdir?

 

Gerilla pazarlamanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da mevcuttur. Bunlardan birkaçını aşağıda sıraladık.

 
 • Kişileri şaşırtma dikkat çekme hedefiyle yola çıkıldığı için verilen mesajların yanlış anlaşılma durumu söz konusu olabilmektedir.
 • Yasal prosedürlere takılabilen bir pazarlama türüdür. Etik anlamda bazı sorunlarla karşılaşılmaktadır. Yasal olarak geçerli bir gerilla pazarlama taktiği seçmek önemlidir.
 • Gerilla pazarlamada kullanılan strateji çok önemlidir. Yanlış bir strateji markaya olan algıyı olumsuz yönde tamamen değiştirebilir.
 

İlgili İçerik; Pazarlama Otomasyonu İle İşinizi Geliştirmenin Yolları

 

İlgili İçerik; E-ticarette Nöro Pazarlama (Neuromarketing) Teknikleri


Gerilla Pazarlama Dezavantajları


Gerilla Pazarlama Örnekleri Nelerdir?

 

Gerilla pazarlama örnekleri Türkiye dediğimizde örneklerini seyrek de olsa görmekteyiz. En güncel gerilla pazarlama örneği olarak Yumoş deterjanın İstanbul Nişantaşı’nda bir apartmana yerleştirdiği rengarenk ayıcıklar başarılı bir gerilla marketing olarak karşımıza çıktı. Yumoş markasıyla bütünleşmiş olan rengarenk ayıcıkları Rumeli Caddesi’nde bir apartmanın pencerelerine yerleştiren marka, slogan olarak da “yumoş deterjan çok iyi çıktı” şeklinde bir tanıtım yaptı. Caddeden geçenler tarafından büyük bir ilgiyle karşılaşılırken sosyal medyada da yüksek bir etkileşim yakalandı.

 

Gerilla marketing dünya örnekleri de oldukça çeşitlidir. Dünyaca ünlü bir marka olan McDonalds’ın patates görsellerinden yaya yolu yapması, markaların otobüs giydirmesi gibi pek çok örnek karşımıza çıkmaktadır.İlgili İçerik; E-ticarette Satışlarınızı Arttıracak 6 Pazarlama Yöntemi (2021 Yeni)


Gerilla Pazarlama Örnekleri Nelerdir


E-ticarette Gerilla Pazarlama Etkili Midir?

 

Her işletme gibi e-ticarette de geniş kitlelerle etkileşim kurması gerekmektedir. Her pazarlama stratejisine açık olan e-ticarette gerilla pazarlama tekniği de oldukça işe yaramaktadır.

 

E-ticarette gerilla pazarlama tekniklerinden bazılarını aşağıda sıraladık;

 
 • Tüketicilerle fiziki olarak etkileşime girmek. Bir etkinlik, söyleşi, konser, spor, festival gibi alanlar için pazarlama stratejileri geliştirmek.
 •  
 • Sosyal medya araçlarıyla marka, ürün ya da hizmet algısı oluşturmak için yaratıcı yollara başvurmak. Sosyal katılımı arttırmak.
 •  
 • Marka imajını ve bilinirliliğini arttırmak için kampanya çalışmaları yürütmek.
 •  
 • Yeni ürün ya da hizmeti duyurmak için tüketicilerle etkileşime girmek, onları şaşırtmak ve dikkat çekmek.
 •  
 • Sıra dışı kampanya, ödül, çekiliş gibi yöntemler geliştirmek
 

 

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret