Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Küçük İşletmelerin 2022'de Yükselmesini Sağlayacak İpuçları

İçerikler;

Küçük ve Orta Ölçekli işletmelerin Türkiye için önemi oldukça büyüktür. Çünkü ülkemizde faaliyet gösteren markaların yaklaşık %99,8’i KOBİ statüsündedir ve Kobi’ler ülkemizdeki istihdamın büyük bölümü karşılamaktadır. Bu nedenle hem devlet hem de özel kuruluşlar tarafından Küçük İşletmelerin büyümesini sağlayacak teşvik ve yardımlar yapılmaktadır.

 

Küçük İşletme statüsünde bulunan ve e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin bu teşvik ve yardımlar dışında uygulayabileceği belirli stratejiler bulunmaktadır. Dijital pazarlamadan e-ticaret sitesi tasarımına, SEO’dan güvenliğe kadar birçok ipucu aslında küçük ölçekli işletmelere katkı sağlamakta ve gelişmelerini desteklemektedir.

 
 

Küçük İşletmelerin 2022'de Yükselmesini Sağlayacak İpuçları adlı bu yazımızda küçük işletme nedir, nasıl olunur sorularına yanıt verdikten sonra Küçük işletmeler için pazarlama ipuçlarını sizlerle paylaşacağız. Siz de yazımızı inceleyebilir ve bu ipuçlarını öğrenip uygulamaya başlayarak küçük ölçekli işletmenizi büyütebilir ve geliştirebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; KOBİ'ler İçin Sosyal Medya Yönetimi İpuçları

  

Küçük İşletmelerin 2022'de Yükselmesini Sağlayacak İpuçları

 

Küçük Ölçekli İşletme Nedir?

 

Küçük ölçekli işletmeler 50’den az çalışanın olduğu ve yıllık net hasılatı 25 milyon TL’yi aşmayan işletmelere verilen isimdir. Kısacası küçük ölçekli işletmeler 1-50 kişi arasında çalışanı olan işletmelerin tümüne verilen isimdir.


İlgili İçerik; KOBİ'ler için Pazarlama İpuçları

 
 

Küçük Ölçekli İşletme Nedir

 
 

Küçük Ölçekli İşletme Nasıl Olunur?

 

Küçük ölçekli işletme olmak için kişilerin bir şirket kurması gerekmektedir. Bunun için de kişilerin yapacağı işi iyi bir şekilde belirlemesi oldukça önemlidir. Genellikle küçük ölçekli işletme fikirlerinden yararlanarak yapacağı belirleyen kişiler şahıs, limited, anonim şirket türleri arasından birisini seçerek şirket kuruluşlarını tamamlamakta ve küçük ölçekli işletme olmaktadır.


İlgili İçerik; Yeni Girişimciler İçin Satış ve Pazarlama Teknikleri 

 

Küçük İşletme Fikirleri Nelerdir?

 

Küçük ölçekli işletme kurmak isteyenler son dönemler küçük işletme fikirlerine sadık kalarak şirket kuruluşlarını gerçekleştiriyor. Çünkü. Bu fikirler sayesinde kişiler doğru iş konulunu ve sektörü seçiyor.

 
 • E-ticaret
 • E-ihracat
 • Yazılım
 • Bilişim
 • Fiziki Mağazalardan Satış
 

Gibi sektörler son dönemler küçük ölçekli işletme kurmak isteyen kişilerin ilgilendiği ilk sektörler arasında yer alıyor. Çünkü bu sektörler işletmelerin hızlı bir şekilde büyümesini ve gelişmesini sağlıyor. Sizler de ilgi alanlarınıza göre belirleyeceğiniz küçük işletme fikirleri hakkında araştırmalar yapabilir ve hangi sektörde faaliyet göstereceğinizi belirleyerek küçük işletmenizi kurabilirsiniz.

 

Küçük işletmenizi kurduktan sonra ise sizlerle paylaşacağımız ipuçlarından yararlanarak küçük işletmeler için pazarlama çalışmaları yapabilir ve işinizi geliştirebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Kobiler İçin E-ticaret Rehberi


İlgili İçerik; Tek Ürün Satış Sitesi Kurulum Rehberi

 

Küçük Ölçekli İşletme Fikirleri

 

Küçük Ölçekli İşletmeniz İçin SEO Çalışması Yapın

 

Küçük işletmeler için pazarlama çalışmaları yaparken önem verilmesi gereken konuların başında SEO çalışmaları yer almaktadır. Kurumsal ya da e-ticaret sitenizin Google arama botları tarafından daha kolay taranmasını ve indexlemesini sağlayan SEO çalışmaları aslına bakıldığında Google’da görünürlüğünüzü arttıran çalışmalardır.

 

Küçük işletmeler için seo çalışmaları yapacak olan kişiler verilen ücretsiz eğitimler ile SEO’nun ne olduğunu iyi bir şekilde kavrayabilmekte ve bu çalışmaları kendisi yapabilmektedir. Genellikle seo çalışmaları yaparken;

 
 • Site Kod Yapısı
 • Anahtar Kelimeler
 • Görseller ve Görsel Optimizasyonu
 • Sitemap
 • Robot.txt dosyası
 • Backlinkler
 

Gibi birçok önemli nokta bulunmaktadır. Küçük ölçekli işletmeler için pazarlama çalışmanıza seoyu da dahil edecekseniz sizler de bu kavramların ne olduğunu öğrenebilir ve kendinizi arama motoru optimizasyonu konusunda geliştirerek küçük ölçekli işletmeniz için seo çalışmaları yapmaya başlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

 

Küçük Ölçekli İşletme SEO Çalışması

 

Sosyal Medyaya Önem Verin

 

Küçük işletme fikirlerini bulduktan ve kendi işinizi hayata geçirdikten sonra önemsemeniz gereken konuların başında sosyal medya çalışmaları da yer almaktadır. Çünkü sosyal medya kullanım oranı hem ülkemizde hem de diğer dünya ülkelerinde hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu artış ise küçük ölçekli işletmelerin bir müşteri kitlesine ulaşmasını ve işlerini yükseltmelerini sağlamaktadır. Genellikle küçük işletmeler için sosyal medya çalışmaları yapacak olan kişiler şunları yapmalıdır;

 
 • Küçük ölçekli işletmenizin hedef kitlesini belirleyin ve bu kitleyi analiz ederek sınıflandırma yapın.
 • Küçük ölçekli işletmenizin hedef kitlesinde yer alan kişilerin hangi saatlerde internet kullandığını ve hangi platformlarda aktif olduğunu belirleyin.
 • Bu platformlarda çalışmalar yapmak için sosyal medya takvimi hazırlayın ve hangi günlerde ne tür paylaşımlar yapacağınıza karar verin.
 • Küçük ölçekli işletmenizin sosyal medya paylaşımlarında profesyonel görseller kullanmayı önemseyin.
 • İşletmenizin gönderi metinlerinde akıcı, akılda kalıcı bir dil kullanın ve gönderilerinizi hashtagler ile zenginleştirin.
 • Reklam çalışmaları yapın.
 

Bu tür bir çalışma sayesinde küçük işletmeler için pazarlama konusunda önemli olan sosyal medya çalışmalarını yapabilir ve işletmenizin gelişmesini sağlayabilirsiniz.


İlgili İçerik; Yeni Ürün Satış ve Pazarlama Teknikleri  
 

Influencer Marketing Çalışmaları Yapın

 

Küçük ölçekli işletmelerin pazarlama çalışmaları içerisinde yer alması gereken dijital pazarlama yöntemlerinden birisi de Influencer Marketingdir. Influencer Marketing çalışmaları markanızı, ürün ve hizmetlerinizi, kampanyalarınızı tanıtmak ve duyurmak için yapacağınız çalışmalardan birisidir.

 

Influencer marketing çalışmaları sayesinde küçük ölçekli işletmeler hedef kitlelerinde yer alan kişilere daha hızlı ulaşmakta ve satışlarını arttırma imkânı yakalamaktadır. Her ne kadar bu çalışmalar bütçenizi aşıyor olsa da her ölçekten işletmenin çalışabileceği mikro, makro ve mega Influencerlar oldukça büyük ve geniştir. Sizlerde bütçenize göre bir Influencer bulabilir ve çalışmaya başlayarak hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Sitesi Kurmak, 20 Adımda Başarılı Bir E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

 

Küçük Ölçekli İşletme Influencer Marketing

 

Google’da Reklam Verin

 

Küçük işletmeler için pazarlama çalışmaları yaparken kullanabileceğiniz bir diğer dijital pazarlama yöntemi de Google ADS’tir. Google ADS, markaların e-ticaret sitelerini, ürün ve hizmetlerini hatta kampanyalarını belirli anahtar kelimeler ile Google’da ön plana çıkarabileceği çalışmalara verilen isimdir.

 

Google ADS reklamları vermek için işletmelerin belirli bir hedef kitle, anahtar kelime ve bütçe belirleyerek hareket etmesi gerekir. Çünkü Google ADS reklamları ücretli yapabileceğiniz çalışmalardır. Bu nedenle sizlerde hedef kitlenizi analiz ettikten ve hedef kitlenizin internette ne aradığını tespit ettikten sonra bir bütçe dahilinde Google ADS çalışmaları yapabilirsiniz.İlgili İçerik; Google Benim İşletmem Kullanım Rehberi

 

İlgili İçerik; E-ticaret Siteleri İçin Önemli Olan Google Reklam Çeşitleri

 

Küçük Ölçekli İşletme Google Ads

 

Müşteri Memnuniyetini Önemseyin

 

İster küçük isterseniz de büyük ölçekli bir işletme olun işletmenizi kurarken belirli bir kitleye kendinizi tanıtmak ve satış yapmak için hareket etmeniz gerekiyor. Hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaştıktan ve satışınızı yaptıktan sonra ise müşteri memnuniyetine oldukça önem vermeniz gerekiyor. Çünkü müşteriler e-ticaret süreçlerinden memnun kaldıkları işletmelerden yeniden alışveriş yapmayı seviyor.

 

E-ticaret firmalarından alışveriş yapan ve bu deneyimden memnun kalmayan müşteriler ise yeniden bu markalar üzerinden ürün ve hizmet satın almayı tercih etmiyor. Bu nedenle her markanın müşteri memnuniyetini önemsemesi ve müşteri memnuniyetini arttırmak için çalışmalar yapması gerekiyor.

 

Genellikle markalar bu çalışmaları yaparken müşteri iletişimi, kargo ve teslimat yönetimi, promosyonlar, müşteriye yönelik kampanyalar ile sağlıyor. Siz de markanızın müşteri memnuniyetini arttırmak için bunları önemsemeli ve bu tür çalışmalar ile müşteri memnuniyetini arttırmayı hedeflemelisiniz.


İlgili İçerik; E-ticarette Müşteri Bulma Yöntemleri

 

İlgili İçerik; E-ticarette Müşteri İlişkileri Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gereken 10 Konu

 

Küçük Ölçekli İşletme Müşteri Memnuniyeti

 

Küçük Ölçekli İşletmeniz İçin E-ticaret Sitesi Kurun

 

Sizler de küçük ölçekli işletme fikirleri arasında yer alan e-ticaret sektörüne adım atmak istiyorsanız e-ticaret sitenizi kurarken Ticimax’ı tercih edebilirsiniz. E-ticaret sektöründeki firmaları 15 yılı aşkın süredir e-ticaret alt yapısı ve e-ticaret çözümleri sağlayan Ticimax sayesinde sizler de e-ticaret sitenizi hızlı bir şekilde kurabilir ve internetten satışa başlayabilirsiniz.

 

Ticimax e-ticaret paketlerinde yer alan dijital pazarlama ve reklam modülleri sayesinde küçük ölçekli işletmenizin tanınması için önemli olan dijital pazarlama ve seo çalışmalarını hızlı bir şekilde yapabilir ve böylece hem marka bilinirliğinizi hem de e-ticaret satışlarınızı hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret