Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Nasıl Yapılır (D.I.Y) İçerik Üretimi Nasıl Yapılır?

İçerikler;

İçerik üretimi, markaların hedef kitlelerinde bulunan kişilere ulaşmayı hedeflediği ya da hedef kitlesini genişletme amacı taşıyarak içerik üretimi yaparak üretilen içerikleri farklı platformlarda dağıttığı dijital pazarlama yöntemine verilen isimdir. İçerik üretimi dijital pazarlama literatüründe içerik pazarlaması olarak da bilinmektedir.

 

Genel olarak işletmeler içerik üretimi yaparken;

 
 • Nasıl Yapılır İçerik Üretimi
 • Nedir İçerikleri
 • Soru ve Cevap İçerikleri
 • Rehber İçerikler
 • Ürün karşılaştırma içerikleri
 • Ürün tanıtımı
 

Gibi içerik türlerinden yararlanmaktadır. İşletmeler ürettikleri içerikleri Youtube Kanalları, Sosyal Medya Hesapları ve Blogları üzerinden dağıtmaya odaklanmaktadır. Son dönemlerde nasıl yapılır içerikleri herkesin ilgisini çeken içerik türlerinden birisi olduğu için içerik üretimi yapacaklar son dönemlerde nasıl yapılır içerik üretimine ağırlık vermeyi tercih etmektedir.

 

Nasıl Yapılır (D.I.Y) İçerik Üretimi Nasıl Yapılır adlı bu yazımızda sizlere nasıl yapılır içeriği hakkında bilgi vereceğiz. Bununla beraber bu içerikleri üretirken dikkat etmeniz gereken unsulardan bahsedeceğiz.

 

İlgili İçerik; "Nasıl Yapılır?" İçerikleri ile Yeni Müşteriler Kazanmanın İpuçları

 

Nasıl Yapılır İçerik Üretimi Nasıl Yapılır?

 

Nasıl Yapılır İçerikleri Nedir?

 

Nasıl yapılır içerikleri, belirli malzemeler kullanılarak ve objeler kullanarak kişilere belirli ürünleri nasıl üretebileceklerini ve geri dönüştürebileceklerini anlatan içerik türlerine verilen isimdir.

 
 • Tasarım Objeler (Mum, Örgü, Saksı vb.)
 • Yemek Videoları
 • Geri Dönüşüm Videoları ve İçerikleri
 • Yazın Kombin Nasıl Yapılır
 

Gibi içerik türleri en çok kullanılan nasıl yapılır içerikleri arasında yer almaktadır. Genellikle hedef kitlesine ulaşmak isteyen kişiler bu tür içerikler üreterek belirli avantajlardan yararlanmayı istemektedir.

 

İlgili İçerik; İçerik Pazarlaması Sözlüğü

 

Nasıl Yapılır İçerikelri DIY Nedir

 

Nasıl Yapılır İçeriklerinin Avantajları

 

Nasıl yapılır içerikleri ve nasıl yapılır videoları işletmelerin birçok avantajdan yararlanmasını sağlamaktadır.

 
 • Markaların hedef kitlelerinde yer alan kişiler nasıl yapılır içeriklerine büyük ilgi gösterdiği için işletmeler nasıl yapılır içerikleri sayesinde görünürlüklerini arttırmaktadır.
 • Sitenizin blog bölümünde paylaşacağınız Nasıl Yapılır içerikleri ile sitenize trafik çekmeniz mümkündür.
 • Nasıl yapılır videoları sayesinde Youtube’da abone ve Sosyal medya hesaplarında takipçi kazanabilirsiniz.
 • Nasıl yapılır videolarını Instagram hesabınızın reels bölümüne yükleyerek görünürlüğünüzü arttırabilir ve işletmenizi hedef kitlenizde yer alan kişilere tanıtabilirsiniz.
 • Nasıl yapılır içeriklerinde anahtar kelimelerinizi doğru bir şekilde seçerek rekabetçi bir seo çalışması yapabilirsiniz.
 

Sizler de bu tür avantajlardan yararlanmak istiyorsanız sitenizin blog bölümünde ya da sosyal medya hesaplarında paylaşmak için nasıl yapılır içerikleri üretebilirsiniz.

 

Nasıl Yapılır İçerikleri DIY Avantajları Nelerdir

 

Nasıl Yapılır İçeriklerini Üretirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

How to içeriği, yani bir konu hakkında adım adım bilgi veren içerikler üretmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar ve tamamlaması gereken süreçler bulunmaktadır.

 
 • Hedef Kitle Analizi
 • Rakip Analizi
 • Anahtar Kelime Analizi
 • İçerik Başlığı Seçme
 • İçerik Metnini Oluşturma
 • SEO Çalışmaları
 

How to içeriği üretimi yapacak olan işletmelerin dikkat etmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır.

 

İlgili İçerik; İçerik Üretimi ile Markanıza Nasıl Katkı Sağlarsınız?

 

Nasıl Yapılır DIY İçerik Üretimi Nasıl Yapılır

 

Hedef Kitlenizi Analiz Edin

 

Hedef kitle analizi nasıl yapılır içerikleri üretirken hedef kitlenizde yer alan kişilerin ne tür içerikleri izlemeyi tercih ettiğini, hangi konulara ilgili olduğunu tespit etmenizi sağlayan analizlere verilen isimdir.

 

Nasıl yapılır içeriği üretirken hedef kitle analizi yapmanız oldukça önemlidir. Çünkü hedef kitlenizin ilgi duymayacağı konularda how to içeriği üretmeniz işletmenize herhangi bir katkı sağlamayacaktır. Bu nedenle içerik üretimi yapmadan önce Analytics araçlarından yararlanarak hedef kitlenizi analiz etmeniz ve hangi konulara ilgili olduğunu tespit etmeniz gerekmektedir. Hedef kitle analizi sayesinde;

 
 • İçerik türünüze
 • İçeriği yayınlayacağınız platformlara
 • Paylaşım saatlerine
 • İçerik akışına
 

Kolay bir şekilde karar verebilirsiniz. Kısacası hedef kitlenizi analiz ederek ürettiğiniz nasıl yapılır içeriklerinden alacağınız verimi kolayca arttırabilirsiniz.

 

Nasıl Yapılır İçerik Üretimi Hedef Kitle Analizi

 

Rakiplerinizi Analiz Edin

 

Aynı sektörde faaliyet gösterdiğiniz birçok rakibiniz bulunduğu için nasıl yapılır içerikleri üretmeden önce rakiplerinizi analiz etmeniz rekabetçi bir strateji geliştirmenize olanak sağlayacaktır. Çünkü ticari faaliyet gösteren her işletmenin pazarlama stratejileri arasında içerik pazarlaması yer almaktadır. Bu nedenle üretmek istediğiniz nasıl yapılır içeriklerini üreten farklı rakip firmalar da bulunmaktadır.

 

Nasıl yapılır içeriklerini üretmeden önce rakip analizi yapmanız hangi firmanın ne tür içerikler ürettiğini görmenizi sağlayacaktır. Bununla beraber rakiplerinizin nasıl yapılır içeriklerinde neleri ön plana çıkardığını tespit etmenize de yardımcı olacaktır. Bu çalışmanın ardından kendi nasıl yapılır içeriklerinizin konusu, akışı, anahtar kelimeleri vb. unsurları nasıl geliştireceğinize karar verebilirsiniz ve seo çalışmalarında nelere önem vereceğinizi tespit ederek rakiplerinizle daha kolay rekabet edebilirsiniz.

 

Nasıl Yapılır İçerik Üretimi Rakip Analizi

 

Anahtar Kelime Analizi Yapın

 

İnternette bir konu yada ürün arayan herkes arama motorları üzerinden belirli anahtar kelimeler kullanarak sorgulama yapmaktadır. Bu nedenle ister nasıl yapılır videoları çekin isterseniz de bloğunuzda yayınlamak için nasıl yapılır metinleri yazın her iki içerik türünde de anahtar kelimelere ihtiyacınız olacaktır.

 

Başlıklarınızda, içerik akışınızda ve seo açıklamalarında kullanacağınız anahtar kelimeleri tespit etmeniz arama motorlarında içeriklerinizin daha görünür olmasını sağlayacaktır ve bu durum hem izlenme hem de okunma sayısını arttıracaktır. Genellikle nasıl yapılır içerikleri oluşturmak isteyen kişiler;

 
 • Ahrefs
 • Semrush
 • Keywordtool
 

Vb analiz araçlarından yararlanarak içeriklerinde kullanacakları anahtar kelimeleri analiz edebilmektedir. Böylece nasıl yapılır içerikleri oluştururken yüksek volümlü ve düşük volümlü anahtar kelimeler hedeflenerek içerikler oluşturulmaktadır. Siz de nasıl yapılır içerikleri üretmeden önce anahtar kelimelerinizi tespit edebilmek için anahtar kelime analiz araçları kullanabilir ve böylece doğru bir seo stratejisi geliştirerek rekabetçi içerikler oluşturabilirsiniz.

 

Nasıl Yapılır İçerik Üretimi Anahtar Kelime Analizi

 

İçerik Başlığınızı Önemseyin

 

İçeriğinizde ele aldığınız konular her ne kadar hedef kitlenizin ilgisini çekecek konular arasında yer alsa da içerik başlığınız ilgi çekici olmadığı takdirde hem izlenme sayınız hem de okunma oranınınız azalacaktır. Bu nedenle nasıl yapılır içerikleri üretirken içerik başlığına önem vermeniz gerekmektedir. İçerik başlığınızı seçerken;

 
 • Hedef kitlenize uyumlu
 • Özgün
 • İlgi çekici
 

İçerik başlıkları kullanmanız içeriklerinize olan ziyaretin artmasını sağlayacaktır.

 

Nasıl Yapılır İçerik Üretimi İçerik Başlığı

 

İçerik Metninizi Oluşturun

 

İster video isterseniz de blog yazacak olun profesyonel nasıl yapılır içerikleri oluşturmak için içerik metnine ihtiyacınız bulunmaktadır. İçerik metninizi oluştururken;

 
 • Metninizin akıcı olmasına özen gösterin.
 • İçerik metninizde alt başlıklara ve bölümlere yer verin.
 • Metninizin özgün olmasını önemseyin.
 • İlgi çekici metinler oluşturarak videonuzu izleyen ya da metninizi okuyan kişilerin daha fazla zaman geçirmesini sağlayın.
 • İçeriklerinizde merak uyandıran cümlelere yer verin. Böylece izleyicilerin ve okuyucuların içeriklerinizde daha fazla zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.
 

Nasıl yapılır içerikleri üretirken sizler de böyle stratejiler geliştirebilir ve hedef kitlenizin ilgisini çekecek içerikleri daha kolay oluşturabilirsiniz ve bununla beraber kitlenize profesyonel bir içerik üreticisi olduğunuzu gösterebilirsiniz.

 

Nasıl Yapılır İçerik Üretimi İçerik Metni

 

SEO Çalışmalarını Önemseyin

 

Blog ya da video şeklinde nasıl yapılır içerikleri üretirken seo çalışmalarına da önem verin. İçeriklerinizin seo uyumlu olması için çalışmalar yapın. SEO uyumlu nasıl yapılır içerikleri sayesinde arama motorlarında daha fazla görünür olabilir ve böylece hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Siteleri İçin Youtube İçerik Önerileri

 

Nasıl Yapılır İçerik Üretimi SEO Çalışmaları

 

Ticimax ile Blog İçeriklerinizi Yönetin

 

E-ticaret sitenizde nasıl yapılır içerikleri üreterek sizlerde ürün, hizmet ve kampanyalarınız ile ilgilenen kişilere daha kolay ulaşabilirsiniz. Ticimax e-ticaret paketlerinde yer alan E-ticaret blog özelliği sayesinde arama motorlarında görünür olmak için nasıl yapılır içerikleri üretebilir ve yayınlayabilirsiniz ürettiğiniz nasıl yapılır içerikleri için profesyonel bir seo çalışması yaparak hedef kitlenize daha kolay ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret