Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Site İsmi Sorgulama Nasıl Yapılır?

İçerikler;

E-ticaret sitesi, kurumsal web sitesi ya da blog gibi site türlerini kurmak isteyen kişi ve işletmelerin bir site ismi bulması gerekmektedir. Genellikle site ismi ararken ise kişiler ilgili alan adının kullanılıp kullanılmadığını gözlemlemek için site ismi sorgulama araçlarından yararlanmaktadır.

 

Site ismi sorgulama araçları satın almak istediğiniz domainin birisi tarafından kaydedilip edilmediğini gösteren ya da bu alan adına benzer ve farklı uzantılarda site isminizi nasıl kaydedebileceğinizi gösteren uygulamalara verilen isimdir.

 

Site ismi sorgulama nasıl yapılır adlı bu yazımızda sizlerin site ismi nasıl bulunur ve site ismi sorgulama nasıl yapılır sorularına yanıt vereceğiz. Siz de yazımızı okuyabilir ve işletmeniz için en doğru domaini nasıl bulabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

Site İsmi Sorgulama Nasıl Yapılır

 

Site İsmi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Site ismi sorgulama süreçleri hakkında sizlere bilgi vermeden önce ilk olarak site ismi alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Çünkü işletmeniz için en doğru alan adını almak hem kullanıcıların markanızı daha kolay hatırlamasını sağlayacak hem de markanızın bilinirlik elde etmesini kolaylaştıracaktır.

 

Site ismi alırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 
 • Site ismi kaydederken akılda kalıcı bir isim bulmanız gerekir.
 • Faaliyet gösterdiğiniz sektöre yönelik bir site ismi almanız kullanıcılara güven verecektir.
 • Site ismi seçimi yaparken sosyal medya hesaplarını göz önünde bulundurmanız ve sosyal medya hesapları kaydedilmemiş bir alan adı almanız markanızın güvenilirliğini arttıracaktır.
 • Site ismi seçerken sayı veya tire gibi işaretleri kullanmamanız gerekmektedir.
 • Site isminizin seoya uygun olması gerekir.
 • Site isminizde Türkçe karakter kullanmamanız gerekir.
 

Bunları göz önünde bulundurarak sizler de site isminizi seçebilirsiniz. Böylece profesyonel bir site ismi seçerek hem işletmenizin güvenilirliğini arttırabilir hem de internet kullanıcılarının aklında kalan bir marka olabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Alan Adı (Domain) Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Site İsmi Nasıl Satın Alınır

 

Site Uzantıları ve Anlamları

 

Site ismi sorgulaması yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da site uzantıları ve anlamlarıdır. Çünkü internet sitesi isimlerinde gördünüz .com, .gov, .org gibi alan adı uzantılarının anlamları birbirinden farklıdır. Bu nedenle sektörünüze ve amacınıza uygun bir şekilde alan adı uzantısı seçmeniz oldukça önemlidir.

 

Site uzantıları ve anlamları şu şekildedir;

 
 • .com; İngilizce commerce kelimesi kısaltılarak üretilen .com alan adları genellikle ticaret yapan işletmeler tarafından kullanılır.
 • .org; Organizasyon faaliyeti yürüten işletmeler tarafından kullanılan alan adı uzantısıdır. Organisation kelimesinin kısaltılmış halidir.
 • .net; Ağ ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren işletmeler tarafından kullanılan .net alan adı network kelimesinden türetilmiştir.
 • .edu; Education kelimesinden türetilen .edu alan adı kolej, lise, üniversiteler tarafından kullanılmaktadır.
 • .k12.tr; Milli eğitim bakanlığına bağlı olan eğitim kurumları tarafından kullanılan alan adı uzantısıdır.
 • .gov; Government kelimesinden türetilen .gov alan adı genellikle devlet kurumları tarafından kullanılmaktadır.
 

Site ismi sorgulaması yapacak olan kişilerin alan adı uzantılarına dikkat ederek domain satın alması gerekmektedir. Böylece sitenizi ziyaret eden kullanıcılara daha kolay güven verebilirsiniz.

 

Site İsmi Uzantıları ve Anlamları - Domain Uzantılarının Anlamları

 

Site İsmi Nasıl Alınır?

 

Site ismi satın almak isteyen kişilerin ilk olarak Site İsmi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler bölümünde anlattığımız unsurları göz önünde bulundurarak site isimlerini belirlemesi gerekmektedir. Site ismi belirlenirken akılda kalıcı ve güven veren alan adlarının seçilmesi de oldukça önemlidir.

 

Genellikle site ismi almak isteyen kullanıcılar site ismi bulma aracı kullanarak satın almak istedikleri alan adlarının daha önce birisi tarafından satın alınıp alınmadığını kontrol etmektedir. Site ismi daha önce birisi tarafından satın alınmadıysa domain firmalarına online ödeme yaparak site ismi alınabilmektedir.

 

Siz de bu adımları tamamlayarak satın almak istediğiniz site isimlerini sorgulayabilir ve uygun olan alan adlarını satın alabilirsiniz.

 

Site İsmi Nasıl Alınır

 

Site İsmi Bulma Araçları

 

Site ismi bulmak isteyenler genellikle site isimlerini marka isimleri olarak kullanmaktadır. Bu nedenle ilk olarak birçok kişi marka ismi bulma araçlarını kullanarak markaları için bir isim seçimi yapmaktadır. En çok kullanılan marka ve site ismi bulma araçları şunlardır;

 
 • Zyro
 • Oberlo
 • Business Name Generator
 • Novanym
 • Namelix
 • Dot-o-motor
 • Squad Help
 

Hem şirket ismi hem de site ismi bulma araçları olarak bilinmektedir. Bu araçları kullanarak birçok kişi hem sektörlerine yönelik isim önerilerine ulaşabilmekte hem de farklı isim önerilerine göz atabilmektedir.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Sitesi Kurmak, 20 Adımda Başarılı Bir E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

 

Site İsmi Bulma Araçları Nelerdir

 

Site İsmi Sorgulama Araçları

 

Site ismi sorgulaması yapacak olan kişiler genellikle site ismi sorgulama araçları kullanarak alan adlarının kaydedilip kaydedilmediğini öğrenebilmektedir. Site ismi bulmak için kullanılan başlıca program ve araçlar şunlardır;

 
 • Domain Typer
 • Name Boy
 • Domains Bot
 • Name Station
 

Site ismi sorgulaması yapacak kişi ve markaların en çok tercih ettiği araçlar olarak bilinmektedir. Gelin şimdi bu araçlar nasıl kullanılır detaylı bir şekilde göz atalım.

 

Site İsmi Sorgulama Araçları Nelerdir

 

Domain Typer

 

Site ismi programları arasında yer alan Domain Typer, hızlı kullanılan bir araç olmasıyla ön plana çıkıyor. Domain Typer, belirli anahtar kelimeler girerek site ismi sorgulaması yapmanıza olanak sağlıyor. Bununla beraber .com, .net, .org, .online vb. alan adı uzantılarının alınıp alınmadığını da sizlerle paylaşıyor.

 

Site ismi sorgulaması yapacak olan kişilerin tercih edebileceği bu araç üzerinden ilgili sitenin WHOİS bilgilerini görüntülemeniz ve siteyi ziyaret etmeniz de mümkün. Bununla beraber kullanılabilir alan adlarını firmalara göre karşılaştırarak sizlere uygun fiyatlı domain alabileceğiniz siteleri de gösteriyor. Son olarak girdiğiniz anahtar kelimeye yönelik site ismi önerileri de kullanıcıların daha kolay site ismi bulmasını sağlıyor.

 

İlgili İçerik; URL Nedir? SEO Uyumlu URL Adresi Nasıl Oluşturulur?

 

İlgili İçerik; Domain Tescili Nedir? Alan Adı Kayıt Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli 7 Nokta Site İsmi Sorgulama Araçları Domain Typer

 

Name Boy

 

Site ismi sorgulaması nasıl yapılır diyen kişilerin kullanabileceği programlardan bir diğeri de Name Boy. Nameboy da Domain Typer gibi çalışan bir site ismi sorgulama aracı. Bu aracı kullanan kişiler de anahtar kelimeler ile site ismi araması yapabiliyor.

 

Name Boy, anahtar kelimenize göre alan adlarını size sunuyor ve hangi alan adlarının kullanılıp kullanılmadığını gösteriyor. Bununla beraber kullanılan alan adlarına yönelik WHO is bilgilerine de ulaşabileceğiniz bir özellik araç içerisinde yer alıyor.

 

Site İsmi Sorgulama Araçları Name Boy

 

Domains Bot

 

Yukarıda bahsettiğimiz site ismi sorgulama araçlarından farklı olarak çalışan Domains Bot da anahtar kelimeler ile site ismi sorgulamanıza izin verse de aslına bakıldığında whois bilgilerini paylaşmaması ve farklı uzantılarda alan adlarını sizlere sunması tarafından biraz yetersiz kalıyor.

 

Örneğin; Bu araç daha çok site ismi sorgularken ecommerce.pet, ecommerce.voyage gibi site isimlerinin alınabilir olduğunu sizlere gösteriyor.

 

Bu isimler henüz internet kullanıcılarının alışkın olduğu site isimleri olmadığı için domains bot diğer site ismi sorgulama araçlarına nazaran geride kalıyor.

 

Site İsmi Sorgulama Araçları Domains Bot

 

Name Station

 

Site ismi sorgulama araçları arasında yer alan Name Station, birçok araca göre oldukça profesyonel olarak çalışıyor. Bu araç;

 
 • Anahtar kelimelere
 • Ön ve Son eklere
 • Birleşik kelimelere
 • İsim temalarına
 

Göre site ismi sorgulamanıza olanak sağlıyor. Bununla beraber Name Station, en çok ilgi gösterilen sorgulama terimlerini de sizlerle paylaşıyor.

 

Site İsmi Sorgulama Araçları Name Station

 

Ticimax ile Alan Adı Kaydınızı Yapın

 

E-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız sizler de Ticimax e-ticaret alt yapılarını tercih edebilir ve e-ticaret paketlerimiz içerisinde yer alan ücretsiz alan adı hediyesi sayesinde e-ticaret sitenizi hızlı bir şekilde kurabilirsiniz. Sitenizi geliştirmek ve satışlarınızı arttırmak için Ticimax modül ve özelliklerinden yararlanabilir ve e-ticarette başarıyı yakalayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-Ticaret Paketleri

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret