Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Sosyal Ticaret ve E-ticaret İlişkisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İçerikler;

Sosyal ticaret ve e-ticaret günümüzde iç içe geçmiş durumdadır. Sosyal ticaret, tüketicilerin sosyal medyada ürünlerle etkileşim kurmasına, keşfetmesine ve satın almasına olanak tanır. E-ticaret ise internet üzerinden online olarak ürün veya hizmetlerin satılmasına olanak vermektedir. E-ticaret ve sosyal ticaret arasında pek çok benzerlik mevcuttur. Birbirini besleyen iki alan olarak karşımıza çıkan kavramları yazımızda ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.


Sosyal Ticaret ve E-ticaret İlişkisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

E-Ticaret Nedir?

 

İnternet üzerinden online olarak ürün veya hizmetlerin satılmasına e-ticaret adı verilmektedir. E-ticarette tüm süreçler online olarak gerçekleşir ve online bir dükkanda alıcılar ürünlerini diledikleri gibi seçme şansı yakalarlar. İşletmeden işletmeye, işletmeden tüketiciye, tüketiciden tüketiciye, tüketiciden işletmeye şeklinde e-ticaret türleri günümüzde yaygındır.


İlgili İçerik; Her E-ticaret Sitesinde Olması Gereken Önemli Noktalar 


E-Ticaret Nedir?

 

Sosyal Ticaret Nedir?

 

Sosyal ticaretin e-ticarete benzerliği olduğu gibi ayrılan yönleri de mevcuttur. Sosyal ticaret dediğimizde bunun içinde Facebook, Instagram veya Twitter gibi sosyal ağ sitelerinde yapılan satışlara sosyal ticaret adı verilmektedir. Basit bir deyişle, sosyal ticaret, e-ticaret işlemlerini yapmak için sosyal ağın kullanılmasıdır. Sosyal ticaret türleri dediğimizde; video ticareti, kişiselleştirilmiş satın alma seçenekleri, promosyonlar, indirim ya da çekilişler örnek gösterilebilmektedir.

İlgili İçerik; Facebook ile E-ticaret Satışlarını Artırma İpuçları 

 

Sosyal Ticaret Nedir?

 

Sosyal Ticaret Ve E-Ticaret Arasındaki İlişki Nedir?

 

Sosyal ticaret, e-ticaretin bir parçasıdır çünkü online ürün satmayı içerir. Hem alıcılar hem de markalar arasında giderek daha popüler hale gelmektedir. Sosyal ticaret, müşterilerin platformdan ayrılmak zorunda kalmadan sosyal medyada ürünlerle etkileşim kurmasına, keşfetmesine ve satın almasına olanak tanır. Bu teknolojiler, diyaloga dayalı pazarlama için sağlam bir stratejiyle birlikte markaların e-ticareti kullanma şeklini değiştiriyor ve perakendeciler için yeni olanaklar sunmaktadır.

İlgili İçerik; E-ticaret Şirketi Kurmak, E-ticaret Yapmak İçin Şirket Açmalı Mıyım?


Sosyal Ticaret Ve E-Ticaret Arasındaki İlişki Nedir?

 

E-ticaret ve Sosyal Ticaret Arasındaki Farklar

 

Sosyal ticaretin e-ticarete benzerliği olduğu gibi ayrılan yönleri de mevcuttur. Sosyal ticarette sınırlı bir satış kapsamı mevcutken e-ticarette bu global çaptadır ve sınırları daha geniştir. E-ticarette her şey otomatize bir şekilde ilerlerken sosyal ticarette sürekli izlemeye ihtiyaç vardır ve satın alma süreçleri birebir müşteri ile teması gerektirmektedir. Bu nedenle e-ticarette tek yönlü iletişim varken sosyal ticarette çift yönlü bir iletişim mevcuttur. E-ticaret ve sosyal ticarette zamansal olarak farklar da bulunmaktadır. E-ticaret güvenli bir sitede güvenli bir şekilde yapılırken sosyal ticaret daha az güvenilirdir.

İlgili İçerik; E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri


E-ticaret ve Sosyal Ticaret Arasındaki Farklar

 

E-ticaret ve Sosyal Ticaret Arasındaki Benzerlikler

 

E-ticaret ve sosyal ticaret arasında bazı benzerlikler de yok değildir. Her iki ticaret türü online olarak gerçekleşir ve müşteri ürünü teslim aldığında görebilir. Online olarak yapıldığından dolayı her iki türde de online ödeme ya da kapıda ödeme gibi seçenekler mevcut olabilir. Satılan ürünler açısından benzerlikler yaşanabilir.

İlgili İçerik; E-ticarette Müşteri Bulma Yöntemleri  

 

Sosyal Ticaretin Ne Gibi Avantajları Vardır?

 

E-ticaret ile sosyal ticaret iç içe geçmiş durumdadır. Bu nedenle bir e-ticaret sitesi olan işletmeler mutlaka sosyal mecralarda da aktif olmalı ve müşteri çekmeye devam etmelidir. Sosyal ticaret yapmanın bu noktada bazı avantajları söz konusudur. Aşağıda birkaç başlıkta açıkladık.

İlgili İçerik; En Etkili Çapraz Satış YöntemleriSosyal Ticaretin Ne Gibi Avantajları Vardır

 

Alıcılar ve markalar arasındaki etkileşim sağlanması

 

Sosyal ticaret tüketicilere markayla sosyal ağlar üzerinden doğrudan iletişime geçme şansı verir. Sosyal ağların kullanımı günümüzde oldukça yüksek olduğundan bu mecralarda var olmak etkileşim açısından son derece önemlidir. Alıcılar, sevdikleri markalarla doğrudan etkileşime geçebilir, alışveriş yapan arkadaşların yorumlarını inceleyebilir ve potansiyel satın almalar konusunda arkadaşlarına danışabilir. Müşteriler ve perakendeciler arasındaki bu etkileşimler, marka bağlılığını artıran, marka sadakatini artıran ve akabinde satışları artıran anlık, gayri resmi odak grupları oluşturur.

 

Hızla büyüyen bir trend haline gelmesi

 

Sosyal ticaret de e-ticaret ile birlikte büyüyen bir ticaret alanıdır. Dijitalleşme nedeniyle markaların her mecrada aktif olması bir zorunluluktur. Bu nedenle markaların bu trendleri takip etmesi oldukça önemlidir.


Hızla büyüyen bir trend haline gelmesi

 

Hedef kitle belirlemede etkili olması

 

Sosyal medya tarafından sağlanan hedefleme yeteneği çok önemlidir ve ürün için uygun hedef kitleyi saptamak için birinci sınıf bir fırsat sunar. Hedef kitle belirleme e-ticaret faaliyetlerini yürütmede de işletmelere yardımcı olabilir.

 

Müşteriyle birebir iletişime geçilmesi

 

Sosyal ticarette çoğunlukla müşteriyle birebir iletişime geçme söz konusudur. Bu da bir nevi geleneksel e-ticarete yakın bir satın alma deneyimi sunabilmektedir. Fakat bu durum satıcı tarafından bir zaman kaybı ve her an satışa hazır olma dezavantajını doğurur. Yani satış bir nevi manuel süreçlere dayalıdır.
 

Satışları arttırmada etkilidir

 

Sosyal ticaret, hedef kitlenizle doğrudan etkileşim kurabileceğiniz, soruları yanıtlayabileceğiniz ve onlara gerçek zamanlı olarak yardımcı olabileceğiniz verimli bir müşteri destek aracı olarak değer katar. Tüm bunlar nihai hedefinize hizmet eder ve mutlu müşterilere ulaşılmasını sağlar. Öte yandan sosyal pazarlamanın gücünden yararlanmak, markanıza olan güveni artırır, bilinirliği ve hedef kitle erişimini artırır.
 

İlgili İçerik; E-ticaret Sitesi Kurmak, 20 Adımda Başarılı Bir E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur? 

 

Sosyal Ticaret İçin En İyi Platformlar Hangileridir?

 

Sosyal ticaret sosyal mecralarda satış yapmayı sağlayan bir ticaret modelidir. Aşağıda bu mecralardan en ideal olanlarını sıraladık.Facebook mağazaları

 

Facebook işletme sayfası sosyal ticaret için sıkça kullanılmaktadır. Facebook mağazaları satılan ürüne göre özelleştirmek, facebook reklamları ile müşterilere ulaşmak mümkün hale gelmektedir. Facebook mağazanıza facebook sayfanızdan, Instagram profilinizden, Instagram Alışveriş reklamlarınızdan veya alışveriş yapılabilir hikayelerinizden ve gönderilerinizden etkileşimlerinizi arttırabilirsiniz. Öte yandan facebook mağazasını daha etkin kullanmak için bir test mağazası oluşturabilirsiniz. Burada ürün ekleyebilir, siparişleri yönetebilir ve hatta müşteri deneyimini test edebilirsiniz.
 

İlgili İçerik; Facebook Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?


Facebook mağazaları

 

Instagram mağazaları

 

İnsanların yüzde 60'ı Instagram'da yeni ürünler keşfetmektedir. Ürünleriniz bunların arasında olmalıdır. Instagram mağazaları, kullanıcıların fotoğraflarınızda ve videolarınızda yer alan ürünleri uygulamadaki herhangi bir yerden satın almalarına olanak tanır. İşletme profilleri, özelleştirilebilir bir vitrin sayfası oluşturabilir ve bu da satılık ürünlerin derlenmiş bir koleksiyonu olarak işlev görür.

 

Her ürün, fiyatlandırma, medya ve ayrıntılı bir açıklama içeren kendi ayrıntı sayfasına sahiptir. Instagram Mağazanızı kurmak için Instagram Business hesabınızın olması yeterlidir. Ayrıca Instagram'ın ticaret politikalarına ve satıcı sözleşmesine de uymanız gerekir. Instagram mağazalarının hizmet değil, yalnızca ürün satabileceğini belirtmekte fayda var.
 

İlgili İçerik; Instagram Etkileşim Arttırma Teknikleri
 

İlgili İçerik; E-ticaret Siteleri için Hashtag Kullanma İpuçları


Instagram mağazaları

 

Pinterest

 

İşletme hesapları için Pinterest , markanızın Pinterest Mağazasında görüntülenen "Ürün Pinleri" oluşturma seçeneği sunar. Pisterest’te uygulama içinde satın alma mevcut değildir fakat iyi bir tanıtım aracı olarak e-ticaret sitesine yönlendirme mevcuttur. Bu da sosyal ticaretin iyi bir örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest bu nedenle dünyaya yaymak için oldukça yararlı bir mecradır.
 

İlgili İçerik; E-Ticaret Siteleri Neden Pinterest Kullanmalı

  

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret