Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Stok Kontrolü ve Stok Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

İçerikler;

Ticaret veya e-ticaret yapan kişiler için en önemli şeylerden biri de stok kontrolüdür. Stok kontrolü, ürünlerinizin stoklarını (toplam miktarını) periyodik aralıklar ile veya sürekli olarak incelemenize verilen addır. Stok kontrolü sayesinde markalar, ürünleri içerisinde stok fazlalığı veya stok eksikliği olan ürünlerini tespit edebilmektedir.

Ürünlerinizin stok durumu satışlarınız, kampanyalarınız ve lojistik ihtiyaçlarınız için oldukça önemlidir. Peki stok kontrolünün avantajları nelerdir? Gelin hep beraber stok kontrolü ve stok kontrol yöntemleri nelerdir göz atalım.
 


Stok Kontrolü

Stok Kontrolünün Avantajları

 

Stok kontrolünün ticaret ve e-ticaret yapan kişiler ve firmalar için oldukça önemli olduğunu söylemiştik. Yazımızın bu bölümünde sizlere stok kontrolünün avantajları hakkında bilgi vereceğiz.
 

  • Stok kontrolünü düzenli yapan firmalar, eksik ürünlerini ve fazla ürünlerini kolay bir şekilde tespit edebilmektedir. Stok kontrolü sonrasında firmalar, eksik olan ürünlerinin tedarik sürecini başlatabilmektedir. Bununla beraber firmalar stok fazlalığı olan ürünleri de stok kontrolü esnasında tespit edebilmekte ve bu ürünleri hızlı bir şekilde ellerinden çıkarmak için kampanyalar düzenleyebilmektedir.
  • Stok kontrolü sonrasında stok fazlalığı olan ürünlere yönelik düzenlenen kampanyalar, hem bu ürünlerin stoklarının eritilmesini sağlamakta hem de firmaların depolarında açılan yerleri yeni ve trend ürünler ile doldurmasını kolaylaştırmaktadır.
  • Stok kontrolünün düzenli yapılması, üretim faaliyetlerini düzenler. Stok kontrolü sayesinde üretimde boş beklemeler ve yığılmalarda azalmalar meydana gelir.
  • Stok kontrolü ile malzeme ve makine kullanımında etkinlik ortaya çıkar.
  • Stok kontrolü yapan firmalar ürünleri hakkında yapacakları detaylı bir analiz sonrasında çok daha sağlıklı finans yönetimi yapabilir. Örneğin; stoğu fazla ürünleri eritmek için kampanyalar, stoğu fazla olan satmayan ürünleri tekrar tedarik etmeme gibi kararlar alınabilir.
  • Stok kontrolü ile tedarik masrafları azalmaktadır.
  • Stok kontrolü sayesinde satış masraflarında azalmalar olur.
  • Düzenli olarak yapılan kontroller, maliyet muhasebesi kayıtlarının düzgün bir şekilde tutulmasına yardımcı olur. Bu sayede depo görevlileri üst yönetimlerine doğru bilgiler iletebilmektedir.
 

Yukarıda sizler için bir araya topladığımız tüm maddeler stok kontrolünün avantajları ve faydaları arasında yer alır. Ticaret ve e-ticaret yapan tüm firmalar için oldukça önemli unsurlardır.
 

İlginizi Çekebilir: Stoksuz Satış Nasıl Yapılır?

 
Online stok kontrolü

Stok Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

 

Stok Kontrolü ve Stok Kontrol Yöntemleri Nelerdir adlı yazımızın bu bölümünde firmanızın stok kontrolü yaparken veya ürünlerini stoklarken kullanabileceği yöntemlerden bahsedeceğiz.

E-ticaret yapan firmalar dropshipping (stoksuz satış) yapıyorsa bu konuda oldukça avantajlı durumdadır. Çünkü; stoksuz satış yapan firmalar depo ve stok yönetimine ihtiyaç durmazlar. Fakat bu firmalar düzenli aralıklar ile tedarikçisinin elinde bulunan ürünlerin stokları hakkında bilgi almalıdır. Aksi halde stoğu tükenen bir ürünün satışı gerçekleştiği zaman firmalar, ürün tedarik problemi yaşayabileceklerdir. Bununla beraber, ürünü tedarik ederken geçen süre zarfında müşteriler ürünleri satın almaktan vazgeçebilecek ve bu nedenle firmalar maddi kayıplarla karşı karşıya kalabileceklerdir.

Stok kontrolünün ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Fiziksel Stok Kontrolü ve Yazılımsal Stok Kontrolü. Fiziksel stok kontrolü daha çok firmaların depolarında gerçekleştirdiği manuel olarak yapılan stok kontrolleridir. Bu stok kontrolü tipinde firma personelleri stok sayımı için zaman harcayacak, mesaiye kalacak ve stok sayımı esnasında dışarıdan personel alınmasını da talep edebilecektir. Bu nedenle bu tür stok kontrolü hem zaman, hem de maddi kayıpları beraberinde getirebilmektedir.


Yazılımsal Stok Kontrolü ise genel olarak satın alınan stok kontrol yazılımları aracılığıyla yapılan stok sayım yöntemidir. Ürünler depoya geldiğinde gelen ürün sayısının stokları yazılıma girilebilmekte ve bu da ürünlerin kontrolünü kolaylaştırmaktadır. Sizler de stok kontrolü nasıl yapılır diyorsanız yazımızın devamında aradığınız cevapları bulabilirsiniz. 


İlginizi Çekebilir: Detaylı Dropshipping Kılavuzustok yöntemleri


Fiziksel Stok Kontrol Yöntemleri

 

Fiziksel stok kontrolünün daha çok depo düzenleri ile ilgili olduğunu söylemiştik. Gelelim fiziksel stok kontrol yöntemleri nelerdir sorusuna, Stok Kontrolü ve Stok Kontrol Yöntemleri Nelerdir yazımızın bu bölümünde bunlar hakkında bilgi vereceğiz.
 


Fiziksel stok kontrolü
 

ABC Stok Yönetimi

 

Stok Kontrolü ve Stok Kontrol Yöntemleri Nelerdir yazımızın bu bölümünde ilk olarak ABC Stok yönetimi hakkında bilgiler vereceğiz. ABC Stok yönetimi, stoğunuzda bulunan ürün gruplarını birbirinden ayırmanızı ve bu ürünlerin özelliklerine göre ayrı stok takibi yapmanızı amaçlayan stok kontrol yöntemidir.

A grubunda bulunan ürünlerin sayısı azdır fakat bu ürünler değer olarak elinizde bulunan stokların çoğunluğunu oluşturmaktadır. C grubunda bulunan ürünlerin sayısı çoktur fakat bu ürünleri değeri düşüktür. B grubunda bulunan ürünler ise hem sayı hem de değer olarak karşılaştırıldığında orta seviyede bulunan ürün grubudur. Genel olarak bir stok yönetiminde ürünlerin çoğu B grubunda bulunan ürünlerden oluşmaktadır.
 

İlginizi Çekebilir: E-ticaret Lojistik Süreçleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gözle Kontrol Yöntemi

 

Stok kontrol yöntemlerinden bir diğeri ise gözle kontrol yöntemidir. Bu stok kontrol yönetiminde, firmaların deposunda bir ambar personeli bulunmaktadır. Deponuzda çalışan personel firmanızın belirlediği periyotlarda ürünlerinizi tek tek saymakta ve eksik olan ürünleri belirleyerek sizlere aktarmaktadır. Geleneksek stok kontrol yöntemleri arasında bulunan gözle kontrol yöntemi hem firmanızda artı bir personel demektir hem de stok kontrolü için harcanan zamanı arttırmaktadır.
 

 

Çift Kutu Stok Kontrol Yöntemi

 

Firmaların sıklıkla kullandığı çift kutu stok kontrol yöntemini iki kutu varmış gibi düşünebilirsiniz. Genellikle bu kutulardan her birinin her zaman dolu olması amaçlanmaktadır. Birinci kutuda bulunan ürünler bittiği zaman firmalar ürünlerini tedarik etmek için yeni sipariş vermekte ve ürünlerinin stok durumunu kontrol etmektedir.
 

 online sipariş kontrol

Sabit Sipariş Miktarı Yöntemi

Geleneksek stok kontrol yöntemleri arasında bulunan yöntemlerden bir diğeri de sabit sipariş miktarı yöntemidir. Bu yöntemde genellikle şu uygulama yapılır. Firmalar sabit bir miktar belirler. Örneğin 100 adet diyelim. Bir belirlediği 100 adet sipariş limitini doldurduğunda elindeki ürünlerin stok kontrolünü yapabilmesi için yeni ürünler sipariş eder.

 Böylelikle ürünlerin stoksuz kalmasının önüne geçmektedirler. Bunu şu şekilde düşünebilirsiniz. Bir fırıncı her gün ekmek ve unlu mamuller üretmektedir. Bu fırıncı stoğundaki ürünler yarı yarıya indiğinde mağdur olmamak için yeni bir sipariş verecek ve un alacaktır.
 


İlginizi Çekebilir: Corona Virüsün E-ticarete Etkisi Nedir?

Sabit Sipariş Periyodu Yöntemi

 

Stoklarını kontrol eden firmaların sabit aralıklarla ürün tedarik etmesini gösteren yöntemdir. Stok kontrolünde oldukça önemli olan bu yöntemi almak için yukarıdaki örnekte bahsettiğimiz fırıncının her ay belirli bir tarihte un sipariş ettiğini düşünebilirsiniz.

 

 stok kontrol

Yazılımsal Stok Kontrol Yöntemleri

 

Stok Kontrolü ve Stok Kontrol Yöntemleri Nelerdir yazımızın bu bölümünde sizlere yazılımsak stok kontrol yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.


Son dönemlerde teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle hayatımıza giren bir başka stok kontrol yöntemi ise yazılımsal stok kontrol yöntemidir. Firmalar yazılımsal stok kontrol yöntemini yapmak için ya yeni bir yazılım satın almaktadır ya da e-ticaret sitelerinde bulunan stok kontrol modüllerini kullanmaktadır.


yazılımsal stok kontrol yöntemi

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

Bu İçerik de İlginizi Çekebilir: E-İhracat Sitesi Nasıl Kurulur?


 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret