Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Storytelling Yöntemi İle Satışlarınızı Nasıl Arttırabilirsiniz?

İçerikler;

E-ticaret firmaları ürün ve hizmetlerini hedef kitlelerinde yer alan kişilere tanıtabilmek için sürekli dijital pazarlama çalışmaları yapıyor. Bazı e-ticaret firmaları alışılmış pazarlama stratejilerine yönelik çalışmalar yaratırken bazı firmalar ise yeni pazarlama stratejilerini deniyor.

 

Son dönemlerde e-ticaret pazrlaması yapmak isteyen işletmelerin Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarına yöneldiği görülüyor. Özellikle birçok işletme bu platformlarda yer alan canlı yayınlar ve TV özelliklerini kullanarak ürün ve hizmetlerini daha hızlı bir şekilde tanıtmayı istiyor.

 

Genellikle işletmeler ürün ve hizmetlerini tanıtırken en popüler pazarlama stratejileri arasında yer alan Hikayeleştirme yöntemini kullanıyor. Böylece storytelling yöntemi sayesinde markalar ürünlerine bir anlam yükleyerek satışlarını arttırabiliyor.

 

Pazarlamanın en kuvvetli alanlarından birisi olan Storytelling yani Hikayeleştirme hakkında bilgi almak isteyen kişiler için hazırladığımız Storytelling yöntemi ile satışlarınızı nasıl arttırabilirsiniz adlı bu yazımızda sizlere birçok önemli konu hakkında bilgi vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve storytelling hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

Storytelling Yöntemi İle Satışlarınızı Nasıl Arttırabilirsiniz?

 

Storytelling Nedir?

 

Storytelling bir diğer anlamıyla hikâye anlatıcılığı, markaların ürün ve hizmetlerini tüketicilere sunarken;

 
 • Marka dilini
 • Marka kimliğini
 • Marka hikayesini
 

Göz önünde bulundurarak hikayeler oluşturmasına verilen isimdir.

 

Hikâye anlatımı sayesinde işletmeler tüketicilerde bir marka algısı yaratmakta ve markalarının değerlerini yükseltme fırsatı yakalamaktadır.İlgili İçerik; Storytelling (Hikaye Anlatıcılığı) ve Markanız İçin Önemi Storytelling Nedir

 

Storytelling’in Avantajları

 

Günümüzde birçok ünlü marka tarafından kullanılan Storytelling işletmelerin birçok avantajdan yararlanmasını sağlamaktadır. Storytelling’in avantajları şunlardır;

 
 • Hikâye anlatımı sayesinde markalar ürün ve hizmetlerini daha etkili bir şekilde pazarlayabilmektedir.
 • Storytelling sayesinde tüketiciler markaları kendilerine daha yakın görebilmektedir.
 • E-ticaret firmaları storytelling ile müşterilere profesyonel bir marka imajı çizmektedir.
 • Sadık müşterilerin artmasına yardımcı olmaktadır.
 • Tüketicilerin hem mantığını hem de duygularını kullanarak alışveriş yapmasını sağlamaktadır.
 • Storytelling tüketicilerin markayı daha yakından tanımasını sağlar.
 • Müşteriler klasik pazarlama cümlelerinin yanı sıra ürün ve marka hikayelerine daha fazla değer verir.
 • Viral Marketing çalışmaları yapmanızı kolaylaştırır. Çünkü marka ve ürün hikayelerinizi dinleyen kişiler bunları çevrelerindeki kişilerle daha rahat bir şekilde paylaşır.
 

Storytelling’in markalara sağladığı başlıca avantajlar bunlardır. Sizler de e-ticaret firmanızın marka bilinirliğini, sadık müşteri sayısını ve satışlarını arttırmak istiyorsanız pazarlama çalışmalarınızda storytelling yöntemini deneyebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Marka Hikayesi Nedir? Marka Hikayesi Nasıl Yaratılır?


İlgili İçerik; Viral Pazarlama Nasıl Yapılır? Storytelling Yöntemi Avantajları Nelerdir

 

Storytelling Türleri

 

Pazarlama çalışmalarında oldukça çok tercih edilen Storytelling, amacına ve kullanım alanlarına göre farklı isimlerle adlandırılmaktadır. Günümüzde en çok kullanılan storytelling türleri Transmedia Storytelling ve Visual Storytelling olarak bilinmektedir. Gelin şimdi hep beraber bunların neleri kapsadığına bir bakalım.

 
 • Transmedia Storytelling; Hikayeleştirme yaparken çoklu kanalların kullanıldığı storytelling yöntemidir. Genellikle markalar farklı içerik türleri ile sosyal medya, TV, sinema vb. alanlarda hikâye anlatıcılığı yapmaktadır. Kısacası işletmeler farklı medya kanallarını kullanarak storytelling pazarlamanı çeşitlendirmektedir.
 • Visual Storytelling; En çok tercih edilen storytelling yöntemleri arasında yer alan Visual Storytelling, hikayeleştirmede görsellerin kullanılmasına verilen isimdir. Kısa filmler, video içerikler, inografikler vb. görsel türleri bu storytelling yönteminde oldukça çok kullanılmaktadır.
 

Sizler de işletmenizin amaçlarını ve hedeflerini göz önünde bulundurarak pazarlamada Hikayeleştirme yapabilirsiniz. Storytelling pazarlama yaparken bu storytelling türlerini tercih edebilir ve markanızın etki alanını kolayca genişletebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; En Etkili Çapraz Satış Yöntemleri

 

İlgili İçerik; E-ticarette Satışlarınızı Arttıracak 6 Pazarlama Yöntemi (2021 Yeni) Storytelling Turleri Nelerdir

 

Storytelling Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Pazarlama ve dijital pazarlama çalışmalarında storytelling yapmak isteyen kişilerin en çok yanıt aradığı sorulardan birisi storytelling nasıl yapılır sorusudur. Gelin şimdi hep beraber sizlerin bu sorusuna bir göz atalım.

 

Storytelling yani hikâye anlatıcılığı yapmak isteyen kişilerin ilk olarak dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunur.

 
 • Yapılacak hikâye anlatımı çalışmalarının hedef kitlenize uygun olması gerekir. Çünkü hedef kitlenize uygun olmayan storytelling çalışmaları yaptığınız çalışmaların başarısız olmasına neden olur.
 • Storytelling çalışmalarında Markanızın kimliğini göz önünde bulundurmanız gerekir. Çünkü marka kimliğine uygun olamayan çalışmalar kurumsal itibarınızın zedelenmesine neden olacaktır.
 • Her markanın bir marka dili olduğu için storytelling çalışmaları yapacak olan işletmelerin marka dillerine uygun bir hikâye anlatımı seçmesi gerekir.
 • Marka hikayenizin storytelling çalışmalarında kullanılması müşterilerdeki marka algınızı arttıracak ve sadık müşteriler yaratmanıza olanak sağlayacaktır. Bu nedenle hikâye anlatımınız içerisine marka hikayenizi de dahi etmeniz gerekmektedir.
 • Storytelling çalışmalarınızda müşterilerinize sunduğunuz vaatlere dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Yerine getiremeyeceğiniz vaatler sunmanız markanızın kurumsal itibarını zedeleyecektir.
 

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak storytelling çalışmaları yapabilir ve böylece markanızın daha başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Dünyanın En Büyük E-ticaret Markalarının Girişim Hikayeleri

 

Storytelling Yöntemi Kullanırken Bilinmesi Gerekenler

 

Storytelling Nasıl Yapılır?

 

Storytelling ile satışlarını arttırmak isteyenler için hazırladığımız yazımızın bu bölümünde sizlerin Storytelling nasıl yapılır sorusuna yanıt vereceğiz. Storytelling yapmak isteyenlerin ilk olarak hedef kitle, marka dili, marka hikayesi ve marka kimliği gibi unsurları göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekir.

 

Storytelling Nasıl Yapılır

 

Hedef Kitlenizi Analiz Edin

 

Storytelling yapmadan önce ilk olarak hedef kitlenizi analiz edin. Hedef kitle analizi yaparken demografik bilgiler, yaş aralığı, kullanılan sosyal medya platformları, etkileşime geçilen markalar gibi önemli verileri toplayabilirsiniz. Hedef kitlenizin takip ettiği markalara ulaşarak bu markaların storytelling örneklerini inceleyebilir ve nasıl strateji geliştirdiklerini gözlemleyebilirsiniz.

 

Storytelling çalışmaları için marka dilinizi belirlerken genç bir kitleye hitap ediyorsanız samimi, kurumsal bir kitleye hitap ediyorsanız da kurumsal bir dil ile iletişim çalışmalarınızı yürütebilirsiniz. Kısacası hedef kitle analizi ile markanızın dilini belirleyebilirsiniz.

 
İlgili İçerik; E-ticaret Sitenizin Trafiğini Organik Olarak Arttırma Stratejileri Storytelling Yöntemi Kitlenizi Analiz Edin

 

Marka Dilini Önemseyin

 

Storytelling örnekleri incelendiğinde her markanın kullandığı bir dil olduğu görülmektedir. Bazı markalar kurumsal bir dil ile iletişim yürütürken bazı markalar ise daha samimi bir dil kullanmaktadır. Bunun yanı sıra Storytelling çalışmalarında markaların imajının zedelenmemesi için aynı dilin kullanıldığı da görülmektedir.

 

Bu nedenle işletmeniz için storytelling çalışmaları yapmadan önce marka dilinizi belirlemeli ve bu dile uygun çalışmalar yapmaya özen göstermelisiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

 

Storytelling Yöntemi Marka Dilini Oluşturun

 

Marka Hikayenizden Yararlanın

 

Her markanın kuruluş, gelişme ve şu anki durumunu gösteren bir hikayesi bulunmaktadır. Markalar storytelling çalışmalarında marka hikayelerini kullanarak çalışmalarının etki alanını genişletmeye çalışmaktadır. Çünkü hedef kitlenizde yer alan kişiler markanız hakkında daha fazla bilgiye sahip olduğu takdirde size daha fazla güvenecek ve sizinle etkileşime girme oranları artacaktır.

 

Kısacası marka hikayelerinizi storytelling çalışmalarınıza dahil etmeniz başarılı çalışmalar yapmanıza olanak sağlayacaktır. Fakat storytelling örnekleri incelendiğinde markaların yoğun bir şekilde marka hikayelerine yer vermediği görülmektedir. Birçok marka basit bir dille markalarını tanıtmayı tercih etmektedir. Böylece dinleyicilerin sıkılması engellenmekte ve yapılan çalışmaların başarılı olması sağlanmaktadır.

 

Sizler de storytelling çalışmaları yapmayı istiyorsanız çalışmalarınızda marka hikayenize kısa ve öz cümlelerle yer verebilir ve takipçilerinizi sıkmadan başarılı çalışmalar yapabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Güçlü Marka Nasıl Yaratılır?

 

İlgili İçerik; Marka Konumlandırma Nedir, Stratejileri Nelerdir? Storytelling Yöntemi Marka Hikayenizi Oluşturun

 

Abartıdan Uzak Durun

 

Storytelling örnekleri incelendiğinde birçok markanın abartılı bir dil kullandığı görülmektedir. Abartılı dil kullanmak takipçilerinizin markanıza farklı anlamlar yüklemesine neden olmaktadır. Bununla beraber markanızın ürün ve hizmetlerine olan beklentinin artmasını da sağlamaktadır.

 

Abartılı bir dil kullanıldığında ve markanızın ürün ve hizmetleri tüketicilerin beklentilerini karşılamadığında marka imajınız zedelenecek ve tüketicilerin markanıza duyduğu güven azalacaktır. Bu nedenle storytelling çalışmaları yaparken abartılı bir dil yerine samimi bir dil kullanmanız oldukça önemlidir.

 

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak storytelling çalışmaları yapabilir ve başarılı çalışmalar ortaya koyabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret