Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Kargo Gönderimlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

İçerikler;

Ticari faaliyet gösteren işletmeler bir ürün ve hizmet satışı gerçekleştirdiğinde bu ürünleri satın alan tüketicilere teslim etmek zorundadır. Yurtiçinde yapılan ürün ve hizmet satışları tüketicilere kolay bir şekilde kargo firmaları aracılığı ile teslim edilebilmektedir. Fakat satışlar yurtdışına yapılıyorsa kargo süreçlerinde işletmelerin problemler yaşaması oldukça doğal bir durumdur. Çünkü yurtdışı kargo gönderimleri biraz daha karmaşık yapıdadır.

 

Genellikle yurtdışına kargo gönderimi yapanların ya da yapmak isteyenlerin e-ihracat ile yurtdışına ürün satan ya da yurtdışına satış yapmayı düşünen kişi ve işletmeler olduğu bilinmektedir. Yurtdışına kargo göndermek isteyen kişi ve işletmeler kargo gönderim süreçlerini iyi bir şekilde yönetebilmek için bazı unsurlara dikkat etmelidir.

 

E-ihracat ile yurtdışına satış yapan ve yurtdışına kargo göndermek isteyen kişiler için hazırladığımız Uluslararası Kargo Gönderimlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler adlı bu yazımızda sizlere yurtdışına kargo göndermek hakkında bilgiler vereceğiz. Bununla beraber kargo gönderimi yaparken dikkat etmeniz gereken unsurlar hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

 

İlgili İçerik; E-ihracat Nasıl Yapılır?

 

Uluslararası Kargo Gönderimlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

Yurtdışı Kargo Gönderimi Yapan Firmaları Araştırın

 

E-ihracat ile yurtdışına satış yapacaksanız ve ürünlerinizi nasıl teslim edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız ilk olarak yurtdışına kargo gönderimi yapan firmaları araştırmanız gerekmektedir.

 

Yurtdışı kargo gönderimleri için birçok kişi PTT, Aras Kargo, MNG, Sürat Kargo gibi bilinen kargo firmaları ile çalışırken birçok kişi de FedeX, Kargogo, Navlungo, İyziship gibi lojistik firmaları ile çalışmaktadır.

 

Bu noktada işletmelerin dikkat etmesi gereken en önemli unsur fiyat farklarıdır. Çünkü kargo firmaları ile gönderim yapan işletmelerin kargo maliyetlerinde biraz daha artış yaşanmaktadır. Yani kısacası Kargogo, İyziship ve Navlungo gibi aracı lojistik firmalar ile çalışarak kargo gönderim maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

 

Bu nedenle ilk olarak gönderimizi yapmadan önce kargo firmaları ve lojistik firmalarını araştırmaya özen göstermeli ve sizin için en iyi olacak teklifi seçerek hareket etmelisiniz.

 

İlgili İçerik; Yurt Dışına Satış Nasıl Yapılır?

 

Uluslararası Kargo Gönderimi Firma Analizi

 

Ülkelerin Vergi Oranlarını Araştırın

 

Uluslararası Kargo Gönderimlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler arasında yer alan önemli noktalardan bir diğeri de ülkelerin vergi oranlarıdır. Genellikle birçok ülke yurtdışından alışveriş yapan tüketiciler için belirli bir limitin üstünde ya da altında alışveriş yapıldığında vergi talep etmektedir ve bu vergiler tüketiciler tarafından ödenmektedir.

 

Yurtdışına ürün satışı yapan işletmelerin bilmesi gereken önemli bölgeler ve vergi oranları şu şekildedir;

 
  • Avrupa’ya yapılan satışlar eğer 22 Euro üzerinde ise KDV ödenmesi gerekir. Satışlar 150 EUR ’yu aştığında ise hem KDV hem de vergi çıkmaktadır.
  • Amerika’ya yapılan satışlar için 800 dolara kadar vergi ve KDV ödenmemektedir.
  • Ortadoğu ülkelerine satış yapacaksanız %35 oranında bir vergi oranı çıkacaktır.
 

Sizler de satış yapacağınız ülkelere karar verdikten sonra vergi oranlarını inceleyebilir ve vergi oranı çıkmaması için ATR düzenleyerek Avrupa’ya kolay bir şekilde satış yapabilirsiniz.

 

Uluslararası Kargo Gönderimi Vergi Oranları

 

Yurtdışı Kargo Anlaşması Yapın

 

Yurtdışına kargo göndermek istiyorsanız bilmeniz gereken şeylerden birisi de yurtdışı kargo fiyatlarının ulusal kargo fiyatları kadar uygun olmadığıdır. Genel olarak fiyatlar araştırıldığında ülkemiz içerisinde göndereceğiniz 1 desili ürün için 9-10 TL arası bir ücret ödemeniz gerekirken yurtdışına göndereceğiniz 1 desili ürün için ise 10 – 20 dolar arasında bir ödeme gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 

Yurtdışı kargo fiyatları genellikle çalışılacak kargo firmalarına ve gönderim yapılacak bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle gönderim kargo maliyetlerinizi azaltmak için yurtdışına kargo gönderimi yapan firmalar ile kargo anlaşması yapmanız gerekmektedir. Böylece işletmenizin kargo gönderim ücretlerini düşürmeniz mümkündür. Yurtdışı kargo anlaşması yaparken işletmelerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar şunlardır;

 
  • İlk olarak anlaşma yapabileceğiniz kargo firmalarını tespit edin.
  • Ardından kargo firmaları ile görüşmeler sağlayarak fiyat teklifi alın.
  • Fiyat teklifi aldıktan sonra kargo firmasının çalışma koşulları hakkında bilgi edinin.
  • Aracı bir firma ile çalışacaksanız ilgili firmanın anlaşmalı olduğu kargo firmalarını öğrenin.
  • Kargo firmasının teslimat süreçleri ve teslimat süreleri hakkında bilgi alın.
 

Böylece yurtdışına kargo gönderimi yapmak için çalışacağınız kargo firmasını daha doğru bir şekilde seçebilir ve e-ihracat süreçlerinizi daha kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticaret İçin En Uygun Kargo Firması Nasıl Seçilir?

 

Uluslararası Kargo Gönderimi Anlaşma

 

Yurtdışı Kargo Fiyatlarını Önemseyin

 

Uluslararası Kargo Gönderimlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler arasında bulunan bir diğer unsur da yurtdışı kargo fiyatlarıdır. Çünkü yurtdışı kargo fiyatları desi ile beraber gönderim yapılacak ülkeye ve ülkenin büyüklüğüne göre de değişiklik göstermektedir.

 

Genellikle kargo firmaları gönderim yapılacak ülkelerin bölgelerini kendilerine özgü bir sistemle belirlemektedir ve bu bölgeler kargo firmalarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı kargo firmalarında ülkeler 3, bazılarında 5, bazılarında ise 11 bölgeye bölünmüştür.

 

Yurtdışı kargo gönderimi yapacak işletmeler bu nedenle çalışacakları kargo firmalarında ülkelerin kaçıncı bölgede olduğunu tespit etmeli ve ürünlerini hangi fiyatlar ile gönderebileceğini analiz etmelidir. Böylece e-ihracat firmaları kargo gönderimi esnasında maliyetlerini düşürebilmektedir.

 

Siz de e-ihracat ile yurtdışına satış yapacaksanız yurtdışı kargo fiyatları ve ülkelerin bulunduğu bölgeleri göz önünde bulundurmalısınız.

 

Uluslararası Kargo Gönderimi Fiyatlandırma

 

Kargo Sürelerinde Net Olun

 

Yurtdışına kargo gönderimi yapacak işletmelerin kargo sürelerinde net olması gerekir. Çünkü internetten alışveriş yapan kişiler satın aldıkları ürünlere hızlı bir şekilde ulaşmayı ister. İşletmeler bu noktada lojistik süreçlerini belirttikleri tarihler arasında gerçekleştiremezse müşterilerine verdikleri güven sarsılır ve işletmelerin kurumsal itibarları zedelenir.

 

Bu nedenle işletmelerin e-ticaret ya da e-ihracat sitesi tasarımı yaparken kargo süreçlerinde net olması gerekir. Mesela 7 günde teslim edilebilecek bir ürün için 7 gün kargo süresi olduğuna dair bilgileri ürün sayfanızda paylaşırsanız bu durum müşterilerini ilgisini çekecek ve firmanızın lojistik süreçlerinde problemler yaşamasını engelleyecektir.

 

Fakat 7 günde teslim edilebilecek bir kargoyu 5 gün içerisinde teslim edeceğinize dair bilgileri paylaştığınız takdirde işletmeniz lojistik süreçlerinde belirli problemler ile karşı karşıya kalacaktır ve bu durum müşterilerinizin işletmenizden bir daha alışveriş yapmayı istememesine neden olacaktır.

 

İlgili İçerik; Hızlı Teslimat ve E-ticaret İlişkisi

 

Uluslararası Kargo Gönderimi Teslimat Süreleri

 

Kargo Etiketlerinden Yararlanın

 

E-ticaret ve e-ihracat sitesi tasarımı yapacak firmaların yararlanabileceği özelliklerden birisi de kargo etiketleridir. Her e-ticaret sitesine girdiğinizde görebileceğiniz anında teslimat, aynı gün teslimat, 2-3 iş gününde kargo gibi kargo etiketlerine e-ticaret sitenizde yer vermeniz sitenizi ziyaret eden tüketicilerin işletmenize duyacağı güveni arttıracaktır. Tüketicilere güven vermeniz ise dönüşüm oranlarınız ve satış sayınız üzerinde olumlu etkiler yaratacaktır.

 

Yurtdışı Kargo Entegrasyonu Yapın

 

E-ihracat ile yurtdışına satış yapan işletmeler için önemli olan entegrasyon türlerinden biri kargo entegrasyonlarıdır. İnternetten alışveriş yapan kişilerin ürünleri hakkında bilgi almak ve siparişlerini takip etmek istemesi e-ticaret ve e-ihracat firmaları için kargo entegrasyonlarını zorunlu kılmaktadır.

 

E-ihracat sitelerine yurtdışı kargo entegrasyonu yapan ve müşterilerinin yurtdışı kargo takip özelliğinden yararlanmasına olanak sağlayan işletmelere duyulan güven her zaman daha fazladır ve bu da işletmelerin satışlarını olumlu bir şekilde etkilemektedir.

 

Sizler de müşterilerinize güven vermek ve işletmenizi teslimat süreçleri ile öne çıkarak için yurtdışı kargo entegrasyonu yapabilir ve sitenize kargo takip bölümü ekleyebilirsiniz.

 

Uluslararası Kargo Gönderimi Entegrasyon

 

E-ihracatta Ticimax Ayrıcalıklarından Yararlanın

 

E-ihracat sitesi kurarak yurtdışına satış yapmak istiyorsanız sizler de sitenizi Ticimax ile kurabilir ve Ticimax ayrıcalıklarından yararlanarak gönderimlerinizi yapabilirsiniz. Firmamızın anlaşmalı olduğu kargo şirketleri ile kargo anlaşması yapabilir ve ürünlerinizi uygun fiyatlar ile gönderebilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret