Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Ürünleriniz İçin İdeal Fiyatı Bulmaya Yönelik 6 Strateji

İçerikler;

E-ticaret firmaları için önemli birçok unsur bulunmaktadır. Ürün, ürün fiyatları, hedef kitle, müşteri memnuniyeti gibi unsurlar bunlardan bazılarıdır. Bir ticaret sitesinin satışları düşünüldüğünde ise genel olarak satışları etkileyen unsurların ürün ve ürün fiyatları olduğunu söylemek mümkündür.

 

E-ticaret sitelerinde satışı yapılan ürün çeşitliliği ne kadar fazlaysa ve bu ürünlerin fiyatları ne kadar bütçe dostuysa satın alınma oranları o kadar artmaktadır. E-ticarette ürün fiyatlarının uygun olması ise müşteri memnuniyetini sağlamada oldukça etkilidir. Müşteri memnuniyeti artan firmaların ise hem satış oranları hem de marka bilinirlikleri artış göstermektedir.

 

Ürünleriniz İçin İdeal Fiyatı Bulmaya Yönelik 6 Strateji adlı bu yazımızda sizlere bir ürünü nasıl fiyatlandırabileceğiniz hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız.

 

Ürün İdeal Fiyat Bulma Yöntemleri

 

Rakiplerinizi Analiz Edin

 

Bir e-ticaret sitesinin ürünleri için ideal fiyatı belirlemek için yapacağı en önemli çalışmalardan birisi rakip analizidir. Rakip analizinin bir marka için;

 
 • Sektörde bulunan rakiplerini daha iyi tanıyabilmektedir.
 • Rakiplerinin ürün fiyatlarını analiz edebilmektedir.
 • Rakip firmaların pazarlama çalışmaları hakkında bilgi alabilmektedir.
 • Rakip firmaların sektörde faaliyet gösterirken neler yaptığı hakkında bilgi alabilmektedir.
 

Gibi avantajları bulunmaktadır. Firmanız için ürün fiyatı belirlerken yapacağınız rakip analizi ile rakiplerinizin aynı ürünleri ne kadardan sattıklarını görebilir ve onların fiyatları ve sunduğu hizmetlerden kendinizi farklılaştırarak ürün fiyatlarınızı belirleyebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 
 

İlginizi Çekebilir; Yüksek Rekabetli Pazarda Öne Çıkmak İçin Bilmeniz Gerekenler

 

İlginizi Çekebilir; Girişimci Adaylarının Yenmesi Gereken 5 Korku

  

Ürün Fiyatlandırmada Rakiplerinizi Analiz Edin

 

Hedef Kitlenize Yönelik Bir Strateji Oluşturun

 

Ürünleriniz İçin İdeal Fiyatı Bulmaya Yönelik 6 Strateji arasında bulunan bir diğer unsur ise hedef kitlenizi yakından tanımaktadır. İnternetten ürün satan firmaların her zaman ilgili ürünlerini satmayı planladıkları bir insan grubu bulunmaktadır. Bu ise firmaların hedef kitlesi olarak tanımlanmaktadır. Bir firmanın hedef kitlesini tanımak için;

 
 • İnternet alışkanlıkları
 • Yaş ve demografik bilgileri
 • İlgi alanları
 • Cihaz kullanımları
 

Gibi birçok kategoride çalışma yapması gerekmektedir. Bu çalışmalar sonrasında firmalar ürün fiyatlarında veya verdikleri hizmetlerde daha kolay bir şekilde farklılaşabilmektedir.

 

Hedef kitlenizi tanıyarak bu kitleye yönelik çalışmalar yaparak bu kişilerin alışveriş alışkanlıklarını daha yakından tanıyabilir ve bu kitle nezdinde çalışmalar yaparak ürün fiyatlarınızı belirleyebilirsiniz.

 

Örneğin; İnternetten kadın giyim ürünleri satan bir e-ticaret firması olduğunuzu düşünelim. Genellikle bu kategoriden alışveriş yapanların %85’inin kadınlar olduğunu söyleyebiliriz ve bu kitle içerisinde bulunan gençler daha hızlı karar vererek ürünlerini satın almaktadır gibi bir söylem ise oldukça doğru olacaktır.

 

Ürünleriniz arasında gençlere yönelik giyim ürünleri bulunuyorsa bu kitle daha hızlı karar verdiği için normal ürünlerinizden biraz daha pahalıya bu ürünleri satabilirsiniz.

 

Kısacası ürünleriniz için ideal bir fiyat bulmak istiyorsanız ürünleriniz ile ilgilenen kitleyi yakından tanımaya özen göstermelisiniz.

 

İlgili İçerik; Hedef Kitle Nedir? Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

 

İlginizi Çekebilir; E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri Ürün Fiyatlandırmada Hedef Kitlenizi Belirleyin
 

Buybox Takibi Yapın

 

Buybox, internetten satılan ürünün hemen al fiyatı olarak bilinmektedir. Genellikle bu tarzda çalışan ve farklı markaların ürün fiyatlarını aynı kategori veya ürün altında sergileyen siteler vardır. Bu siteler üzerinden alışveriş yapan kişiler ise genellikle en ucuz olan ürünü satın almayı tercih etmektedir.

 

Trendyol, N11, Hepsiburada, Gittigidiyor gibi pazaryerlerinin veya aynı ürünü satan diğer e-ticaret sitelerinin fiyatlarını toplayan ve bu fiyatlar üzerinden satış yapılmasına olanak sağlayan bu tür siteler firmaların ürün satışlarını kolaylaştırmaktadır. Sizler de e-ticaret siteniz için bu türde oluşturulan internet sitelerine kaydolabilir ve entegrasyonunuzu yaparak ürünlerinizi satabilirsiniz.

 

Bu tür internet sitelerinden daha hızlı satış yapmak için ise en ucuz ürün fiyatlarını takip edebilir ve ürün fiyatlarınızı revize ederek ideal ürün fiyatını bulabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; İnternetten Satış Yapmak İçin Pazaryerlerinden Faydalanın

 

İlginizi Çekebilir; İşinizi E-ticarete Taşımanız için 9 Önemli Nedenİlginizi Çekebilir; Ticimax Pazaryeri Entegrasyonları

Pazar Araştırması Yapın

 

E-ticaret ile internetten ürün satan kişilerin iş planlarında genellikle Pazar araştırması yapmak yer almaktadır. Bir Pazar araştırması yapmak firmaların hangi ürünleri nasıl fiyatlandıracağını, nasıl pazarlayacağını ve nasıl satacağını belirlemesinde oldukça etkilidir.

 

İnternetten satacağınız Ürünleriniz İçin İdeal Fiyatı Bulmaya Yönelik 6 Strateji arasında bulunan şeylerden birisi de Pazar araştırması yapmaktır. Ürünleriniz için ideal fiyatı bulmak istiyorsanız;

 
 • Satacağınız ürünlere olan arz ve talebi göz önünde bulundurun.
 • Rakiplerinizin fiyatlarını ve nasıl farklılaştığını inceleyin.
 • Müşterilerin bu ürünlere ihtiyacı var mı?
 • Müşterileriniz bu ihtiyaçları için satın alma kararı verebilir mi?
 

Gibi sorulara yanıt verin. Bunun sonrasında satacağınız ya da sattığınız ürünlerin genellikle e-ticaret sitelerinde hangi fiyatlar ile satıldığını göz önünde bulundurun. Rakiplerinizi inceledikten ve Pazar araştırmanızı tamamladıktan sonra ürün fiyatlarınızı belirlerken rakiplerinize en yakın fiyatları belirleyin.

 

Böylece belirlediğiniz fiyatlar sayesinde hem rakipleriniz ile rekabete girebilir hem de rakiplerinizden farklılaşan özellikleriniz varsa ürünlerinizi daha kolay satabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-Ticarette Ürün Fiyatlandırma Stratejileri

 

İlginizi Çekebilir; Pazarlama Aracı Olarak Kitle İletişim AraçlarıÜrün Fiyatlandırmada Pazar Araştırması Yapın

 

Optimal Fiyatı Göz Önünde Bulundurun

 

E-ticarette ideal fiyatı bulmak için birçok firma optimal fiyatı göz önünde bulundurmaktadır. Bunu nasıl göz önünde bulacağınızdan bahsetmeden önce gelin maliyet fiyatı ve optimal fiyat kavramlarına bir göz atalım.

 

Maliyet Fiyatı, bir ürünün üretimi aşamasında yapılan harcamaların tümü olarak bilinmektedir. Optimal fiyat ise üretilen malların satışında gelir ve giderlerin arasındaki en büyük değişim değeri olarak bilinmektedir.

 

E-ticaret firmanızın sattığı ürünler için optimal fiyatınız yüksek görünüyorsa ürün satış fiyatlarını biraz düşürebilirsiniz. Bu ürünlerinizi daha hızlı satmanıza olanak sağlayacaktır. Eğer optimal fiyat fazla gözüküyorsa bu noktada yapmanız gereken en önemli şey ise ürün fiyatlarını bir nevi arttırmaktır.

 

İlgili İçerik; Yüksek Cirolarla n11 Den Satış Yapmak İçin 5 Tavsiye

 

Ürün Fiyatlandırmada Optimal Fiyatı Göz Önünde Bulundurun

 

Arz ve Talebi Gözlemleyin

 

Ticaret veya e-ticaret ile uğraşan kişilerin en önem verdiği unsurlardan birisi de arz ve taleptir. Ürünleriniz İçin İdeal Fiyatı Bulmaya Yönelik 6 Strateji yazımızın bu bölümünde sizlere ürünleriniz için fiyat belirlerken arz ve talebi nasıl göz önünde bulundurabileceğinizden bahsedeceğiz. Gelin öncelikle bu kavramları yakından tanıyalım. Ürün Fiyatlandırmada Arz ve Talebi Gözlemleyin
 

Arz Nedir?

 

Arz, satılan ürün ve hizmetlerin bir piyasadaki belirli bir zaman aralığında belirli fiyatlar üzerinden satışa sunulmasına verilen isimdir. Pazarlarda, marketlerde ve mağazalarda bulunan ürün miktarları kısacası arzı ifade etmektedir.

 

Talep Nedir?

 

Talep, satışa sunulan ürünlerin ve hizmetlerin toplum tarafından satın alınma isteği olarak tanımlanmaktadır.

 

Arz ve Talep İlişkisi

 

E-ticarette ürün fiyatlarını belirlemek isteyen kişiler için önemli olan arz ve talep kavramlarının ne olduğunu sizlere açıkladık. Ürünleriniz için ideal fiyatı bulmaya yönelik 6 strateji arasında ise arz ve talep ilişkisiyle nasıl ürün fiyatlarını belirleyebileceğinizden bahsedeceğiz. Arz ve talep ilişkisi ters orantılı ilişkiler içerisindedir. Yani kısacası;

 
 • Satılacak olan mal ve hizmetlerin arzı arttığında fiyatı düşmektedir.
 • Mal ve hizmetlerin arzı azaldığında fiyatı yükselmektedir.
 • Ürün ve hizmetlerin talebi arttığında fiyatlar artış göstermektedir.
 • Ürün ve hizmetlerin talebi azaldığında ise fiyatları düşmektedir.
 

Sizler de arz, talep ve fiyat ilişkisini göz önünde bulundurarak ürün fiyatlarınızı belirleyebilirsiniz.

 

Ürün Fiyatlandırmada Arz ve Talep İlişkisi

 

E-Ticaret’e Ticimax ile Atılın

 

İnternetten para kazanmak için e-ticaret yapmak isteyenler arasındaysanız sizler de Ticimax e-ticaret alt yapılarını kullanarak e-ticaret sitenizi hızlı bir şekilde kurabilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan gelişmiş ürün yönetim sistemi sayesinde ürünlerinizin fiyatlarını hızlı bir şekilde belirleyebilir ve satışını gerçekleştirerek gelir elde edebilirsiniz.

  

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret