Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar için; Link İnşası Rehberi

İçerikler;

Arama motoru optimizasyonu yani kısacası SEO çalışmaları yapan kişilerden en çok duyacağınız terimlerden birisi Link İnşasıdır. SEO Çalışmaları her ne kadar birçok faktörden etkilenerek yapılan çalışmalar olsa da Link İnşasının SEO’ya etkisi oldukça önemlidir.

 

Link inşası, sitelerin kendi siteleri (site içi backlink) veya farklı siteler (site dışı backlink) üzerinden referans linkler oluşturulmasına verilen isimdir. Site içi ve site dışı link inşası arama motoru optimizasyonunda iki önemli kavramdır.

 

Yeni Başlayanlar için; Link İnşası Rehberi adlı bu yazımızda sizlere link nedir, link inşası nedir, link inşasının avantajları nelerdir, on page ve off page terimleri hakkında bilgiler vereceğiz. Bununla beraber link inşası yaparken neleri önemsemeniz gerektiği hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyerek link inşası hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir ve çalışmalarınızı yapabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; SEO Rehberi

 

Yeni Başlayanlar için; Link İnşası Rehberi

 

Link Nedir?

 

Link Türkçe karşılığı bağlantı anlamına gelen bir terimdir. Web tasarım sektöründe yayın olarak kullanılan bu kavram aslına bakıldığında farklı sayfaları birbirine bağlayan yapılara verilen isimdir.

 

Hypertext kullanılarak internet kullanıcılarının belirli bir internet sayfasına veya uygulamaya yönlendirilmesini sağlayan köprü metinlerine ya da resimlere link adı verilmektedir.

 

Link Ne Demektir

 

Link İnşası Nedir?

 

Temel seo çalışmalarında kullanılan link inşası, site içi ve site dışı olarak ikiye ayrılır. Site içi link inşası firmaların ya da sitelerin kendi web faydaları içerisinde yönlendirme yapmasına verilen isimdir.

 

Site dışı link inşası ise web sitesi sahiplerinin farklı siteler üzerinden belirli anchor text veya görsel ile referans almalarına verilen isimdir.

 

Link İnşası Nedir

 

Link İnşası Neden Önemlidir?

 

Arama motoru optimizasyonuna yönelik çalışmalar yapacak kişiler için link inşasının oldukça önemli olduğunu sizlerle paylaştık. Link inşası, arama motorlarının sitenizi tanımasını kolaylaştıran ve sitenizin otoritesini arttıran çalışmalardan birisi olduğu için firma ve markalar için önemli olan çalışmaların başında yer alır.

 

Link inşası çalışmaları ile markalar sitelerini arama motorlarında daha görünür bir hale getirerek otoritelerini arttırabilir ve böylece rakipleri ile daha kolay rekabet edebilir.

 

Link İnşası Neden Önemlidir

 

Link İnşasının Avantajları ve Dezavantajları

 

Bağlantı inşası yapmak isteyen kişilerin çalışmalara başlamadan önce link inşasının avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi alması gerekir. Link inşasının markalara sağladığı başlıca avantajlar şunlardır;

 
 • Link inşası kendi sitenize belirli siteler üzerinden referans linki almanızı sağlar.
 • Arama motorlarının sitenizi daha kolay taramasına ve indexlemesine yardımcı olur.
 • Link inşasında kullanılan anchor textler sayesinde sitenizin belirli anahtar kelimelerde yükseleceği bilinir.
 • Link inşası markanızın ve sitenizin görünürlüğünü arttırır.
 • Bu çalışma sayesinde Google sıralamalarındaki görünürlüğünüz artar.
 • Sitenizi ziyaret eden kişi sayısını arttırmanız mümkündür.
 • Rakipleriniz ile daha kolay rekabete girmenize olanak tanır.
 

Link inşasının belirli avantajları bulunurken dezavantajlı olduğu durumlar da bulunur. Link inşasının dezavantajları şunlardır;

 
 • SEO Çalışmalarında önemli bir çalışma olan link inşası çalışmaları yapabilmek için rakiplerinizi iyi analiz etmeniz gerekir. Rakip analizi yapmadığınız takdirde yanlış çalışmalar yapabilirsiniz.
 • Kullanılacak anchor textlerin iyi seçilmesi gerekir. Aksi halde link inşası çalışmalarında başarılı olamayabilirsiniz.
 • Off page çalışmalar genellikle ücretlidir.
 • Genellikle site dışı link inşası yani off page çalışmalar yapacaksanız bu çalışmalar için iyi bir bütçe hazırlamanız önemlidir.
 • Rakipleriniz ile rekabete girebilmek için onların link aldığı sitelerden dış linkler almanız gerekir.
 • Off page linkler genellikle belirli bir süre zarfı için anlaşma yapılarak alınan referanslardır. Bir süre sonra bu linkler siteler tarafından silinir. Bu durum backlink kaybına neden olur.
 

Link inşasının markalara sağladığı avantajlar ve dezavantajlar bunlardır. SEO Çalışmaları yapmak isteyen her markanın iyi bir strateji geliştirmesi ve link inşasına önem vermesi gerekir.

 

İlgili İçerik; Sayfa Tasarımınızı Güçlendirmenin 5 Etkili Yolu

 

Link İnşası Avantajları ve Dezavantajları

 

On Page Nedir?

 

On Page (Site içi SEO) çalışmaları markaların kendi siteleri üzerinde yaptığı çalışmalara verilen isimdir. Bu çalışmada markalar sitelerinde yer alan sayfaları tarayarak hangi sayfalarda link inşası çalışmaları ve optimizasyon yapacaklarına karar verir.

 

On Page çalışmalarda link inşası yaparken markalar genellikle anchor textlerden veya görsellerden yararlanarak çalışmalar yapar.

 

Link İnşası On Page Nedir

 

OFF Page Nedir?

 

Off Page yani site dışı seo çalışmaları her ne kadar sosyal medya, reklamlar ve yerel seo ile ilişkili olsa da birçok marka off page çalışmalar yaparken Backlink stratejisine önem verir.


Backlinkler markalar tarafından farklı siteler üzerinden alınan referans linklerine verilen isimdir. Ücretsiz backlink alınabilecek siteler bulunsa da birçok kaliteli backlink kaynağı ücretlidir. Bu nedenle site dışı link inşası çalışmaları yapacak olan her markanın belirli bir bütçe yaratması gerekir.

 

Sizler de site dışı seo çalışmaları ile link inşası yapmak istiyorsanız rakiplerinizi iyi analiz etmeli ve uygun bir bütçe yaratmaya özen göstermelisiniz.

 

İlgili İçerik; Backlink Almak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Link İnşası Off Page Nedir

 

Site Dışı Link Çalışmaları Nasıl Yapılır?

 

Site dışı link inşası çalışması yaparken markalar belirli siteler üzerinden backlink alımı gerçekleştirir. Backlink alımı yapılacak siteler seçilirken ise şunlar göz önünde bulundurulur;

 
 • Rakiplerin backlink satın aldığı siteler
 • Backlink satın alınacak sitelerin alan adı otoritesi
 • Backlink alınacak sitelerin spam skoru
 • Sitelerin ziyaretçi sayısı
 • Sitenin kullanıcı sayısı
 • Backlink verme şartları
 

Gibi önemli unsurları göz önünde bulundurarak markalar Backlink satın alacakları sitelerin seçimini yapar. Genellikle markalar Dofollow ya da nofollow linkler ile site dışı link inşası çalışmaları yapar.

 
 • Dofollow; Backlink alırken kullanılan bir link türü olan dofollow linkler backlink aldığınız sitenin size referans olduğunu gösteren link yapısıdır.
 • Nofollow; Nofollow linkler ise genellikle rakip siteler ya da güvenilmeyen siteler üzerinden link inşası çalışmaları yapacakların tercih ettiği bir link türüdür. Bu link türünde siteler sizin sitenize referans olmamaktadır.
 

Bu unsurları göz önünde bulundurarak markalar dofollow ve nofollow linkler sayesinde link inşası çalışmaları yapabilir. Link inşası çalışmaları yaparken genellikle forum siteleri, haber siteleri, yerel siteler vb. site türleri üzerinden link alımı gerçekleştirilir.Link İnşası Site Dışı Çalışmaları

 

Site İçi Link İnşası Çalışmaları Nasıl Yapılır?

 

Link inşası yaparken kullanılan yöntemlerden bir diğeri de site içi link inşası çalışmalarıdır. Site içi yani on page çalışmalar yapacak kişiler için anchor textler ve ilgili linkler oldukça önemlidir.

 

Firmalar yükselmek istedikleri anahtar kelimeleri ve yükseltmek istedikleri linkleri tespit ederek link inşası çalışmaları yapar. Örneğin; e-ticaret anahtar kelimesinde yükselmek isteyen markalar e-ticaret anchor textlerinde e-ticaret ile ilgili içeriklerine bağlantı verir ve böylece site içi link inşası çalışmaları yapar.

 

Markalar bu çalışmayı yalnızca içeriklerde değil ürün açıklamalarında, kategori ve marka açıklamalarında da hedefledikleri anahtar kelimeler için çalışmalar yapabilir ve böylece arama motorlarının ilgili sayfayı daha kolay indexlemesini sağlar.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Siteniz İçin Doğal Backlink Kazanma İpuçları

 

Link İnşası Site İçi Link Çalışmaları

 

Ticimax ile SEO Çalışmalarınızı Kolayca Yapın

 

E-ticaret firmaları için e-ticaret çözümleri ve e-ticaret alt yapısı üreten Ticimax’ın e-ticaret alt yapısını kullanarak sizlerde SEO Çalışmalarınızı kolayca yapabilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapısında yer alan en gelişmiş seo modülü ile;

 
 • Anahtar kelime optimizasyonu
 • Sitemap
 • Robot.txt dosyası
 • 404 yönetimi
 • 301 yönlendirmeleri
 

Gibi birçok seo çalışmasını toplu bir şekilde yapabilirsiniz. Sizler de e-ticarette en iyi başarıyı elde etmek için Ticimax’ı tercih edebilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret