Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ticaret sitenizin performansını nelere göre değerlendirmelisiniz?

//

Ticimax Bilgi Merkezi

// E-ticaret sitenizin performansını nelere göre değerlendirmelisiniz?

Ölçümleyemediğiniz şeyi yönetemezsiniz. E-ticaret sitenizin performansını neden değerlendirmeniz gerektiğinin kanıtı diyebiliriz. E-ticaret sitenizin başarılı olmasını sağlamak ve istediğiniz sonuçları elde etmeniz için performans değerlendirmesi yapmak, ziyaretçilerinizi tanımanızı, e-ticaret sitenizin eksik yönlendirini ve iyileştirilmesi gereken yerlerini bulmanızı, ilgili çeken alanlarını dahada etkili kullanabilmenizi sağlar. Performans değerlendirmesini yapabileceğiniz ücretli/ücretsiz bir çok araç mevcuttur. Bunların içinde en yaygın olarak kullanılanları Google Analytics ve Yandex Metrica'dır. Bu araçlar yardımı ile ziyaretlerin hangi kaynaklardan geldiğini, sitenizde/sayfalarınızda ne kadar süre geçirdiklerini, satın almaları, hemen çıkma oranlarını, yeni gelen ve geri gelen ziyaretçilerinizi, mobil ve masaüstü ziyaret raporlarını ve daha fazlasını detaylı olarak görebilirsiniz.

E-ticaret sitenizin performans değerlendirlemeleri için aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz,

  • Yeni ziyaretçileriniz ve geri gelen ziyaretçileriniz, bu raporu inceleyerek yeni gelen ziyaretçiler sitenizden hemen ayrılıyor mu ya da sitenizde vakit geçiriyorlar mı? Fikir edinebilirsiniz. Örn, Geri gelen ziyaretçi sayınız istediğiniz durumda değilse yeniden pazarlama kampanyalarını kullanarak ziyaretçileri yeniden sitenizle etkileşime geçmelerini teşvik edebilirsiniz.
  • Mobil/masaüstü cihaz raporları, bu raporlar size ziyaretçilerinizin sitenize en çok hangi cihazlar ile eriştiğini ve cihazlardan satın alma vb.bir çok veriyi sunmaktadır. Örn; Mobil cihazlardaki hemen çıkış oranlarınız yüksekse, e-ticaret sitenizin mobile uyumlu olup olmadığını kontrol etmeli hangi sayfaların hemen çıkış oranlarının yüksek olduğunu tespit edip iyileştirmeler yapmalısınız.
  • Açılış sayfalarınızın, sepet, ödeme vb. sayfaların hemen çıkış, ortalama süre, ortalama sayfa gezinme raporlarını inceleyebilirsiniz. Örn, reklam verdiğiniz içeriğin ya da sayfanın ortalama kalış süresinin uzunluğuna ve kısalığına dikkat edebilirsiniz. Bu verdiğiniz reklamın ve reklamın gösterildiği hedef kitlenin içerikle ne kadar ilgili olduğunu anlamanıza yardımcı olacak etkenlerden biridir.
  • Isı ve tıklama haritaları ile e-ticaret sitenizde ki kategori, buton vb. alanların popülerlik durumları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Örn; Isı ve tıklama haritaları yardımı ile anasayfanızda çıkan pop-upların performansını ölçebilirsiniz. Pop-upların çıkış butonları çok fazla kırmızı ise bu size pop-upların çokta fazla ilgi çekmediğini gösterebilir. Pop-upları Kaldırmak bir seçenek olabilir ya da içerikleri değiştirmek.
  • Form doldurmak ya da satın almak sizin için ilk etkileşim faktörü ise bunları Google Analytics ve Yandex Metrica gibi araçlarda hedef olarak tanımlayarak dönüşümleri ölçümleyebilirsiniz.
  • Hemen çıkış oranlarını kontrol edin eğer bu oranlar %40'ların üzerindeyse ilgili sayfalarda mutlaka iyileştirmeler ya da yenilikler yapmanız gereklidir.

Bu ve bunlar gibi bir çok rapora erişerek e-ticaret sitenizi daha doğru anlayabilir ve sitenizi daha kullanıcı dostu bir hale getirebilirsiniz. E-ticaret sitenizin başarısı sizin ziyaretçilerinizi tanımanıza ve sitenizi sürekli dinamik tutmanıza bağlı olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

 

Google Analytics ve Yandex Metrica gibi performans izleme araçları Ticimax'ın gelişmiş e-ticaret altyapısına kolayca tek adımda entegre edebilir ve e-ticaret sitenizin performansını izlemeye başlayabilirsiniz. İncelemek için şimdi tıklayın.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : [email protected]
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN