Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Canlı Yayın Satışı

İçerikler;

E-ticaret sektöründe son dönemlerde en popüler konulardan biri de canlı yayın satışlarıdır. Canlı yayın satışı, sosyal medya platformlarının canlı yayın özelliği veya e-ticaret firmalar tarafından kullanılan canlı yayın programları üzerinden yapılan satışlardır. E-ticarette yeni bir dönemin başlamasına olanak sağlayan bu satış arttırma tekniği sayesinde dünyada her gün milyonlarca ürün satışa sunulmaktadır.

 

Canlı Yayın Satışı adlı bu yazımızda e-ticaret firmaları için canlı yayın satışlarının nasıl yapılacağı, ne gibi avantajları olduğu , hangi programlar kullanılarak canlı yayın satışları yapılabileceği gibi birçok konuda sizlere bilgi vereceğiz.

  

Canlı Yayın Satışı Yapmanın Avantajları

 

Son dönemlerin en popüler satış biçimlerinden birisi olan canlı yayın satışlarının e-ticaret firmaları için birçok avantajı olduğunu sizlere söyledik. Bu bölümde canlı yayın satışı yapmanın avantajları hakkında bilgi vereceğiz.

 
 • Canlı yayın satışları müşteri deneyiminin artmasına yardımcı olmaktadır.
 • Canlı yayında satış yapmak firmaların daha fazla kişiye ulaşmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Canlı yayın satışları e-ticaret firmaları ve müşteriler için çok pratik ve çok kullanışlı bir deneyimdir.
 • Canlı yayınlarda tanıtılan ürünleri müşteriler daha kolay ve 3 boyutlu bir şekilde inceleyebilmektedir. Böylece müşteriler ürünleri daha yakından tanıdıkları için hızlı satın alma kararı verebilmektedirler.
 • Müşterileriniz canlı yayında ürünü her açıdan görebildiği ve inceleyebildiği için canlı yayında satılan ürünlerin iade oranı oldukça azdır. Kısacası canlı yayın ile satış yapmanın en büyük avantajlarından birisi iade oranlarının azalmasıdır.
 • Canlı yayında satış yapmak e-ticaret firmalarının stüdyo, fotoğraf çekimi, montaj, video çekimi gibi alanlarda yaptığı harcamaların azalmasına yardımcı olmaktadır. Firmalar yalnızca bir akıllı telefon aracılığı ile canlı yayın yaparak satışlarını arttırabilmektedir.
 

Canlı Yayın Satışı Yapılabilecek Canlı Yayın Programları

 

E-ticaret sitelerinin müşteri deneyimlerini arttırmalarında canlı yayın satışlarının oldukça önemli olduğundan sizlere bahsettik. Yazımızın bu bölümünde ise canlı yayın satışı yapabileceğiniz canlı yayın programları hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

 
 • Instagram Canlı Yayın Özelliği
 • Facebook Canlı Yayın Özelliği
 • Youtube
 • Scope
 • Twitch
 • Zoom 
 

Gibi platformlar genellikle e-ticaret firmaları tarafından en çok kullanılan canlı yayın programlarıdır. Sizler de bu programları kullanarak canlı yayın satışları yapabilir ve e-ticaret firmanızın hızlı bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Canlı Yayın Programları

 
 

Instagram ve Facebook Canlı Yayın Özelliği İle Satış Arttırmak

 

Son dönemlerde artan video izleme süreleri ve artan canlı yayın programları sayesinde birçok e-ticaret firması ürünlerini tanıtmak ve müşterilerine kolay bir şekilde ulaşmak canlı yayın programları kullanıyor. Günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram ve Facebook’ta bulunan canlı yayın özelliği ise e-ticaret firmalarının canlı yayın yapmasını kolaylaştırıyor.

 
 • Instagram ve Facebook canlı yayın özelliğinde bulunan chat bölümü müşterilerin canlı yayında satışı yapılan ürünler hakkında sorular sormasında aktif rol oynuyor.
 • Canlı yayın başladığında instagramın takipçilerinize bildirim göndermesi yayınınızın daha fazla kişi tarafından izlenmesini sağlıyor.
 • Instagram canlı yayınların kaydedilme özelliği ise canlı yayında satış yapan firmaların ilgili yayını IGTV’de veya hikayelerinde yayınlamasına olanak sağlıyor. Facebook canlı yayınlarının ise e-ticaret firmalarının sayfasında gönderi olarak bulunması firmaların takipçilerine ulaşmasını kolaylaştırıyor.
 

Bununla beraber Instagram canlı yayın özelliği ile satış yapan e-ticaret firmaları müşterileri ile birebir iletişime geçerek online bir platformdan müşterilerine fiziksel bir mağaza deneyimi yaşatıyor ve böylece firmaların satış yapma hızı artıyor. Sizler de instagramın bu özelliğini kullanarak ürünlerinizi daha kolay bir şekilde tanıtabilir ve ürün satışlarınızı hızlandırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Instagram Canlı Yayın İpuçları

 

İlgili İçerik; Instagram’a 4 Kişilik Canlı Yayın Özelliği Eklendi

 
 

Youtube Canlı Yayın İle Satış Yapmak

 

Canlı yayın satışı yapmak isteyen firmaların tercih ettiği bir platform olan Youtube da ise canlı yayın özelliği biraz karışık. Instagram ve Facebook canlı yayın özelliğinde takipçi sayısı gibi unsurlar göz önünde bulundurulmadan herkesin canlı yayın yapmasına olanak sağlansa da Youtube’da işler bu şekilde yürümüyor. Youtube’da canlı yayın yapmak isteyen e-ticaret firmalarının en az 1000 abonelerinin olması gerekiyor.

 

Abone sayısının yanı sıra Youtube’da canlı yayın açmak ve bu yayında ürün ve hizmetlerini tanıtarak canlı yayın satışı yapmak isteyen firmaların ilk canlı yayınlarının etkinleştirilmesi 24 saat gibi bir süreyi bulabiliyor. Bu platformdan müşteri deneyimini arttırmak ve canlı yayın satışı yapmak isteyen e-ticaret firmalarının ise yayında etkili olması gerekiyor. Unutmayın ki Youtube bir video sitesi ve katılımcıların dikkatini dağıtacak birçok unsur var.

  

Canlı Yayın Satışı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

E-ticaret firmalarının canlı yayın satışı yaparak gelirlerini arttırdığından ve bu yayınları yaparken tercih edebilecekleri en çok kullanılan canlı yayın programları hakkında sizleri bilgilendirdik. Yazımızın bu bölümünde ise müşterilerinizi etkilemek ve iyi bir canlı yayın yaparak satışlarınızı nasıl arttırabileceğinizden bahsedeceğiz.

 

İlgili İçerik; Canlı Yayın Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

İyi Bir İnternet Bağlantınız Olduğundan Emin Olun

 

Canlı yayın satışı yapmak için e-ticaret firmalarının ilk dikkat etmesi gereken şeylerden birisi iyi bir internet bağlantısıdır. İnternet bağlantınızın iyi olması canlı yanınızda donma, kesilme ve çözünürlük ile ilgili problem yaşamanızın önüne geçecektir. Bu da müşterilerinizde iyi bir marka izlenimi yaratmanıza yardımcı olacaktır.

  

Bulunduğunuz Ortamın Işığına Dikkat Edin

 

Canlı yayınınızda ürünlerinizin tanıtımını yapacağınızı unutmayın. Ürün tanıtımı esnasında müşterilerinizin tanıtacağınız ürünleri daha detaylı bir şekilde inceleyebilmesi için bulunduğunuz ortamın ışığına oldukça önem verin. İyi ışık alan bir ortamda yapılacak bir canlı yayında müşterileriniz ürünleri daha iyi inceleyebilecekler ve böylece kolay bir şekilde satın alma kararı vereceklerdir.

 

Müşteri Sorularına Önem Verin

 

Genellikle canlı yayınlarda yapılan en büyük hatalardan birisi izleyici ve müşteri sorularına yanıt vermemektedir. Canlı yayında ürün satışı yapacağınız için genellikle tanıttığınız ürünlere yönelik müşterilerinizden bazı sorular gelebilecektir. Bu sorulara iyi bir şekilde yanıt vermeniz ise online bir ortamda fiziksel bir mağaza deneyimi yaşatmanıza olanak sağlayacaktır. Akıllarındaki sorulara yanıt bulan müşterileriniz daha kolay bir şekilde satın alma kararı verecektir.


İlgili İçerik; E-ticarette Müşteri İlişkileri Yönetimi Neden Önemlidir?

 

Yalnızca Bir Ürüne Odaklanmayın

 

Canlı yayın satışı ile satış arttırmak isteyen bir e-ticaret firmasıysanız eğer yapmanız gereken başka bir şey ise ürünlerinizi çeşitlendirmek. Örneğin internetten kadın giyim ürünleri satan bir e-ticaret firması olduğunuzu ve bir gömlek tanıtımı yaptığınızı düşünelim. Canlı yayın satışı yaparken;

 
 • Tanıttığınız ürünün genellikle hangi havalarda giyilebileceği
 • En çok hangi renkler ile kombinlenebileceğini
 • Bu ürünü satın alanların hangi pantolon veya etekler ile bu ürünü giyebileceği
 • Altına nasıl bir ayakkabı tercih edilebileceği veya bu ürün ile hangi çantayı takmanın doğru olabileceği
 

Gibi konularınızı çeşitlendirebilir ve bir canlı yayın içerisinde gömlek, pantolon, etek, ayakkabı ve çanta tanıtımı yaparak müşterilerinize fikirler verebilirsiniz. Böylece müşterileriniz yalnızca bir ürüne odaklanmak yerine birçok ürünü bir arada görebilecektir.

 

Influencer Marketing’den Yararlanın

 

Günümüzde e-ticaret firmalarının en çok canlı yayın satışı yaptığı kanallardan birisi influencer marketingdir. Sizler de e-ticaret firmanızın canlı yayın satışlarını arttırmak için takipçi sayısı yüksek olan veya hedef kitlenize hitap ettiğini düşündüğünüz infuluencerlar ile çalışarak ürünlerinizi tanıtabilir ve influencer pazarlama sayesinde ürün satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 
İlgili İçerik; Influencer Marketing ile Etkileşimleri Arttırmak

 

E-Ticaret’e Ticimax ile Başlayın

 

E-Ticaret’e bir sıfır önde başlamak isteyenlerin tercih ettiği Ticimax e-ticaret alt yapıları bir e-ticaret sitesinin her ihtiyacını karşılayacak şekilde donatılmıştır. Sizler de internetten ürün satmak için bir e-ticaret sitesi açmak istiyorsanız Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan pazaryeri entegrasyonu, SEO modülleri ve sosyal medya modülleri sayesinde işinizi hızlı bir şekilde büyütebilirsiniz.

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret