Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ticaret Nasıl Yapılır?

İçerikler;

Yapılan son araştırmalara göre internet kullanıcılarının %40'ı internetten alışveriş yapıyor ve bu rakam her geçen gün artmakta. %40'lık rakam bile 1 milyar çevrimiçi müşteri anlamına geliyor. Gelecek projeksiyonları gösteriyor ki son virüs salgını (covid-19) ve Dünya'da artan belirsizlik ortamı online alışveriş rakamlarında ciddi miktarda artışa sebep olacak. Girişmici ve girişimci adayları mevcut projeksiyonlara bakarak ihracat ve ithalat olanaklarını değerlendirerek yeni iş modellemeleri yapabilirler.

 

Yukarıda rakamlardan bahsettikten sonra asıl sorumuza geri dönelim, e-ticaret nasıl yapılır? Başarılı bir e-ticaret girişimi sahibi olmak için belli başlı konulara dikkat etmeniz gerekli. Yazımızın devamında bu konuyu detaylıca açıklayacağız.

 

Dünyada E-ticaret Hacmi

 

E-ticaret nasıl yapılırdan önce neden e-ticaret sorusunun cevabına rakamlar ve istatistikler aracılığıyla cevap arayalım. Küresel bazda dünyada 2019 yılında 3,5 trilyon ABD dolarına ulaşan e-ticaret pazarında Çin Halk Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Japonya ve Almanya gibi ülkeler başı çekmektedirler. Dünyada e-ticaret davranışlarında bulunanların büyük çoğunluğunu ise dijital yerliler olarak anılan y kuşağının oluşturduğu görülmektedir.

 

Corona Virüs sonucu ortaya çıkan tabloda şu ana kadar büyük krizlerde bile e-ticaret hacminin çok ciddi bir düşüş yaşamadığı ancak sektörel değişikliklerin olduğu saptandı.

 

Türkiye'de E-ticaret

 

E-ticaret nasıl yapılır sorunusuna cevap ararken verilmesi gereken en önemli cevaplardan biri hangi ürün kategorisi veya kategorileri seçileceğidir. Bu alanda dünya genelinde iki yöntem mevcuttur. Özel ürün ve genele hitap eden ürün.

Bazı girişimciler sınırlı alanda hatta bazen tek tür ürün üzerinden e-ticaret yapabilmektedir. Bu tarz ticaret yapan girişimcilerin ürünlerinin piyasada muadili oldukça azdır ve özel bir kitleye hitap eder. Genel kategorileri tercih eden girişimciler ise pazar payını göz önüne alarak bu tercihi yaparlar.

 

Büyük hacimli sektörleri düşünen kişiler için verilere geri dönecek olursak; Türkiye e-ticarette verilere göre yıllık bazda yaklaşık olarak %40 oranında büyüme göstermekte ve bu oran her yıl artmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerin içeresinde e-ticaret büyüme hacimini artırma bakımından Türkiye başı çeken ülkelerin içinde yer almaktadır. Ülkemizde e-ticaretin sıkça kullanıldığı alanlar aşağıda sıralanmıştır.

 

 • Giyim
 • Elektronik
 • Yemek Siparişi
 • Konaklama ve Seyahat
 • Kitap-Dergi
 • Gıda

 

Elbette hemen hemen her alanda e-ticaret faaliyeti ülkemizde gerçekleşmektedir. Yukardı verdiğimiz sektörler büyük hacme sahip genel kategorilerdir.

 

E-ticaret Alt Yapısı

 

E-ticaretin en önemli noktası alt yapınızın olmasıdır. Bu alt yapı kavramına internet sitesi, mobil uygulama ve sosyal medya dahil tüm pazarlama yöntemleri dahildir. E-ticaret alt yapısı veya yazılım konusunda bilgi sahibi değilseniz hazır e-ticaret paketleri ile yola çıkmanızı tavsiye ederiz. Seçeceğiniz firmayı referanslara ve kullanıcı yorumlarına göre seçmekte fayda vardır.

 

İlgili Video: E-ticaret Altyapısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 

Sosyal Medyanın E-ticarete Etkisi

 

E-ticaret yaparken sosyal medya kullanımı çok büyük önem arz etmektedir. Sosyal medyada kullanılan alanların başında instagram, facebook, youtube, twitter gibi mecralar gelmektedir. Firmanızın sosyal medya hesaplarının doğru yönetimi sizlerin e-ticaret karlılığınızı önemli ölçüde artıracaktır. Bunun yanında google üzerinde yaptığınız seo ve ads çalışmaları e-ticaret sitenizin ziyaret edilme oranını artıracaktır. İyi bir sosyal medya yönetimi satış olarak dönmese bile kurumsallığınız için çok önemlidir.

 

E-ticaretin Yararları

 

Dijitalleşen dünyada sanal mecralar ticari ve sosyal hayatın merkezine oturmaya başladı. Corona virüs salgını da dijital yatırımların önemini bize bir kez daha hatırlatmış oldu. Birçok faydası bulunan e-ticaretin firmanıza olan belli başlı yararları aşağıda sıraladığımız gibidir.

 

 • Ölçek ekonomisi ile oluşan maliyet avantajının sağlanması
 • Satın alma işlemlerinin tek bir platform üzeriden yürütülmesi
 • Şeffaf ve güvenli bir alışveriş ortamının oluşması
 • Tüketici davranışlarının kolaylıkla izlenebilmesi
 • Alternatif ödeme seçeneklerinin bulunması
 • Stok yönetiminin kolaylaştırılması


 

İlgili Video: E-ticaretin Avantajları


E-ticaret yöntemi hem tüketiciler hem hizmet ve mal arz eden firmalar için büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

 

Sanal Ödeme Yöntemleri

Sanal ödeme yöntemlerinin başında panel ile ödeme yöntemi, sanal pos, mesajlaşma ile ödeme gibi yöntemler gelmektedir. Yazımızın bu bölümünde sizlere sanal pos ile ilgili kısa bilgiler vereceğiz.

Sanal pos e-ticaret yapılırken en çok kullanılan ödeme yöntemidir. Web sitenizde ürünlerinizi tüketicilere sunduysanız ve ödeme alıyorsanız kolay bir entegrasyon olan ve hem bankalar hem de alternatif ödeme yöntemleri sunan firmalar tarafından sağlanan sanal pos hizmetini uygun komisyon oranları ile kullanmanız mümkündür.
 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

İlgili İçerik: Ödeme Entegrasyonları

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret