Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Nedir?

Güncelleme Tarihi: 01.03.2024

İçindekiler;

Hepimizin bildiği gibi, e-ticaret tüm dünyadaki yükselişine paralel olarak ülkemizde de pazar hacmi her geçen gün daha fazla büyüyen bir sektördür. Ancak bu kadar büyük pazar hacmine sahip olan e-ticaret için ulusal bir ölçme ve değerlendirme sisteminin olmaması önemli bir eksikliktir.

 

Bu eksiklik, yurt içindeki pazarın takibini zorlaştırdığı gibi küresel e-ticaret pazarındaki yerin tayin edilmesine ve ulusal e-ticaret pazar hacminin sağlıklı bir şekilde hesaplamasına engel olmaktadır.

 

ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Rehberi konusunu işleyeceğimiz bu yazımızda tam da bu noktadan hareketle yürürlüğe sokulan elektronik ticaret bilgi sistemini tüm detayları ile ele alacağız. ETBİS nedir, ETBİS kaydı nasıl yapılır, ETBİS cezaları nelerdir, ETBİS kayıt aşamaları nedir, ETBİS kayıt süresi nedir gibi konunun en merak edilen sorularına cevaplar bulabileceğiniz içeriğimize ETBİS nedir açıklaması ile başlayalım.

 

ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Rehberi

 

ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Ne Demektir?

 

E-ticaret işletmelerinin erişilebilir hale getirilmesi ve e-ticaret verilerinin sağlıklı bir şekilde takip edilebilmesi amacıyla Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ hazırlanarak 11.08.2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

 

ETBİS açılımı Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’dir. 11.8.2017 tarihinde yürürlüğe giren "Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Tebliği" ile anılan hizmet sağlayıcılar ve aracı hizmet sağlayıcılar yıl sonuna kadar bu sisteme kayıt ve bildirimde bulunmakla yükümlü tutulmuştur.

 

ETBİS ayrıca toplanan tüm veriler için gerekli metodoloji oluşturularak istatistikler üretilmesini ve bu istatistiki bilgilerin aylık olarak kamuoyu ile paylaşılacak, orta ve uzun vadeli e-ticaret politikaları oluştuşturulmasını hedeflemektedir.

 

ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Nedir

 

ETBİS Kayıt Belgeleri Nelerdir?

 
 • Gerçek veya tüzel kişilerin MERSİS numarası ve vergi kimlik numarası,
 • Zanaatkarlar için kimlik numarası ve vergi kimlik numarası.
 • Elektronik ticaret ya da aracılık faaliyetlerinin yürütüldüğü mobil uygulama ve alan adı.
 

ETBİS'e kayıtlı hizmet sağlayıcılar ve aracı hizmet sağlayıcılar ile bunlara ilişkin gerekli görülen diğer bilgiler www.eticaret.gov.tr ​​internet adresinde duyurulmaktadır.

 

ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Kayıt Belgeleri

 

ETBİS Kayıt Aşamaları Nelerdir?

 

ETBİS sistemine e-devlet üzerinden giriş yapılmaktadır. Sisteme girebilmek için KEP (Kayıtlı E- Posta) hesabınız olmalıdır. Dilerseniz şimdi etbis kayıt aşamaları nelerdir, tek tek inceleyelim.

 

ETBİS Sitesine Giriş

 

İşlemleri başlatmak için www.eticaret.gov.tr ​​web sitesinin sağ üst kısmında yer alan ETBİS GİRİŞ butonuna tıklayın ve İşletme Girişi'ni seçin.

 

ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Giriş

 

E-Devlet Kapısı Giriş Ekranı

 

Açılan ekrana e-Devlet bilgilerinizi yazarak sisteme giriş yapın.

 

ETBİS Ana Ekranı

 

Burada kullanacağınız ana ekran ETBIS'e Kayıt Ol ekranıdır. Gerektiğinde sağdaki Yetkilendirme İşlemleri bölümünden şirket çalışanlarınıza erişim verebilirsiniz.

 

Kayıt ETBİS alanına tıkladığınızda, MERSİS/ESBİS kaydı olan işletmeniz, şehir bilgilerinize bağlı olarak ekrana gelecektir. Buradan işletmenizi seçin ve e-posta adresinizi ve telefon numaranızı yazarak devam edin.

 

ETBIS'e birden fazla site kaydedilebilir. İşletme bilgilerinin altındaki renkli kutucuklarda kayıtlı tüm sitelerin listesini görebilir, bilgilerini güncelleyebilir ve site çalışmayı durdurduysa bunu bildirebilirsiniz.

 


ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Ana Ekran


 

Servis Sağlayıcı Ekleme

 

Sistem tarafından sorulan soruları sırasıyla İşlemler başlığı altında Site Ekle butonuna tıklayarak cevaplamanız gerekmektedir. ETBIS sistemi, bu sorulara verdiğiniz yanıtlara göre kullanıcı tipinizi tespit eder ve buna göre gerçek bilgileri girmek için sonraki adımları şekillendirir.

 

“Hizmet Sağlayıcı” olarak tanımlanan işletmeler, kendi web sitelerinden ürün satan e-ticaret siteleridir. Eğer büyük bir e-pazaryeri değilseniz veya bu tür pazar yerlerinde sadece mağazalarınız üzerinden satış yapmıyorsanız, servis sağlayıcı statüsündesiniz.

 

Bu adımı tamamladığınızda “Site ve/veya Mobil Uygulama” kaydınız açılır ve bilgi girmeye başlayabilirsiniz.

 

Logo ve Açıklama Girişi

 

Site Kutusunun sol alt köşesindeki kurşun kalem simgesine tıklayarak şirket logonuzu ve siteniz hakkında kısa bir açıklama girebilirsiniz. Bu bilgiler daha sonra sitenizdeki ETBİS QR kod ibaresini tıklayan müşterileriniz tarafından görüntülenebilir.

 


ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Logo Açıklama


 

ETBIS Kayıt Öğelerini Gösteren Bilgi Giriş Ekranı

 

Ana ekranda site kutunuzun altında bulunan Siteye Git butonuna bastığınızda aşağıda göreceğiniz bilgi giriş ekranı açılır. Tamamladığınız adımların arka planında mavi onay işaretlerini görebilirsiniz.

 

Mal ve Hizmet Beyanı

 

Burada sattığınız mal ve hizmetleri sıfır ve/veya ikinci el olarak işaretlemeniz gerekmektedir. Sayfanın altındaki Kaydet ve İleri düğmesine tıklayın ve bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

 


ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Mal ve Hizmet Beyanı


 

Ticaret Türü / Ödeme Yöntemleri Beyanı

 

Bu adımda B2C ve B2B gibi ticaret türlerini ve kabul ettiğiniz ödeme yöntemlerini (Kredi Kartı, Banka Havalesi, Kapıda Ödeme vb.) belirtmeniz gerekmektedir.

 

REM Adres Girişi

 

Bu adımda yasal tebligatların gönderileceği KEP (kayıtlı e-posta) adresinizi girmelisiniz. Henüz bir KEP adresiniz yoksa "http://pttkep.gov.tr/ adresinden online başvuru yapabilirsiniz. KEP adresiniz de e-ticaret sitenizin iletişim sayfasında yer almalıdır.

 


ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Rem Adresi

 

Ödeme ve Elektronik Para Adımı

 

Eğer bir ödeme aracı firma ile çalışıyorsanız bu adımda listeden ilgili firmayı seçiniz. Örneğin İyzico, PayTR gibi birçok ödeme aracılık firması bu adımda seçilebilir. Doğrudan bankalarla çalışıyorsanız veya kredi kartı ödemeleri almıyorsanız “Anlaşmam Yok”u seçmelisiniz. İşyeri numarası alanları ilgili firmadaki müşteri numaranızdır. Sonraki adıma geçmek için Kaydet ve İleri düğmesine basın.

 

Lojistik Firma Seçimi

 

Çalıştığınız anlaşmalı kargo/lojistik firmalarını bu adımda seçebilirsiniz. Bir önceki adımda olduğu gibi, ilgili firmanın yanındaki alana anlaşmalı firma tarafından size verilen üye işyeri numarasını yazmanız gerekmektedir.

 


ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Lojistik Firma

 

Altyapı Sağlayıcı Seçimi

 

Bu listeden e-ticaret sitenizi (e-ticaret paketini satın aldığınız) barındıran firmayı seçebilirsiniz. Müşterilerimiz bu adımda Site Builder E-ticaret seçeneğini seçebilirler. Farklı bir firmadan hizmet alıyorsanız ancak bu firma listede yoksa Ticaret Bakanlığı çağrı merkezini arayarak ilgili firmanın eklenmesini talep edebilirsiniz.

 

Bankalar

 

Bu adımda birlikte çalıştığınız yurt içi bankaları görebilirsiniz. Varsa yabancı bankaları da ekleyebilirsiniz.

 

ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Bankalar

 

Veritabanları

 

Bu aşamada kişisel verilerin tutulduğu veri tabanının lokasyonunu eklemelisiniz. Site Builder E-ticaret kullanıcıları bu bölümü Türkiye / İstanbul olarak doldurabilir. Farklı konumlarda veritabanlarınız varsa, bunları ayrı ayrı ekleyebilirsiniz.

 

Genel Müdürlük, Depolar ve Üretim Tesisleri Bildirimi

 

Bu adımda merkez ofis adresinizi ekleyebilirsiniz. Ofisiniz dışında depolarınız varsa ve kendi üretiminiz çalışıyorsa Ekle butonlarına basarak bu bilgileri girebilirsiniz. Deponuz ve Üretim Yeriniz yoksa "Depom Yok" ve "Üretim Yerim Yok" seçeneklerini işaretleyip kaydedebilirsiniz.

 

ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Depo


 

E-İhracat İşlemleri

 

Yabancı ülkelere satış yapıyorsanız, ülke ve ödeme türleri bazında istatistiksel bilgileri buraya girmeniz gerekmektedir. Sadece yurt içi satış yapıyorsanız e-ihracat faaliyetim yok kutucuğunu işaretleyin ve sonraki adıma geçebilirsiniz.

 

ETBIS Site Doğrulama ve DataMatrix

 

Son olarak sitenize eklemeniz gereken ETBİS QR kod HTML koduna ulaşıyoruz. Kod sitenize eklendikten sonra doğrulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Siteniz doğrulandıktan sonra yapmanız gereken işlemler tamamlanmış olur. Herhangi bir nedenle bir adımı atlamak zorunda kaldıysanız veya bilgileri güncellemeniz gerekiyorsa, ilgili adıma geri dönebilir ve güncel bilgileri girebilirsiniz.

 

ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Datamix


 

ETBİS'e Kayıt İçin Bakanlığa Bildirilmesi Gereken Özellikler Nelerdir?

 

ETBİS kaydı için Ticaret Bakanlığına bildirilmesi gereken özellikler aşağıdaki gibidir:

 
 • Bildirime uygun KEP adresi.
 • E-ticaret türü.
 • Elektronik ticaret dışındaki ticari faaliyetler.
 • Elektronik ticarette verilen hizmetler ya da sunulan mallar.
 • Elektronik ticaret ortamında sunulan ödeme yöntemleri.
 • Elektronik ticaret ortamında ikinci el eşyanın satışa sunulup sunulmadığı ve satışa sunulan ikinci el eşyanın türü.
 • Bankalardan, ödeme kuruluşlarından ve elektronik para kuruluşlarından alınan hizmetlere ilişkin bilgiler.
 • Bankalar, ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşları dışındaki ödeme hizmeti sağlayıcılarından alınan hizmete ilişkin bilgiler.
 • Bankalar, ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşları olmadan ödeme yöntemleri.
 • Kargo ve lojistik operatörlerinden alınan hizmetlere ilişkin bilgiler.
 • E-ticaret altyapı sağlayıcıları hakkında bilgi.
 • Kişisel verilerin ve müşteri bilgilerinin tutulduğu veri tabanlarının ülke ve adres bilgileri.
 • Sınır ötesi e-ticaret faaliyeti durumunda ülkeye ve ödeme yöntemine göre yıllık ticaret hacmi.
 • Bakanlıkça gerekli görülen diğer bilgiler.
 • Hizmet sağlayıcıların üretim yerleri ve depo adresleri.
 • Sınır ötesi e-ticaret faaliyetlerinde bulunan hizmet sağlayıcılar için geçerli olduğu üzere; Yurt dışında e-ticaret faaliyetlerinde bulunan aracı hizmet sağlayıcının internet alan adı.
 

ETBİS Kayıt Süresi Nedir?

 

Ayrıca ödeme ve elektronik para kuruluşları, bankalar, Bankalararası Kart Merkezi Anonim Şirketi, kargo ve lojistik işletmecileri, elektronik ticaret altyapı sağlayıcıları ve aracı hizmet sağlayıcılar, internet üzerinden yapılan sözleşmeler ve verilen siparişler ile ilgili bilgileri ETBİS aylık bildirim şeklinde toplamaktadır.

 

E-ticaret faaliyetleri sona eren hizmet sağlayıcılar ile aracılık faaliyetleri sona eren aracı hizmet sağlayıcılar, bu durumu faaliyetlerinin sona erdiği tarihten itibaren 30 gün içinde bildirmelidir.

 

İnternet üzerinden yapılan sözleşme ve siparişlere ilişkin bu bilgilerin detayları Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

 

ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Kayır Süresi

 

ETBİS'e Kayıt Olmama Cezası Nedir?

 

6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 12 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi çerçevesinde, özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilere beş bin Türk Lirasından yirmi bin Türk Lirasına kadar adli para cezası verileceği belirtilmiştir.

 

İlgili İçerik; 2021 E-Ticaret Trendleri

 

İlgili İçerik; Rekabet Hukuku ve E-ticaret İlişkisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

İlgili İçerik; E-ticaret Lojistik Süreçleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

İlgili İçerik; E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler (2021 Yeni)

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Yazar: Tolga Sefa Ağyıldız

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax