Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ticaret Lojistik Süreçleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçerikler;

Lojistik, üretilen bir ürünün üreticisinden son tüketicisine ulaşana kadar olan süreçleri anlatmakta kullanılan bir terimdir. Nakliye, Depolama, Ambalaj, Dağıtım gibi süreçler belirli başlı lojistik süreçleri olarak bilinmektedir. E-ticarette lojistik süreçlerinin doğru yönetilmesi firmaların uzun ve kısa vadede rakiplerine göre daha önemli bir yer almasında etkili olacaktır.

 

E-ticaret lojistik süreçlerini başarılı bir şekilde yürüten firmalar;
 
 • Müşteri Memnuniyeti
 • Sadık Müşteri Oluşturma
 • Zaman 
 • Stok Problemi Yaşamama
 

Gibi konularda müşterilerden daha avantajlı duruma gelecektir. Bu nedenle e-ticaret yapan firmalar pazarda başarıyı yakalamak istiyorsa lojistik süreçlerine dikkat etmeli ve bu süreçleri iyi yönetmeye özen göstermelidir. Siz de e-ticaret yapan bir firmaysanız veya e-ticaret yapmayı düşünüyor bu lojistik süreçlerini dilerseniz iş yerinizde personel istihdam ederek sağlayabilir dilerseniz de e-lojistik yazılımlarıyla bu süreçlerinizi yönetebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Stok Kontrolü ve Stok Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

 

E-ticaret Lojistik Süreçleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Lojistik Nedir?

 

E-lojistik, internet üzerinden satış yapan firmaların Pazar ihtiyaçlarına yanıt vermesini kolaylaştıran bir hizmettir. Genellikle e-lojistik, bir lojistik firması vasıtasıyla yürütülmektedir. E-lojistik ile firmalar sipariş, depolama, iade, gibi birçok süreci kolay bir şekilde takip edebilmektedir. Bu süreçleri kolay bir şekilde takip etmek firmalara yürüttükleri işlerinde hem zaman kazandıracak hem de bu süreçlerde harcayacakları performansların azalmasına olanak sağlayacaktır.

 

E-lojistiğe bu şekilde yaklaşıldığında ve firmaların uzun vadede kazandıkları zamanı farklı iş alanlarında değerlendirme ihtimalini arttıracağını ve kaybedilen performansın da yeni iş alanına yansıtıldığında uzun vadede kazanç getiren bir iş olacağı tahmin edilmektedir. E-ticaret Lojistik Süreçleri yazımızın devamında sizlere e-lojistiğin avantajlarından bahsedeceğiz.

 

İlgili içerik: E-Ticarette Stok Yönetimi Nasıl Yapılır?

E-lojistiğin Faydaları

 

E-ticaret lojistik süreçleri göz önünde bulundurulduğunda firmaların artı iş yükü ve zaman kaybı gibi birçok problemle karşı karşıya olduğunu ve firmaların bu problemleri ise e-lojistik ile çözebileceğini dile getirmiştik. Bu bölümde e-lojistiğin avantajları hakkında bilgi vereceğiz.

 
 • E-lojistik, işletme faaliyetlerinin daha hızlı yürütülmesini sağlar.
 • İşletme faaliyetlerinin düşük maliyetler ve verimli bir şekilde yürütülmesine yardımcı olur.
 • E-ticaret yapan firmalar için müşterilere ulaşma kolaylığı sağlar. E-lojistik yazılımları sayesinde firmalar birçok ürünlerini dijital ortama taşıyabilecek ve bu şekilde müşterilerine daha çok ürün sunabilecektir.
 • E-ticaret yapan firmalar için müşterilere ulaşma kolaylığı sağlar. E-lojistik yazılımları sayesinde firmalar birçok ürünlerini dijital ortama taşıyabilecek ve bu şekilde müşterilerine daha çok ürün sunabilecektir.
 • E-lojistik uygulamaları işletmeler ve müşteriler arasındaki etkileşimin artmasını sağlar.
 • E-lojistik süreçlerini başarılı ve hızlı bir şekilde yürütebilen firmalar kısa süreler içerisinde hizmetlerini geliştirebilir ve bu da beraberinde başarının gelmesini sağlar.
 • E-lojistik yazılımları sayesinde firma çalışanları arasındaki iletişim daha hızlı gerçekleşmekte ve bu da işletme içerisinde çıkabilecek krizlerin yönetimini kolaylaştırmaktadır.

E-Ticarette Lojistik Süreçleri Nelerdir?

 

Lojistik, e-lojistik, e-lojistiğin faydaları gibi konular hakkında gerekli bilgileri sizinle paylaştık. Yazımızın bu bölünde sizlere e-ticarette lojistik süreçleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. E-ticarette lojistik genel olarak değerlendirildiğinde belirli unsurlardan oluşmakta ve bu unsurların bir araya gelmesiyle de lojistik süreçleri meydana gelmektedir. E-ticarette lojistik süreçleri şunlardır;

 
 • Taşıma; E-ticaret yapan firmalar tarafından satılmak için alınan ürünlerin depoya getirilmesi işlemidir.
 • Envanter; Firmaların, para, kâğıt, taşınır veya taşınmaz mal varlıklarını, diğer firmalardan olan alacaklarını ve diğer firmalara olan borçlarını ifade eden değerlere yönelik yapılan kontrol, satım ve düzeltme işlemidir.
 • Stok; Üretici firma tarafından üretilen ve satışa hazır halde bulunan ürünlerdir. Satıcı veya toptancılarda bulunan malların toplam miktarını ifade etmektedir.
 • Depolama; Ürünlerin, üreticiden teslim alındıktan sonra korunma ve diğer firma ve satıcılara gönderilmek üzere bir depoda tutulmasıdır.
 • Paketlenme; Ürünlerin satış işlemleri sonrasında tüketiciye kolay ve güvenli bir şekilde ulaşmasının sağlanması için koruyucu araçlar kullanılarak gönderime hazır hale getirilmesidir.
 • Kargolama; Satışı gerçekleştirilen ürünlerin tüketiciye ulaştırılması için belirli araçlar ve firmalar aracılığıyla gönderilme işlemidir. Ülkemizde kargo firma sayısı oldukça fazladır ve bu firmaların birçoğu e-ticaret siteleri ile anlaşmalı olarak ürün göndermektedir. Anlaşmalı kargolar ürün gönderim sürecinde firmaların daha avantajlı fiyatlarla yararlanarak gönderim yapmasını sağlamaktadır.
  

E-Lojistik’te Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

E-ticaret yapan firmaların işlerini başarıya ulaştırmaları ve arkalarında mutlu müşteriler bırakmaları için lojistik süreçlerinin çok önemli olduğunu sizlerle paylaştık. E-lojistik süreçleri hakkında sizlere bilgi verdikten sonra yazımızın bu bölümünde E-Lojistik’te dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz. E-lojistik süreçlerinde nelere dikkat edilmelidir, lojistik süreçleri nasıl yönetilmelidir, lojistikte neler önemlidir gelin hep beraber bakalım.

 

E-lojistik ve lojistik süreçlerinde e-ticaret yapan firmalar için oldukça önemli hususlar bulunmaktadır.

 
 • İyi bir iş planı
 • Depo düzeni
 • Ürün Tedariği
 • Maliyet
 • Kargo Yönetimi
 

Gibi lojistik süreçlerinin iyi yönetilmesi firmanızın başarılı bir şekilde hareket etmesini sağlayacaktır.

 

E-Lojistik E-ticaret Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

İş Planı

 

E-ticaret yapan firmalar için en önemli şeylerden birisi iş planıdır. İş planlarının başarılı bir şekilde oluşturulması ve yürütülmesi firmaların gelirlerini arttırmalarındaki en önemli hususlardan birisidir. Bu nedenle e-ticarette lojistik yönetimini nasıl yapacağına karar vereceğiniz bir iş planı oluşturmanız oldukça önemlidir. Firmanızın belirli bir iş planı yoksa eğer e-lojistik yönetimi için şu hususları göz önünde bulundurarak bir iş planı hazırlayabilirsiniz.

 
 • Ürün Tedariği
 • Ürün Depolaması
 • Ürünlerin Kargolaması
 • Müşteriye Ulaştırılması ve Müşteri Memnuniyeti
 

Bu çerçevede basit bir düzende kendi lojistik planınızı oluşturabilirsiniz. Bunu yaparken de özellikle e-ticarette lojistik süreçleri içerisinde bulunan ürün tedariği konusuna oldukça özen göstermelisiniz. Bu durumda yalnızca bir tedarikçi ile çalışmak yerine firmanız için bir B planı da hazırlamalı ve ikinci hatta kendinizi garantiye almak için üçüncü bir tedarikçi ile de çalışmaya özen göstermelisiniz.

 
İlgili İçerik: İş Planı Nasıl Yapılır? Hangi Detaylar Önemli?


 

Depolama ve Stok Kontrolü

 

E-ticaret ve lojistik dendiği takdirde ilk akla gelen şeylerden birisi de Depolama ve Stok Kontrolü olacaktır. Firmanızın depo düzeni ne kadar iyiyse ürünlerin paketleme ve kargolama süreçleri o kadar hızlı ilerleyecektir. Bunun için sizler de firmanız için bir depo düzeni oluşturmalı ve depo düzeniyle beraber belirli aralıklarla ürünlerinizin stoklarını da gözden geçirmelisiniz. Stoklarınızı düzenli aralıklarla sayabileceğiniz gibi e-ticaret alt yapınız içerisindeki stokları da gözden geçirerek stok kontrolünüzü hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

E-Lojistik Depolama ve Stok Kontrolü

 

Ürünlerin Paketlenmesi

 

Lojistik Süreçleri içerisinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi de ürünlerin paketlenme sürecidir. Çünkü e-ticaret sitenizden alışveriş yapan bir müşteriniz satın aldığı ürünün eline sağlam bir şekilde ulaşmasını isteyecektir. Bu da beraberinde firmanızın müşteri memnuniyeti sağlamasını ve ilgili müşterilerinizin siteniz üzerinden yapacağı alışverişleri olumlu bir şekilde etkileyecektir. Bu nedenle sattığınız ürünlerin kargo sürecinde zarar görmesini engellemek için ürünleri doğru paketlemeye özen göstermelisiniz.

 

E-Lojistik Ürün Paketleme

 

Kargolama

 

E-ticaret ve lojistik ikilisi içerisinde en önemli unsurlardan birisi Kargolama süreçleridir. E-ticarette başarılı bir firma olmak istiyorsanız müşterilerinizin firmanızdan satın aldığı ürünleri hızlı bir şekilde kargolamalı ve müşterilerinize bu ürünlerinizi ulaştırmalısınız.E-ticaret lojistik süreçleri içerisinde bulunan depolama, stok kontrol, kargolama ve kargo takibi gibi birçok sürecinizi Ticimax e-ticaret paketleri içerisinde bulunan modüller sayesinde kolay bir şekilde yürütebileceğinizi biliyor muydunuz? Sizler de Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan bu modülleri kullanabilir ve iş süreçlerinizi hızlı bir şekilde yürüterek kısa sürelerde başarıya ulaşabilirsiniz. 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:


E-ticarette Kargo Paketleri Nasıl Olmalıdır?Toptan Ürün Al Sat Nasıl Yapılır?E-ticarette Kargo Süreçlerini Yönetme İpuçları

 

E-Ticaret Kargo İlişkisi

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret