Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

İnternetten Satış Nasıl Yapılır? Bilmeniz Gerekenler (2021 Yeni)

İçindekiler

 
 • E-ticaret Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 • Neden İnternetten Satış Yapmalısınız?
 • E-ticarete Nasıl Başlanmalıdır?
 • Sosyal Medyanın E-ticaretteki Gücü
 • E-ticarette Başarıyı Arttırmaya Yönelik ;Öneriler
 • E-ticaret Alt Yapı Özellikleri
 

Dünyada ve Türkiye'de gelişen teknoloji ile artık ticaret internette dönmeye başladı ve bu gelişmelere bağlı olarak elektronik ticaretin popülaritesi de her geçen gün artmaya devam etmektedir. Birçok firma kendi işlerini dijital dönüşümlerini tamamlayarak internet ortamına taşımakta ve ürünlerini milyonlarca kişiyle buluşturup satışlarını arttırmaktadır. Firmalar bu sayede her gün internet üzerinden yapılan satışlardan etkilenmekte ve süreçlerini iyi yönettikleri takdirde gelirlerini katlamaktadır.

 

Son dönemlerin en popüler gelir elde etme yollarından birisi haline gelen e-ticaret, her geçen gün popülerliğini arttırıyor. Genel olarak incelendiğinde her gün milyonlarca kişi e-ticaret siteleri ve pazaryerleri aracılığıyla alışveriş yapıyor. Her gün her an binlerce kişi sizinkilere benzer ürün ve hizmetleri internet üzerinden arıyorlar ve bu aramalarının %80'inden fazlasını ise mobil cihazları ile gerçekleştiriyorlar. Hal böyle olunca e-ticaret yapmak isteyen kişi sayısı da bununla doğru orantılı bir şekilde artıyor.Butik moda mağazasında online alışveriş kadın
 

Türkiye'de ve dünyada bu kadar hızla büyüyen online satış pazarında siz de e-ticaret sitenizi kurarak kısa süre içerisinde ürünlerinizi dijital ortama taşıyabilir ve ürün satışını 7 gün 24 saat boyunca gerçekleştirerek gelirlerinizi arttırabilirsiniz. İnternetten satış yapmak için gerekenler adlı bu yazımızda sizlere internetten satış yapmanız için neler yapmanız gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.

 

E-ticaret Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

İnternetten satış nasıl yapılır diyen kişilerin e-ticaret hakkında bilinmesi gerekenler konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Gelin şimdi hep beraber e-ticaret hakkında bilinmesi gereken önemli noktaların neler olduğuna bir göz atalım.

 
 • E-ticaret maliyet açısından daha ucuzdur.
 • E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmalar ürünlerini daha fazla kişiye ulaştırabilmektedir.
 • E-ticaret günümüzde yükselen bir sektör olduğu için bu sektörde faaliyet gösteren ve internetten satış yapan kişilerin yüksek ciro elde etmesi daha kolaydır.
 • E-ticaret firmaları marka bilinirliklerini daha kolay bir şekilde arttırabilmekte ve daha kolay müşteri kazanmaktadır.
 • E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmaların iş hacmi ve kapasitesi daha kolay bir şekilde gelişebilmektedir.
 • Yeni fikirler sayesinde e-ticaretçi firmaları yenilikçi fikirler yaratabilir ve sürdürülebilirliği sağlayarak yeni iş sahaları yaratabilmektedir.
 • E-ticaret firmalarının rakip analizi yapması kolaydır. Böylece e-ticaret firmaları rakip analizi sayesinde rakiplerini daha kolay tanıyabilmekte ve rakipleri ile rekabete girebilmektedir.
 • Genellikle markalar müşteri kazanmak ve mevcut müşterilerini elinde tutabilmek için e-ticaretle ilişkisi olan sosyal medya platformlarında daha kolay ürün ve kampanya tanıtımı yapmakta ve ürünlerini hedef kitlesine ulaştırmaktadır.
 • Düzenlenen kampanyalar, indirim çekleri ile e-ticaret firmaları müşteri sadakatini arttırabilmektedir.
 • E-ticarette önemli yazılımlar arasında yer alan CRM yazılımları sayesinde e-ticaret firmaları sürekli müşteriler yaratarak ürün satışlarını arttırabilmektedir.
 

E-ticaret hakkında bilinmesi gereken birçok unsur olsa da bu bölümde sizlerle en önemli şeyleri paylaştık. E-ticaret hayatımızda önemli bir noktada bulunduğu ve firmaların birçok avantajlı durumdan yararlanmasını sağladığı için sizler de hemen e-ticaret sektöründe faaliyet göstermeli ve internetten satış yapmaya önem vermelisiniz.

 

Neden İnternetten Satış Yapmalısınız?

 

E-ticaretin her geçen gün artan popülaritesi ile ilgili sizlere bilgi verdik. İnternetten nasıl satış yapılır yazımızın bu bölümünde ise internetten neden satış yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz. Bunlardan bahsederken de daha önce yapılan araştırma verilerini sizlerle paylaşacağız.

 

Bankalararası Kart Merkezinin (BKM) araştırma sonuçlarına göre;

 
 • Türkiye’de mobil cihazlar üzerinden yapılan alışveriş oranının her geçen gün arttığı görülmektedir.
 • Mobil cihazlar üzerinden yapılan alışverişlerde ise ortalama sepet tutarı 266 TL olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • En çok alışveriş yapan yaş grupların ise; %33 18-24 yaş arası, %31 35-44 yaş arası olduğunu belirtiliyor.
 

IAB ABD'nin 19 Ülkeyi İçeren Mobil e-Ticaret-Global Perspektif Araştırması'na göre;
 

 • Mobil alışverişte Türkiye, %44'lük bir oranla ilk sırada yer alıyor.
 • Online alışveriş trendleri ise Yılbaşı, sevgililer günü, anneler günü gibi özel günlerde ise artıyor.
 • Kullanıcılar ürün araştırma ve satın almaların çoğuna ise mobil cihazlarından başlamakta ve farklı bir cihazda satın alma işlemini tamamlamaktadır
 

Bu rakamlara göre e-ticaret sitelerinin mobil uyumlu olması bir e-ticaret sitesinin başarılı olmasını sağlayacak en önemli faktörlerden biridir.

 

Reklam raporları incelendiğinde ise karşımıza şu sonuç çıkıyor;

 • Türkiye, e-ticarette henüz istenildiği seviyeye gelebilmiş değil, toplam perakende ticaretin sadece yüzde 2'si internetten yapılmakta.
 • Her 10 kredi kartından sadece 1,2'si internetten alışveriş için kullanılmış. Gelişmiş ülkelerde ise online perakendenin toplam içindeki payı yüzde 10'un üzerindedir.

İlgili İçerik: 2019 E-ticaret İstatistikleri

İlgili İçerik: 2020 Yılı 6 Aylık E-ticaret VerileriOnline mağazaya bakarken perakende göz atan genç ve güzel bir kadın.
 

Devlet tarafından ülkemizde e-ticaretin gelişmesi için çeşitli çalışmalar hız kazanmış 2016 yılı içerisinde elektronik ticaretin düzenlemesi hakkındaki kanun yürürlüğe girmiş ve e-ticareti geliştirme hedefleri kapsamındaki çalışmalar doğrultusunda Online kanallar üzerinden ürün ve hizmet satan şirketlerden, web hizmet sağlayıcılarına; kargo şirketlerinden, ödeme hizmeti sağlayıcılarına tüm kesimlerin yer aldığı e-ticaret meclisi kurulmuştur.

 

Türkiye'de e-ticaretin yükselişi ve dünyada etkin bir rol üstlenmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken sizde online satış sitenizi açarak bu pazar içerisinde yer alabilir ülkemizde e-ticaretin istenilen hedeflere ulaşmasına katkı sağlayabilirsiniz. Küçük-büyük ölçekli işletmeler, ev hanımları, girişimciler dahil internet üzerinden satış yapmak isteyen herkes düşük maliyetler ve iş modellerine uygun hazır e-ticaret paketleri ile aynı gün içerisinde e-ticaret siteleri açarak internet üzerinden satış yapmaya başlayabilmektedir.

 

Daha önce hiçbir şekilde internetten satış yapmamış bir e-ticaret deneyimi olmayan, yeni bir e-ticaret sitesi açarak online satış yapan firmaların/markaların birçoğu doğru bir iş planı ve doğru bütçe kullanımı ile internetten üzerinden oldukça başarılı satışlar yapmış, yapmakta ve kazançlarının büyük kısmını online ticaretten kazanmaktadır.


Bilinen bir markanız olmayabilir ya da niş bir pazara giriş yapmak isteyebilirsiniz internet üzerinden geniş kullanıcı ağına erişim sağlayarak dünyanın her noktasına e-ticaret siteniz ve dijital pazarlama çalışmalarınız ile ürünlerinizi tanıtabilir ve satışlarınızı yapabilirsiniz. İnternetten satış çalışmalarınız ve başarılı bir online satış sitesine sahip olmanıza yardımcı olacak aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 

İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?


E-ticarete Nasıl Başlanmalıdır?

E-ticaret ile ilgili bilgi verdiğimiz yazımızın bu bölümünde sizlere işinizi kurarken neler yapmanız gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle İnternetten Nasıl Satış Yapılır yazımızın bu bölümünde işinizi kurarken en önemli şeylerden birisi olan iş planı ile başlayalım.İlgili İçerik: E-ticaret Nasıl Yapılır? Aşama Aşama

 

Vergi Mükellefi Olmak

 

İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler arasında ilk olarak vergi mükellefliği bulunmaktadır. Vergi mükellefi olmak demek bir şirketinizin olması demek diyebiliriz. İnternetten aldığınız siparişler karşılığındaki ödemeler için fatura kesmeniz gerektiğinden bir şirketinizin olması gereklidir. Ayrıca sanal pos başvuruları, alternatif ödeme yöntemleri, Türkiye’de popüler olan Trendyol, Hepsiburada, Gittigidiyor gibi pazaryerlerinde satış yapabilmek için de bir şirketiniz olması gerekmektedir. Bir iş yeriniz veya şirketiniz bulunuyorsa sizler de anonim, şahıs, limited şirketlerinden birini kurarak ilk adımınızı atabilirsiniz.


Genellikle ülkemizde e-ticaret yapacak kişilerin şahıs şirketi kurma ve bu şirket üzerinden işlemlerini yapma oranı oldukça fazla. Siz de şahıs şirketi nasıl kurulur adlı yazımızı inceleyerek gerekli bilgileri alabilirsiniz.

 

Ürün

İnternetten satış yapmak istiyorsunuz ama henüz ne satacağınıza karar vermediyseniz ilk yapmanız gerekenin ürün ya da ürünleri belirlemek olduğunu belirtmemiz gerekli. Tek bir ürün satışı yapabileceğiniz gibi birden fazla ürün çeşidi de satabilirsiniz. Önemli olan ne satacağınızı belirlemeniz. Tek bir ürün ya da ürün grubu ile başlayarak da ürün yelpazenizi sonradan da genişletebilirsiniz.İlgili İçerik: İnternetten Satılacak Ürün Tavsiyeleri


Zaman

E-ticarete başlamakla süreç tamamlanmıyor aslında işin en önemli tarafı işin sürekliliğidir. Buna bağlı olarak da e-ticaret sitenize zaman ayırmanız gereklidir. E-ticaret sitemi açtım kenarda beklesin müşteri nasılsa bir şekilde gelir diye düşünmek oldukça yanlıştır. İnternet oldukça geniş bir alan ve sizin ürünlerinizi kullanıcılara ulaştırmanız gereklidir.

E-ticaret siteniz için bir zaman planlaması yaparak sitenizin yönetimini ve performans izlemesini yapabilirsiniz. Şayet e-ticaret siteniz için zaman ayırmazsanız sektörün dinamiklerini de kaçırmanız da oldukça olasıdır. Başarılı bir e-ticaret sitesine sahip olmak için E-ticaret sektörünü, yenilikleri ve e-ticaret sitenizi sürekli takip etmelisiniz.
zaman , zamanlama


 

Alan Adı

E-ticaret sitenizi aktif etmek için bir alan adına ihtiyacınız var bu da www.ticimax.com, net, org vb. uzantılı bir isim olabilir. Burada markanızın ismini kullanarak bir alan adı seçmeniz sizler için daha doğru olacaktır. Alan adının bir e-ticaret sitesi için en önemli unsurlardan biri olduğunu yeniden belirtmek isteriz. Alan adı seçiminizi yaparken akılda kalması oldukça önemlidir. Telaffuzu, yazımı kolay, başka bir site isminin kopyası olmayan, e-ticaret sitenizin içeriğini yansıtan alan adları tercih etmeye özen göstermelisiniz. Alan adı seçimini yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar için içeriğimize göz atabilirsiniz.


İlgili İçerik: Alan Adı (Domain) Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler


 

E-ticaret Altyapısı


İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler arasında bulunan bir başka şey ise e-ticaret alt yapıları.

İnternetten satış yapmak için bir e-ticaret sitesine ihtiyaç vardır. Bir e-ticaret sitenizin olması hem müşteri memnuniyeti açısından hem de daha geniş kapsamlı bir online satış yönetimi için gereklidir. Genellikle ülkemizde e-ticarete başlayacak olan kişiler hazır e-ticaret alt yapıları ile çalışmaya başlamaktadır. Çünkü, hazır e-ticaret altyapıları her sektöre yönelik ihtiyaçları karşılayacak şekilde geliştirilmiş olup, online satışlarda başarılı olmanızı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla beraber bu alt yapılar içerisinde bulunan Kargo Takip Modülleri, Responsive Tasarımlar, SEO Çalışmaları için modüller, Android ve IOS Uygulama gibi birçok özellik hem işinizi takip etmenizi kolaylaştıracak hem de mobil kullanıma olanak sağlayacaktır.


 

SSL Sertifikaları

E-ticaret siteleri için en önemli şeylerden birisi SSL sertifikalarıdır. SSL sertifikaları e-ticaret sitenize girecek olan kişilerin güvenli bir şekilde alışveriş yapmasına olanak sağlamaktadır. Siz de dilediğiniz takdir de SSL sertifikası alabilir veya bu sertifikalara para ödemek yerine e-ticaret alt yapıları içerisinde gelen SSL sertifikalarınızı kullanabilirsiniz.


İlgili İçerik: 3D Secure Nedir? Sanal Mağazalar İçin Neden Önemli?


 

İş Planı

İnternetten nasıl satış yapılır sorusuna ilk yanıtımız bir iş planı oluşturmak olacaktır. İnternet üzerinden ürün satış yapabilmek için, öncelikle bir plan oluşturmanız gerekli, satacağınız ürün ya da ürünler ne olacak, hangi ödeme yöntemlerini kullanmayı düşünüyorsunuz, kaç kişilik bir ekibiniz olacak, pazarlama faaliyetleriniz neler olacak vb. gibi bir ön çalışma yapılmalı, ardından kullanacağınız e-ticaret alt yapı seçimini yapmanız gerekli.
 

 • İş adımlarınız neler olacak? ( Ürün belirleme, e-ticaret alt yapısı alma, pazaryerleri ile çalışma, kargo anlaşmaları vb.)
 • Hangi iş adımı ne zaman tamamlanacak
 • İlgili iş adımları için ne kadar bütçe gerekecek

Gibi sorular e-ticaret için iş planı oluştururken kullanılabilecek sorular arasında yer almaktadır. Bir iş planı oluşturmakta zorluk çekiyorsanız eğer sizlere yardımcı olabilmek adına hazırladığımız e-ticaret iş planını sizinle paylaşıyoruz.
Alt yapıyı seçerken planınıza en uygun yazılımı seçerek online satışlara başlayabilirsiniz. Tabi e-ticaret sitenizin mobil uyumlu olmasına da dikkat etmelisiniz.
 

İş planı kurmakta zorluk çekiyorsanız eğer şu adımlar size örnek bir iş planı hazırlamada yol gösterici olabilir.

 
 • Şirket Kurulumu
 • Ürün Belirleme
 • Operasyon Sürecine Karar Verme
 • Muhasebeci ile Anlaşma
 • E-ticaret Alt Yapısı Alma
 • Ürün Yükleme ve Sitenizi Tamamlama
 • Pazaryerleri ile Anlaşma Yapma ve Pazaryeri entegrasyonu
 • Kargo Firmaları ile Anlaşma
 • Sosyal Medya Reklamları

 
İlgili İçerik: İş Planı Nasıl Yapılır? Hangi Detaylar Önemli?


 

Ödeme Sistemleri


Online satış sitenizde birbirinden farklı ödeme yöntemleri kullanmanız rakiplerinize karşı avantajlı duruma geçmenizi sağlayacak önemli etmenlerden biridir. Kullanacağınız ödeme yöntemlerini seçerken avantaj ve dezavantajlarına bakarak karar vermeniz daha doğru olacaktır.


Örneğin, İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde en çok tercih edilen ödeme yöntemi kredi kartı ile ödemedir ardından gelen ödeme yöntemi ise kapıda ödeme sistemidir. Kapıda ödeme sistemi ise iade oranının yüksek olmasından dolayı yüksek maliyetlerle de karşılaştırabiliyor. Kapıda ödeme, sanal pos(kredi katı ile ödeme), havale, mail order, cari ödeme vb. gibi birçok ödeme yöntemini de aynı anda e-ticaret sitenizde kullanabilirsiniz.İlgili İçerik: Ödeme Sistemi İş Ortaklarımız
 

Hedef Kitleniz Sosyal Medyada! Sosyal Medyanın Gücünü Kullanın


Bir e-ticaret sitesinin olmazsa olmazlarında biri de artık sosyal medyadır. Sosyal medya hesaplarınız e-ticaret sitenizin kimliği durumundadır diyebiliriz.E-ticaret yapacak olan kişilerin alması gereken şeylerden biri de sosyal medya hesaplarıdır. Sosyal medya platformlarından kendi alan adınıza uygun isimleri almanız oldukça önemlidir. Siz de alan adınızı aldıktan sonra youtube, facebook, instagram, twitter gibi platformlardan alan adınızı almalısınız.

 

Ziyaretçileriniz sizi tanımak için sosyal medya hesaplarınızı inceleyebilirler. Bu onlara karşı bir güven duygusu yaratmanızda oldukça önemlidir. Ya da müşterileriniz yeni ürünlerinizi ve sizin güncel haberlerinizi takip etmek için sosyal medya hesaplarınızı takip etmeye başlayabilirler. Her sosyal medya hesabında olmanıza gerek yok hangi sosyal medya aracı sizin hedef kitleniz ile etkileşiminizi daha etkili sağlıyorsa ona ağırlık vermeniz yeterli olacaktır.


İlgili İçerik: E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlama İpuçları
Ürün, yer, fiyat ve promosyon ana prensiplerini içeren yapboz parçaları üzerinde dört ps ile markalama karışımı konsepti

 

Pazarlama Çalışmaları


E-ticaret sitenizi, marka ve ürünlerinizi internetten üzerinden arayan kullanıcılara ulaştırmak için bir takım pazarlama çalışmalarına ihtiyacınız vardır. Bunları geleneksel yani offline pazarlama yöntemleri ki bunlar PR çalışmaları, outdoor çalışmaları, broşür vb. ve dijital yani online pazarlama bunlar ise Google Adwords, sosyal medya reklamları, içerik paylaşımı, e-posta pazarlama vb. çalışmaları olarak ayırabiliriz. Online ve offline reklam çalışmalarını bir arada yürüterek e-ticaret sitenizin bilinirliğini ve satışları arttırmaya yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Yapılacak olan pazarlama çalışmaları markanızın bilinirliğini kısa sürede arttıracak ve gelirlerinizin artmasına olanak sağlayacaktır.


İlgili İçerik: E-ticarete Yeni Başlayanlara Pazarlama Önerileri
 

İlgili İçerik: E-ticarette Satışlarınızı Arttıracak 6 Pazarlama Yöntem


 

E-Ticaret Başarınızı Arttırmak İçin Dinamik Bir Yapı İzleyin

Online ürün satışlarınızı arttırmak için sosyal medyayı aktif olarak kullanabilirsiniz, ürün paylaşımlarınızı yaparken ürüne ait linkler ile yönlendirme yapmanız ufak bir örnek olabilir. Site için kampanyalar yapabilirsiniz.

 
 • Hediye Çeki
 • 3 Al 2 Öde
 • X üründen alana Y ürününde %10 İndirim
 • Hediye Ürünler
 • Ücretsiz Kargo
 

Gibi kampanyalar genellikle e-ticaret siteleri tarafından sıklıkla tercih edilen kampanyalardır. Bununla beraber offline mağazanız ile entegre çalışmalar yapabilirsiniz. Sitenizin adını offline mağazanızda çeşitli çalışmalar ile daha çok geçirebilirsiniz ya da e-ticaret sitenizde hazırladığınız hediye çeklerini fiziki mağazanızda müşterilerinize internet siteniz üzerinden alışveriş yapmaları için dağıtabilirsiniz. Bunlar fiziki mağazanızdaki müşterileri internet sitenizden satın alma yapmalarını sağlayacak çalışmalardan bazılarıdır.
 

E-ticaret Alt Yapılarımızı Keşfedin


İnternetten Nasıl Satış Yapılır diyorsanız eğer satışlarınızı arttıracak birçok modülü içerisinde bulunduran SEO ayarlamalarınızı hızlı bir şekilde yapabileceğiniz, operasyon ve kargo süreçlerini kolayca yönetebileceğiniz ve müşteri elde etmek için kampanyalar düzenleyebileceğiniz Ticimax e-ticaret alt yapıları tam size göre. Sizler de Ticimax e-ticaret alt yapıları ile ürünlerinizi e-ticaret sitenize hızlı bir şekilde yükleyebilir ve satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret