Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

İnternetten Satış Nasıl Yapılır? Online Satış Hakkında Bilmeniz Gerekenler ( 2021 Yeni)

İçindekiler

 
 • E-ticaret Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 • Neden İnternetten Satış Yapmalısınız?
 • Ülkemizde İnternetten Satış Önemi
 • İş Planı Aşamaları
 • E-ticarette Başarılı Olmak İçin Yapmanız Gerekenler
 • E-ticaret Sitenizi Kurarken Ticimax’ı Tercih Edin
 

Dünyada ve Türkiye'de gelişen teknoloji ile artık ticaret internette dönmeye başladı ve bu gelişmelere bağlı olarak elektronik ticaretin popülaritesi de her geçen gün artmaya devam etmektedir. Birçok firma kendi işlerini dijital dönüşümlerini tamamlayarak internet ortamına taşımakta ve ürünlerini milyonlarca kişiyle buluşturup satışlarını arttırmaktadır. Firmalar bu sayede her gün internet üzerinden yapılan satışlardan etkilenmekte ve süreçlerini iyi yönettikleri takdirde gelirlerini katlamaktadır.

 

Son dönemlerin en popüler gelir elde etme yollarından birisi haline gelen e-ticaret, her geçen gün popülerliğini arttırıyor. Genel olarak incelendiğinde her gün milyonlarca kişi e-ticaret siteleri ve pazaryerleri aracılığıyla alışveriş yapıyor. Her gün her an binlerce kişi sizinkilere benzer ürün ve hizmetleri internet üzerinden arıyorlar ve bu aramalarının %80'inden fazlasını ise mobil cihazları ile gerçekleştiriyorlar. Hal böyle olunca e-ticaret yapmak isteyen kişi sayısı da bununla doğru orantılı bir şekilde artıyor.

 

Türkiye'de ve dünyada bu kadar hızla büyüyen online satış pazarında siz de e-ticaret sitenizi kurarak kısa süre içerisinde ürünlerinizi dijital ortama taşıyabilir ve ürün satışını 7 gün 24 saat boyunca gerçekleştirerek gelirlerinizi arttırabilirsiniz. İnternetten satış yapmak için gerekenler adlı bu yazımızda sizlere internetten satış yapmanız için neler yapmanız gerektiği hakkında bilgi vereceğiz.İnternetten Satış Nasıl Yapılır? Online Satış Hakkında Bilmeniz Gerekenler ( 2021 Yeni)

 

E-ticaret Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

İnternetten satış nasıl yapılır diyen kişilerin e-ticaret hakkında bilinmesi gerekenler konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Gelin şimdi hep beraber e-ticaret hakkında bilinmesi gereken önemli noktaların neler olduğuna bir göz atalım.

 
 • E-ticaret maliyet açısından daha ucuzdur.
 • E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmalar ürünlerini daha fazla kişiye ulaştırabilmektedir.
 • E-ticaret günümüzde yükselen bir sektör olduğu için bu sektörde faaliyet gösteren ve internetten satış yapan kişilerin yüksek ciro elde etmesi daha kolaydır.
 • E-ticaret firmaları marka bilinirliklerini daha kolay bir şekilde arttırabilmekte ve daha kolay müşteri kazanmaktadır.
 • E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmaların iş hacmi ve kapasitesi daha kolay bir şekilde gelişebilmektedir.
 • Yeni fikirler sayesinde e-ticaretçi firmaları yenilikçi fikirler yaratabilir ve sürdürülebilirliği sağlayarak yeni iş sahaları yaratabilmektedir.
 • E-ticaret firmalarının rakip analizi yapması kolaydır. Böylece e-ticaret firmaları rakip analizi sayesinde rakiplerini daha kolay tanıyabilmekte ve rakipleri ile rekabete girebilmektedir.
 • Genellikle markalar müşteri kazanmak ve mevcut müşterilerini elinde tutabilmek için e-ticaretle ilişkisi olan sosyal medya platformlarında daha kolay ürün ve kampanya tanıtımı yapmakta ve ürünlerini hedef kitlesine ulaştırmaktadır.
 • Düzenlenen kampanyalar, indirim çekleri ile e-ticaret firmaları müşteri sadakatini arttırabilmektedir.
 • E-ticarette önemli yazılımlar arasında yer alan CRM yazılımları sayesinde e-ticaret firmaları sürekli müşteriler yaratarak ürün satışlarını arttırabilmektedir.
 

E-ticaret hakkında bilinmesi gereken birçok unsur olsa da bu bölümde sizlerle en önemli şeyleri paylaştık. E-ticaret hayatımızda önemli bir noktada bulunduğu ve firmaların birçok avantajlı durumdan yararlanmasını sağladığı için sizler de hemen e-ticaret sektöründe faaliyet göstermeli ve internetten satış yapmaya önem vermelisiniz.

  

Neden İnternetten Satış Yapmalısınız?

 

E-ticaretin her geçen gün artan popülaritesi ile ilgili sizlere bilgi verdik. İnternetten nasıl satış yapılır yazımızın bu bölümünde ise internetten neden satış yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz. Bunlardan bahsederken de daha önce yapılan araştırma verilerini sizlerle paylaşacağız.

 

Bankalararası Kart Merkezinin (BKM) araştırma sonuçlarına göre;

 
 • Türkiye’de mobil cihazlar üzerinden yapılan alışveriş oranının her geçen gün arttığı görülmektedir.
 • Mobil cihazlar üzerinden yapılan alışverişlerde ise ortalama sepet tutarı 266 TL olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • En çok alışveriş yapan yaş grupların ise; %33 18-24 yaş arası, %31 35-44 yaş arası olduğunu belirtiliyor.
 

IAB ABD'nin 19 Ülkeyi İçeren Mobil e-Ticaret-Global Perspektif Araştırması'na göre;
 

 • Mobil alışverişte Türkiye, %44'lük bir oranla ilk sırada yer alıyor.
 • Online alışveriş trendleri ise Yılbaşı, sevgililer günü, anneler günü gibi özel günlerde ise artıyor.
 • Kullanıcılar ürün araştırma ve satın almaların çoğuna ise mobil cihazlarından başlamakta ve farklı bir cihazda satın alma işlemini tamamlamaktadır
 

Bu rakamlara göre e-ticaret sitelerinin mobil uyumlu olması bir e-ticaret sitesinin başarılı olmasını sağlayacak en önemli faktörlerden biridir.

 

Reklam raporları incelendiğinde ise karşımıza şu sonuç çıkıyor;

 • Türkiye, e-ticarette henüz istenildiği seviyeye gelebilmiş değil, toplam perakende ticaretin sadece yüzde 2'si internetten yapılmakta.
 • Her 10 kredi kartından sadece 1,2'si internetten alışveriş için kullanılmış. Gelişmiş ülkelerde ise online perakendenin toplam içindeki payı yüzde 10'un üzerindedir.

İlgili İçerik: 2019 E-ticaret İstatistikleri

İlgili İçerik: 2020 Yılı 6 Aylık E-ticaret Verileriİnternetten Satış Neden Yapılmalıdır

 

Ülkemizde İnternetten Satış Önemi

 

Devlet tarafından ülkemizde e-ticaretin gelişmesi için çeşitli çalışmalar hız kazanmış 2016 yılı içerisinde elektronik ticaretin düzenlemesi hakkındaki kanun yürürlüğe girmiş ve e-ticareti geliştirme hedefleri kapsamındaki çalışmalar doğrultusunda Online kanallar üzerinden ürün ve hizmet satan şirketlerden, web hizmet sağlayıcılarına; kargo şirketlerinden, ödeme hizmeti sağlayıcılarına tüm kesimlerin yer aldığı e-ticaret meclisi kurulmuştur.

 

Türkiye'de e-ticaretin yükselişi ve dünyada etkin bir rol üstlenmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken sizde online satış sitenizi açarak bu pazar içerisinde yer alabilir ülkemizde e-ticaretin istenilen hedeflere ulaşmasına katkı sağlayabilirsiniz. Küçük-büyük ölçekli işletmeler, ev hanımları, girişimciler dahil internet üzerinden satış yapmak isteyen herkes düşük maliyetler ve iş modellerine uygun hazır e-ticaret paketleri ile aynı gün içerisinde e-ticaret siteleri açarak internet üzerinden satış yapmaya başlayabilmektedir.

 

Daha önce hiçbir şekilde internetten satış yapmamış bir e-ticaret deneyimi olmayan, yeni bir e-ticaret sitesi açarak online satış yapan firmaların/markaların birçoğu doğru bir iş planı ve doğru bütçe kullanımı ile internetten üzerinden oldukça başarılı satışlar yapmış, yapmakta ve kazançlarının büyük kısmını online ticaretten kazanmaktadır.


Bilinen bir markanız olmayabilir ya da niş bir pazara giriş yapmak isteyebilirsiniz internet üzerinden geniş kullanıcı ağına erişim sağlayarak dünyanın her noktasına e-ticaret siteniz ve dijital pazarlama çalışmalarınız ile ürünlerinizi tanıtabilir ve satışlarınızı yapabilirsiniz. İnternetten satış çalışmalarınız ve başarılı bir online satış sitesine sahip olmanıza yardımcı olacak aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.Ülkemizde İnternetten Satış Önemi

 

İş Planı Aşamaları

 

İnternetten nasıl satış yapılır sorusuna ilk yanıtımız bir iş planı oluşturmak olacaktır. İnternet üzerinden ürün satış yapabilmek için, öncelikle bir plan oluşturmanız gerekli, satacağınız ürün ya da ürünler ne olacak, hangi ödeme yöntemlerini kullanmayı düşünüyorsunuz, kaç kişilik bir ekibiniz olacak, pazarlama faaliyetleriniz neler olacak vb. gibi bir ön çalışma yapılmalı, ardından kullanacağınız e-ticaret alt yapı seçimini yapmanız gerekli.
 

 • İş adımlarınız neler olacak? ( Ürün belirleme, e-ticaret alt yapısı alma, pazaryerleri ile çalışma, kargo anlaşmaları vb.)
 • Hangi iş adımı ne zaman tamamlanacak
 • İlgili iş adımları için ne kadar bütçe gerekecek

Gibi sorular e-ticaret için iş planı oluştururken kullanılabilecek sorular arasında yer almaktadır. Bir iş planı oluşturmakta zorluk çekiyorsanız eğer sizlere yardımcı olabilmek adına hazırladığımız e-ticaret iş planını sizinle paylaşıyoruz.
Alt yapıyı seçerken planınıza en uygun yazılımı seçerek online satışlara başlayabilirsiniz. Tabi e-ticaret sitenizin mobil uyumlu olmasına da dikkat etmelisiniz.
 

İş planı kurmakta zorluk çekiyorsanız eğer şu adımlar size örnek bir iş planı hazırlamada yol gösterici olabilir.

 
 • Şirket Kurulumu
 • Ürün Belirleme
 • Operasyon Sürecine Karar Verme
 • Muhasebeci ile Anlaşma
 • E-ticaret Alt Yapısı Alma
 • Ürün Yükleme ve Sitenizi Tamamlama
 • Pazaryerleri ile Anlaşma Yapma ve Pazaryeri entegrasyonu
 • Kargo Firmaları ile Anlaşma
 • Sosyal Medya Reklamları

 
İlgili İçerik: İş Planı Nasıl Yapılır? Hangi Detaylar Önemli?


İlgili İçerik: E-ticaret Nasıl Yapılır? Aşama Aşama 

Vergi Mükellefi Olmak

 

İnternetten Satış Yapmak İçin Gerekenler arasında ilk olarak vergi mükellefliği bulunmaktadır. Vergi mükellefi olmak demek bir şirketinizin olması demek diyebiliriz. İnternetten aldığınız siparişler karşılığındaki ödemeler için fatura kesmeniz gerektiğinden bir şirketinizin olması gereklidir. Ayrıca sanal pos başvuruları, alternatif ödeme yöntemleri, Türkiye’de popüler olan Trendyol, Hepsiburada, Gittigidiyor gibi pazaryerlerinde satış yapabilmek için de bir şirketiniz olması gerekmektedir. Bir iş yeriniz veya şirketiniz bulunuyorsa sizler de anonim, şahıs, limited şirketlerinden birini kurarak ilk adımınızı atabilirsiniz.


Genellikle ülkemizde e-ticaret yapacak kişilerin şahıs şirketi kurma ve bu şirket üzerinden işlemlerini yapma oranı oldukça fazla. Siz de şahıs şirketi nasıl kurulur adlı yazımızı inceleyerek gerekli bilgileri alabilirsiniz.


 

Ürün

İnternetten satış yapmak istiyorsunuz ama henüz ne satacağınıza karar vermediyseniz ilk yapmanız gerekenin ürün ya da ürünleri belirlemek olduğunu belirtmemiz gerekli. Tek bir ürün satışı yapabileceğiniz gibi birden fazla ürün çeşidi de satabilirsiniz. Önemli olan ne satacağınızı belirlemeniz. Tek bir ürün ya da ürün grubu ile başlayarak da ürün yelpazenizi sonradan da genişletebilirsiniz.İlgili İçerik: İnternetten Satılacak Ürün Tavsiyeleri


 

 

Zaman

E-ticarete başlamakla süreç tamamlanmıyor aslında işin en önemli tarafı işin sürekliliğidir. Buna bağlı olarak da e-ticaret sitenize zaman ayırmanız gereklidir. E-ticaret sitemi açtım kenarda beklesin müşteri nasılsa bir şekilde gelir diye düşünmek oldukça yanlıştır. İnternet oldukça geniş bir alan ve sizin ürünlerinizi kullanıcılara ulaştırmanız gereklidir.

E-ticaret siteniz için bir zaman planlaması yaparak sitenizin yönetimini ve performans izlemesini yapabilirsiniz. Şayet e-ticaret siteniz için zaman ayırmazsanız sektörün dinamiklerini de kaçırmanız da oldukça olasıdır. Başarılı bir e-ticaret sitesine sahip olmak için E-ticaret sektörünü, yenilikleri ve e-ticaret sitenizi sürekli takip etmelisiniz.
İnternetten Satış Zaman

 

Alan Adı

E-ticaret sitenizi aktif etmek için bir alan adına ihtiyacınız var bu da www.ticimax.com, net, org vb. uzantılı bir isim olabilir. Burada markanızın ismini kullanarak bir alan adı seçmeniz sizler için daha doğru olacaktır. Alan adının bir e-ticaret sitesi için en önemli unsurlardan biri olduğunu yeniden belirtmek isteriz. Alan adı seçiminizi yaparken akılda kalması oldukça önemlidir. Telaffuzu, yazımı kolay, başka bir site isminin kopyası olmayan, e-ticaret sitenizin içeriğini yansıtan alan adları tercih etmeye özen göstermelisiniz. Alan adı seçimini yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar için içeriğimize göz atabilirsiniz.


İlgili İçerik: Alan Adı (Domain) Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenlerİnternetten Satış Domain Alan Adı

 

E-ticaret Altyapısı

 

İnternetten satış yapmak için bir e-ticaret sitesine ihtiyaç vardır. Bir e-ticaret sitenizin olması hem müşteri memnuniyeti açısından hem de daha geniş kapsamlı bir online satış yönetimi için gereklidir. Genellikle ülkemizde e-ticarete başlayacak olan kişiler hazır e-ticaret alt yapıları ile çalışmaya başlamaktadır. Çünkü, hazır e-ticaret altyapıları her sektöre yönelik ihtiyaçları karşılayacak şekilde geliştirilmiş olup, online satışlarda başarılı olmanızı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla beraber bu alt yapılar içerisinde bulunan Kargo Takip Modülleri, Responsive Tasarımlar, SEO Çalışmaları için modüller, Android ve IOS Uygulama gibi birçok özellik hem işinizi takip etmenizi kolaylaştıracak hem de mobil kullanıma olanak sağlayacaktır.

 

İnternetten ürün satmak isteyen e-ticaret firmalarının en önem vermesi gereken unsur kullanacakları e-ticaret alt yapısını seçmektir. Günümüzde e-ticaret firmaları tarafından kullanılan iki farklı e-ticaret alt yapısı bulunmaktadır.

 
 • Açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapıları
 • Hazır e-ticaret alt yapıları
 

E-ticaret firmaları tarafından kullanılan e-ticaret alt yapılarıdır.

 

Açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapıları e-ticaret firmalarının ücretsiz bir şekilde yararlandığı ve geliştirmeye açık olan e-ticaret alt yapılarına verilen isimdir. Açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapıları ücretsiz olduğu için ilgi gören e-ticaret alt yapıları olsa da bu alt yapıları kullanmanın e-ticaret firmalarına birçok zararı bulunmaktadır.

 
 • Açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapılarında firmaların belirli bir düzeyde yazılım bilgisi olması gerekir.
 • Bu alanda bir tecrübesi olmayan e-ticaret firmaları yazılımcılar ile çalışmak zorundadır.
 • E-ticaret sitelerini açık kaynak kodlu yazılımlar ile kuran ve e-ticaret sitelerini geliştirmek isteyen firmaların e-ticaret sitelerini geliştirmeleri için modüllere ihtiyaç duyar. Açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapılarında birçok modül bulunsa da ihtiyacınızı karşılayacak modülleri bulmanız oldukça zordur. Bu da zaman kaybetmenize neden olacaktır.
 

Hazır e-ticaret alt yapıları ise bir e-ticaret firmasının tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik üretilen e-ticaret alt yapılarıdır. Ticimax gibi hazır e-ticaret yapıları, e-ticaret yapmak isteyen firmaların e-ticaret süreçlerini daha kolay bir şekilde yönetmesi ve e-ticaret sitelerini geliştirmesi için donatılmış e-ticaret alt yapılarıdır. Hazır alt yapılarının firmalara sağladığı avantajlar şunlardır;

 
 • Hazır e-ticaret yapıları e-ticaret yapmak isteyen firmaların tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır.
 • Bu e-ticaret alt yapılarında güvenlik açıkları bulunmamaktadır.
 • Tasarım ve yazılım bilgisine ihtiyaç yoktur.
 • E-ticaret sitesi güvenliği üst düzeydedir. Kullanıcı verilerinin sızdırılması imkansızdır.
 • Hazır e-ticaret alt yapıları sayesinde e-ticaret firmalarının siteleri daha hızlı yayına girmektedir.
 • Kargo ve ödeme sistemi anlaşmaları bulunmaktadır.
 

İnternetten ürün satmak istiyorum diyenler için en önemli unsur olan e-ticaret alt yapılarının seçiminin doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. E-ticaret yapmak ve internetten ürün satmak için sizlerde avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi verdiğimiz açık kaynak kodlu e-ticaret alt yapıları ve hazır e-ticaret alt yapılarından hangisini tercih edeceğinize karar vermeli ve doğru bir seçim yaparak e-ticaret atılmalısınız.

 

İlgili İçerik; Ücretsiz E-Ticaret Yazılımı Neden Kullanmamalısınız?Güvenilir E-ticaret Altyapısı Seçimi

 

SSL Sertifikası ve Güven Belgesi

 

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kişilerin en önem verdiği noktalardan birisi güvenliktir. Bir e-ticaret sitesinin güvenilir olması kullanıcı verilerinin sızdırılmaması ve ödeme anında güvenliğin sağlanması ile mümkündür. Genellikle e-ticaret firmaları sitelerini daha güvenli bir hale getirmek için SSL sertifikalarından ve güven damgasından yararlanmaktadır. SSL sertifikaları e-ticaret sitenize girecek olan kişilerin güvenli bir şekilde alışveriş yapmasına olanak sağlamaktadır. Siz de dilediğiniz takdir de SSL sertifikası alabilir veya bu sertifikalara para ödemek yerine e-ticaret alt yapıları içerisinde gelen SSL sertifikalarınızı kullanabilirsiniz.


Sizler de sitenizin müşterilerinize güven vermesi için;

 
 • E-ticaret sitenize uygun SSL sertifikaları edinin.
 • Müşterilerinize güven vermek için e-ticaret siteniz için güven damgası alın.
 

Bunları yapan e-ticaret firmaları müşterilerinin güvenilir ortamlarda alışveriş yapmasını sağlamaktadır ve böylece e-ticaret firmalarının satışlarında artış yaşanmaktadır.

  


İlgili İçerik: 3D Secure Nedir? Sanal Mağazalar İçin Neden Önemli?İnternetten Satış SSL

 

Tedarikçi Seçimi

 

İnternetten ürün satmak isteyen e-ticaret firmalarının dikkat etmesi gereken önemli bir unsur da tedarikçi seçimidir. Bir e-ticaret firmasının çalıştığı tedarikçiler ne kadar güçlüyse e-ticaret firmalarının satışları da o denli artacaktır. Çünkü bir tedarikçinin iyi bir şekilde çalışması e-ticaret firmalarının stok takibi ve ürün tedarik süreçlerini yönetmesine yardımcıdır. Bir tedarikçi seçimi yaparken e-ticaret firmaları;

 
 • Tedarikçilerinin referanslarına
 • Tedarikçilerin ürün stok durumlarına
 • Tedarikçilerinin teknolojiyi kullanabilme gücüne
 • 7/24 ulaşılabilir olmasına
 

Dikkat etmesi gerekmektedir. Sizler de bunu göz önünde bulundurmalı ve internetten ürün satmak için tedarikçi seçiminizi doğru bir şekilde yapmalısınız.

 

İnternetten Satış Tedarikçi

 

Kargo Anlaşması

 

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen firmaların sattıkları ürünleri kargolayabilmesi için kargo anlaşmaları yapması gerekmektedir. Kargo anlaşması e-ticaret firmalarının lojistik süreçlerindeki maliyetinin azalmasında etkili olan bir unsurdur. Sizler de çalışacağınız kargo firmasını seçerken;

 
 • Kargo firmasının size sunduğu fiyatlar
 • Firmanın şube sayısı
 • Firmanın ürün teslim alma süreçleri
 • Kargo firmasının size olan uzaklığı
 

Gibi unsurları göz önünde bulundurmalı ve buna göre bir seçim yaparak çalışacağınız kargo firmasını seçmeniz gerekmektedir.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Kargo Süreçlerini Yönetme İpuçları

 

Kargo Süreci Nasıl Yönetilir

 

Ödeme Sistemleri

 

Online satış sitenizde birbirinden farklı ödeme yöntemleri kullanmanız rakiplerinize karşı avantajlı duruma geçmenizi sağlayacak önemli etmenlerden biridir. Kullanacağınız ödeme yöntemlerini seçerken avantaj ve dezavantajlarına bakarak karar vermeniz daha doğru olacaktır.


Örneğin, İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde en çok tercih edilen ödeme yöntemi kredi kartı ile ödemedir ardından gelen ödeme yöntemi ise kapıda ödeme sistemidir. Kapıda ödeme sistemi ise iade oranının yüksek olmasından dolayı yüksek maliyetlerle de karşılaştırabiliyor. Kapıda ödeme, sanal pos(kredi katı ile ödeme), havale, mail order, cari ödeme vb. gibi birçok ödeme yöntemini de aynı anda e-ticaret sitenizde kullanabilirsiniz.İlgili İçerik: Ödeme Sistemi İş Ortaklarımızİnternetten Satış Ödeme Sistemleri

 

Sanal Pos Anlaşmaları

 

İnternetten ürün satışı gerçekleştirmek isteyen e-ticaret firmalarının önem vermesi konulardan bir diğeri de sanal pos anlaşmalarıdır. Sanal poslar, e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kişilerin güvenli ödeme yöntemleri kullanarak yaptıkları alışverişlerin ücretini ödemelerini sağlayan pos türleridir. Sanal pos anlaşmaları yapmak isteyen e-ticaret firmaları;

 
 • Sanal Pos Komisyon Oranları
 • Sanal pos firmasının referansları
 • Sanal pos firmasının çalışma prensipleri
 

Gibi unsurları göz önünde bulundurması gerekir. Sizler de bunları göz önünde bulundurarak bir sanal pos firması seçmeli ve sanal pos anlaşmaları yaparak müşterilerinize güvenli ödeme yöntemleri sunmalısınız.

 

İlgili İçerik; Yapı Kredi Sanal Pos Komisyon Oranları 2021

 

İlgili İçerik; Garanti Bankası Sanal Pos Komisyon Oranları 2021

 
İlgili İçerik: E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlama İpuçlarıİnternetten Satış Sanal Pos

 

Pazarlama Çalışmaları

 

E-ticaret sitenizi, marka ve ürünlerinizi internetten üzerinden arayan kullanıcılara ulaştırmak için bir takım pazarlama çalışmalarına ihtiyacınız vardır. Bunları geleneksel yani offline pazarlama yöntemleri ki bunlar PR çalışmaları, outdoor çalışmaları, broşür vb. ve dijital yani online pazarlama bunlar ise Google Adwords, sosyal medya reklamları, içerik paylaşımı, e-posta pazarlama vb. çalışmaları olarak ayırabiliriz. Online ve offline reklam çalışmalarını bir arada yürüterek e-ticaret sitenizin bilinirliğini ve satışları arttırmaya yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Yapılacak olan pazarlama çalışmaları markanızın bilinirliğini kısa sürede arttıracak ve gelirlerinizin artmasına olanak sağlayacaktır.


İlgili İçerik: E-ticarete Yeni Başlayanlara Pazarlama Önerileri
 

İlgili İçerik: E-ticarette Satışlarınızı Arttıracak 6 Pazarlama Yöntemİnternetten Satış Pazarlama Çalışmaları

 

E-ticarette Başarılı Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

E-ticarette başarılı olmak isteyen kişilerin birçok şeye önem vermesi gerekmektedir. E-ticarette başarılı olmak için;

 
 • İyi Bir Kullanıcı Deneyimi Sunmalı
 • Dikkat Çekici Bir Site Tasarımı Yapmalı
 • E-ticaret sitenizin güven vermesine özen göstermeli
 • Kaliteli ürün fotoğrafı ve açıklamaları kullanmalı
 • Mobil kullanıcı deneyimini geliştirmeli
 • Rekabeti yakından takip etmeli
 • Kaliteli bir müşteri hizmeti sunmalısınız.
 

Bu unsurları göz önünde bulundurarak sizler de e-ticarette başarılı olabilirsiniz. Hadi gelin şimdi hep beraber bunlara detaylı bir şekilde göz atalım. Başarılı E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Yapılması Gerkenler

 

İyi Bir Kullanıcı Deneyimi Sunmak

 

E-ticarette satış arttırmak isteyenler iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak zorundadır. Çünkü bir e-ticaret sitesi müşterilerine kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunarak satışlarını arttırabilmektedir. İyi bir kullanıcı deneyimi sunmak isteyen e-ticaret firmalarının ise önem vermesi gereken belirli unsurlar vardır.

 
 • İhtiyaçları Gözden Geçirin; E-ticaret sitenizde iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için ilk göz önünde bulundurmanız gereken şey müşterilerinizin ihtiyaçlarıdır. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalı ve buna uygun bir e-ticaret sitesi yaratmaya özen göstermelisiniz.
 • Orijinal Olun; E-ticaret firmalarının kullanıcı deneyimi çalışmaları yaparken orijinal olması gerekir. Çünkü her e-ticaret firmasının hedefleri ve amaçları farklıdır. Bu nedenle Kullanıcı deneyimi çalışmaları yapan firmaların farklı firmalardan esinlenerek çalışmalar yapması firmanızın özgünlüğünün kaybetmesine neden olacaktır.
 • Basit Kullanıma Önem Verin; İyi bir kullanıcı deneyimi sunmanın prensiplerinden birisi basit kullanıma önem vermektir. E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kullanıcılar genellikle basit ara yüzlerde işlem yapmaktan keyif alırlar . Kompleks yapılar ise müşterilerin kullanmayı sevmediği ara yüzlerdir. Bu nedenle e-ticaret sitenizde kullanıcı deneyimini arttırmak için basitliğe önem vermeli ve müşterilerinizi kaybetmemelisiniz.
 

Bunları göz önünde bulundurarak Kullanıcı Deneyimi (UX) çalışmaları yapabilir ve e-ticarette başarılı olabilirsiniz.

 

İnternetten Satış UX Kullanıcı Deneyimi

 

Dikkat Çekici Bir Site Tasarımı Yapın

 

İnternetten Ürün Satmak ve Başarılı Olmak İçin Yapmanız Gerekenler arasında bulunan önemli bir unsur da site tasarımlarıdır. E-ticaret siteleri firmaların internetteki mağazaları olduğu için site tasarımına önem verilmesi gerekmektedir. Dikkat çekici bir site tasarımı yapmak için;

 
 • E-ticaret sitenizde kurumsal kimliğinizi yansıtmaya önem verin.
 • Kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurun.
 • Banner ve Slider alanlarınızı düzenlerken profesyonel yardım alın.
 • Ürün sayfalarınıza benzer ürünler alanı ekleyin.
 • E-ticaret sitenizde kullanacağınız renklerin kullanıcıyı satın almaya yönlendirmesine dikkat edin.
 

Bunları göz önünde bulundurarak sizlerde dikkat çekici bir site tasarımı yapabilir ve e-ticarette daha başarılı olabilirsiniz.

 

Dikkat Çekici E-ticaret Sitesi Tasarımı Nasıl Oluşturulur

 

Kaliteli Ürün Fotoğrafı ve Açıklamaları Kullanın

 

E-ticarette başarılı olmanın yollarından birisi de e-ticaret sitenizde kullandığınız ürün fotoğrafları ve açıklamalarıdır. Profesyonel bir şekilde hazırlanan e-ticaret sitelerinde bu unsurlara önem verilmektedir. Çünkü ürün fotoğrafları ve açıklamaları e-ticaret sitelerinin satış arttırmasında oldukça önemli bir unsurdur. Bu nedenle;

 
 • Ürün fotoğraflarınızın çekimini yaparken profesyonel fotoğraf makineleri kullanmaya özen gösterin.
 • Ürün fotoğraflarınızın arka planının sade olmasına önem verin.
 • Ürün fotoğraflarına bakan müşterilerinizin ürünün her detayını görmesini sağlayın.
 • Ürün açıklamalarınızı yazarken SEO uyumlu metinler yazın.
 • Ürün açıklamalarında ürününüz hakkında net bilgiler verin.
 

Bunları yaparak sizler de ürün fotoğrafları ve açıklamalarınızı daha kaliteli bir hale getirebilir ve e-ticarette satış arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Ürün Fotoğraflamada Kaçınılması Gereken 6 Önemli Hata

 

İlgili İçerik; Ürün Fotoğrafçılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Kaliteli Ürün Fotoğraflama ve Açıklaması Nasıl Yapılır

 

Mobil Kullanıcı Deneyimini Geliştirin

 

Günümüzde e-ticaret sitlerinden yapılan alışverişlerin %70’i mobil cihazlar kullanılarak yapılmaktadır. Mobil cihaz kullanımının e-ticarette önemli olması e-ticarette başarılı olmak istiyorum diyenlerin mobil platformlara uyumlu e-ticaret siteleri geliştirmesini zorunlu hale getirmiştir.

 

Sizler de e-ticarette başarılı olmak isteyen bir firmaysanız e-ticaret sitenizi responsive olarak tasarlayabilir ve e-ticaret sitenize mobil cihazlardan giren kişilere iyi bir alışveriş deneyimi yaşatabilirsiniz. E-ticaret sitenizin responsive olarak tasarlanması müşterilerinizin kolay alışveriş yapmasını sağlayacak ve beraberinde satışlarınızın artmasında etkili olacaktır.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Responsive Tasarım Neden Önemlidir?

 

İnternetten Satış Mobil

 

Kaliteli Bir Müşteri Hizmeti Sunun

 

İnternetten Ürün Satmak ve Başarılı Olmak İçin Yapmanız Gerekenler arasında bulunan en önemli unsur kaliteli bir müşteri hizmeti sunmaktır. Genellikle bir çok e-ticaret firması yalnızca ürünü satana kadar müşterileri ile iletişim halindedir fakat bu oldukça yanlış bir tutumdur.

 

E-ticarette satış arttırmak, kalıcı müşteriler yaratmak ve potansiyel müşterilerini kalıcı müşterilere çevirmek isteyen e-ticaret firmalarının kaliteli bir müşteri hizmeti sunması gerekmektedir. Kaliteli bir müşteri hizmeti sunmak için;

 
 • Müşterilerinize sipariş süreçleri hakkında bilgi verin.
 • Müşterilerinizin yorumlarına ve değerlendirmelerine göre e-ticaret sitenizde iyileştirmeler yapın.
 • Kullanıcı deneyimini ön planda tutun.
 • E-ticaret sitenize canlı destek araçları ekleyerek müşterilerinizin firmanızla kolay iletişime geçmesini sağlayın.
 • Müşterilerinizin marka sadakatini arttırmak için onlara zaman zaman hediye kuponları tanımlayın.
 

Bu unsurlara önem vererek sizler de müşterilerinize kaliteli bir hizmet sunabilir ve e-ticarette başarıyı yakalayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-Ticaret Sitenizde Kullanabileceğiniz Canlı Destek Araçları

 

Kaliteli Müşteri Hizmetleri Servisi Nasıl Olmalıdır

 

E-ticaret Sitenizi Kurarken Ticimax’ı Tercih Edin

 

İnternetten Nasıl Satış Yapılır diyorsanız eğer satışlarınızı arttıracak birçok modülü içerisinde bulunduran SEO ayarlamalarınızı hızlı bir şekilde yapabileceğiniz, operasyon ve kargo süreçlerini kolayca yönetebileceğiniz ve müşteri elde etmek için kampanyalar düzenleyebileceğiniz Ticimax e-ticaret alt yapıları tam size göre. Sizler de Ticimax e-ticaret alt yapıları ile ürünlerinizi e-ticaret sitenize hızlı bir şekilde yükleyebilir ve satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. 


E-ticaret sektöründe hizmet veren firmalar için çözümler üreten bir bilişim firması olan Ticimax’ın e-ticaret alt yapılarını tercih ederek sizlerde e-ticarette başarılı olabilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan;

 
 • Responsive tasarımlar
 • SSL Sertifikaları
 • Canlı Destek Araçları
 • Kampanyalar ve Hediye Kuponları
 

Sayesinde sizler de müşterilerinizin güvenli ve kaliteli bir alışveriş deneyimi yaşamasını sağlayabilir ve e-ticarette satışlarınızı arttırabilirsiniz.

   

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret