Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

SSL Sertifikası Nedir, Ne İşe Yarar?

Güncelleme Tarihi: 14.12.2023

İçindekiler;

SSL Sertifikası günümüzde internet sitesi olan her kurum ve şahısın kullanması gereken bir sertifika türüdür. SSL sertifikaları sayesinde internet ve e-ticaret sitesi olan kurum ve firmalar, sitelerini ziyaret eden kişilerin kişisel verilerini korumanın yanı sıra e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan müşterilerin kredi kartı ile yaptıkları alışverişlerde kredi kartı bilgilerini de koruyabilmektedir.

 

SSL Sertifikası Nedir, Ne İşe Yarar adlı bu yazımızda sizlere SSL Sertifikaları hakkında birçok bilgiyi paylaşacağız. Siz de bu yazımızı okuyarak SSL Sertifikaları hakkında daha fazla bilgi alabilir ve e-ticaret siteniz için bu sertifikaları edinerek müşteri güvenliğinizi arttırabilirsiniz.

 

SSL Sertifikası Nedir, Ne İşe Yarar
 

SSL Sertifikası Nedir?

 

Secure Socekts Layer teriminin kısaltması olan SSL Sertifikası, e-ticaret veya internet sitenize üye olan kişilerin üye olma formunda firmanızla paylaştığı bilgileri korumak için kullanılan sertifika türüdür. Bununla beraber e-ticaret sitenizden kredi kartı ile alışveriş yapan kişilerin kredi kartı bilgilerini de koruyarak e-ticaret sitenizin güvenliğini arttırmaktadır.
 

 

E-ticarette SSL Sertifikaları Neden Önemli

 

Her internet sitesinde bulunması gereken sertifika türlerinden birisi olan SSL sertifikalarının e-ticaret siteleri için de önemi oldukça büyük. E-ticaret sitenize giren kişi ve müşterileriniz üyelik, alışveriş gibi eylemleri için firmanızla bazı kişisel bilgilerini paylaşmaktadır. Genellikle paylaşılan veriler şunlardır;

 
 • Ad- Soyad
 • İletişim Adresi
 • İletişim Numarası
 • T.C Kimlik veya Vergi Nosu
 • Kredi Kartı Bilgileri
 

Gibi bilgiler müşterilerinizin e-ticaret sitenizden alışveriş yaparken sizlerle paylaştığı verilerdir. Önceden e-ticaret firmaları ziyaretçi verilerini toplarken SSL Sertifikalarına ihtiyaç duyarken günümüzde bunun değiştiğini söylemek mümkün. Bu nedenle e-ticaret sitesi olanların niçin bu sertifika türüne yer vermeleri gerektiğinden bahsedeceğiz.

 
 • Öncelikle Google tarafından yapılan çalışmalar her e-ticaret sitesi için SSL kullanımını zorunlu hale getirdi diyebiliriz. Google’ın yaptığı çalışmalar sonrasında SSL sertifikası olan e-ticaret sitelerini güvenli olarak işaretlerken SSL Sertifikası olmayan e-ticaret sitelerini ise güvenli değil olarak işaretlemesi her e-ticaret sitesinde bu sertifika türünün bulunması gerektiğini bizlere gösteriyor.
 • SSL Sertifikaları e-ticaret sitelerinin dönüşüm oranlarını da oldukça fazla etkiliyor. Müşteri bilgilerinin korunduğu bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapan kişi sayısı fazlayken bu bilgilerin korunmadığı e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kişi sayısının az olduğunu söylemek mümkün.
 • SEO Çalışmalarına önem veren e-ticaret sitesinin SSL Sertifikası olduğu takdirde Google sıralamalarında daha üst sıralarda çıktığını söylemek mümkün. Bu nedenle seo çalışmalarında başarılı olmak için de bu sertifika türüne e-ticaret sitenizde yer vermeniz gerekiyor.
 

Yapılan incelemeler ilk dönemlerde SSL Sertifikalarının isteğe bağlı olarak kullanıldığını gösterirken dijital platformlarda yaşanan güvenlik açıkları nedeniyle bu sertifika türünün kullanımını zorunlu hale getirdi diyebiliriz.

 

İlgili İçerik: Sanal Pos Hakkındaki En Kilit 5 Başlık

 

İlgili İçerik: Seo Rehberi

 
E-ticarette SSL Sertifikaları Neden Önemli.SSL Sertifikası Nedir?

 

SSL Sertifikasında Bulunan Bilgiler

 

E-ticaret sitelerinde olması gereken bir sertifika türü olan SSL sertifikalarında firmanıza ait birkaç bilginin bulunması gerekmektedir. SSL Sertifikalarında bulunması gereken bilgiler şunlardır;

 
 • Sertifikayı alan kişinin adı
 • Sertifika için verilen seri numarası
 • Sertifikanın geçerli olduğu tarih aralıkları ( başlangıç ve bitiş tarihi)
 • Ortak anahtarının kopyası ( Sertifika sahibine yönelik bir bilgidir)
 • Sertifikanın alındığı kurum ve kuruluşun dijital imzası
 

Bilgileri SSL Sertifikalarında bulunmaktadır. Sizler de e-ticaret siteniz için bu sertifika türünü satın alabilir ve e-ticaret sitenizden alışveriş yapacak veya sitenize üye olan kişilerin kişisel bilgilerini ve kart bilgilerini kolay bir şekilde koruyabilirsiniz.

 

SSL Sertifikanızı satın alırken güvenilir bir kurumdan almaya özen göstermeniz gerektiğini bilmeniz oldukça önemlidir. Bu sertifikayı dışarıdan temin edebileceğiniz gibi e-ticaret alt yapısı satın aldığınız firmanızın paketleri içerisinde bulunup bulunmadığını da göz önünde bulundurabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir; Dünyanın En Büyük E-ticaret Markalarının Girişim Hikayeleri

 

İlginizi Çekebilir; E-ticaret Sitenizin Trafiğini Organik Olarak Arttırma StratejileriSSL Sertifikasında Bulunan Bilgiler.SSL Sertifikanızı satın alırken.SSL Sertifikası Türleri
 

SSL Sertifikası Türleri

 

SSL Sertifikası Nedir, Ne İşe Yarar yazımızın bu bölümünde sizlere e-ticaret sitenizde kullanabileceğiniz SSL Sertifikası Türleri hakkında bilgi vereceğiz. SSL sertifikaları doğrulama ve kullanım alanları göz önünde bulundurulduğunda 6 farklı türe ayrılan SSL sertifika türleridir.

 
 • Domain Validation SSL sertifikaları ( Dv)
 • Organizational Validation SSL Sertifikaları ( OG)
 • Multi Domain
 • Standart SSL
 • Extended Validation SSL ( EV)
 • Willcard
 

SSL sertifikası türleridir. Gelin şimdi bu SSL sertifikalarını tek tek inceleyelim.

 
 • Domain Validation SSL ; Domain sahipliğini ve domain kullanım hakkını kontrol eden SSL sertifikası türü olan Domain Validation SSL sertifikaları en düşük maliyeti olan SSL sertifikasıdır. Genellikle birkaç saat içerisinde şirketler bu sertifika türünü satın alabilmektedir. Bu sertifika ile site içerisinde kullanıcıların paylaştığı bilgiler şifrelenmektedir.
 • Organizational Validation SSL ; Şirket bilgilerini doğrulamaya yönelik bir SSL sertifakası türüdür. Şirket bilgileri, alan adı gibi bilgilerin doğrulanmasına olanak sağlamaktadir. Genellikle başvuru sürecinden sonra 2 gün içerisinde alınabilmektedir.
 • Multi Domain SSL; Birden fazla alan adı olan firmaların tüm alan adlarını bir sertifika ile doğrulamasına olanak sağlayan SSL sertifikası türüdür. 3 alan adına kadar alınabilen bir sertifika türü olsa da ek alan adı alımı ile firmaların 100 adet domaine kadar bu sertifikayı kullanabildiği bilinmektedir.
 • Standart SSL Sertifikaları; Bir firmanın yalnızca bir adet domaini için güvenlik doğrulaması yapan SSL sertifikası türüdür.
 • Extended Validation SSL; En güvenilir SSL sertifikası olarak bilinen EV, alan adı sahipliği ve şirket doğrulaması yapıldıktan sonra verilmektedir. Bununla beraber firmaların fiziksel ve operasyonel süreçleri de incelenmekte ve resmi kayıtlar ile karşılaştırılarak doğrulama yapılmaktadır.
 • Willcard SSL ; kullanılan domain ve alt domainlerin imzalanmasına olanak sağlayan SSL sertifikası türüdür.
 
 

İlginizi Çekebilir; E-ticaret Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

 

İlginizi Çekebilir; E-ticarette Müşteri Arttırma Teknikleri

 

SSL Sertifikası Alma.SSL sertifikası türleri
 

SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

 

SSL Sertifikası Nedir, Ne İşe Yarar adlı yazımızın bu bölümünde e-ticaret sitelerinin güvenliğini sağlamak isteyen firmaların SSL Sertifikası nasıl alınır sorularını yanıtlamak için SSL Sertifikası Alma işlemlerini nasıl yapabileceğinden bahsedeceğiz.

 

E-ticaret sitenizi korumak ve müşterilerinizin daha güvenli bir ortamda alışveriş yapmasını sağlamak istiyorsanız eğer SSL sertifikası almak için ücretli ve ücretsiz SSL sertifikalarını tercih edebilirsiniz. Ücretsiz SSL sertifikası almak isteyen kişiler bu hizmeti sağlayan domain ve hosting firmaları ile iletişime geçmeli ve bu firmalardan SSL sertifikalarını talep etmelidir.

 

Ücretli SSL Sertifikası almak istiyorsanız eğer hosting firmaları ile iletişime geçmeli ve e-ticaret sitenizin ihtiyacına göre sizlere sunulacak SSL sertifikalarını tercih etmelisiniz. Burada hosting firmanızdan SSL sertifikası alırken ilk dikkat edeceğiniz şey firma ihtiyaçlarınız olmalıdır. Bunun sonrasında SSL sertifikası fiyatları arasında inceleme yapmalı ve hem ihtiyaçlarınıza hem de bütçenize en uygun olan SSL sertifikalarından birini seçmelisiniz.

 

NOT : Genellikle firmalar düşük bütçeli SSL sertifikalarına güvenmektedir. Birçok firmanın yaptığı bu hataya kapılmamalı ve e-ticaret sitenizi tam olarak koruyacak bir sertifika tercih etmelisiniz.

 

İlginizi Çekebilir; E-ticarette İlk Yıl Kazanç Arttırmanın 7 Yolu

 

İlginizi Çekebilir; İşinizi E-ticarete Taşımanız için 9 Önemli NedenÜcretsiz SSL Sertifikası Alın
 

Ticimax ile Ücretsiz SSL Sertifikası Alın

 

E-ticaret alt yapı sağlayıcı firmalardan olan Ticimax, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için e-ticaret paketleri içerisinde SSL sertifikalarını da sunmakta ve e-ticaret sitenizin güvenliğini sağlamanızda sizlere yardımcı olmaktadır. Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan SSL Sertifikaları, Güven Damgası gibi birçok özellik firmaların e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan müşterilerini ve müşteri bilgilerini korumak için oldukça önemli özelliklerdir.

 

İlgili İçerik: Güven Damgası Nedir?

 

Sizler de e-ticaret sitenizi Ticimax e-ticaret alt yapıları ile hayata geçirerek ücretsiz bir şekilde SSL sertifikası alabilir ve e-ticaret sitenizin güvenliğini arttırarak müşteri bilgilerinizi koruyabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Yazar: Tolga Sefa Ağyıldız

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
İlgili Yazılar Yeni Yazılar Popüler Yazılar
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax