Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ticaret SEO: Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Rehber

İçerikler;

E-ticaret sektörüne adım atan her markanın önem vermesi gereken çalışmalardan birsi SEO yani arama motoru optimizasyonudur. Arama motoru optimizasyonu markaların belirli anahtar kelimelerde Google’daki görünürlüğünü arttırarak rakipleri ile daha kolay rekabete girmesini ve satışlarını arttırmasını sağlamaktadır.

 

Bu avantajların yanı sıra E-ticaret seo çalışmaları, markanız için bir marka bilinirliği yaratmak konusunda da sizlere yardımcı olmaktadır. Fakat bu noktada iyi bir seo çalışması yapmak için birçok unsura dikkat ederek hareket etmeniz gerekmektedir.

 
 

E-ticaret SEO: Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Rehber adlı bu yazımızda e-ticaret seo çalışmaları için önemli olan konular hakkında bilgilendirmeler yapacağız. Siz de yazımızı inceleyerek e-ticaret sitenizde nasıl arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapabileceğinizi öğrenebilir ve böylece seo ile hedef kitlenize ulaşarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

E-ticaret SEO: Yeni Başlayanlar İçin Kapsamlı Rehber

 

E-ticaret SEO Nedir?

 

E-ticaret seo, e-ticaret siteleri için yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmalarına verilen isimdir. E-ticaret seo çalışmalarında e-ticaret alt yapısı seçimi, anahtar kelime seçimi, kategori, ürün ve marka açıklamaları, backlink çalışmaları, görsel optimizasyon çalışmaları gibi birçok konuya önem verilmesi gerekir.

 

Genellikle kişiler e-ticaret seo çalışmalarında yalnızca anahtar kelime çalışmalarının doğru olması gerektiğini savunur fakat aslına bakıldığında bu oldukça yanlış bir varsayımdır. Çünkü e-ticaret alt yapısı seçiminden site hızına, görsel çalışmalarından mobil uyumluluğa kadar birçok unsur e-ticaret seo çalışmalarında önemlidir.

 
İlgili İçerik; Gelişmiş SEO Uygulamaları E-ticaret SEO Nedir

 

Doğru E-ticaret Alt Yapısı Seçimi Yapın

 

E-ticaret sitesi kurulumu yaparken kişi ve işletmelerin tercih edebileceği birçok e-ticaret alt yapısı bulunuyor. Site kurulumu yaparken ucuz e-ticaret paketlerini tercih eden kişiler ise seo çalışmalarında istedikleri verimi alamıyor. Çünkü ucuz e-ticaret paketleri kullanarak e-ticaret yaparken sitenizin e-ticaret süreçlerini yönetebilmek ve e-ticarette başarılı olmak için alt yapınıza birçok modül ve eklenti eklemeniz gerekiyor.

 

E-ticaret sitenize ekleyeceğiniz her modül ve özellik aslına bakıldığında e-ticaret süreçlerinizi kolay yönetebilmenizi sağlasa da e-ticaret seo çalışmalarını yapmanızı engelliyor. Çünkü eklenen her modül ve özellik sitenizin yavaş çalışmasına ve kod yapısının bozulmasına neden oluyor.

 

Bu nedenle e-ticaret seo çalışması ile başarılı olmak isteyen her kişi ve işletmenin Ticimax gibi seo uyumlu olan hazır e-ticaret alt yapılarını tercih etmesi gerekiyor. Böylece markalar hem seo çalışmalarını profesyonel bir şekilde yapıyor hem de seo çalışmaları için önemli bir unsur olan site hızı çalışmalarında problem yaşamıyor.

 

İlgili İçerik; SEO Rehberi

 

E-ticaret SEO Altyapı

 

E-ticaret SEO Eğitimleri Alın

 

E-ticaret seo çalışmalarında neler yapmanız gerektiği öğretilen birçok eğitim bulunuyor. Genellikle e-ticaret seo eğitimleri kullanıcılara ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki şekilde sunuluyor. Bu noktada kişilerin ve markaların doğru eğitimi seçmesi oldukça önemlidir. Çünkü e-ticaret seo eğitimi veren birçok kurum ve kuruluş yüksek fiyatlar ile kurslarını vermektedir.

 

Ticimax e-ticaret paketlerini kullanan kişi ve işletmelerin ücretsiz seo eğitimlerinden yararlanması mümkündür. Sizler de seo çalışmaları ile e-ticaret sitenizin pazarlama stratejisini güçlendirmek ve arama motorlarında daha fazla görünür olmak istiyorsanız sitenizi kurarken Ticimax’ı tercih edebilir ve eğitimlerden yararlanabilirsiniz.

 

E-ticaret SEO Eğitimleri

 

Anahtar Kelime Seçimi Yapın

 

E-ticaret seo çalışmalarında önemli olan unsurların başında anahtar kelimeler gelir. Çünkü internetten ürün ve hizmet arayan kişiler aramalarını anahtar kelimeler kullanarak gerçekleştirir. Bu noktada e-ticaret seo çalışmaları yapacak olan kişilerin doğru anahtar kelime seçimi yapması ve doğru bir strateji kurgulaması Google’daki görünürlüğünüzü arttır.

 
  • Semrush
  • Keywordtool
  • Ahrefs
 

Gibi analiz araçları anahtar kelime analizi yaparken kullanabileceğiniz araçlar arasında bulunur. Bu araçları kullanarak anahtar kelime seçimi yaparken de şunları göz önünde bulundurmanız önemlidir.

 
  • Anahtar kelime hacmi
  • Anahtar kelime zorluğu
  • Short tail keywordler
  • Long tail keywordler
 

Bir e-ticaret seo çalışmasında anahtar kelime seçimi yaparken çalışmalarda kullanılması gereken stratejilerdir. Bir örnekle açıklayacak olursak seo çalışmaları yaparken markaların anahtar kelime volümünü göz önünde bulundurması ve bu anahtar kelimelerdeki rekabete göre seçim yapması gerekir. Özellikle işletmeler anahtar kelime seçimlerinde Short tail keywordler ile beraber Long tail keywordler de kullanmaya özen göstermelidir.

 

İlgili İçerik; Yeni Başlayanlar İçin Arama Motoru Optimizasyonu

 

E-ticaret SEO Anahtar kelime

 

Kategorileriniz ve Alt Kategorileriniz İçin Çalışın

 

E-ticaret seo çalışmalarında önem vermeniz gereken stratejilerden birisi kategoriler ve alt kategoriler üzerine çalışmak olmalıdır. Çünkü bir ürün ve hizmet arayan kişiler çoğu zaman ürün kategorileri ile arama gerçekleştirmektedir.

 

Örneğin; etek satın almak isteyen kişilerin büyük bölümü etek araması ya da pileli etek araması yapmaktadır. Bu nedenle satacağınız ürünleri bir kategori ağacı içine dahil etmeniz, ardından alt kategori ve ana kategorileriniz için çalışmalar yapmanız oldukça önemlidir.

 

E-ticaret SEO Kategori

 

Marka Sayfalarında Çalışmalar Yapın

 

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapacak olan kişilerin bir bölümü yalnızca ürün ve hizmet araması yaparken büyük bir bölümü de marka arayışı içerisindedir. Örneğin; etek satın almak isteyen kişilerin büyük bir bölümü etek araması yaparken büyük bir bölümü de deniz butik gibi marka araması gerçekleştirmektedir.

 

Deniz Butik ürünlerini e-ticaret sitenizde satıyorsanız bu markanın ürün ve hizmetlerini arayan kişilere ulaşmak ve satış yapma ihtimalinizi arttırmak için her marka için özel seo çalışmaları yapabilirsiniz. Böylece marka sayfalarınıza yaptığınız e-ticaret seo çalışması sayesinde doğru hedef kitleye ulaşabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Marka İmajınızı Güçlendirecek 5 Taktik


İlgili İçerik; E-ticarette Güçlü Marka Nasıl Yaratılır?E-ticaret SEO Marka Sayfası

 

Ürün Açıklamalarında Özgün Olun

 

E-ticaret seo çalışması için önemli olan bir diğer konu da ürün açıklamalarıdır. Ürün açıklamalarını doğru bir şekilde belirleyen ve özgün olarak kaleme alan her marka Google’da daha kolay ön plana çıkmaktadır. Fakat bu noktada kişi ve işletmeler anahtar kelime çalışması ile beraber ürün başlığı, ürün meta açıklaması ve etiketler gibi önemli seo metriklerini göz önünde bulundurarak hareket etmelidir.

 

Ürün açıklamalarında kullanıcılara bilgi veren açıklamalar kaleme alınmalıdır ve açıklamalarda abartıdan kaçınılmalıdır.


İlgili İçerik; Meta Açıklaması Nedir, Neden Önemlidir? E-ticaret SEO Ürün Açıklamaları

 

Link Yapısını Önemseyin

 

E-ticaret seo çalışması dendiğinde profesyonel olmanız gereken konuların başında link yapısı da yer alıyor. Çünkü sitenizde kullandığınız link yapısı karmaşıklaştığında arama motorları bu linklerin ne olduğunu kavrayamıyor ve bu durum sitenizin indexlenme sürecini uzatıyor. Bu nedenle markaların link yapılarını seçerken 'www.siteadiniz.com/urun/kirmizi-etek vb.' bir link yapısı kullanması gerekiyor.

 

İlgili İçerik; SEO Analizi Nasıl Yapılır?

 

E-ticaret SEO Link Yapısı

 

Backlink Çalışmaları Yapın

 

Backlink çalışmaları e-ticaret seo çalışmalarında farklı sitelerden kendi e-ticaret sitenize referans bağlantılar aldığınız çalışmalardır. Backlinkler alan adı otoritenizi ve URL otoritenizi arttırdığı için önem vermeniz gereken çalışmaların başında yer alır. Genellikle bu noktada e-ticaret firmaları rakiplerini analiz ederek backlink almaları gereken sitelere karar verebilir.

 

Siz de Ahrefs ve Semrush gibi seo araçlarını kullanarak rakiplerinizin hangi sitelerden backlink aldığını tespit edebilir ve sitenize özel çalışmalar ile e-ticaret sitenizi güçlendirebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Backlink Almak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

İlgili İçerik; E-ticaret Siteniz İçin Doğal Backlink Kazanma İpuçları E-ticaret SEO Backlink

 

Sitenizi Hızlandırın

 

E-ticaret seo çalışmalarında önemli olan konuların başında site hızlandırma çalışmaları da yer alıyor. Bir e-ticaret sitesi hızlı bir şekilde çalıştığı takdirde arama motorları siteleri daha kolay tarıyor ve indexlenme süreci azalıyor.

 

Bu noktada e-ticaret sitesi kurulumu yapacak olan kişi ve markaların Ticimax gibi profesyonel e-ticaret alt yapıları ile çalışması gerekiyor. Böylece markalar sitelerinin yavaşlamasına neden olacak plugin ve eklentilerden kurtularak daha kolay site hızlandırma çalışmaları yapabiliyor.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret