Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

İçerikler;

İnsanların arama motorlarını kullanarak internet sitelerine girmesi birçok firmanın arama motorlarında üst sıralarda yer almak istemesine neden oldu. Genellikle incelendiğinde ülkemizde en çok kullanılan arama motoru Google, Google’da üst sıralarda yer almak için SEM- ücretli reklam çalışmaları ve SEO- arama motoru optimizasyonu yöntemleri bulunmaktadır.

Genellikle SEO çalışmaları ücretsiz yapılan çalışmalar olduğu için birçok firma bu çalışmaları gerçekleştirerek ön planda olmayı istemektedir. Bu yazımızda seo analizi nasıl yapılır sorusuna yanıtlar vereceğiz ve seo analizi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

 

 

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

 

 

Sayfa Listenizi Çıkarın

 

 

Seo Analizi nasıl yapılır sorusunun birinci basamağı Sayfa Listesi çıkarmaktır. Sayfa listesi çıkarmak seo açısından tüm sayfalarınızı taramak ve sayfalar nezdinde bulunan problemleri çözmek açısından oldukça önemlidir. Sayfa Listenizi çıkarmak istiyorsanız eğer ücretsiz Screaming Frog SEO Spider yazılımını bilgisayarınıza indirmeli ve kurulumunu gerçekleştirmelisiniz.

 

Screaming Frog Seo Spider’ı indirdikten ve kurduktan sonra programın site çubuğu bölümüne internet sitenizin Ana Sayfa adresini girmeli ve taramayı başlatmalısınız. İnternet sitenizin yoğunluğuna ve sayfa sayısına göre tarama süresinin değişebileceğini unutmayın. Bu tarama işlemi tamamlandıktan sonra çıkan sayfa HTML filtresi seçilmeli ve sonrasında export’a basarak sayfalar listesi Excell olarak kaydedilmelidir. Burada Excell olarak kaydetmek sayfalar listenizi kategorilendirebilme, anahtar kelimelerini görebilme açısından oldukça önemlidir.

 

 

İlginizi Çekebilir: Ücretli ve Ücretsiz SEO Araçları

 

 

Sayfalarınız İçin Anahtar Kelime Ataması Gerçekleştirin

 

 

 

Ücretsiz Screaming Frog SEO Spider üzerinden taramasını yaptığınız ve Excell olarak indirdiğiniz sayfalar listenizi açın. Sayfalar listenizi düzenlemek için bulunan adres kolonunun yanına bir kolon eklemeniz gerekecektir. Bu kolonu anahtar kelime adı ile kaydetmeniz önemlidir. Bu anahtar kelime kolonunuza her sayfa için ilgili bir anahtar kelime belirleyin. Önemsiz gördüğünüz sayfalar yer alıyorsa eğer bu sayfaları excellden silebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: E-ticarette SEO'ya Zarar Veren Bu Hatalardan Kaçının
 

Sayfalarınızı Taratın

 

Seo Analizi Nasıl Yapılır sorusunun 3.adımında sayfa taratma işlemleri vardır. Sayfa taratma işlemlerinizi dilediğiniz takdirde tek tek yapabilir dilediğiniz takdirde de toplu tarama yapabilmek için ücretli yazılımlar kullanabilirsiniz. SemRush toplu tarama yapabileceğiniz bir yazılımdır ve bu yazılımdan yapacağınız toplu taramalar sayesinde zaman kazanabilirsiniz.

 

 

İnternet siteniz bünyesinde çok sayfa bulunmuyorsa tekli taramalar yapmanız daha kolay olacaktır. Bu taramaları yapabilmek için Google Search Console, Google Analytics, Yandex Metrica tarzı yazılımları kullanabilirsiniz.

Genellikle tekli taramalar için sizlerin en fazla yaranması gereken yazılım Google Search Console olmalıdır. Çünkü bu yazılım sayesinde internet sitenizdeki sayfalarda ne problemler bulunduğunu görmeniz oldukça kolay olacaktır. Bunun yanı sıra Search Console’un yardımlar bölümünde yer alan yanıtlar ile internet sitenizi daha kolay bir şekilde düzenleme imkanız da olacaktır.

 

 

E-Ticaret Sitenizdeki Sorunları Belirleyin

 

 

Seo Analizi Nasıl Yapılır sorusunun 4. Adımında ise sorunları nasıl belirleyeceğinizden bahsedeceğiz. Tekli ve Çoklu taramalar sonrasında elinize geçecek olan raporda web sitenizde ve sayfalarınızda bulunan hatalar ve eksikleri görebilirsiniz. Bu eksikleri tek tek anlamanız ve düzeltmeniz SEO sıralamalarınızın artması için oldukça önemlidir. Anahtar Kelime, Sayfa Başlığı, Görsel Açıklaması gibi sorunları kontrol edin ve belirlediğiniz anahtar kelimelerin buralarda geçmesine özen gösterin. Aksi halde Seo sıralamalarınız daha durağan bir şekilde artacaktır.

 

SEO Stratejinizi Ortaya Koyun

 

SEO Stratejilerini belirlemek sayfadaki hataların hızlı bir şekilde giderilmesi için oldukça önemlidir. Genellikle raporlarda bulunan CSS, Metin – HTML oranı, sitemap.xml gibi konular seo stratejinizi belirlerken sizlere oldukça yarar sağlayacaktır. Bunların oranları eşit değilse eğer Seo Stratejinizi belirlemek için bir yazılımcı ve Seo uzmanı ile çalışmanız gerekecektir.

Bunun maliyeti sizler için biraz fazla olacak olsa da ilerleyen dönemlerde üst sıralarda yer almanızı ve bu şekilde ziyaretçilerinizin artmasını beraberinde getirecektir. E ticaret SEO paketleri ya da e ticaret SEO danışmanlığı gibi olanakları değerlendirmeyi unutmayınız.

 

BONUS: YOAST SEO

 

 

Sayfalarınızda anahtar kelime, görsel açıklaması, meta açıklaması gibi bir problem ile karşılaşmak istemiyorsanız internet sitenizi kurarken wordpress seo eklentilerinden birisi olan YOAST SEO kurulumunu sitenize gerçekleştirebilir ve internet sitenizde içerik yayınlarken YOAST SEO kurallarına dikkat ederek içeriğinizi girebilir ve içeriğinizi SEO’ya uygun bir şekilde girebilirsiniz.

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir: Google Analytics ile Reklamların Dönüşüm Oranları Nasıl İncelenir?Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?
 


Corona Virüsüne Karşı E-ticaret Sitelerine Tavsiyeler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret