Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Güven Damgası Nedir?

Güncelleme Tarihi: 16.05.2023

İçindekiler;

Güven Damgası, Ticaret Bakanlığı ve TOBB tarafından denetime tutulan e-ticaret sitelerine verilen damgalardan biridir. İnternet ortamında gerçekleştirilen alışverişlerde asgari şartları taşıyan e-ticaret sitelerini sınıflandırmak için ortaya çıkan Güven Damgası, 6 Haziran 2017 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan E-ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ ile ortaya çıkmıştır. 2016’daki veriler göz önünde bulundurulduğunda bu döneme kadar e-ticaret sitelerinden alışveriş yapanların %24,9’unun sorun yaşaması üzerine hayata geçirilen Güven Damgası, bu problemlerin önüne geçmek ve alışveriş yapan tüketicilerin hakkını korumak için ortaya çıkan bir damga türüdür. E-ticaret sitelerinin ana sayfalarında bulunan Güven Damgası tüketicilerin güvenli bir şekilde alışveriş yaptıklarını görmelerini sağlamaktadır.
 

Güven Damgası bulunan e-ticaret sitlerinde asgari düzeyde güvenlik ve hizmet kalitesi standartlarının var olduğu görülmektedir. Fakat Güven Damgasının bulunması, bir e-ticaret sitesi için TOBB’un ilgili siteye referans olduğunu göstermemektedir.

 

Güven Damgası Nedir?

 

Güven Damgası Alma Koşulları

 

Güven Damgası Nedir yazımızın bu bölümünde sizlere güven damgası alma koşulları hakkında bilgi vereceğiz. TOBB’dan Güven Damgası almak isteyen firmalar belirli koşulları yerine getirmelidir.

 

 • 6 HAZİRAN 2017 tarihinde resmî gazetede yayımlanan E-ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ’de bulunan koşullar firmalar tarafından yerine getirilmelidir.
 • Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Güven Damgası Sağlayıcılara başvuru yapılmalıdır.
 • İlgili başvuru süreci olumlu sonuçlandıktan sonra güven damgası e-ticaret sitesinin ana sayfasında veya farklı bir sayfada bulundurulmalıdır.
 • Yapılan her başvuru yalnızca bir firma için yapılmaktadır. Yani birden fazla e-ticaret siteniz varsa başvurunuzu ona göre yapmanız gerekmektedir.
 

Güven Damgası Alma Koşulları Nelerdir

 

Güven Damgası Nasıl Alınır?

 

Güven Damgası almak isteyen e-ticaret siteleri öncelikle bu damgayı alabilmek için bir başvuru yapmak zorundadır. Güven damgası başvurusu guvendamgasi.org.tr üzerinden yapılmaktadır. Kişiler bu siteye girdiklerinde bir hesap oluşturmalıdır.
 

Güven damgası için hesap oluştururken istenen bilgiler

 
 • E-ticaret Sitesinin Adı
 • Firma Yetkilisinin Adı ve Soyadı
 • Cep Telefonu Numarası
 • Firma Yetkilisinin Görevi
 • Cep Telefonu Numarası
 • E-posta Adresi
 • Şifre
 • Resimdeki Güvenlik Kodu
 

Gibi bilgiler girildikten sonra güven damgası başvurusu yapmak için hesabınız oluşturulacaktır. Bunun sonrasında hesabınızın doğrulanması için belirttiğiniz cep telefonu numarasına doğrulama kodu gönderilecektir. Bu kod gönderildikten sonra firmanız için belirli belgeler istenecektir.Güven Damgası Nasıl Alınır

 

Güven Damgası Başvuru Süreci

 

Güven Damgası Başvuru Sürecinde firmalardan asgari güvenlik şartlarını taşıdığını belgelendirmelerini isteyen belirli güvenlik testleri istenmektedir. Bununla beraber başvuru yapacak olan firmaların bir başvuru ücreti de yatırması gerekmektedir. Başvurusunu yapan firmalar, başvuru yaptıktan en fazla üç ay önce güvenlik testini yaptırmalı ve imza sirküleri ile adli sicil kaydını hazırlamalıdır. Genel olarak başvurular yapıldıktan sonra değerlendirme işlemleri 30 gün içinde sonuçlanmakta ve başvuru sonuçları başvuru sahibine gönderilmektedir.

 

Güven Damgası Alırken Gerekli Evraklar

 

Güven Damgası nedir adlı yazımızın bu bölümünde güven damgası alacak kişilerden istenen belgeler hakkında bilgi vereceğiz. Güven damgası almak isteyenlerden istenen evraklar nelermiş gelin hep beraber detaylı bir şekilde bakalım.

 • Güvenlik testi sonucu; Türk Standartları Enstitüsünün yetkilendirmiş olduğu firmalar tarafından imzalanacak bir belgedir. Firmanın kaşesi bulunmak zorundadır.
 • Güven Damgası Almak isteyenlerden ilk istenen belge olan Güvenlik Testi sonucu alındıktan sonra TOBB’a iletilmelidir. Genel olarak bunu iletirken güvenlik testi sonucu sisteme yüklenebilmekte ve kargo ile TOBB’a iletilmelidir. Bu evrak tamamlanırken belirli bir şeylere dikkat edilmelidir.
 • Güvenlik testi raporu alacak olan firmanın bu raporu başvurudan 3 ay öncesine kadar oluşturulmuş olmalıdır. En çok 6 ay önce alınan firma yetkilisinin imza sirküleri ile ıslak imzalı ve kaşeli olarak TOBB’a iletilmesine dikkat edilmelidir.
 • Yazılı Beyan; Yazılı beyan Güven damgası almak isteyen e-ticaret sitesi yetkilileri tarafından imzalanmalı ve firmanın kaşesi bastırılmalıdır. İlgili belge başvuru sistemine yüklenmeli ve sonrasında kargo ile TOBB’a iletilmelidir.
 

TOBB’un hazırladığı yazılı beyan formu, güven damgası başvurusu yapacak e-ticaret sitesinin yetkilisi tarafından imzalanmalıdır. Burada da dikkat edilmesi gereken şey 6 ay içinde alınan imza sirküleri ve ıslak imzalı olmasıdır.
 

 • Yetki Metni
 • Üyelik Sözleşmesi
 • Ev SSL
 • Vergi Levhası
 • İmza Sirküleri
 • Adli Sicil Belgesi
 • Dekont
 

Belgeleri de güven damgası alırken istenen evraklardandır. Bu evraklarla ilgili de dikkat edilmesi gereken şeyler bulunmaktadır.
 

 • Vergi Levhası; Güven Damgası Başvurusu yapılırken sisteme yüklenmelidir. Vergi Levhasının PDF formatında sisteme yüklenmesine dikkat edilmelidir.
 • İmza Sirküleri; Güven Damgası Başvurusu yaparken istenen başka bir belge de İmza Sirküleri’dir. İmza Sirküleri PDF formatında sisteme yüklenecektir. İmza sirküleri ile dikkat edilmesi gereken en önemli nokta imza sirkülerinin son 6 ay içinde alınmış olmasıdır. Aksi halde 6 aydan fazla süre önce alınan imza sirküleri sisteme yüklendiğinde onaylanma ihtimali düşecektir.
 • Adli Sicil Belgesi; E-ticaret sitesi için güven damgası başvurusu yapan yönetim kurulu üyelerinden ve yetkili kişilerden istenen bir belgedir. Adli sicil kayıtları son altı ay içinde alışmış olmalıdır ve PDF formatında sisteme yüklenmelidir. Bu belgelerin okunaklı olmasına dikkat edilmelidir.
 • Dekont; Güven Damgası Nedir yazımızın ilk bölümünde başvuru yapacak olan firmaların başvuru için ödeme yapması gerektiğini söylemiştir. Dekont ilgili başvuru ücretinin ödendiğini gösteren bir belgedir. Başvuru ücreti TOBB tarafından tarafınıza iletilen hesap numaralına yatırılmalı ve açıklama olarak da TOBB Güven Damgası ve e-ticaret sitesinin başvuru numarası yazılmalıdır. PDF formatına çevrilmeli ve başvuru sistemine yüklenmelidir.İlgili İçerik: Şirket Nasıl Kurulur?
  


Güven Damgası Almak İçin Gereken Everaklar Belgeler Nelerdir

 

Güven Damgası Ücret Tarifesi

 

Güven damgası başvurusu yapan firmalar, e-ticaret siteleri üzerinden yapılan işlem adedine göre düşük, orta ve yüksek işlem hacmi kategorilerinde değerlendirilmektedir. Güven Damgası ücret tarifesi ise bu üç ayrı kategoriye göre farklılaşmaktadır. İlgili ücretler e-ticaret sitelerinden yapılan kredi kartı işlem hacmi göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Güven Damgası başvurusu yapan e-ticaret siteleri başvuru evraklarını sisteme yükledikten sonra hangi kategoride yer aldıklarını ve ödemeleri gereken tutarı görebilmektedir. Tarafınıza iletilen ödeme ticari unvanınız kullanılarak yapılmalı ve ödeme esnasında TOBB GÜVEN DAMGASI - BAŞVURU NUMARASI yazılmalıdır.
Güven Damgası Ücret tarifesi şu şekildedir.
 

 

TOBB tarafından belirlenen işlem sayılarına göre güven damgası ücretleridir.

 

Güven Damgası İptali Nedenleri

 

Güven Damgası Nedir bu son bölümünde Güven Damgası İptali hakkında bilgi vereceğiz. E-ticaret sitelerinin bazılarında güven damgası iptali oluşabilmektedir. Bu iptaller genellikle;
 

 • E-ticaret sitesinin faaliyetlerine son vermesi,
 • İlgili güven damgasının bir yıl içerisinde üç kez askıya alınması
 • Başvuru sırasında eksik bilgi veya yanıltıcı belge verildiğinin tespiti
 • Güven Damgası Tebliğinde bulunan 5. maddedeki koşullara uyulmaması
 

Gibi nedenlerle güven damgaları iptal edilebilmektedir.
 

  

Ticimax Güven Damgasını Müşterilerine Ücretsiz Sunuyor!

 

Ticimax, Ticaret Bakanlığı'nın, Türkiye'deki tek güven damgası sağlayıcısı olarak yetkilendirdiği Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin onayladığı, güvenlik testi sahibi altyapı sağlayıcısıdır. Sizler de e-ticaret sitenizi Ticimax ile güvenli bir şekilde kurabilir ve hayata geçirebilirsiniz.

 

Güven damgasının alınma gerekliliklerinden en önemlisi olan ve ortalama ücreti 25.000 TL civarında olan Sızma Testini Ticimax müşterileri için yapmaktadır. Üstelik, bu sızma testi için herhangi bir ekstra ücret talep etmez.

 

Aşağıda yer alan güven damgası başvuru ücretlerini ise Ticimax müşterileri adına ödüyor.

  
 
İşlem Sayısı
 
Ücret Tarifesi
Düşük İşlem Hacmi Olan Firmalar 0-20.000 işlem aralığında işlemi olan firmalar 3000 TL + KDV
Orta İşlem Hacmi Olan Firmalar 20.000- 1 milyon aralığında işlemi olan firmalar 5000 TL + KDV
Yüksek İşlem Hacmi Olan Firmalar 1 milyondan fazla işlem hacmi olan firmalar 15.000 TL + KDVTicimax'ın  Güven damgası avantajları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.
 

*Başvuru ücreti sadece yeni başlangıçlarda ileri seviye e-ticaret paket alımlarında geçerlidir.

**Bu kampanya 28.12.2020 tarihinden itibaren yapılan alımlarda geçerlidir.

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

Yazar: Pınar Keleş

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
İlgili Yazılar Yeni Yazılar Popüler Yazılar
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax