Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirket Nasıl Kurulur?

İçindekiler;

 
 • Şirket Türleri
 • Şirket Kurmak için Gerekli Evraklar
 • Limited Şirket ve Anonim Şirket
 • Şahıs Şirketi Kurmak için Gerekli Belgeler
 • Şirket Kurma Aşamaları

 

 

Şirket kurulması işlemi bir dizi resmi prosedür gereksinimi doğurmaktadır. Bu işlemler şirket kuracak olan kişi veya kişilerin temin etmesi gereken belgeler yanında resmi işlemleri yürütmek için mali müşavir ve hukuk müşaviri ile sürdürülmektedir. Bir Şirket Nasıl Kurulur sorusunun kurulacak şirket türüne göre yanıtları ve süreçleri değişmektedir.

 

Şirket Nasıl Kurulur?

 

Şirket Türleri

 

Şirket kurmak için öncelikle iş alanınıza en uygun şirket türünü ve sermaye miktarınızı belirmeniz gerekmektedir. Şirket sınıflandırmaları sermaye miktarı, tüzel kişiliğine ve ortakların sorumluluklarına göre değişmektedir. Şirketleri, Sermaye Şirketleri ve Şahıs Şirketleri olarak ayırabiliriz.

 

Anonim Şirket Kurmak 

 

Sermaye Şirketlerini, Limited Şirketler ve Anonim Şirketler, Paylı Komandit Şirketler olarak ele alabiliriz. Limited Şirketi kurmak için ana sermaye tutarı en az 10.000 TL olmalıdır ve ortak sayısı 50’yi geçmemek zorundadır.

Anonim Şirket nasıl kurulur, nedir ve nasıl bir getirisi vardır diyorsanız yüksek sermaye birikimi sağlamak için iktisadi faaliyet içine girecek kişiler tarafından tercih edilmelidir. Anonim Şirketler en az 5 tüzel veya gerçek kişi tarafından kurulabilmektedir ve ana sermaye tutarı en az 50.000 TL’dir. Paylı Komandit Şirketlerde ise şirket kurallarında bir farklılık bulunmadığı takdirde Anonim Şirket hükümleri ile çalışmaktadır.

 

Şahıs Şirketleri daha az cirolu ticari faaliyetler için tercih edilmektedir ve minimum bir sermaye tutarı belirlenmemiştir. Şirketin faaliyetlerini gerçekleştirebileceği kadar nakdi sermayeye sahip olması gerekmektedir. Şahıs Şirketleri’nde Sermaye Şirketleri’ne göre ortaklık devrinin gerçekleştirilmesi daha zordur. Şirket Nasıl Kurulur sorusuna 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nda şirket türlerine göre kuruluş işlemleri, ortakların sorumlulukları, vergilendirme gibi konulara açıkça yer verilmiştir.
 

İlgili İçerik: Home Ofis Şahıs Şirketi Kurmanız İçin 5 Sebepşirket türleri

 

Şirket Kurmak için Gerekli Evraklar

 

Şirket Nasıl Kurulur sorusunun cevabı şirket türlerine göre farklılık gösterdiğini yukarıda açıkladık. Sermaye Şirketi Kurmak istiyorsanız edinmeniz gereken evraklar şu şekildedir:

 

Limited Şirket ve Anonim Şirket

 

 • Şirket ortaklarının ikamet belgeleri ( E-Devletten, Muhtarlıklardan veya Nüfus Müdürlüklerinden alınabilir )
 • Şirket ortaklarının kimlik fotokopisi
 • Her ortağın 3 adet vesikalık fotoğrafı
 • Şirketin kurulacağı adres ve kira sözleşmesi (mülk sahibi iseniz tapusu da gereklidir)
 • Kurulacak şirketin unvanı
 • Şirket sermaye miktarı ( Limited Şirket için en az 10.000TL, Anonim Şirket için en az 50.000 TL)
 • Ortakların sermaye pay ve oranları
 • Şirket temsilcisi veya temsilcilerinin belirlenmesi

limited şirket , anonim şirket


 

Şahıs Şirketi kurmak için gerekli belgeler ise aşağıda yer almaktadır:

 

 • İşyerine ait kira sözleşmesi ( mülk sahibi iseniz tapu)
 • İkametgah ( E-devletten alınabilir)
 • Noter onaylı imza sirküleri
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

 

İlgili içerik: Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?evrak, şirket, şirket türleriŞirket Kurma Aşamaları

 

Şirket Nasıl Kurulur sorusu için şirket türüne göre gerekli evraklar yukarıdaki tablo şeklinde verildi. Şirket kurulumu için Şahıs Şirketleri’nde kişiler gerekli yasal işlemleri kendileri de gerçekleştirebilmektedir. Ancak sürecin sorunsuz bir şekilde yürütülebilmesi için hukuk müşavirleri ve mali müşaviri ile anlaşmanız en doğrusu olacaktır.

 

Kurulum aşaması için öncelikle tescil işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bunun için faaliyette bulunacağınız alanın Ticaret Odası’na kayıt olmalı ve Vergi Dairesi’nden vergi yükümlülüğünüzü açtırmalısınız. Şirketin faaliyetini sürdüreceği adres için mülk kiralama sürecini tamamlamalı ve kira kontratınızı mali müşavirinize bildirmelisiniz. Bildirimin ardından mali müşaviriniz tarafından şirketin ana sözleşmesi hazırlanacaktır.

 

Şirketin kurulum süreçlerini sürdürmeniz için noterden imza sirküleri almanız ve mali müşavirinize şirket kurulumu için noter onaylı vekaletname vermeniz gerekmektedir. Sonrasında vergi dairesince şirketiniz adına verilecek vergi numarası ile banka hesap işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Taahhüt ettiğiniz sermaye miktarının ¼’ünü şirketiniz adına açılan hesaba yatıracaksınız ve hesabınız bloke edilecek ancak şirket kurma işleminiz tamamlandıktan sonra ise hesabınız üzerindeki bloke kaldırılacaktır.

 

Mali Müşaviriniz, Ticaret Odası ve Vergi Dairesi başvurularını sermaye taahhüt işlemlerinizden sonra sürdürecektir. Son olarak ise vergi dairesinin görevlendirdiği yetkili kişiler tarafından şirketinizin bulunduğu adrese yoklamaya gelinecektir. Yoklama esnasında şirket sahiplerinin adreste bulunması gerekmektedir. Yoklama tutanağının düzenlemesi ile şirket kuruluş işlemlerinizde son bulmaktadır.

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir: 


Online Alışveriş Sitesi Kurmak İçin Gerekenler


E-ticaret Siteleri 1 Ocak'tan İtibaren Vergiden Muaf


Corona Virüsün Ekonomiye Etkisi ve E-Ticaret'in Yükselişi
 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN