Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

İçindekiler;

 
  • Şahıs Şirketi Açmak
  • Şahıs Şirketinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
  • Şahıs Şirketleri Kuruluşu için Gerekli Evraklar Nelerdir?
  • Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti 
  • Şahıs Şirketleri Türleri Nelerdir?


 

 

Şahıs Şirketi Açmak


 

Şahıs Şirketi yönetilmesi kolay, kuruluş ve kapanış işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilecek bir şirket türüdür. Şahıs Şirketleri’nde tek bir kurucu olabileceği gibi birden fazla da kurucu da bulunabilir. Şahıs Şirketleri’nde ortakların sorumlulukları sınırsızdır. Ortaklık payının devredilmesi istendiğinde tüm pay sahiplerinin onayı gerekmektedir.
 

İlgili İçerik: Şirket Nasıl Kurulur?

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

 

 

Şahıs Şirketinin Avantajı ve Dezavantajı Nelerdir?

 

Şahıs Şirketleri Nasıl Kurulur sorusundan önce bu şirket türünü seçmenin avantajları ve dezavantajlarından bahsetmemiz gerekir. Şahıs Şirketleri’nin düşük iş hacmine sahip olacak iş alanları için tercih edilmesi girişimci için daha avantajlı olacaktır.


Elde edilen ciro arttıkça alınacak vergi oranı da artacağı için %22’lik vergi diliminin geçileceği düşünülüyorsa Limited Şirketi kurulması tercih edilmelidir. Çünkü Limited Şirketi’nde Gelir Vergisi %22 iken Şahıs Şirketi’nde %20-40 arasında değişim göstermektedir.


Aynı zamanda bu kademeli vergi sistemi düşük cirolu iş alanları için Şahıs Şirketi’nin bir avantajıdır. Diğer şirket türlerine göre anlaşacağınız muhasebeci için daha az bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu da diğer bir avantaj olarak sayılabilir. Şahıs Şirketlerinin açılış ve kapanış işlemleri hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.


Ancak özellikle bankaların nezdinde Limited Şirketlerine göre daha düşük itibara sahiptir. Kredi alma ve ticari faaliyetlerde sanal pos kullanılması talepleri gibi durumlarda banka işlemleri daha uzun bir zaman alabilmektedir.İlgili İçerik: Home Ofis Şahıs Şirketi Kurmanız İçin 5 Sebepşahıs şirketi , şirket açmak , şahıs şirketi açmak

 

Şahıs Şirketleri Kuruluşu için Gerekli Evraklar

 

Şahıs Şirketi kurmaya karar verdiysek öncelikle Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur, şahıs şirketi kurma maliyeti nedir gibi soruların cevabı olarak şirket kurmak için gerekli evrakları edinmemiz gerekmektedir.

 

  • İşyerinize ait kira sözleşmesi ( mülk kendinize ait ise tapu)
  • İkametgah belgesi ( Belge artık e-devlet üzerinden direkt alınabiliyor, herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.)
  • İmza beyannamesi ( İmza beyannamenizi noter üzerinden almanız gerekmektedir, hangi noter olduğu fark etmemektedir.
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi’dir.

 

Online Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur sorusuna cevap olarak yukarıda verilen evrakları edindikten sonra şirket sahibi olacak kişinin bir mali müşavir ile anlaşması gerekmektedir.

 

Mali müşavir işlemleri sürdürebilmek için işletme sahibi adına noterden alınmış vekaletnameye gereksinim duymaktadır. Mali müşavir kuruluş işlemlerini 1 veya 2 gün gibi kısa bir sürede gerçekleştirebilmektedir. Açılış işlemlerinin tamamlanması ardından şirket, vergi dairesi tarafından yoklamaya tabii tutulur.


Yoklamada bir sorun çıkmadığı koşulda firmaya ait bir vergi levhası oluşturulur. Online Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur sorusunda meslek alanına göre değişiklik gösterebilecek son bir koşul bulunmaktadır. Mesleğin icra edileceği alandaki Meslek Odası ve Ticaret Odası’na kayıt zorunluluğu bulunuyorsa gerekli bildirimde bulunulur.


 

Her şirketin kendine ait bir kaşesi olmak zorundadır. Son olarak kaşe basılır ve şirket adına banka hesapları açılır. Ardından ticari faaliyetlere başlanabilir. E-ticaret sitesi kurma süresinde anlaştığınız mali müşavirinize dönemlik olarak ödeme yapmanız gerekmektedir.


Devlete gelir gider beyanı zorunluluğu bulunduğu için yapacağınız ödemeler konusunda mali müşaviriniz ile şirket kuruluş faaliyetlerine başlamadan önce bir anlaşma yapmanız önerilmektedir. Ayrıca artık birçok firma e-fatura ile çalışmaktadır.


E-fatura ile basılı fatura kaldırılmış, fatura kesme maliyeti azaltılmış ve tahsilat süresi hızlandırılmıştır. Gerçek veya tüzel kişiler için kullanılan bir yöntem olduğu için Şahıs Şirketleri de e-fatura kullanabilmektedir. Online şahıs şirketi ya da sanal mağaza açmak fikrini detaylı olarak yazılarımız üzerinden takip edebilir, inceleyebilirsiniz.
şahıs şirketi , evraklar


 

Şahıs Şirketi Kurma MaliyetiŞahıs Şirketi Kurma Maliyeti oldukça fazla merak edilen bir konudur. Şirket kurma maliyetleri her yıl değişmekle birlikte fiyat ortalaması kabaca 500 ile 1000 TL arasında değişmektedir.

Şahıs firması açtığınızda ödeyeceğiniz vergi de gelirinize göre değişkenlik gösterecektir. Şahıs şirketlerinde vergilendirme, kazanılan gelire oranla hesaplanır. Gelire göre minimum vergi dilimi %15'dir. Gelir durumuna göre vergi oranı yüzde 40’ı bulmaktadır.
şahıs şirketi 

Şahıs Şirketleri Türleri Nelerdir?

 

Şahıs şirketleri tüzel kişiliğe sahip ve ortakların şirket borçlarına karşı sınırsız sorumlulukları olan şirket türleridir. Türk Ticaret Kanunu’na göre Şahıs Şirketi 2’ye ayrılmaktadır: Kolektif Şirketler ve Komandit Şirketler. Kolektif Şirketler de ortakların hepsinin şirkete karşı sınırsız sorumluluğu bulunmaktadır.


Komandit Şirketlerde ise ortakların bir kısmının şirkete karşı sınırsız sorumluluğu bulunmaktadır. Sorumluluğu sınırsız olanlara komandite ortak, sorumluluğu şirketteki sermaye oranı ile sınırlandırılan pay sahiplerine ise komanditer ortak denilmektedir.

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir: 


E-Ticaret Nasıl Yapılır? Aşama Aşama!


E-Ticarette Satış Taktikleri


Corona Virüsü E-ticareti Salladı

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret