Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Hedef Kitle Nedir?

İçerikler;

Hedef Kitle kavramı son dönemlerde herkesin hayatında hızlı bir şekilde yer etmiş bir kavram, genel olarak sosyal medya kullanan ve internetten ticaret yapan kişilerin daha yakından tanıdığı bu kavram ne anlama geliyor?

Hedef Kitle Nedir adlı yazımızda sizlere hedef kitle kavramından bahsedecek ve hedef kitlenizi belirlerken ve bu kitleyi yönetirken nelere dikkat etmeniz gerekiyor bunları açıklayacağız.
 


İlgili İçerik: Facebook Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?
 

Hedef Kitle Nedir

 

Hedef Kitle, pazarlaması yapılacak olan ürün veya ürünlerin kim için ve ne için satılacağına yönelik oluşturulan istatiksel bilgilerdir. İnternetten ürün satışı yapmak isteyen her kişinin satacağı ürünlere yönelik belirli bir hedef kitle belirlemesi gerekmektedir. Hedef kitle belirlerken özellikle markaların hedef kitle belirlemeye yönelik doğru adımlar atması gerekmektedir. Markanız için hedef kitle belirlerken atacağınız doğru adımlar ise beraberinde başarılı sonuçların ortaya çıkmasına olanak sağlayacaktır.

 

İlgili İçerik: Google Ads Hedef Kitle Belirleme İpuçları

Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?


İnternetten ürün satmak isteyen kişilerin dijital pazarlama yapabilmesi için hedef kitle belirlemesi gerektiğinden sizlere bahsettik. Peki hedef kitlenizi belirlerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor, yazımızın bu bölümünde bundan bahsedeceğiz.

 

Hedef kitlenizi belirlerken öncelikle insanların ürününüzü ne için satın alacağını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Hedef kitle belirlerken ürünü satın alacak olan kişilerin kimler olduğunu belirlemekte oldukça önemlidir. Ürününüzü satacağınız kişileri belirlerken öncelikle genel bir profil oluşturmanız gerekmektedir.

Hedef kitlenizi cinsiyet, yaş, eğitim, yaşanılan yer gibi filtreler kullanarak genel hedef kitlenizi oluşturabilirsiniz. Genel hedef kitlenizi belirledikten sonra bu kitleyi özelleştirmeniz gerekmektedir. Hedef kitlenizi daha özel yapmak için genel hedef kitlenizdeki kişilerin günlük hayatını düşünün. Bu kişilerin günlük hayatlarında satışını yaptığınız ürünlerin neleri doldurduğunu göz önünde bulundurun. Sizi bu süreçte rakiplerinizden ayıracak özelliklerinizi bulun. Bu özellikleriniz sayesinde hedef kitlenize yönelik stratejiler oluşturun ve pazarlamaya geçin.

Hedef kitlenizi belirlerken hangi kanallar üzerinden reklam yapmak istediğinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Bununla beraber hedef kitle belirleme sürecinde hedef kitlenizin genellikle hangi sosyal mecralarda yer aldığını da belirlemeniz reklam kampanyalarınız için büyük bir adım atmanıza olanak sağlayacaktır.

 

İlgili İçerik: E-ticaret Siteleri İçin Sosyal Medya Pazarlama İpuçları


hedef kitle, hedef kitle nedir, hedef kitle belirleme

 

Hedef Kitleye Yönelik Pazarlama Stratejileri Yapmak

 

Günümüzde birçok marka hedef kitlesini belirlerken yaptığı yanlışlar nedeniyle ürün satışlarından istediği verimi alamamaktadır. Yazımızın Hedef Kitle Nasıl Belirlenir bölümünde sizler için hedef kitlenizi belirlerken neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğinden bahsettik. Bu bölümde ise hedef kitlenize yönelik pazarlama stratejilerinden bahsedeceğiz.

 

  • Hedef kitlenizin en çok zaman geçirdiği sosyal medya platformlarında tanıtımlar yapmak bu kitlenin size ulaşmasını sağlayacak en büyük adım. Bu nedenle belirlediğiniz hedef kitlenin günlük alışkanlıklarını Google Analytics üzerinden test etmeniz gerekecektir. Google’ın bu uygulaması sayesinde web sitenize gelen kişilerin demografik bilgileri, kullanım alışkanlıkları nelerle ilgilendikleri gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.
  • Google Analytics üzerinden yapacağınız hedef kitle analizleriniz ile bu kişilere yönelik kampanyalar oluşturun.

 
  • Hedef kitlenizin en çok zaman geçirdiği sosyal medya platformları için içerik üretmeye daha fazla zaman ayırın. Örneğin, internet sitenize gelen kişilerin alışkanlıklarını veya sitenize nereden geldiklerini göz önünde bulundurarak bu platformlar üzerinde popüler olma ihtimaliniz daha fazla olduğu için bu platformlarda daha büyük harcamalar yapın.
  • Hedef kitlenize ulaşmayı hedefleyen reklamlar yapmak istiyorsanız bütçenize oldukça önem verin. Unutmayın ki sosyal medya platformlarında tanıtımlar için harcayacağınız tutar ne kadar artarsa hedef kitlenizin büyük bölümüne ulaşma oranı da o kadar artacaktır.
  • Hedef kitlenizdeki kişileri genişletmek istiyorsanız eğer sosyal medya hesaplarınız üzerinden bu kitleyi geliştirmeye yönelik çekilişler düzenleyin. Çekilişlerinize belirli etiketleme, beğenme ve takip etme gibi şartları koyarak belirlediğiniz hedef kitlenizin yakınlarına da ulaşın.

 

 

Ticimax e-ticaret paketlerini kullanmak ve kendi e-ticaret sitenizi açmak istediğiniz takdirde E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İçerikler de İlginizi Çekebilir: 


Instagram Çekilişi Nasıl Yapılmalı ve Nelere Dikkat Edilmeli?Sosyal Medyada Satış Arttırma TaktikleriE-Ticarette Satış TaktikleriCorona Virüsün (Covid-19) E-ticarete Etkisi Nedir?

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret