Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

E-posta Pazarlama Nedir? E-posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

Güncelleme Tarihi: 12.07.2023

İçindekiler;

Markaların, ürün, kampanya, firma tanıtım ve duyuruları yapmak için kullandığı birçok pazarlama türü bulunmaktadır. Firmaların pazarlama yaparken ki amacı genellikle hedef kitlelerine ulaşmak ve belirli konular hakkında bilgi vererek marka bilinirliği ve müşteri sayılarını arttırmaktır.

 

Genellikle markalar tarafından kullanılan pazarlama türleri; telefonla pazarlama, Google Adwords çalışmaları, SEO Çalışmaları, sosyal medya reklamları, SMS pazarlaması ve e-posta pazarlamadır.

 

E-posta Pazarlama Nedir ve E-posta Pazarlama Nasıl Yapılır adlı bu yazımızda kurumsal firmalar tarafından oldukça çok kullanılan bir pazarlama türü olan e-posta pazarlaması hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Gelin şimdi e-posta pazarlama nedir bir bakalım.

 

E-posta Pazarlama Nedir - Nasıl Yapılır

 

E-posta Pazarlama Nedir?

 

E-posta pazarlama, markalar tarafından yapılan ürün ve kampanya tanıtımı, kutlama ve bilgilendirme gibi içeriğe sahip mesajlarını gönderirken e-postaları tercih ettiği bir pazarlama türüdür.

 

E-posta pazarlama, markaların ziyaretçi sayılarını ve dönüşüm oranlarını arttıran bir pazarlama türü olduğu için oldukça çok tercih edilmektedir.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Satışlarınızı Arttıracak 6 Pazarlama Yöntemi (2021 Yeni)

 

İlgili İçerik; Google Ads Hedef Kitle Belirleme İpuçları

 

E-posta Pazarlama Nedir

 

E-posta Pazarlamanın Avantajları

 

E-posta pazarlamanın en çok tercih edilen pazarlama yöntemlerinden biri olmasındaki en etkili unsur bu pazarlama türünün markalara sağladığı avantajlardır. E-posta pazarlamanın markalara sağladığı avantajlar şunlardır;

 
 • Maliyet; E-posta pazarlamanın markalara sağladığı en önemli avantajlardan birisi maliyettir. E-posta pazarlaması genellile satış arttırmaya yönelik bir pazarlama türü olduğu için sık kullanılmaktadır. Markalar bu pazarlama türünde elinde bulunan müşterilerin iletişim bilgilerini kullanarak pazarlama çalışmaları yapmaktadır. E-posta pazarlamasında müşterilerin iletişim adresleri firmalarda bulunduğu için maliyetin neredeyse sıfıra yakın olduğunu söylemek mümkündür.
 • Dönüşüm; E-posta pazarlamanın dönüşüm oranlarını arttırdığı herkes tarafından bilinen bir bilgidir. Genellikle markalar ürün tanıtım ve kampanya e-postaları atarken en çok satılan ürünler, indirime giren ürünler kategorisine yönelik pazarlama çalışması yaptığı için hedef kitlede bulunan kişiler daha kolay etkilenmekte ve ürün satın alma düşüncesi oluşmaktadır. Bu da firmaların dönüşüm oranlarını arttıran önemli bir unsurdur.
 • Süre; E-posta pazarlaması yapan markalar bu pazarlama türünü kullanmayı oldukça çok severler. Çünkü e-posta pazarlamasında ilgili iletilerin gönderilmesi saniyeler sürmektedir ve anlık olarak hedef kitlede bulunan kişilere ulaşmaktadır. E-posta pazarlamada sürenin kısa olması markaların amacına daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır.
 • Kişiselleştirme; E-posta pazarlaması yapan firmalar genellikle kişiselleştirilmiş bir şekilde bu pazarlama türünü kullanmaktadır. Son dönemlerde e-posta pazarlaması yapmak için geliştirilen araçlar e-posta pazarlaması yaparken kişilere ismi ile hitap etmeyi kolaylaştırmıştır. Bu tür araçları kullanan markalar ise hem müşteri sadakatini kazanmakta hem de marka güvenilirliğini arttırmaktadır.
 • Hedefleme; E-ticaret firmalarının en çok kullandığı pazarlama türlerinden birisi olan e-posta pazarlamasının firmalara sunduğu en büyük avantajlardan biri de hedeflemedir. Firmalar müşteri verilerini elinde barındırdığı için daha önce belirli bir kategoriden alışveriş yapan müşterilerini analiz edebilmekte ve satışlarını arttırmaya yönelik e-mail pazarlama çalışmaları yapabilmektedir.
 

İlgili İçerik; Ücretsiz E-Posta Pazarlama Araçları

 
İlgili İçerik; Google Tag Manager Hakkında Bilmeniz Gerekenler E-posta Pazarlama Avantajları

 

E-posta Pazarlamanın Dezavantajları

 

E-posta pazarlamanın markalara sunduğu birçok avantaj bulunsa da dezavantajları da bulunmaktadır. E-posta Pazarlama Nedir ve E-posta Pazarlama Nasıl Yapılır adlı yazımızın bu bölümünde gelin hep beraber E-posta pazarlamanın dezavantajlarına bir göz atalım.

 
 • Data; Genellikle e-posta pazarlaması ile ürün ve kampanya tanıtımı yapan firmaların çoğu müşteri verilerine kendi firmaları üzerinden eriştiğini söylese de birçok firmanın farklı yerlerden bulduğu veya satın aldığı datalar üzerinden e-posta pazarlaması yaptığı bilinmektedir. Başka yerlerden izinsiz bir şekilde alınan datalara e-mail marketing çalışmaları yapmak firmaların kötü bir izlenim yaratmasına neden olmaktadır.
 • Spam; E-posta pazarlamasının en büyük dezavantajlarından birisi de spam maillerdir. Genellikle spam mailler farklı datalarda çalışma yapan firmaların karşı karşıya kaldığı durumlardır ve bir mail spam olarak gönderildiğinde e-mail marketing çalışmalarının başarısız sonuçlanmasına neden olmaktadır. Bu mail türünde genellikle firmaların attığı mailler spam klasöründe listelenecektir.
 • Strateji Belirlemek; E-posta pazarlaması nasıl yapılır diyen kişilerin karşı karşıya kaldığı dezavantajlı durumlardan biri de pazarlama stratejisi belirlemektedir. Genellikle hangi mailin ne zaman spama düşeceği bilinmediği için firmaların e-posta pazarlaması yaparken strateji belirlemesi oldukça zordur.
 

Gibi unsurlar e-posta pazarlaması yapacak firmaların karşı karşıya kaldı e-posta pazarlamasının dezavantajlarıdır. Bu dezavantajlardan etkilenmemek isteyen firmaların ise usule uygun bir şekilde e-mail marketing çalışmaları yapması gerekmektedir.

  
 

İlgili İçerik; 2021'de Sosyal Medya Etkileşimlerinizi Arttıracak Stratejiler

 

E-posta Pazarlama Dezavantajları


 

E-posta Pazarlaması Nasıl Yapılır?

 

E-posta Pazarlama Nedir ve E-posta Pazarlama Nasıl Yapılır adlı yazımızın ilk bölümünde sizlerin e-posta pazarlaması nedir ve e-posta pazarlamasının avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi sorularına yanıt verdik. Yazımızın bu bölümünde ise e-posta pazarlaması nasıl yapılır sorusuna belirli örnekler ile yanıt vereceğiz.

 

E-posta pazarlaması yapan firmalar genellikle belirli konu başlıkları altında tanıtım çalışmaları yapmaktadır. Gelin şimdi e-posta pazarlaması nasıl yapılır diyenlerin hangi başlıklar altında tanıtım çalışmaları yaptığına bir göz atalım.


İlgili İçerik; Satışlarınızı Arttıracak SMS Pazarlama TeknikleriE-posta Pazarlama Nasıl Yapılır

 

Kayıt ve Hoş Geldiniz Maili

 

Genellikle e-posta gönderimi yapılan ilk durumlardan birisi kayıt sonrası Hoş Geldiniz mailleridir. Bu e-posta türünde firmalar e-ticaret sitelerine kayıt olan kullanıcılara e-ticaret sitelerine kayıt oldukları için bir teşekkür maili veya hoş geldiniz maili göndererek müşterilerin kayıtları ile ilgili memnuniyetini aktarmaktadır.

 

E-posta Pazarlama Kayıt ve Hoşgeldin Maili

 

Ürün ve Kampanya Tanıtım Mailleri

 

E-posta pazarlama örnekleri arasında bulunan bir başka e-mail marketing türü de ürün ve kampanya tanıtımına yönelik yapılan çalışmaları kapsamaktadır.

 

Genellikle e-ticaret yapan firmalar belirli dönemlerde ürünlerinde indirim yapmakta ve kampanya düzenlemektedir. Ürün ve kampanya tanıtım mailleri ile de firmalar genel olarak indirimleri ürünleri ve kampanyaları hakkındaki bilgileri müşterileri ile paylaşmaktadır. E-ticarette en çok kullanılan e-posta pazarlaması türlerinden olan ürün ve kampanya tanıtım mailleri oluşturuken;

 
 • Mail Başlığı
 • Mail Tasarımı
 • Mailde kullanılacak reklam metni
 • Call to Action yani harekete geçirme cümleleri
 

Oldukça önemlidir. Bunları göz önünde bulundurarak hazırlayacağınız e-posta pazarlamasında başarılı sonuçlar almanız olasıdır.

 
İlgili İçerik; E-ticarette İlk Yıl Kazanç Arttırmanın 7 Yolu E-posta Pazarlama Ürün ve Kampanya Maili

 

Sipariş Durumuna Yönelik Mailler

 

E-ticaret sitelerinden alışveriş yapan kişiler genellikle satın aldıkları ürünlerin ve siparişlerinin durumlarını merak etmektedir. Firmalar müşterilerinin bu isteklerini karşılayabilmek için ise genellikle belirli başlıklar altında mail gönderimi yapmaktadır;

 
 • Siparişiniz alındı
 • Siparişiniz hazırlanıyor
 • Siparişiniz kargoya verildi
 • Siparişiniz teslim edildi
 

Gibi mail konuları sipariş durumu ile ilgili bilgi veren mail türleridir. Bir e-ticaret firmasının bu mail türlerini kullanması firmaya olan güveni ve marka sadakatini arttırmaktadır.

 

Sizler de hedef kitlenizdeki kişilerin firmanızdan memnun olmasını istiyorsanız bu tür mailler gönderebilirsiniz.

 
İlgili İçerik; İnternetten Satış Nasıl Yapılır? Bilmeniz Gerekenler (2021 Yeni) E-posta Pazarlama Sipariş Durumu Maili

 

Özel Gün Postaları

 

E-ticaret firmalarının kullandığı e-posta pazarlama araçlarının büyük çoğunluğu belirli verileri spesifikleştirmekte ve kullanıcılara doğru zamanlarda doğru mailler gönderilmesine olanak sağlamaktadır.

 

Doğun günü, kadınlar günü, önemli bayramlar gibi belirli dönemlerde atılan bu mailler sayesinde müşterilerinize önem verdiğinizi ve onları unutmadığınızı sağlayabilirsiniz. Bu tür mailler ile müşterilerinizin özel hissetmesine yardım olabilir ve marka sadakatini arttırabilirsiniz.

 
İlgili İçerik; Özel Günlerde Müşteri Memnuniyeti E-posta Pazarlama Özel Gün Maili

 

Duyuru Mailleri

 

E-posta pazarlaması nedir ve e-posta pazarlaması nasıl yapılır diyenlerin tercih edebileceği bir e-posta pazarlaması türü de duyuru mailleridir. Bu mail türü ile firmalar hakkında yapılan haberler, yeni gelen ürünler, blog içerikleri ve video içerikleri hakkında belirli dönemlerde müşterilerine bilgi vermektedir.

 

E-posta Pazarlama Duyuru Maili

 

Ticimax ile E-posta Pazarlaması Çok Kolay

 

E-ticaret yapan firmaların ihtiyaçlarını bilen ve kolayca bu ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayan bir e-ticaret alt yapısı olan Ticimax ile e-posta pazarlaması yapmak çok kolay!

 

Sizler de Ticimax e-ticaret yapılarını kullanarak müşteri verilerinizi hızlı bir şekilde analiz edebilir ve toplu e-mail gönderme modülünü kullanarak e-posta pazarlama çalışmalarınızı kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Yazar: Tolga Sefa Ağyıldız

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

İlgili Yazılar

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax