Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Amazon'da Nasıl Satış Yapılır?

İçerikler;

E-ticaret ile internetten satış yapmak isteyen markaların satış yapabileceği birçok platform bulunur. E-ticaret sitelerinin yanı sıra Amazon, Ebay, Trendyol, Aliexpress ve Hepsiburada gibi pazaryeri platformları da satış yapılacak platformlar olarak bilinir. Son dönemlerde birçok e-ticaret firması Amazon gibi büyük pazaryerlerine yönelmiştir. Çünkü Amazon’da satış yapmak hem oldukça kolay hem de karlı bir eylemdir.

 

Amazon’da satış yapmak için markaların belirli prosedürleri tamamlaması ve mağazalarını açması gerekmektedir. Bunun yanı sıra da Amazon’da satış yapmanın avantajları ve dezavantajları, komisyon oranları ve vergilendirme süreçleri hakkında da bilgi alınması oldukça önemlidir.

 

Amazon'da Nasıl Satış Yapılır adlı bu yazımızda sizlere Amazon’da mağaza açmak ile ilgili bilgiler vereceğiz. Bunun yanı sıra avantajlar, dezavantajlar, faturalandırma süreçleri, mağaza açma ücretleri gibi birçok konudan da bahsedeceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve Amazon’da mağaza nasıl açılır sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

 

Amazon'da Nasıl Satış Yapılır?

 

Amazon Nedir?

 

Amazon, 5 Temmuz 1994 tarihinde Jeff Bezos tarafından kurulan bir e-ticaret platformudur. İlk dönemlerde internetten kitap satışı yapmak için kurulan Amazon zamanla büyümeye devam etmiş ve internetten satış yapmak isteyen kişilerin de mağaza açabildiği bir pazaryeri platformu haline gelmiştir.

 

Kısa sürede hızlı bir şekilde büyüyen Amazon artık bir e-ticaret pazaryeri platformudur. Google, Apple, Facebook ve Microsoft şirketleri ile beraber Amazon dünyanın en büyük şirketleri arasında yer almaktadır.

 

Amazon Nedir

 

Amazon’da Satış Yapmanın Avantajları

 

Amazonda satıcı olmak için ilk tamamlanması gereken adım amazon mağaza açma süreçleridir. Bu süreçleri tamamlamadan önce satış yapmak isteyen kişiler genellikle Amazonda satış avantaj ve dezavantajları hakkında bilgi almayı istemektedir. Çünkü Amazon’da satış yapmak satıcıların birçok avantajdan yararlanmasını sağlarken belirli dezavantajlar ile karşı karşıya kalmasına da neden olabilmektedir. Amazonda satış avantaları şunlardır:

 
 • Hazır müşteri kitlesi
 • Müşteri Güvenliği
 • Amazon Profesyonelliği
 • Lojistik Süreçler
 

Amazon’da satış yapmanın sağladığı avantajların başında gelir. Gelin şimdi hep beraber bunlara göz atalım.

 

Amazon'da Satış Yapmanın Avantajları Nelerdir

 

Hazır Müşteri Kitlesine Ulaşırsınız

 

Amazon dünyanın en çok kullanılan pazaryeri platformları arasında yer almaktadır bu da Amazon’da satış yapmak isteyen kişi ve işletmelerin hazır bir müşteri kitlesine ulaşmasını sağlamakta ve daha hızlı satış yapmasına yardımcı olmaktadır.

 

Amazon Avantajları Müşteri Kitlesi

 

Müşteri Güvenliği Fazladır

 

Amazon dünyanın en çok alışveriş yapılan platformlarından birisi olduğu için marka bilinirliği yüksektir. Amazon’dan alışveriş yapan kişiler de bu güvenilirliği ve bilinirliği önemseyerek hareket etmektedir. Bu da tüketicilerin Amazonda satış yapan markalara güvenmesini ve alışveriş yapmasını kolaylaştırmaktadır.

 
Amazon Avantajları Müşterii Güvenliği


 

Amazon’un Profesyonelliğinden Faydalanın

 

Amazon’da mağaza açan markalar çoğu zaman yalnızca ürün ve hizmet yükleyecekleri bir platforma sahip olduklarını düşünür. Fakat bu oldukça yanlıştır. Çünkü Amazon’da mağaza açan kişiler farklı ödeme sistemlerinden ve kargo seçeneklerinden yararlanarak satış yapabilmektedir.

 

Amazon Avantajları Profesyonellik

 

Lojistik Süreçleri Kolayca Yönetin

 

Amazon’da mağaza açma başvurusu yapan markalar kargo ve lojistik süreçleri kendi yönetebilecekleri gibi diledikleri takdirde belirli ücretler ödeyerek ürün ve hizmetlerini Amazon depolarına da gönderebilmektedir. Bu tür çalışan kişilerin de Amazon’dan satış yaptıktan sonra kargo süreçleri Amazon tarafından yönetilmektedir.

 

Amazon Avantajları Lojistik Süreçleri

 

Amazon’da Satış Yapmanın Dezavantajları

 

Amazon’da satış yapmak her ne kadar avantajlı olsa da aslına bakıldığında markaların karşı karşıya kalabileceği belirli dezavantajlar da bulunmaktadır.

 
 • Rekabet Ortamı
 • Mağaza Açma Ücreti ve Komisyonlar
 • Marka Kimliği
 • Müşteri Sadakati
 

Gibi konularda satıcılar amazonda mağaza açmanın dezavantajları ile karşı karşıya kalabilmektedir.

 

Amazon'da Satış Yapmanın Dezavantajları Nelerdir

 

Rekabet Oldukça Yüksektir

 

Amazon dünyanın en büyük pazaryeri platformu olduğu için geniş bir hedef kitleye sahiptir. Bu hedef kitleye satış yapmak isteyen kişiler de Amazon’da mağaza açmayı istemektedir. Bu durum da Amazon’da satış yapacak olan işletmelerin birçok marka ile rekabete girmesine neden olmaktadır.

 

Amazon Dezavantajları Rekabet

 

Mağaza Açma Ücreti ve Komisyonlar

 

Amazon’da mağaza açmak için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Genellikle bu ücretler ise ürün sayısına göre farklılaşmaktadır. Bununla beraber amazonda satış yapan markalar sattıkları ürünlerin kategorilerine göre komisyon ödemesi de yapmaktadır.

 

İlgili İçerik; Amazon Komisyon Oranları

 

Amazon Mağaza Açma Ücreti

 

Marka Bilinirliği Yaratmak Zordur

 

Amazon oldukça büyük bir e-ticaret pazaryeri platformu olduğu için bu platformdan satış yapan binlerce satıcı bulunur. Bu da Amazon’da marka bilinirliği yaratmayı zorlaştırır.

 

Amazon Dezavantajları Marka Bilinirliği

 

Müşteri Sadakati Kazanamazsınız

 

E-ticarette en önemli süreçlerden birisi olan sadık müşteri kazanımı Amazon’da satış yapmak isteyen markalar için oldukça zordur. Çünkü Amazon’da satış yapan birçok marka bulunur ve bu durum da sadık müşteri kazanmayı engeller.

 

Amazon Dezavantajları Müşteri Sadakati

 

Amazon’da Mağaza Açmak

 

Amazon’da satış yapmak isteyen kişilerin ilk olarak Amazon’da mağaza açması gerekir. Bu noktada da kişi ve işletmelerin doğru bir şekilde başvuru yapması önemlidir. Aşağıda sizler için Amazon’da mağaza açmayı adım adım açıkladık. Sizler de inceleyebilir ve mağazanızı açabilirsiniz.

 
 • Amazon Sellercentral’e giriş yapın.
 • Sellarcentral üzerinden amazon satıcı hesabınızı oluşturun.
 • Sellercentral üzerinden hesap oluştururken sizlerden ilk olarak Ad-Soyad, E-posta ve Şifre bilgileri isteyecektir.
 • Ardından e-posta adresinize gelen doğrulama kodunu girin.
 • Hesabınızı doğruladıktan sonra başla butonuna tıklayın.
 • İş bilgilerini girin.
 • Şirket ve kişi bilgilerini girin.
 • Telefon numarası doğrulama, mağaza abonelik ücreti onaylama, mağaza adı seçme gibi adımları tamamlayın.
 

Ardından amazon mağaza açma başvurunuz alınacaktır. Sizler de amazon satıcı hesabı açma başvurusunun ardından gerekli evrakları sisteme yükleyerek Amazon’dan satış yapmaya başlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Çin'den Toptan Ürün Nasıl Getirilir?

 

Amazonda Nasıl Mağaza Açılır

 

Amazon’da Mağaza Açmak İçin Gerekli Evrak ve Bilgiler

 

Amazon’da satıcı olmak isteyen kişilerin Amazon hesap kurulumu yaparken ve Amazon hesap kurulumunu tamamladıktan sonra sisteme belirli bilgi ve belgeleri girmesi gerekir. Amazon’da Mağaza Açmak İçin Gerekli Evrak ve Bilgiler şunlardır:

 
 • İşletmenize ait e-mail adresi
 • Telefon numarası
 • Şirket sahibine yönelik kişisel bilgiler
 • Şirket bilgileri
 • Kredi kartı bilgisi
 • Banka hesap bilgileri
 • Vergi levhası
 

Amazon’da mağaza açmak için gerekli evraklardır. Sizler de bu evrakları tamamlayarak Amazon hesabınızı açabilir ve Amazon’dan satış yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Amazon'da Mağaza Açmak İçin Gerekli Evraklar

 

Amazon Komisyon Oranları

 

Amazonda satış yapan kişiler yaptıkları her satış için Amazon’a belirli komisyon öder ve Amazon komisyon oranları satış yapılan kategoriye göre farklılık gösterir. Amazon’da satış yapılan kategoriye göre değişen Amazon komisyon oranları şunlardır:

 
Kategori  Komisyon Oranı
Cep Telefonu %6
Bilgisayar %6
Küçük ev aletleri %6
Video Oyun Konsolları %6
Elektronik %6
Fotoğraf Makinesi %6
Kişisel Bakım %10
Elektronik Aksesuarları %10
Oyuncaklar %10
Yapı Market Ürünleri %10
Ofis Ürünleri %10
Bebek Ürünleri %10
Spor %10
Ayakkabı ve Çanta %10
Gıda %10
Sağlık ve Kişisel Bakım Ürünleri %10
Güzellik Ürünleri %10
Diğer Kategoriler %10
 

Yukarıdaki tablodan da görebileceğiniz gibi Amazon komisyon oranları genellikle kategorilere göre %6 - %10 oranlarında farklılaşmaktadır.

 

Amazon’da Mağaza Açma Ücretleri

 

Amazon’da mağaza açarken satıcıların belirli bir ücret ödemesi gerekir. Genellikle Amazon’da mağaza açma ücretleri aylık olarak tahsil edilir ve 2023 yılı mağaza açma ücreti Amazon tarafından 99 TL + KDV olarak belirlenmiştir. Amazon’da satış yapmak isteyen kişiler kredi kartlarını ekledikten sonra aylık olarak bu çekim yapılır.

 

Amazon'da Mağaza Açma Ücretleri Nasıldır

 

Amazon’da Vergi ve Fatura Süreci

 

Amazon’da satış yapan kullanıcılar yaptıkları her satış için fatura keser ve bu faturalar üzerinden devlete belirli vergilerin ödemesini gerçekleştirir.

 

Amazon vergi ve fatura sürecinde Amazon satıcılar adına fatura keser ve 14 günlük süre ile hakkediş ödemesi yapar.

 

İlgili İçerik; Trendyol’da Satış Yapmak için Bilmeniz Gerekenler

 

Amazon Vergi ve Faturalama

 

Amazon’da Satış Yapmak ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 

Amazon’da satış yapmak isteyen kişi ve işletmeler genellikle belirli sorulara yanıt arar. Amazon’da satış nasıl yapılır adlı yazımızın bu bölümünde en çok yanıt aradığınız sorulara yanıt vereceğiz.

 

Amazon'da Satış Yapmak Sık Sorulan Sorular

 

Amazon Güvenilir Mi?

 

Amazon, ödeme kanalları ve ürünlerin gönderimleri konusunda oldukça yoğun çalışmalar yapan ve kullanıcılarını mağdur etmemek için çalışan bir firmadır. 1994 yılında kurulan şirket her geçen gün büyümeye devam etmektedir ve marka bilinirliğini ispatlamıştır. Kısacası Amazon güvenlidir.

 

Amazon Güvenilir Midir

 

Amazon'da Satış Yapmak Kolay Mı?

 

Amazon'da satış yapmak için araştırma sürecinizi planlayıp rakiplerinizi incelemelisiniz. Çünkü Amazon’da satış yapan birçok satıcı bulunmaktadır ve genellikle burada iyi hizmet veren satıcılar ön plana çıkmaktadır.

 

İlgili İçerik; Instagram'dan Satış Yapma Teknikleri ile Satışlarınızı Arttırın

 

Amazon'da Satış Yapmak Kolay Mıdır

 

Amazon Entegrasyonu Olan E-ticaret Sitenizi Açın

 

Amazon’da satış yapmak istiyorsanız sizler de hem e-ticaret siteniz hem de Amazon mağazanız üzerinden satış yapmaya başlayabilirsiniz. E-ticaret sitenizi kurarken Ticimax e-ticaret alt yapısını tercih edebilir ve alt yapımızda bulunana Amazon Entegrasyonu ile sitenizi kurabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax