Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

ETSY'de Satış Yapma Rehberi

İçindekiler;

 
 • ETSY Nedir?
 • ETSY’de Satış Yapmanın Avantajları
 • Marka Bilinirliğini Arttırma
 • Döviz Kazanma
 • Müşteri Kitlesi
 • Pazarlama Avantajları
 • ETSY’de Satış Yapmanın Dezavantajları
 • Komisyon Oranları
 • Kargo Süreçleri
 • Müşteri İle İletişim
 • Vade Süresi
 • ETSY Mağaza Başvurusu
 • ETSY Komisyon Oranları
 • E-ticaret İle Yurtdışına Açılın
 

E-ticaret yapan firmalar ürünlerini daha fazla kitleye ulaştırmak ve hızlı bir şekilde gelir elde etmek istemektedir. Bu nedenle birçok firma pazaryeri entegrasyonu kullanarak veya manuel takiplerle pazaryerlerinde de satış yapmaktadır. Firmalar bunu yaparken hem pazaryerlerinin müşteri kitlesinden yararlanmayı hem de marka bilinirliğini arttırmayı hedeflemektedir.

 

E-ticaret yapan birçok firma ülkemizde bulunan pazaryerleri ve satış kanalları ile gelirlerini arttırabilirken birçok firma da yurtdışına açılmak için yurtdışı kaynaklı satış sitelerinde de satış yapmaktadır. ETSY de yurtdışı menşeili ve e-ticaret yapan kişilere yurtdışına satış yapma imkânı tanıyan bir platformdur.

 

İlgili İçerik; E-İhracat Sitesi Nasıl Kurulur?

 

ETSY’de satış yapma rehberi adlı bu yazımızda sizlere ETSY’de satış nasıl yapılır, ETSY’de satış yapmanın avantajları nelerdir konuları hakkında bilgi vereceğiz.

 

ETSY'de Satış Yapma Rehberi

 

ETSY Nedir?

 

2005 yılında ABD’nin Brooklyn eyaletinde faaliyet göstermeye başlayan ETSY, el emeği ürünlerin satışının yapıldığı bir pazaryeridir.

 

Genellikle ülkemizde uluslararası satış yapmak isteyen tasarımcıların yer aldığı bu platform yurtdışında e-ticaret yapmak için oldukça kullanışlıdır.ETSY Nedir

 

ETSY’de Satış Yapmanın Avantajları

 

Genellikle yurtdışına satışlarını yaparken ETSY kullanmak isteyen kişilerin ilk düşündükleri şeylerden birisi ETSY’de satış yapmanın avantajlarıdır. ETSY’de satış yapma rehberi adlı yazımızın bu bölümünde sizlere bu platformda satış yapmanın avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi vereceğiz.

 
 • Marka Bilinirliğini Arttırma
 • Döviz Kazanma
 • Müşteri Kitlesini Arttırmak
 • Pazarlama Avantajları
 

Gibi birçok unsur ETSY’de satış yapmanın avantajları arasında yer almaktadır. Şimdi gelin bunları detaylı bir şekilde inceleyelim.ETSY'de Satış Yapma Avantajları

 

Marka Bilinirliğini Arttırma

 

ETSY’de satış yapmanın ilk avantajlarından birisi marka bilinirliği sağlamaktır. Genellikle ETSY yurtdışına satış yapılan bir platform olduğu için bu pazaryerinde satış yapan kişiler markalarını yurtdışında daha kolay bir şekilde tanıtabilmektedir.

 

İlgili İçerik; 5 Adımda İnternette Kendi Markanızı Yaratın

 

ETSY'de Satış Yapma Marka Bilinirliğini Artırma Yolları

 

Döviz Kazanma

 

ETSY’de satış yapan satıcıların ilk amaçlarından birisi döviz kazanmaktır. ETSY, yurtdışı menşeili bir pazaryeri olduğu için genellikle ürün fiyatlandırması EURO ve dolar üzerinden yapılmaktadır. Bu da ETSY’de satış yapan satıcıların döviz kazanmasına olanak sağlamaktadır.

 

Müşteri Kitlesi

 

Genel olarak ülkemizdeki pazaryerlerinde satış yapan satıcılar göz önünde bulundurulduğunda bu kişilerin yalnızca Türkiye’de ikamet eden kişilere ürünlerini sattığı bilinmektedir. ETSY’de satış yapan kişiler ise yurtdışına satış yaptıkları için genellikle farklı ülkelerden kişilere daha kolay ulaşmakta ve müşteri kitlesini arttırmaktadır.

 

İlgili İçerik; Müşteri Memnuniyetini Arttırma Teknikleri

 

ETSY'de Satış Yapma Müşteri Kitlesi

 

Pazarlama Avantajları

 

ETSY’de satış yapan firmalar yurtdışında da reklamlarını yapabilmektedir. ETSY’de satıcı olmak firmalara farklı ülkelerde kendilerini tanıtma imkânı sağlamaktadır.

 

ETSY’de Satış Yapmanın Dezavantajları

 

ETSY'de Satış Yapma Rehberi adlı yazımızın üst bölümünde sizlere ETSY’de satış yapmanın avantajları hakkında bilgi verdik. Bu bölümümüzde ise ETSY’de satış yapmanın dezavantajları neler bunları ele alacağız.

 
 • Komisyon Oranları
 • Kargo Süreçleri
 • Müşteri ile iletişim
 • Vade Süresi
 

Gibi unsurlar ETSY’de satış yapmanın dezavantajları arasında yer alan bazı unsurlardır. Gelin şimdi bunları tek tek ele alalım.
 

Komisyon Oranları

 

Tüm pazaryerlerinde olduğu gibi ETSY’de de satış yapmanın belki de ilk dezavantajı komisyon oranlarıdır. Genel olarak pazaryerleri satılan ürünlerden ürünün kategorisine göre komisyon oranı kesmektedir. ETSY’de bu mantıkla çalışan bir pazaryeri olduğu için ETSY’de satış yapmanın ilk dezavantajına komisyon oranları diyebiliriz.

 

İlginizi Çekebilir: 2021 Yılı Pazaryerleri Komisyon Oranları

 

ETSY Satış Yapma Komisyon Oranları

 

Kargo Süreçleri

 

Ülkemizdeki pazaryerlerinde satış yapan satıcılar kargo süreçleri konusunda problem yaşamasa da yurtdışına satış yapan birçok satıcının kargo süreçlerinde problem yaşadığı bilinmektedir. Genellikle ülkeler ve hatta kıtalar arası yapılan satışların kargo süreçleri uzun olacağı için satıcılar sattıkları ürünleri müşterilerine geç ulaştırmaktadır. Bu da müşteri memnuniyetinin olumsuz etkilenmesine neden olan bir durumdur.

 

Müşteri İle İletişim

 

ETSY’de satış yapmanın dezavantajlarından bir diğeri de müşteri ile iletişim kurmadır. Genellikle bu platformdan alışveriş yapan kişiler yabancılar olduğu için ETSY’de satış yapmak isteyenlerin yabancı dil bilmesi gerekmektedir. Aksi halde etkili bir iletişim kuramama problemi ortaya çıkacak ve satıcılar müşterileri ile iletişime geçemeyeceği için satışları olumsuz etkilenecektir.

 

ETSY Satış Yapma Müşteri İletişimi

 

Vade Süresi

 

ETSY’de satış yapanların dezavantajlı olduğu durumlardan birisi de vade süresidir. Genellikle pazaryerleri yapılan satışların ödemelerini vade sürelerini bekleyerek yapmaktadır. ETSY’de satış yapan satıcılar da sattıkları ürünlerin ücretini satış yaptıkları kategorinin vade süresini bekledikten sonra alabilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir: E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler (2021 Yeni)

 

İlginizi Çekebilir: İnternetten Satış Nasıl Yapılır? Bilmeniz Gerekenler (2021 Yeni)

 

ETSY Satış Yapma Vade Süresi

 

ETSY Mağaza Başvurusu

 

ETSY’de satış yapmak isteyen kişilerin öncelikle mağaza başvurusu yapması gerekmektedir. ETSY’nin internet sitesine girdikten sonra kullanıcılar sitenin en alt bölümüne gelmeli ve ‘’Sell on ETSY’’ bölümüne tıklamalıdır. Bu bölüme tıklayan kişiler ETSY’nin mağaza açma bölümüne gideceklerdir.

 
 • İlgili sayfada bulunan Open Your ETSY Shop bölümüne tıklayın.
 • Çıkan sayfada e-mail adresinizi girin.
 • Şifrenizi belirleyin.
 • İlgili işlemleri tamamladıktan sonra ETSY’nin mağaza ekranına yönlendirilecekseniz. Yönlendirilmezseniz eğer yeniden Open Your ETSY Shop’a tıklamanız gerekmektedir.
 

Bu işlemleri yapan kullanıcılar mağaza açmak için birkaç ayar yapacaktır.

 
 • Alışveriş Dili
 • Dükkânın bulunduğu il
 • Alışveriş para birimi
 

Gibi özellikleri belirledikten sonra ETSY’de mağaza açmadan önce işinizi tanımlamanız istenecektir. Bu adımı tamamlayan kullanıcıların kaydet ve devam et butonuna tıklaması gerekmektedir. İlgili adım tamamlandıktan sonra;

 
 • ETSY Mağaza adınızı girmeniz gerekecektir. Mağaza adını tanımlayan kullanıcıların kullanılabilirliği kontrol etmesi ve eğer uygunsa kaydet ve devam et tuşuna basmaları gerekmektedir.
 • İlgili adımları tamamlayan satıcılar farklı 3. Adıma geçeceklerdir. Bu adımda ürünlerinizi eklemeniz için fotoğraflar, video, listeleme ayrıntıları bölümüne gitmeniz gerekmektedir.
 

Bu adımları da tamamlayan ETSY kullanıcılarının bir sonraki aşamaya geçmesi ve ödemelerini nasıl alacaklarını seçmeleri gerekmektedir. Ardından ise fatura ayarları ile ilgili bilgileri girmeniz ve mağaza açılımını gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 

ETSY’de satış yapmak isteyen kişiler ilgili adımları tamamladıktan sonra mağaza açılımlarını gerçekleştirebilmektedir. Sizler de bu adımları tamamladıktan sonra ETSY mağazanızı açmış olacaksınız. Bunun sonrasında ise satmak istediğiniz ürünleri ETSY’e eklemeniz gerekecektir.ETSY Mağaza Başvurusu

 

ETSY Komisyon Oranları

 

ETSY’de satış yapma rehberi adlı yazımızın bu bölümünde sizlere ETSY Komisyon oranlarından bahsedeceğiz.

 

Yurtdışı menşeili bir pazaryeri olan ETSY’de satış yapan kişiler belirli komisyon gruplarına göre ETSY’e ödeme yapmaktadır.

 
 • Listeleme komisyonları
 • İşlem Ücreti
 • Ödeme işlem ücreti
 • Reklam ücretleri
 

ETSY’nin satıcılardan kestiği ücretlerdir. ETSY Komisyon oranları şunlardır;

 

Komisyon Grubu 

Ücret 

Listeleme Ücreti 

1,41 TL ürün başı 

İşlem Ücreti 

%5 

Ödeme işlem ücreti 

%6,5 + 3 TL  

Site Dışı Reklam Ücreti 

%15 


 

 • ETSY’de satış yapan satıcılar her ekledikleri ürün için 1,41 TL listeleme ücreti vermektedir. Listeleme ücretleri ürünler satılıncaya kadar etkindir ve 4 ayda bir yenilenmektedir.
 • %5 işlem ücreti ise satılan ürünün bedelinden kesilmektedir.
 • %6,5 + 3 TL işlem ücreti ise ETSY’nin standart ödeme ücretidir.
 • ETSY komisyonlarından birisi olan site dışı reklam ücreti de ETSY sizin için site dışı reklam verdiğinde ve bu ürün reklam sayesinde satıldığında kesilen ücrettir.
 

İlgili İçerik; E-ihracat ve Sosyal Medya İlişkisi

 

İlgili içerik: Yurtdışına Satış Nasıl Yapılır?

 

E-ticaret İle Yurtdışına Açılın

 

ETSY’de satış yaparak farklı ülkelere ürünlerini göndermek isteyen kişilerin tercih ettiği başka bir e-ticaret şekli de ürünlerini kendi e-ticaret sitelerinden yurtdışına satmaktır.ETSY Yurtdışı Satış Yapmak

 

Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde bulunan yerelleştirme özelliği sayesinde firmalar ürünlerini hızlı bir şekilde sitelerine ekleyebilmekte ve satışa sunabilmektedir. Bu sayede firmanız hem yüksek komisyon oranlarından kurtulmakta hem de marka bilinirliğini daha hızlı bir şekilde arttırmaktadır. Sizler de satış yapmak için Ticimax e-ticaret alt yapılarını kullanarak dünyaya açılabilirsiniz.

 

 

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret