Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Ticimax Blog

E-ticaret ile işinizi büyütmeniz için ihtiyacınız olan tüm bilgiler ve önemli ipuçları Ticimax Blog'ta.

Müşteri Memnuniyetini Arttırma Teknikleri

Müşteri Memnuniyeti nedir artırma teknikleri nelerdir konusu üzerine olan yazımız ile sizlere sanal ortamda gerçekleştirdiğiniz ticari faaliyetlerinizde ürününüz veya hizmetinizi satın alan müşterinizin memnuniyetinin ve bunu memnuniyet anketlerine yansıtmasının günümüz teknoloji çağında satımlarınızı nasıl etkilediği satışlarınızın artmasıyla birlikte rakip firmalarının gerisinde kalmamanız için önemli olan şeylerden bahsedeceğiz.

 

İçerisinde bulunmuş olduğumuz teknoloji çağında sanal ortamlardan ticaret yapılması ve bu şekilde yapılan ticarete duyulan talep çok fazla artmıştır. Günümüz koşullarında sabit belli alışveriş siteleri haricindeki sitelerden alışveriş yapılabilmesi için potansiyel müşteri kitlesinin sitenizi güvenli bulması büyük öneme sahiptir.

 

Müşteri Memnuniyetini Arttırma Teknikleri

 

Sitede bulunan ürünlerin yeterli kalitede olup olmadığı, tahmin edilen süre zarfında ürün teslimiyetinin yapılıp yapılmadığı, ürünlerin hasarlı olup olmadığı, ürün iade ve değişim prosedürlerinin uygulanabilirliği vb. durumlar ile ilgili olarak yapılmış olan müşteri memnuniyeti anketleri, yorumları ve siteye verilen puanlamalar üzerinden müşteriler sitenin güvenilirliğini öğrenmekte bu bahislerle sitenin yeterliliğine ilişkin güvenleri oluştuğu takdirde alışveriş yapmaktadır. Eğer siteniz üzerinde oluşturulan müşteri memnuniyeti yeterli düzeyde değil ise potansiyel müşterilerde güvenilirlik algısı yaratılmamakta ve siteniz tercih edilmemektedir. Bu nedenle sizlere müşteri memnuniyetini arttırma tekniklerinden bahsederek siteniz için gerekli düzenleme ile iş hacminizi nasıl arttıracağınızı da dolaylı yoldan anlatmış olacağız.

 

Müşteri Memnuniyeti ile Satışlarınızı Artırma Yöntemleri

 

 

1.İletişim Bilgilerinizi Bulundurmak

 

Müşteri memnuniyetini arttırma tekniklerinin başında alışveriş sitenizin görünen kısımlarında herhangi bir sorun veya soru için müşterilerin ulaşabilecekleri her zaman aktif olarak kullanılan iletişim bilgilerinin verilmesi müşterilerin sitenize olan güvenlerini arttırmaktadır. Canlı destek sistemi olmazsa olmazlarından biridir.

İletişim bilgilerine firmanızın müşteri hizmetlerinden sorumlu biriminin telefon numarasıyla birlikte firmanızın mail adresini de paylaşmanız sizin profilinize büyük katkı sunacaktır. Burada daha önemli olan noktalardan bir diğeri ise paylaşmış olduğunuz bu iletişim bilgileri ile müşterilerinizin istek, şikâyet, öneri vb. durumları için 7/24 ulaşılabilirliği veya belirleyeceğiniz saatler ile sınırlı olarak aktif olarak müşteri hizmetlerinin çalışma saatlerini belirleyebilir ve her daim müşterilerinizin bu durumdan memnuniyet duymasını sağlayabilirsiniz.

 

2.Samimi Sıcak Bir Dille Hızlı Bir Şekilde Sorunun Çözümü

 

Müşterilerinizin alışverişlerinde yaşadıkları herhangi bir aksaklıktan dolayı büyük tepkilerde bulunabileceklerini akılda tutmamızda büyük fayda bulunmaktadır. Böyle durumlarda dahi müşteri memnuniyetini arttırma tekniklerinden bir diğeri olan samimi sıcak bir üslup ile yaşanılan teknik aksaklık veya müşterinizden gelen diğer istek, şikâyet, öneri vb. durumları çözüme ulaştırmaya çalışmalı soğukkanlı olarak gerekli iletişimi kurmanız müşteri memnuniyetiniz için büyük öneme sahiptir.

Örneğin müşterinize teslim edilen üründe bulunan hasar nedeniyle gelen şikâyete acil bir şekilde çözüm üretmeli müşteriyle olan iletişiminizde her ne kadar sizlere sert sinirli bir üslup gösterilse de soğukkanlı bir biçimde sıcak bir dil kullanarak ürünün değişimini veya talep edilirse para iadesini hızlı bir biçimde gerçekleştireceğinizi belirtmeniz müşterinizi rahatlatmakla birlikte sitenize olan güveni de artırmakla beraber müşteri memnuniyetini de arttıracaktır.

 

3.Müşterilerinize Sunduğunuz Vaatlerin Gerçek Olmasına Özen Göstermek

 

Sanal olarak sunmuş olduğunuz hizmetle ilişkili yaşanılan bir aksaklık durumunda müşterinize vermiş olduğunuz vaatlerin gerçekçi olmaması durumunda sitenize sağlamış olduğunuz güveni boşa çıkartmanız an meselesi olup müşteriler üzerinde memnuniyetsiz durumlara yol açmanız olası bulunmaktadır.

Bu nedenle müşteri memnuniyetini arttırma tekniklerinden biri olan müşterinize gerçekçi vaatler vermeniz firmanız için büyük öneme sahiptir.

Örneğin müşterilerinize para iadesinin gerçekleşme tarihlerini doğru söylemeniz veya kargonun ne zaman yola çıkacağı veya teslimatın gerçekleşeceği güne ilişkin gerçekçi tahminlerde bulunmanız gerekmektedir. Bunun aksi biçimde müşterilerinize aynı gün içerisinde ürün tesliminin gerçekleşeceğini vaat edip daha sonrasında bunu gerçekleştirmemeniz durumunda müşteride güvensiz bir site profili çizmeniz normaldir.

 

4.Canlı Destek Hatları Oluşturmak

 

Günümüzde sanal olarak gerçekleştirilen alışverişlerde müşteri ile anında iletişim kurmayı sağlayan canlı destek hatlarının bulunduğu sitelerden alışveriş yapmanın daha fazla tercih edildiği ve bu durumun müşteri memnuniyetini de artıran bir özellik olduğu anlaşılmaktadır. E-ticaret entegrasyonu ile  e-ticaret paketlerini inceleyebilir, canlı destek hatları mevcut ve potansiyel müşterilerle doğrudan ve hızlı bir iletişime geçilmesini kolaylaştırarak müşteri memnuniyetini arttıran tekniklerin bir diğeridir. Santral entegrasyonu paketlerimizi incelemeyi unutmayınız.

 

Kategori: E-ticaret Bilgi Bankası
Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  /  E-Mail : [email protected]
© 2005-2020 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
7/24 Bize Ulaşabilirsiniz. 0850 811 08 20