Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Trendyol Komisyon Oranları

İçerikler;

Komisyon diğer adıyla provizyon ticari yaşamın her alanında karşımıza çıkan bir terimdir. Satış işini üstlenen işletmeler satılan malların üzerinden bir yüzde almaktadır. Bu alınan ücrete komisyon ücreti adı verilmektedir. Pazaryerleri alıcıyla satıcıları buluşturan platformlardır ve satıcılardan ürünlerini satarken bir komisyon alırlar.

 

Her pazaryerinin belirlediği komisyon oranı çeşitli faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Trendyol da bir pazaryeri olarak ürün satmak isteyen satıcılardan belirli tutarda komisyonlar tahsil etmektedir. Bu komisyon tutarları satılan kategorilere göre değişiklik göstermektedir. Yazımızda Trendyol komisyon oranları konusunda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Trendyol Partner Sistemi Nedir?

 

Trendyol Komisyon Oranları

 

Trendyol Satıcı Komisyonu Nedir?

 

Türkiye'nin en büyük online alışveriş sitesi Trendyol 2010 yılından bu yana hizmet vermektedir. Trendyol, yenilikleri ile Türkiye'nin dijital alışveriş sektörüne yön veren bir e-ticaret platformudur. Dijitalleşen dünyada alışveriş deneyimini her geçen gün daha iyi hale getiren Trendyol’da her gün binlerce ürünün satışı gerçekleştirmektedir.

 

Alıcı ve satıcıyı buluşturarak aranılan her ürüne ulaşılabilmesini mümkün kılan Trendyol’da 12 milyon aktif üye ile 25 milyon kullanıcıya ulaşılmaktadır. 500 binden fazla ürün satışı yapılan Trendyol’a hem satıcı hem de alıcı rağbeti oldukça fazladır. İşletmeler açısından sıkça tercih edilen Trendyol komisyon oranları da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Aşağıda konuyla ilgili detaylara yer verdik.

 

İlgili İçerik; Trendyolda Mağaza Açma Rehberi

 

Trendyol Satıcı Komisyonu Nedir

 

Trendyol Komisyon Oranı Nasıldır?

 

Trendyol komisyon oranı nedir dediğimizde pazaryerleri satıcılardan satış yaptıkları ürün başına komisyon oranı almaktadır. Satıcılar da bu komisyon tutarlarını Trendyol’da ödemekle yükümlüdür. Komisyon oranları her pazaryerine, satılan ürünün çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Trendyol komisyon oranları dediğimizde kategorilere göre değişiklik göstermektedir. Bunlar;

 
Kategori Komisyon Oranları
Çocuk %8 - %23
Aksesuar %11 - %25
Elektronik %6 - %25
Ev ve Yaşam %5 - %25
Giyim %17 - %20
Kozmetik ve Kişisel Bakım %5 - %17
Spor Ürünleri %8 - %10
Süper Market %12 - %15
 

Trendyol tekstil komisyon oranları kaçtır dediğimizde yüzde 17 – yüzde 20 şeklindedir.

 

Trendyol Komisyon Oranları Nasıldır

 

Trendyol Komisyon İndirimi Nasıl Yapılır?

 

Trendyol komisyon indirimi dediğimizde Trendyol başvuru tarihinden sonra 7 gün içinde satışa başlayan satıcılara 1 ay boyunca yüzde 40, 8-15 gün içinde satışa başlayan satıcılara 1 ay boyunca yüzde 30 özel komisyon indirimi uygulamaktadır. Bunun için satıcı panelindeki bilgi ve belge giriş sürecini tamamlamak, ürün listenize ürünlerinizi eklemek, onaylanan ürünlerle satışa başlamak gerekmektedir.

 

İlgili İçerik; İnternetten Satış Nasıl Yapılır? Bilmeniz Gerekenler

 

Trendyol Komisyon İndirimi Nasıl Yapılır

 

Trendyol Komisyon Kesintisi Nasıl Tahsil Edilir?

 

Trendyol tamamlanan her sipariş için müşteri veya sistem tarafından onaylanmasından itibaren sözleşmede geçerli olan zamandan sonra komisyon tutarı kesintilerini yaparak satıcıların ödemelerini gerçekleştirmektedir.

 

Komisyon hesaplanma dediğimizde komisyon tutarları yukarıda da dediğimiz gibi kategorilere göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle kategoriye göre komisyon oranı yüzdesini öğrenerek ürünün toplam satış tutarı ile bu oranı hesaplamanız mümkündür.

 

Trendyol Komisyon Kesintisi Nasıl Tahsil Edilir

 

Trendyol Satıcı Olmak Ne Kadar?

 

Trendyol’da satıcı olmak ne kadar dediğimizde Trendyol mağaza açma bedeli yoktur. Trendyol’da satıcı olmak isteyen kişiler herhangi bir ücret ödemeden Trendyol mağazalarını açabilmektedir. Trendyol’da ücretsiz mağaza açmak için kişilerin mağaza açma başvurusu yapması ve ardından istenen belgeleri Trendyol’a iletmesi gerekir. Trendyol satıcılardan satılan ürün başına belirli komisyon bedelleri ödemektedir.

 

Trendyol’da satış yapmak isteyenler için başvuru için gerekenler de merak konusudur. Öncelikle Trednyol’da satış yapacağınız ürünleri faturalandırmanız gerekir. Bu nedenle bir şirketinizin olması gerekir. Başvuruda şirket bilgileri talep edilmektedir. Bunun yanında vergi kimlik numarası, ticari sicil numarası, e-mail adresi, e-ticaret siteniz varsa linki istenmektedir.

 

Trendyol Satıcı Olmak Ne Kadardır

 

Trendyol Komisyonu Nasıl Alınır?

 

Trendyol tamamlanan her sipariş için müşteri veya sistem tarafından onaylanmasından itibaren sözleşmede geçerli olan zamandan sonra komisyon tutarı kesintilerini yaparak satıcıların ödemelerini gerçekleştirmektedir. Satıcılar sattıkları kategoriye göre belirlenen komisyon yüzdesini öğrenerek tahsil edilecek komisyon tutarını hesaplayabilmektedir.

 

Trendyol Komisyonu Nasıl Alınır

 

Satıcılar İçin Trendyol’da Nasıl Kar Elde Edilir?

 

Satışlarınızın karlılığını; komisyon kesintisi, alış fiyatı ve kargo giderlerinin toplamını satış fiyatından çıkararak hesaplayabilirsiniz. Trendyol üzerinden satış yapıyorsanız, aracı bir platform olması sebebiyle sattığınız her üründen komisyon kesmektedir. Bu komisyonlar satıcıları zorlayabilmekte ve karlılık oranlarını düşürebilmektedir. Peki satıcılar kar elde edebilmek için ne yapmalıdır. Aşağıda birkaç maddede sıraladık.

 
  • Girilen ürünlerin SEO uyumlu düzenleyerek sıralamada üst sıralarda görünür olmak
  • Ürün açıklamalarında detaya yer vermek, SEO uyumlu metinler yazmak ve özgün olmak
  • Profesyonel ve gerçek görseller kullanmak
  • Doğru fiyatlandırma politikası uygulamak
  • İndirim, promosyon, kargo bedeli gibi araçlarla satın almayı tetiklemek
  • Yorumları dikkate alma, taleplere cevap verme
 

Trendyol'da Nasıl Kar Edilir

 

Trendyol Pırlanta Komisyonu Nedir?

 

Trendyol mücevher komisyonu yüzde 20 şeklindedir. İşlenmemiş altından yüzde 3 komisyon alınmaktadır.

 

Trendyol Pırlanta Komisyonu Nedir

 

Trendyol Komisyon Hesaplama Nasıldır?

 

Trendyol tarafından kesilen komisyon bedellerinin nasıl hesaplandığı konusu da merak konusudur. Sonrasında ise kargo ücretini platform tarafından kesilerek kalan tutar hesabınıza yatırılır. Bu hesaplamada gösterilen KDV tutarını ay sonunda devlete ödersiniz. Kar ise sizin ürün başı kazanmış olduğunuz net kar miktarınızdır. Trendyol komisyon hesaplama için satış fiyatı, alış fiyatı, komisyon oranı, kargo fiyatı, kdv gibi ücretleri bilmek gerekir. Bu oranlara göre hesaplama yapılmaktadır.

 

Trendyol Komisyon Hesaplama Nasıldır

 

Trendyol Satıcı Ödemeleri Nasıl Yapılır?

 

Ödemeler mağazanın banka hesabına havale yoluyla yapılır. Komisyon kesintileri için ise bir e-arşiv faturası paylaşılır. Böylece Trendyol komisyon tutarı tahsil edilmiş olur. İadesi yapılan siparişler için komisyon tutarları, Trendyol cari hesaplarına otomatik olarak iade edilir. Trendyol siparişlerinin onaylanmasının ardından komisyon tutarı kesintilerini yaparak 30 ile 45 günlük vadelerle satıcıların ödemelerini gerçekleştirir.

 

Trendyol Ödemeleri Nasıl Yapılır

 

Trenyol’da Mağaza Açmanın Avantajları Nelerdir?

 

Trendyol günümüzde alıcı ve satıcıları buluşturan önemli bir platformdur. Satıcıların ürünlerini binlerce kişiye ulaştırma olanağı bu nedenle oldukça yüksektir. Yalnızca bir pazaryerinde satış yapmak yerine bir e-ticaret sitesiyle farklı kanallardan tüketicilere ulaşanlar ise karlılıklarını daha kısa sürede arttırabilmektedir.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret