Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Domain Tescili Nedir? Alan Adı Kayıt Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli 7 Nokta

İçerikler;

E-ticaret sitesi, kurumsal web sitesi ya da kişisel blog kurmak isteyen kişilerin bir domain satın alması gerekmektedir. Genellikle kişiler domain satın alırken, bu sektörde faaliyet gösteren yazılım ve bilişim firmaları üzerinden domainlerini temin edebilmektedir.

 

Domain seçimi ya da alan adı kaydı yaparken kişi ve işletmelerin dikkat etmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bu noktaları göz önünde bulundurarak hareket eden kişi ve işletmeler internet sitelerini daha görünür kılabilmektedir.

 

Bir internet sitesi açmak isteyen kişiler için kaleme aldığımız Domain Tescili Nedir? Alan Adı Kayıt Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli 7 Nokta adlı bu yazımızda sizlere Domain, Domain Tescili ve Alan Adı Kaydı yaparken dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgiler vereceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyebilir ve öğrendiğiniz bilgiler doğrultusunda daha doğru bir şekilde alan adı kaydı yapabilirsiniz.

 

Domain Tescili Nedir? Alan Adı Kayıt Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli 7 Nokta

 

Domain Nedir?

 

Domain ya da Alan Adı, bir internet sitesinin, internetteki adına verilen isimdir. Domain alınması internette gezinen bir kullanıcının alan adınızı adres çubuğuna girerek sitenize ulaşmasını sağlamaktadır. Aksi takdirde internet sitenize ulaşmak isteyen kişiler sitenizin IP adresini sisteme girerek ulaşabilmektedir. Fakat domainler sayesinde internet sitenize girmek isteyen bir kullanıcı alan adınız ile kolayca internet sitenize ulaşabilir.

 

Domain Nedir Ne İşe Yarar

 

Domain Tescili Nedir?

 

Domain Tescili, internette başka bir kişi ya da kurum tarafından kullanılmayan alan adının tescil edilmesine yani kullanılmak için kiralanmasına verilen isimdir.

 

Alan adı tescili yapmak isteyen kişilerin alan adı kaydı yapmadan önce göz önünde bulundurması gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Gelin şimdi hep beraber bunlara bir göz atalım.

 

İlgili İçerik; Alan Adı (Domain) Seçiminde Dikkat Edilmesi GerekenlerDomain Tescili Nedir Nasıl Yapılır

 

Domain ( Alan Adı ) Uzantılarını Önemseyin

 

Alan Adı Uzantısı, bir internet sitesinin bulunduğu ülkeyi ya da bulunduğu kategoriyi belirlemek için kullanılan uzantılara verilen isimdir. Genellikle alan adı uzantıları internet sitenizin isminden sonra gelen . (nokta) işaretinden sonraki bölüme verilen isimdir.

 

İnternet sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmelerin ilk olarak göz önünde bulundurması gereken şeylerden birisi alan adı uzantılarıdır. Çünkü her alan adı uzantısının farklı bir anlamı bulunmaktadır. Gelin şimdi hep beraber alan adı uzantılarına ve ne anlama geldiklerine bir göz atalım.

 
 
Alan adı Uzantısı Anlamı  
.com Genellikle ticari faaliyet gösteren internet sitelerinde kullanılır.  
.org Organizasyonlar tarafından kullanılır.  
.net Network kelimesinden üretilen .net alan adı genellikle teknoloji siteleri ya da projelerde kullanılmaktadır.  
.biz Business kelimesinden türetilen .biz alan adı iş anlamına gelmektedir. Genellikle ticari faaliyet gösteren sitelerden kullanılmaktadır.  
.gov Government kelimesinden üretilen .gov alan adı devlete bağlı organlar tarafından kullanılmaktadır. Türkiye’de genellikle devlete bağlı bakanlıklar ve kurumlar tarafından kullanılmaktadır.
.edu Education kelimesinden üretilen .edu alan adı eğitim kuruluşları tarafından kullanılmaktadır.  
 
 

Gördüğünüz gibi her alan adı uzantısının farklı bir anlamı bulunmaktadır. Bu nedenle alan adı kaydederken seçeceğiniz alan adı uzantılarını göz önünde bulundurmanız ve ilk olarak sektörünüze uygun bir alan adı seçimi yapmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Gelin şimdi en popüler ülkelere göre alan adı uzantılarına bir göz atalım.

 

İlgili İçerik; .co Alan Adı (Domain) İle İlgili Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

 
 
Ülke Alan Adı Uzantısı
Birleşik Arap Emirlikleri .ae
Arjantin .ar
Avusturya .at
Avustralya .au
Azerbaycan .az
Bulgaristan .bg
Brezilya .bs
Kanada .ca
Küba .cu
Danimarka .dk
İspanya .es
Frans .fr
Yunanistan .gr
İtalya .it
Norveç .no
Hollanda .nl
Polonya .pl
Rusya .ru
İsveç .se
Türkiye .tr
İngiltere .uk
 

Ülkelerde kullanılan alan adı uzantılarıdır. Sizler de bu alan adı kaydederken ülkelere göre alan adı uzantılarını göz önünde bulundurabilir ve doğru bir şekilde alan adınızı kaydedebilirsiniz.

 

Alan Adınızın Akılda Kalıcı Olmasına Özen Gösterin

 

Alan adı kaydı yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi de alan adlarının akılda kalıcı olmasıdır. Çünkü bir internet sitesine ulaşmak isteyen kişiler bu siteye arama motorları üzerinden ulaşabileceği gibi akılda kılıcı bir isim bulunduğu takdirde direkt olarak da ulaşabilmektedir.

 

Akılda kalıcı alan adları bir internet kullanıcısı tarafından kolay hatırlanmanızı sağlayacaktır. Bununla beraber reklam ve tanıtım çalışmalarınız daha başarılı olacak ve bu da marka bilinirliğinizin artmasına yardımcı olacaktır.

 

Domain Alan Adı Akılda Kalıcılık

 

Alan Adınızın Kısa Olmasını Önemseyin

 

Bir internet sitesi açmak isteyen kişiler alan adı kaydı yaparken alan adlarının kısa olmasına da önem vermelidir. Çünkü kısa alan adları hem kullanıcılar tarafından daha kolay hatırlanabilmektedir hem de akılda kalıcılığı daha fazladır. Bu nedenle alan adınızı seçerken sizler de 3 – 10 karakter uzunluğunda bir alan adı seçmeye özen gösterebilirsiniz.

 

Özgün Olun

 

Alan adı kaydı yaparken dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer nokta da özgünlüktür. Günümüzde internette var olan birçok işletme bulunmaktadır ve bu işletmelerin neredeyse hepsinin bir web sitesi vardır.

 

Bazı işletmeler ve marka isimleri birbirine benzediği için alan adı kaydı yaparken kişi ve işletmeler birçok problemle karşı karşıya kalmaktadır. Örneğin .com uzantısı ile bir alan adı almak isteyen birçok işletme daha önce bu alan adı satın alındığı için .biz, .net uzantıları ile alan adlarını tescil etmektedirler.

 

İlk başta doğru bir şeymiş gibi görünse de aslında bu yapılan oldukça yanlıştır. Çünkü aynı alan adı farklı bir uzantı ile satın alındığında özgünlük ortadan kalkmaktadır. Bunun yanı sıra benzer alan adları satın alan işletmelerin marka bilinirliği ve kurumsal itibar yönetimi konularında da problem yaşadığı bilinmektedir. Bu nedenle alan adı kaydı yaparken kiş ve işletmeler özgün alan adları almaya önem vermelidir.

 

İlgili İçerik; E-Ticaret Hosting, E-Ticaret Siteleri İçin Hosting Seçimi Nasıl Yapılır?

 

Domain Alan Adı Özgünlük

 

Sosyal Medya Hesaplarını Kontrol Edin

 

Bir internet sitesi kurarak işlerini internet ortamına taşıyan kişi ve işletmelerin, markaları için sosyal medya hesabı açması gerekmektedir. İşletmeler youtube, instagram, facebook, twitter vb. sosyal medya platformlarında hesaplarını açarak dijital pazarlama çalışmaları yürütmektedir.

 

Genellikle bu platformlarda iletişim ve pazarlama çalışmaları yapacak olan işletmelerin önem verdiği konulardan birisi de marka isimlerini kullanmaktır. Çünkü her işletme sosyal medya platformlarında kendisi için yatırım yapmayı istemektedir. Bu nedenle alan adı kaydı yapacak olan işletmelerin ve markların kullanmak istedikleri alan adına yönelik sosyal medya hesaplarının bulunup bulunmadığını kontrol etmesi de oldukça önemlidir.

 

Sizler de domain tescili yaparken ilk olarak sosyal medya hesaplarının alınıp alınmadığını kontrol edebilir ve böylece işletmenizi garanti altına alabilirsiniz.

 

Alan Adınızın Geçmişini Kontrol Edin

 

Bir gün içerisinde milyonlarca internet sitesi aktif hale getirilirken milyonlarca internet sitesi de kapatılmaktadır ve kapatılan internet siteleri daha önce arama motorları tarafından tarandığı için indekslenmiş sayfaları bulunmaktadır.

 

Domain tescili yaparken kişi ve işletmelerin almak istedikleri alan adının geçişini kontrol etmesi oldukça önemlidir. Genellikle bu işlemi yapmak için The Wayback Machine kullanılmaktadır. Bununla beraber birçok kullanıcı satın almak istediği alan adını Google’da aratarak da birçok veriye ulaşmaktadır.

 

Sizler de alan adı tescili yapacaksanız bu yöntemleri kullanmalı ve alan adınızın geçmişini kontrol etmelisiniz. Aksi halde birçok seo problemi ile karşı karşıya kalabilir ve sitenizin yükselmesini engelleyebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Sosyal Medya Pazarlama

 

Domain Alan Adı Adınızın Geçmişini Kontrol Edin

 

Ticimax ile Alan Adınız Hazır

 

E-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız sizler de Ticimax e-ticaret alt yapılarını tercih edebilir ve ücretsiz alan adı seçeneği ile alan adı masraflarından kurtulabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret