Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

Ticimax E-ticaret Nedir Nasıl Yapılır Rehberi  

E-ticaret sektörü son dönemlerin en popüler sektörlerinden birisidir. Çünkü artık bir ürün ve hizmet almak isteyen kişiler e-ticaret firmaları üzerinden aradıkları ürünlere daha kolay bir şekilde ulaşabilmekte ve satın almak istedikleri ürün ve hizmetleri indirimli bir şekilde alabilmektedir. Bu nedenle e-ticaret firmalarına olan ilgi her geçen gün artış göstermektedir.

 

Bu artıştan pay almak isteyen birçok kişi ise e-ticaret nedir ve nasıl yapılır sorusuna yanıt arayarak e-ticaret sektöründe faaliyet göstermeyi düşünmektedir. Kişiler e-ticarete adım atabilmek için belirli süreçleri tamamlamalıdır. Bunun ardından ise e-ticaret ve e-ticaret süreçlerinin yönetimi hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Böylece kişilerin e-ticarette başarılı olma ihtimali artmaktadır.

 

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişiler için hazırladığımız E-ticaret Nedir, Nasıl Yapılır adlı bu yazımızda sizlere e-ticaret hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Bununla beraber e-ticaret nasıl yapılır sorunuzu da yanıtlandıracağız. Sizler de bu yazımızı inceleyerek e-ticaret hakkında bilgi edinebilir ve e-ticaret süreçlerini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

 

 

E-ticaret Rehberi Konu Başlıkları;  

 

 

E-ticaret Nedir?

 

Elektronik ticaret ya da bilinen adı ile e-ticaret, ürün ve hizmetlerin tüketiciler ile internet ortamında buluşturulduğu ticaret türüne verilen isimdir. E-ticarette ürünlerin satışı, dağıtımı, ödemesi ve reklam süreçleri internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bir nevi e-ticaret geleneksel ticaret yöntemlerinin internet ya da mobil platformlarda gerçekleşmesine verilen isimdir.

 

E-ticaret Nasıl Yapılır?

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satmak isteyen kişi ve işletmelerin ilk yanıt aradığı sorulardan birisi e-ticaret nasıl yapılır sorusudur.

 

Günümüzde e-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişi ve işletmeler bir e-ticaret sitesi kurarak ya da e-ticaret pazaryerleri üzerinden satış yapmaya başlamaktadır. Bazı işletmelerin ise hem e-ticaret siteleri hem de pazaryerleri üzerinden satış yaptığı bilinmektedir.

 

İster e-ticaret siteleri üzerinden isterse de e-ticaret pazaryerleri üzerinden satış yapılsın E-ticaret yapmak isteyen işletmelerin ilk olarak e-ticaret süreçleri hakkında bilgi alması gerekir. E-ticaret hakkında bilgi alındıktan ve e-ticaret süreçleri yönetimi öğrenildikten sonra kişiler bir iş planı hazırlayarak e-ticaret sektöründe nasıl ilerleyeceklerini belirler. Bunun ardından ise e-ticaret sitesi kurulumu ve özelleştirmelerini yaparak internetten ürün satmaya başlarlar.

 

Gelin şimdi hep beraber e-ticaret hakkında önemli konulara daha detaylı bir şekilde göz atalım ve e-ticarette başarılı olmak için neyi nasıl yapmanız gerektiğini inceleyelim.

İyi Bir İş Fikriniz Olsun

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satmak isteyen kişi ve işletmelerin iyi bir iş fikri olması oldukça önemlidir. Çünkü e-ticaret iş fikirleri ne kadar sağlam olursa işletmelerin e-ticarette atacakları adımlar da o kadar sağlamlaşacaktır. Bu nedenle işletmelerin ilk olarak iyi bir iş fikri bulması gerekmektedir.

 

İş fikrinizi bulmak ve hayata geçirmek için belirli konularda araştırmalar yapmanız gerekmektedir. Genellikle e-ticaret firmaları kendi iş fikirlerini bulabilmek için şu konularda araştırmalar ve analizler yapmaktadır;

 
 • E-ticaret istatistikleri
 • E-ticaret trendleri
 • E-ticarette yer alan sektörler
 • İnternetten satılabilecek ürün tavsiyeleri
 • Farklı markaların e-ticaret hikayeleri
 • Yurtdışında yer alan işletmelerin e-ticarette sattığı ürünler
 • Pazaryeri platformlarında en çok satılan ürünler
 

Gibi birçok konuda araştırma yapın. Araştırmalarınız sonucunda e-ticarette ne satabilirim sorunuz için yanıtlar oluşturun. Böylece kendi iş fikrinizi daha kolay bir şekilde belirleyebilir ve hayata taşıyabilirsiniz. E-ticarette ne satacağınıza karar verdikten sonra;

 
 • E-ticaret sitesi kurulumu
 • E-ticaret sitesi tasarımı
 • Ürün ve stok yönetimi
 • Tedarikçi seçimi
 • Sanal pos ve kargo anlaşmaları
 • E-ticaret kampanyaları
 • E-ticarette lojistik süreçleri
 • Dijital pazarlama
 

Gibi önemli e-ticaret süreçlerindeki yapacaklarınızı listeleyin. Bunun ardından bu süreçleri nasıl yöneteceğinizi belirleyin ve böylece iş planınızı detaylı bir şekilde hazırlayın. Unutmayın ki iş planınızı hazırlarken ne kadar profesyonel davranırsanız ve e-ticaret süreçlerini nasıl yöneteceğinizi belirlerseniz ve böylece ileride e-ticaret işletmeniz için daha kolay yatırımlar bulabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Kendi İşini Kurma Rehberi

 

 

1. Müşterilerinizin Problemlerini Çözün

 

E-ticaret yapmak ve bu sektörde başarılı olmak isteyen kişi ve işletmelerin aslına bakıldığında bir problemi çözmesi gerekmektedir. Özellikle çözülmesi gereken bu problem insanların ihtiyaçlarına yönelik olan bir problemdir.

 

Bu nedenle e-ticaret firmaları satacakları ürünlere karar vermeden önce bu ürünlerin gündelik ya da iş yaşamına katkısının ne olacağını belirlemesi gerekmektedir. Bununla beraber bu ürünlerin kişilerin yaşamında yer alan hangi problemleri çözeceği belirlenmelidir.

 

Böylece e-ticaret firmaları satacakları ürün ve hizmetleri nasıl farklılaştırmaları gerektiğini tespit edecek ve sektörde başarılı olma imkânı yakalayacaktır. Sizler de e-ticarette satılacak ürünleri belirlerken bu doğrultuda hareket edebilirsiniz. Problemleri nasıl çözeceğinizi belirlemek için bir hedef kitle belirleyebilir ve bu hedef kitlenin davranışlarını göz önünde bulundurarak ürünlerinizi ve işletmenizi nasıl farklılaştıracağınız bulabilirsiniz.

 

 

2. Niş Ürünler Satın

 

Niş ürünler, e-ticaret pazarında yer alan ürünlerin arasında özel bir ürünü ifade eden ürünlere verilen isimdir. Niş ürünler, küçük bir kitleye hitap eden ürünler arasında yer alsa da iyi pazarlama çalışmalarıyla sektörde önemli ürünler haline gelebilmektedir.

 

Niş ürünler satmanın e-ticaret firmalarına sağladığı birçok avantaj da bulunmaktadır. Genellikle;

 
 • Niş ürün satışı yapan işletmelerin rakip sayısı oldukça azdır.
 • Niş ürünler daha az maliyet ile satışını gerçekleştirebileceğiniz ürünlerdir.
 • Bu ürün grubunda yapılacak pazarlama çalışmaları için firmaların masraflarının az olduğunu söylemek mümkündür.
 • Özellikle SEO çalışmalarında niş ürünlerin rakipleri oldukça azdır.
 

Sizler de bu tür avantajlardan yararlanmak ve e-ticaret ile gelir elde etmek istiyorsanız niş ürünler hakkında araştırma yapabilir ve bu kategoride yer alan ürünleri satarak gelirlerinizi arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Niş Ürün Nedir, Nasıl Bulunur?

 

3. Kendi Tecrübelerinizi ve Hobilerinizi Ürünleştirin

 

E-ticaret ile internetten ürün satmak istiyorsanız bilmeniz gereken bir diğer önemli konu da birçok kişinin bu sektörde kendi tecrübelerini ürünleştirdiğir. Günümüzde farklı sektörlerde hizmet veren birçok kişinin bulundukları sektörlere yönelik tecrübeleri bulunmaktadır ve herhangi bir konuda yeteneği bulunan kişiler bu tecrübelerini ürünleştirerek satışını gerçekleştirmektedir.

 
 • El emeği ürünler
 • Kendin yap ürünleri
 • Hobi ürünleri
 • Sanat ürünleri
 • Tasarım ürünler
 • Seramik ürünleri
 • Mum, biblo, tablo vb. ürün grupları
 

Kategorisinde satış yapan birçok kişi ve işletme kendi tecrübe ve tasarımlarını ürünleştirerek internetten satış yapmaktadır. Sizlerin de bu tarz konularda bilgi ve yetenekleri bulunuyorsa bir e-ticaret sitesi kurabilir ve tecrübelerinizi ürünleştirerek internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz. Böylece hem sevdiğiniz işi yapabilir hem de ürettiğiniz şeyleri satarak gelir elde edebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; El Emeği Ürünler İnternette Nasıl Satılır?

 

İlgili İçerik; Kendin Yap (Do IT Yourself-DIY ) Rehberi

 

 

Akılda Kalıcı Bir Marka Profili Oluşturun

 

E-ticaret sektöründe faaliyet göstermek isteyen kişi ve işletmelerin önem vermesi gereken bir diğer konu ise marka profili oluşturmaktır. Başarılı bir marka yaratmak isteyen kişi ve işletmeler ilk olarak markalarının özgün olmasına önem vermelidir. Bununla beraber önem verilmesi gereken bir diğer konu ise akılda kalıcı bir marka yaratmak olmalıdır.

 

Çünkü akılda kalıcı markalar arasında yer alan e-ticaret firmaları müşterileri tarafından kolay hatırlanmaktadır. Bu da işletmelerin hem var olan müşterilerini sadık müşterilere dönüştürmelerini hem de yeni müşteri kitlesi yaratabilmelerini kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle işletmeler;

 
 • İş modeli
 • İşletme yapısı
 • Marka adı bulma
 • Alan adı
 • Logo tasarımı
 

Gibi birçok konuda özel çalışmalar yapmalıdır. Gelin şimdi bu konulara detaylı bir şekilde göz atalım.

 

İlgili İçerik; Başarılı Markaların 6 Ortak Özelliği

 

1. Benzersiz İş ve Satış Modeliniz Olsun

 

E-ticaret nasıl yapılır? sorusuna yanıt arayan kişi ve işletmelerin bu sektörde faaliyet gösterebilmeleri için bir satış modeli yaratması gerekmektedir. Çünkü her e-ticaret firmasının, bir değer yaratması ve bu değeri tüketicilere sunması gerekmektedir. Bunu yapabilmek için de benzersiz bir satış modeli yaratmak oldukça önemlidir.

 

Benzersiz satış modeli yaratmak isteyen kişi ve işletmeler;

 
 • İlk olarak ürünlerini satacakları hedef kitlelerini belirlemelidir.
 • Hedef kitleleri üzerinde analiz yapmalıdır.
 • Rakiplerini incelemeli ve analiz etmelidir.
 

Bu çalışmanın ardından işletmeler rakiplerinin aynı hedef kitlede yer alan kişilere nasıl ulaştığını kavramalı ve hangi iş modelini kullandıklarını belirlemelidir. Bunun ardından ise e-ticaret firmaları kendi iş modellerini yaratarak farklılaştırmalıdır. Böylece işletmeler daha kolay bir şekilde satış modeli yaratabileceklerdir.

 

 

2. İşletme Yapınızı Belirleyin

 

E-ticaret firmalarının bir e-ticaret sitesi kurmadan ve internetten satış yapmaya başlamadan önce bir işletme yapısı belirlemesi gerekmektedir. İşletme yapılarını doğru bir şekilde belirleyen firmalar bu sektörde daha başarılı olabilme imkânı yakalamaktadır. Bu yapmak için;

 
 • İlk olarak şirketinizde bulunacak departmanları belirleyin. Departmanlarınızı belirlerken ürün, stok, kalite kontrol, teslimat, muhasebe ve pazarlama departmanlarını önceliklendirin.
 • Departmanlarda çalışacak kişilerin kim olduğunu ve işletmeniz için nasıl hizmet etmeleri gerektiğini belirleyin.
 • Departmanlar arası ilişkilerin nasıl yürütüleceğini belirleyin.
 • İşletmenizin nasıl çalışacağını kendine değer katmak için nelere önem vereceğini işletme yapınızı belirlerken ele alın.
 

Böylece e-ticaret firmanızın işletme yapısını daha kolay bir şekilde belirleyebilir ve departmanlar arasındaki iletişimi kuvvetlendirerek şirketiniz içerisindeki iş birliğini arttırabilirsiniz.

 

3. Benzersiz Bir Marka Adı Bulun

 

E-ticarette başarılı bir marka yaratmak isteyenlerin marka adı bulma süreçlerini iyi bir şekilde yönetmesi gerekmektedir. Bu süreci iyi bir şekilde yönetebilmek için ise Marka adı bulurken dikkat etmeniz gereken başlıca unsurlar bulunmaktadır.

 
 • Marka adlarının özgün olması gerekmektedir. Böylece diğer işletmeler ile karıştırılma ihtimaliniz ortadan kalkacaktır.
 • Marka adınızı seçerken akılda kalıcı bir marka adı bulmaya özen göstermeniz gerekmektedir.
 • Marka adınız akıcı olmalıdır.
 • Marka isminizi belirlemeden önce domain ve sosyal medya hesaplarını kontrol etmeniz gerekmektedir. Domainin ya da sosyal medya hesaplarının farklı bir kişi ya da işletme tarafından kullanılmaması kurumsal itibarınız için oldukça önemlidir.
 

Bu sayede daha doğru ve benzersiz bir marka adı bulabilir ve başarılı bir marka yaratmak için ilk adımı atabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Şirket İsmi Belirlerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

 

4. Alan Adı Satın Alın

 

Marka isminizi bulduktan sonra yapmanız gereken en önemli işlem bir e-ticaret sitesi açmak için alan adı satın almak olmalıdır. Alan adı tescili yaparken işletmelerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır.

 
 • Alan adınızın kurumsal kimliğiniz ve marka adınız ile uyuşması gerekmektedir.
 • Alan adınızın 3 – 13 karakter arasındaki bir uzunlukta olması önemlidir.
 • Alan adının akılda kalıcı olması, özgün olması ve akıcı olması gerekir.
 • Alan adı uzantılarının faaliyet göstereceğiniz sektör ile örtüşmesi gerekir.
 • Alan adı satın almadan önce alan adınızın geçmişine göz atmanız önemlidir.
 • SEO uyumlu alan adı satın almaya özen göstermeniz gerekmektedir.
 

Bunları göz önünde bulundurarak sizler de alan adı satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Benzersiz alan adları sayesinde markanızın bilinirliğini daha kolay bir şekilde arttırabilir ve e-ticaret sektöründe rakiplerinizle daha kolay bir şekilde rekabete girebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Alan Adı (Domain) Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

5. Akılda Kalıcı Bir Logo Oluşturun

 

Akılda kalıcı bir marka profili oluşturmak ve başarılı bir marka yaratmak isteyen kişi ve işletmelerin akılda kalıcı bir logo oluşturması gerekmektedir. E-ticaret firmaları için logo tasarımı yaparken logoların özgün olması kadar profesyonel bir şekilde tasarlanması da oldukça önemlidir. Logo tasarımı yaparken işletmeler;

 
 • Adobe Illustrator ve Adobe Photoshop gibi profesyonel araçlar kullanmaya özen göstermelidir.
 • Logo tasarımı yaparken kullanılacak renklerin uyum içinde olması gerekmektedir.
 • Logoların markanız ve markanız yapacağı iş hakkında bilgi vermesi gerekmektedir.
 • Logo tasarımı esnasında kullanmanız gereken renk sayısı üçü geçmemelidir.
 • Logoda kullanılacak slogan ya da marka ismi gibi yazılar bulunuyorsa bunların okunaklı olması gerekmektedir.
 

Logo tasarımı yaparken işletmelerin bu noktaları göz önünde bulundurarak hareket etmesi ve özgün logo tasarıma önem vermesi gerekir. Sizler de e-ticaret firmanız için logo tasarımı yaptırırken çalışacağınız tasarımcılara bu noktada şartlar koyabilir ve işletmeniz için profesyonel logo tasarımı yaptırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Logo Oluşturma, Logo Tasarımı Nasıl Yapılır? En İyi Ücretsiz Logo Tasarım Aracı

 

 

Pazar Analizi ve Rakip Araştırması Yapın

 

E-ticaret nasıl yapılır diyen kişi ve işletmelerin marka ve kurumsal kimlik tasarım aşamalarını tamamladıktan sonra faaliyet gösterecekleri sektörlere yönelik araştırma yapması gerekmektedir.

 
 • Pazar analizi
 • Rakip Araştırması
 

E-ticaret firmaları tarafından yapılması gereken başlıca araştırmalardır. Çünkü bu araştırmalar sayesinde e-ticaret firmaları girecekleri pazarı daha kolay tanıyabilmekte ve rakiplerinin bu pazarda nasıl hareket ettiğini görebilmektedir.

 

Pazar Analizi; E-ticaret firmalarının hedeflerinde yer alan müşteri kitlesi hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayan araştırmalara verilen isimdir. Müşterilerin toplumsal durumları, coğrafi konumları, Sosyo-ekonomik ilişkileri gibi özellikleri hakkında bilgi almanızı sağlamaktadır. Böylece internetten satacağınız ürünlere olan talebi gözlemleyebilir ve rakiplerinizi daha kolay bir şekilde analiz edebilirsiniz.

 

Yapacağınız Pazar araştırması sayesinde;

 
 • Satacağınız ürünlere gireceğiniz pazardaki olan talebi görebilirsiniz.
 • Tüketicilerin Sosyo ekonomik durumları hakkında daha fazla bilgi alabilir ve ürün fiyatlandırma stratejinizi belirleyebilirsiniz.
 • Ürünlerinizin ilgili Pazar içerisindeki boşlukları doldurup doldurmayacağını tartabilirsiniz.
 • İşletmenize en çok fayda sağlayacak pazarlara karar verebilir ve bu pazarlara giriş yaparak satışlarınızı daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz.
 • Pazar analizi yapabilmek için devlet teşvik ve hibelerinden yararlanabilirsiniz.
 

Bu tür avantajlardan yararlanmak ve iyi bir iş fikri ile doğru pazarda yola çıkmak istiyorsanız sizler de işletmeniz için Pazar analizi yapmalısınız.

 

Rakip Araştırması; E-ticaret ile faaliyet göstereceğiniz sektörde yer alan rakiplerinizi tanımanıza ve bu sektörde farklılaşmak için neler yaptıklarını anlamanıza olanak sağlayan araştırmalardır. Rakip araştırmaları işletmelerin e-ticaret süreçlerini yönetirken doğru kararlar vermesini sağlayan araştırmalardan birisidir. İşletmeler rakip araştırmaları sayesinde;

 
 • Rakiplerini doğru bir şekilde tanıyabilirsiniz.
 • Rakiplerinin ürün fiyatlandırma stratejileri hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Rakip firmaların düzenlediği kampanyalar ve kampanya stratejileri analiz edebilirsiniz.
 • Markaların güçlü yönlerini saptamanıza kolaylık sağlar.
 • İşletmelerin kendilerini nasıl farklılaştıracağını anlamalarını kolaylaştırır.
 

Pazar analizi ve rakip araştırması sayesinde işletmeler e-ticaret süreçlerinde nasıl yol izleyeceklerini girecekleri pazarda rakiplerinin zayıf yönlerini kullanarak nasıl ön plana çıkacaklarını anlar ve böylece doğru bir e-ticaret iş ve satış modeli geliştirerek e-ticaret sektöründe başarılı olma şansı yakalar.

 

İlgili İçerik; E-ticaret ve Pazar Araştırması İlişkisi

 

 

1. Ne Satacağınızı Düşünerek Ürünlerinizi Belirleyin

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapacak olan kişi ve işletmelerin internetten ne satacaklarını düşünmesi ve belirlemesi gerekir. Genellikle satılacak ürünleri belirlemek isteyen kişiler;

 
 • E-ticaret istatistiklerini inceler ve e-ticarette yükselen sektörler hakkında bilgi edinir.
 • E-ticarette trend olan ürün ve hizmetleri araştırır.
 • İnternetten en çok satılan ürünleri bulabilmek için pazaryerlerinde araştırma yapar.
 • Kullanıcıların ne tür aramalar ile hangi ürünleri aradığını keşfetmek için pazaryeri platformlarındaki ürün değerlendirme ve yorumlarını inceler.
 

Sizler de internetten satacağınız ürünlere karar vermek için bu konular hakkında araştırma yapabilir ve satılacak ürün tavsiyelerine göz atabilirsiniz. Böylece hangi ürünleri satmanız gerektiğine karar verebilir e-ticaretteki arz ve talebi gözlemleyebilir ve kendi markanızı daha kolay bir şekilde hayata geçirebilirsiniz.

 

2. Rakiplerinizi Araştırın

 

E-ticaret sitesi kurarak internetten ürün satacaksanız ürünlerinizi ve internetten satacağınız hizmetleri belirledikten sonra rakiplerinizi belirlemeniz ve rakip analizi yapmanız gerekmektedir. Rakip analizi sayesinde;

 
 • Rakiplerinizin ürün fiyatlandırma stratejileri
 • SEO Çalışmaları
 • Sosyal medya paylaşımları ve analizleri
 • Müşteri memnuniyeti arttırma stratejileri
 • Kampanya yönetimi
 

Gibi birçok konuda yaptıkları çalışmaları gözlemleyebilir ve bu gözlemlerinizden yola çıkarak kendi stratejilerinizi belirleyebilirsiniz. Böylece e-ticarette neyi nasıl yapacağınıza daha doğru karar verebilir ve bu sektörde sağlam adımlar atabilirsiniz. Rakip analizi sayesinde rakipleriniz ile nasıl rekabete gireceğinize karar verebilirsiniz.

 

 

3. Bir İş Planı Hazırlayın

 

Her sektörde olduğu gibi e-ticaret sektöründe de planlı ve programlı bir şekilde hareket etmek firmanızın çalışmalarını kolaylaştırmaktadır. E-ticarette planlı ve programlı bir şekilde hareket etmek isteyen kişi ve işletmelerin önem vermesi gereken konulardan birisi de bir iş planı hazırlamak olmalıdır.

 

E-ticaret iş planı hazırlamak için şu unsurları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir;

 
 • İnternetten satacağınız ürünlerin ne olduğunu belirleyin.
 • Ürünlerinizi nasıl farklılaştıracağınızı ele alın
 • E-ticaret sitesi kurma süreçlerinizi detaylandırın
 • Sanal pos ve kargo anlaşmalarınızda hangi firmalar ile çalışacağınızı belirleyin
 • Ürünlerinizin teslimatı öncesinde ve sonrasında müşteri iletişimi hakkında iş planınızda ayrıntılara yer verin
 • Pazaryerleri üzerinden satış yapacaksanız hangi pazaryerlerini neden tercih edeceğinizi detaylandırın
 • E-ticarette hedef kitlenizi belirleyin
 • Sektördeki rekabet durumu hakkında bilgileri iş planınıza yazın ve sizin bu rekabetin neresinde olacağınızı ya da olmayı istediğinizi belirtin
 • E-ticaret süreçlerini nasıl yürüteceğinizi ve sermayenizin ne olması gerektiği ele alın
 • Ürün stok yönetimi, kargo yönetimi, depo yönetimi, tahsilatlar hakkındaki süreçleri ayrıntılı bir şekilde ele alın.
 • Dijital pazarlama ve tanıtım çalışmalarında nasıl bir yol izleyeceğinizi belirleyin
 

Böylece hızlı bir şekilde e-ticaret iş planı hazırlayabilirsiniz. Plan ve programınız dahilinde hareket ederek e-ticaret sektöründe emin adımlar atabilir ve firmanızın hızlıca büyümesini sağlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; İş Planı Nasıl Yapılır? Hangi Detaylar Önemli?

 

E-ticaret Yapmak İçin Şirket Kurun

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satmak isteyen kişilerin ve işletmelerin şirket kurma zorunluluğu bulunmaktadır. Çünkü e-ticaret firmalarının vergi mükellefi olması ve sattıkları her ürün için bir fatura kesmesi gerekmektedir. Bununla beraber alış ve satış maliyetleri hesaplanarak şirketlerin devlete gelir vergisi, stopaj ve KDV farkı gibi ödemeler yapması gerekmektedir.

 

Bu nedenlerden dolayı e-ticaret sektörüne adım atmak isteyenler ilk olarak şirket kurmalıdır. Genellikle;

   

E-ticaret firmaları tarafından en çok kurulan şirket türleri olarak bilinmektedir. İşletmeler hangi şirket türünü kurmaları gerektiğine karar vermeden önce şahıs şirketi, anonim şirket ve limited şirket kurmanın avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi almalıdır ve gelecekteki planlarını göz önünde bulundurarak kuracakları şirket türüne karar vermelidir.

 

Sizler de e-ticaret firmanızın hedefleri, gelecekteki planları ve sermayesi gibi başlıca unsurları göz önünde bulundurabilir ve hangi şirket türünü kurmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Şirket kuruluşunuzun ardından ürünlerinizi tedarik edebilir, e-ticaret sitenizi kurabilir ve sitenizde özelleştirmeler yaparak internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Şirket Nasıl Kurulur?

 

 

E-ticaret Sitenizi Kurun

 

E-ticaret nasıl yapılır diyen kişilerin bu sektöre adım atmaları için bir e-ticaret sitesine ihtiyaçları bulunmaktadır. Çünkü internetten ürün ve hizmet satacak kişilerin ürünlerini sergileyeceği bir platforma sahip olması gerekir. Genellikle e-ticaret sitesi kurarken kişiler;

 
 • Hazır E-ticaret Alt Yapıları
 • Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar
 • E-ticaret Sitesi Yazdırma
 

Gibi yöntemlerden yararlanmaktadır. Bu yöntemlerin birbirine göre avantajlı ve dezavantajlı olduğu durumlar bulunmaktadır. Gelin şimdi e-ticaret sitesi kurma yöntemlerine bir göz atalım.

 
 • Hazır e-ticaret Alt Yapıları; Yazılım firmaları tarafından geliştirilen ve bir e-ticaret firmasının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde donatılan yazılımlara verilen isimdir. Hazır e-ticaret alt yapıları ile e-ticaret sitesi kuran kişi ve işletmeler anında ürün yüklemesi yapabilmekte ve aynı gün içinde satışa başlayabilmektedir.
 • Açık Kaynak Kodlu Yazılımlar; Yazılım firmaları tarafından basit özellikler ile geliştirilen ve ücretsiz olarak kullanıma sunulan alt yapılara verilen isimdir. Bu alt yapılar ile e-ticaret sitesi kuran işletmelerin modül, yazılımcı, tema masrafları bulunmaktadır. Açık kaynak kodlu yazılımlar ile e-ticaret sitesi kurma süreci 3-4 hafta içerisinde tamamlanabilmektedir.
 • E-ticaret Sitesi Yazdırma; Genellikle yazılım firmaları tarafından proje bazlı çalışılan e-ticaret sitesi kurma yöntemidir. E-ticaret sitesi yazdırma işletmelerin hem e-ticaret süreçlerine başlamalarını uzatmakta hem de maliyetlerini arttırmaktadır.
 

Sizler de hızlı bir şekilde e-ticarete atılmak ve bu sektörde faaliyet göstermek istiyorsanız hazır e-ticaret alt yapıları tüm ihtiyaçlarınıza cevap veren alt yapıları tercih edebilir ve özelleştirmelerinizi yaparak anında satış yapmaya başlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Sitesi Kurmak, 20 Adımda Başarılı Bir E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

 

İlgili İçerik; E-Ticaret Paketleri

 

 

1. E-ticaret Sitenizin Tasarımına Önem Verin

 

E-ticaret sitesi kurulumunun ardından işletmelerin e-ticaret sitesi tasarımı yapması ya da yaptırması gerekmektedir. E-ticaret sitesi yaparken dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta bulunmaktadır.

 
 • E-ticaret sitelerinin tasarımında profesyonel temaların kullanılması gerekir.
 • Site tasarımı yaparken işletmeler e-ticaret sitelerini responsive olarak tasarlamaya özen göstermelidir. Çünkü günümüzde internet alışverişlerinin %75’lik bölümü mobil cihazlar üzerinden gerçekleşmektedir.
 • Banner ve Slider alanlarını tasarlarken işletmelerin e-ticaret sitesi performansını göz önünde bulundurarak tasarım yapması gerekmektedir.
 • Hakkımızda sayfası, iletişim sayfası, sık sorulan sorular sayfası, ödeme sayfası gibi e-ticaret firmaları için önemli olan sayfaların tasarımına oldukça önem verilmelidir.
 • E-ticaret sitesi tasarımı yaparken kullanıcı deneyimi ön planda tutulmalıdır.
 • Site tasarımı yaparken işletmelerin ürün fotoğrafları ve açıklamalarına dikkat etmesi gerekir. Ürün fotoğraflarının profesyonel bir şekilde çekilmesi ürün açıklamalarının ise kullanıcıya bilgi verecek nitelikte ve SEOya uygun bir şekilde yazılması gerekir.
 • Tasarım, fotoğraf ve ürün açıklama süreçleri bittikten sonra işletmeler e-ticaret sitelerini hızlandırma çalışmaları yapmalıdır.
 

Sizler de e-ticaret sitesi tasarımı yaparken bu unsurları göz önünde bulundurabilir ve profesyonel bir e-ticaret sitesi yaratabilirsiniz. Böylece müşterilerinize güven verebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; İyi Bir E-ticaret Sitesi Nasıl Olmalı?

 

2. Domain ve Hosting

 

E-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmeler e-ticaret sitesi kurma yöntemini belirledikten sonra bir domain ve hosting satın alımı yapmalıdır. Domain ve hosting satın alırken işletmelerin önem vermesi gereken birçok unsur bulunmaktadır.

 

Domain; bir internet e-ticaret sitesinin internetteki adı olarak bilinmektedir. Bir domain bulunmadığı takdirde internet sitelerine ulaşmak isteyen kişiler IP adresleri üzerinden ulaşım sağlayabilmektedir.

 

Domain alırken işletmelerin dikkat etmesi gereken şeyler bulunmaktadır. Bunlar;

 
 • Domainlerin marka adı ve kimliği ile örtüşmesi gerekmektedir.
 • Domain uzantısı faaliyet göstereceğiniz sektöre uygun olmalıdır.
 • Domainlerin 3-13 karakter arasında olması gerekmektedir.
 • Domainin akılda kalıcı ve benzersiz olması gerekir.
 

Bunları göz önünde bulundurarak sizler de e-ticaret siteniz için domain satın alımı gerçekleştirmelisiniz.

 

Hosting; E-ticaret sitesi kuran işletmelerin sitelerini, sitelerine ait görsel, ürün açıklaması, müşteri bilgileri vb. birçok dosya ve veriyi barındırdıkları büyük bilgisayarlara verilen isimdir. Hosting alımında işletmelerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar şunlardır;

 
 • Çalışacağınız hosting firması güvenilir firmalar arasında yer almalıdır.
 • Hostingin genel özellikleri içerisinde yer alan trafik, database, işletim vb. birçok özelliğin e-ticaret siteleri ile uyumlu olması gerekmektedir.
 • Hosting seçimi yaparken e-mail adresi sayısını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
 • Hosting hızına önem vererek e-ticaret sitenizin hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.
 • Hosting firmanızın ne tür güvenlik seçenekleri sunduğunu bilmeniz gerekir.
 • Transfer oranı, süreklilik oranı, Ssl sertifikaları vb. birçok özellik hosting alırken dikkat etmeniz gereken şeyler arasında yer almaktadır.
 

Sizler de e-ticaret için hosting satın alırken bu önemli noktaları göz önünde bulundurmalı ve hosting firmaları karşılaştırırken yalnızca fiyat bazlı değil özellik bazlı da karşılaştırma yapmaya özen göstermelisiniz.

 

İlgili İçerik; E-Ticaret Hosting, E-Ticaret Siteleri İçin Hosting Seçimi Nasıl Yapılır?

 

 

3. Güvenlik

 

E-ticaret sitesi kurarken işletmelerin önem vermesi gereken konulardan biri de e-ticarette güvenliktir. Çünkü e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan müşterilerin hepsi güvenli bir platformdan alışveriş yapmayı tercih etmektedir. Bu nedenle işletmelerin e-ticarette güvenliği sağlayacak belirli çalışmalar yapması gerekmektedir.

 
 • E-ticaret sitenizin güvenilir e-ticaret siteleri arasında yer alması için SSL sertifikanızı alın. Eğer hosting firmanız bu hizmeti veriyorsa bu sertifika türünün ne olduğunu araştırın ve böylece doğru SSL sertifikaları ile çalışın.
 • Müşterilerinizin güven kazanması ve e-ticaret sitenizin güvenli bir platform haline gelmesi için ETBİS kaydınızı gerçekleştirin.
 • Sanal pos seçerken 3D Secure gibi ödemede güvenliği sağlayacak hizmetleri sunan sanal pos sağlayıcıları ile anlaşma yapmaya önem verin.
 • E-ticaret firmanızı korumak için markanızı tescil edin.
 

Böylece hem e-ticaret firmanızı koruyabilir hem de müşterilerinizin güvenilir bir platform üzerinden alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. E-ticaret sitenizde güvenliği sağlamak için güvenliği ISO 27001, ISO 20000-1 ve ISO 22301 sertifikaları ile tescillenen ilk e-ticaret alt yapısı olan Ticimax e-ticaret alt yapıları ile çalışabilir ve alt yapılarımız içerisinde yer alan SSL , 3D Secure Ödeme yöntemleri ile e-ticarette güvenliği sağlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Ve Güvenlik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

 

E-ticaret İşletmenizi Pazarlayın

 

E-ticaret sitesi kurulumu yapan işletmelerin ürün, hizmet ve kampanyalarını tanıtmak, marka bilinirliğini arttırmak ve hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmak için tanıtım ve pazarlama çalışmaları yapması gerekmektedir. Genellikle işletmeler tanıtım ve pazarlama çalışmaları yaparken hem arama motorları hem sosyal medya hem de geleneksel pazarlama yöntemlerinden yararlanarak ürün ve hizmet tanıtımı yapabilmektedir.

 

E-ticaret firmaları tarafından en çok kullanılan pazarlama yöntemleri;

 
 • Arama Motoru Optimizasyonu
 • Google Ads Reklamları
 • Sosyal Medya Reklamları
 • E-mail Marketing
 • SMS Pazarlama
 • Influencer Marketing
 • İçerik Pazarlaması
 

Gibi pazarlama türleridir. Her pazarlama türünde işletmelerin farklı bir strateji izlemesi gerekmektedir. Gelin şimdi e-ticaret işletmenizi pazarlayabileceğiniz pazarlama yöntemleri ve stratejilerine tek tek bir göz atalım.

 

 

1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

 

Arama motoru optimizasyonu yani bilinen adı ile SEO, e-ticaret sitesi bulunan kişi ve işletmelerin e-ticaret sitelerini arama motorlarının anlayacağı ve daha kolay tarayabileceği bir şekilde optimize etmesine verilen isimdir.

 

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) e-ticaret firmaları için önemli olan pazarlama stratejileri arasında yer almaktadır. Çünkü SEO çalışmaları sayesinde işletmeler;

 
 • E-ticaret sitelerinin görünürlüğünü arttırabilmektedir. Bu da marka bilinirliğinin artmasını sağlamaktadır.
 • SEO çalışmaları ile işletmeler belirledikleri anahtar kelimelerde Google’da üst sıralarda yer almaktadır. Böylece e-ticaret sitelerine çekilen trafik artacaktır.
 • SEO Çalışmalarına yapılan harcamalar kalıcı sonuçlar doğurmaktadır.
 • SEO çalışmaları ile işletmeler yeni kitlelere ulaşabilmektedir.
 • SEO çalışmaları sayesinde e-ticaret firmaları rakipleri ile daha kolay bir şekilde rekabete girebilmektedir.
 

Bu nedenle bir e-ticaret sitesi olan her kişi ve işletmenin SEO çalışmaları yapması gerekmektedir. Peki SEO çalışması nasıl yapılır gelin bir göz atalım.

 
 • SEO çalışmaları yapacak olan e-ticaret firmalarının site içerisinde hiyerarşik bir yapı oluşturabilmeleri için başlıklarını doğru bir şekilde kullanması gerekmektedir. Bu nedenle ilk olarak dikkat etmeniz gereken unsur H1, H2, H3 başlık etiketlerinin doğru kullanılması olmalıdır.
 • E-ticaret firmalarında kullanılması gereken link yapısı SEO dostu olmalıdır. Yani kısacası ürün, hizmet, kategori, kampanya ve blog linklerinizde anahtar kelimeleriniz yer almalıdır. Örneğin; www.sitenizinadi.com/urun/kirmizi-gomlek yada www.sitenizinadi.com/blog/yazin-hayatiniz-kurtaracak-5-kombin şekilde link yapılarını kullanmanız gerekir.
 • SEO çalışmalarında SEO uyumlu içerikler oluşturmanız gerekmektedir. Bu nedenle anahtar kelime araştırması yaptıktan sonra dengeli bir şekilde anahtar kelimelerinizi kullanarak kullanıcılara fayda sağlayan içerikler oluşturmaya önem vermelisiniz.
 • Anahtar kelime araştırmaları esnasında kısa kuyruklu anahtar kelimeler ile uzun kuyruklu anahtar kelimeleri de kullanmalısınız.
 • Sitenizi responsive olarak tasarlayarak mobil uyumluluğu yakalamalısınız.
 • SEO’nun en önemli faktörlerinden birisi arasında olan site performansını arttırmak için site hızınızı arttıracak optimizasyon çalışmaları yapmalısınız.
 • Sitenizde yer alan içeriklerde görsel ve video kullanımına önem verin ve görsel ve video içeriklerinizi optimize edin.
 • 404 sayfalarınızı doğru bir şekilde oluşturun.
 • Site içi link çalışmaları ile beraber site dışı yani backlink çalışmaları yapmaya da özen gösterin.
 

Böylece e-ticaret siteniz için başarılı SEO çalışmaları yapabilir ve sitenizin görünürlüğünü arttırarak hedef kitlenizde yer alan kişilere daha kolay ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; SEO Rehberi

 

 

2. Ücretli Reklamlar

 

E-ticaret firmaları hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmak, ürün ve hizmet tanıtımı yapmak ve marka bilinirliğini arttırmak gibi amaçlar ile ücretli reklamlar vermektedir. Cidden ücretli reklamlar sayesinde işletmeler amaçlarına daha kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.

 

Google’da ücretli reklam vermek isteyen işletmelerin şu adımları tamamlaması gerekmektedir.

 
 • İlk olarak yoksa bir Google Hesabı açın.
 • Google’da reklam vereceğiniz anahtar kelimeleri seçin. Anahtar kelime analizi yaparken SemRush ve Ahrefs gibi analiz araçlarını kullanabilir ve tıklama başı maliyet verilerini gözlemleyebilirsiniz.
 • Google reklam kampanyanızı yapılandırın. Başlık ve Reklam metni üzerine iyi bir şekilde çalışın.
 • Reklamınızın yönlendirileceği sayfanızı belirleyin.
 • E-ticaret sitenize reklam dönüşüm kodlarını yerleştirin.
 • Reklamınız için bir bütçe belirleyin ve faturalandırma ayarlarınızı yapın.
 

Bu adımları tamamlayarak Google’da reklam verebilir ve Google reklamları sayesinde marka bilinirliğinizi arttırabilir ve e-ticaret sitenize ziyaretçi çekerek daha fazla satış yapabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Google Reklamları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

3. Sosyal Medya Reklamları

 

E-ticaret firmaları hedef kitlelerine ulaşmak için sosyal medya platformlarına da önem vermektedir. Çünkü günümüzde sosyal medya platformlarını kullanan milyonlarca kişi bulunmaktadır. Yani aslına bakıldığında bir e-ticaret firmasının hedef kitlesinde yer alan kişilerin büyük bölümü sosyal medya platformlarındadır. Bu nedenle e-ticaret firmalarının Facebook, Twitter, Instagram , Pinterest ve Linkedin gibi sosyal medya platformlarında iletişim yürütmesi ve sosyal medya reklamları vermesi gerekmektedir.

 

Sosyal medya platformlarında iletişim yürütürken;

 
 • Hesabınızın kurumsal kimliğinizi yansıtacak bir şekilde oluşturulması önemlidir. Marka ismi, logo tasarımı, biyografi alanları profesyonel bir şekilde doldurulmalıdır.
 • İşletmeler sosyal medya platformlarında ürün, hizmet ve kampanyalarını tanıtan nitelikte paylaşımlar yapmalıdır.
 • Sosyal medya platformlarında görsel ve video paylaşımı yapılırken görsel ve videolar sosyal medya platformunun görsel ve video ölçülerine göre oluşturulmalıdır.
 • Paylaşım metni içerisinde ürün, hizmet ve kampanyalara yönelik bilgiler veren cümlelerin yanı sıra call to action metinlerinin kullanılması da önemlidir.
 • İşletmeler paylaşımlarında #hashtag kullanımına da önem vermelidir.
 • Yalnızca sosyal medya platformlarının paylaşım özelliği değil, hikâye, canlı yayın vb. özellikler de kullanılması gerekmektedir.
 

Böylece e-ticaret firmaları sosyal medya platformlarını daha aktif bir şekilde kullanabilmektedir. Sosyal medya platformlarını düzenli bir şekilde kullanan işletmelerin dönüşümlerini arttırması için bu platformlarda reklam vermesi de gerekmektedir. İşletmeler sosyal medya reklamları verirken şu unsurları göz önünde bulundurmalıdır.

 
 • E-ticaret sitenizin sosyal medya hesaplarını işletme ya da kurumsal bir profile dönüştürün. Böylece reklam sonuçlarınızı daha kolay bir şekilde analiz edebilir ve reklam raporlarına ulaşabilirsiniz.
 • Reklamlarınızda kullanacağınız görsel, kampanya metni ve hashtagleri doğru bir şekilde oluşturmanız gerekmektedir.
 • Reklamınızın hangi hedef kitleye hitap ettiğini seçin. Bunu var olan hedef kitleniz arasında yer alan küçük bir grubu belirleyerek yapabileceğiniz gibi hedef kitlenizi daha geniş de tutabilirsiniz.
 • Reklamınızdan nasıl sonuçlar almak istediğinizi belirleyin. ( Profil ziyareti, e-ticaret ziyareti, etkileşim arttırma, beğeni arttırma vb.)
 • Ardından reklam vereceğiniz bütçenizi belirleyin. Bunu günlük bir bütçe belirleyerek yapabilirsiniz.
 • Reklam çalışmalarınızı tamamladıktan sonra belirlediğiniz bütçe dahilinde reklamınızı verin.
 

Sosyal medya reklamları verdikten sonra reklam sürecinizi analiz edin ve raporları inceleyerek reklamlarınız ile ilgili aksiyonları alın. Böylece yanlış reklam hedeflemelerinin önüne geçebilir ve sosyal medya reklamlarından alacağınız verimi arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Reklam Metinlerinizi Oluştururken Bilmeniz Gerekenler

 

İlgili İçerik; E-ticarette Satışlarınızı Arttıracak 6 Pazarlama Yöntemi (2021 Yeni)

 

İlgili İçerik; 2021 Sosyal Medya Stratejinizi Güçlendirecek 9 Tahmin

 

 

 

4. Mail Marketing Çalışmaları

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren işletmelerin büyük bölümü mail marketing çalışmaları ile dönüşüm oranlarını arttırmayı hedeflemektedir.

 

E-mail marketing; bir işletmenin ürün, hizmet ve kampanya tanıtımı yapabilmek için hedef kitlesinde yer alan ya da e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapan kullanıcılara mail göndererek tanıtım ve pazarlama çalışmaları yapmasına verilen isimdir.

 

Bazı e-ticaret firmaları e-mail marketing çalışmalarında yalnızca belirli bir hedef kitleye yönelik pazarlama çalışması yaparken bazı işletmeler ise ellerinde bulunan datanın tümüne pazarlama ve tanıtım çalışmaları yapmaktadır.

 

E-ticaret firmaları mail marketing çalışmaları sayesinde;

 
 • Doğru bir hedef kitleye ulaşabilmektedir.
 • Yaptıkları tanıtım ve pazarlama çalışmalarının etkileşimlerini ölçümleyebilmektedir.
 • Müşteriye özel fırsatlar sunarak müşteri kazanabilmektedir.
 • Reklam maliyetlerini azaltabilmektedir.
 

Bu nedenlerden dolayı e-ticaret firmalarının mail marketing çalışmaları yapması gerekmektedir. Gelin şimdi hep beraber mail marketing çalışmalarını nasıl yapmanız gerektiğine bir göz atalım.

 
 • E-mail marketing çalışmalarının en önemli unsuru e-mail başlıklarıdır. Dönüşüm ve tıklanma oranlarını arttırmak isteyen işletmeler harekete geçiren ve kısa olan başlıklar tercih etmelidir.
 • Kişiselleştirilmiş mailler atılacaksa tüketicilerin adı mail başlığında yer almalıdır.
 • Mail şablonu yaratırken kullanılacak görseller profesyonel bir şekilde oluşturulmalıdır.
 • Mail metni içerisinde hem bilgi veren hem de kullanıcıyı harekete geçiren cümlelere yer verilmesi gerekmektedir.
 • E-ticaret firmalarının iletişim bilgileri, sosyal medya hesapları mail şablonu içerisinde yer almalıdır.
 

Bu sayede işletmeler doğru e-mail marketing çalışmaları yapabilmektedir. İşletmeler mail marketing çalışmaları yaparken yalnızca ürün, hizmet ve kampanyalarına yönelik mail gönderimi değil blog içerikleri, şirket duyuruları ve kutlama e-mailleri göndermeye de özen göstermelidir. Böylece sadık bir müşteri kitlesi daha kolay bir şekilde oluşturulabilmektedir.

 

İlgili İçerik; Ücretsiz E-Posta Pazarlama Araçları

 

İlgili İçerik; E-posta Pazarlama Trendleri (2021)

 

 

5. İçerik Pazarlama

 

İçerik pazarlaması ya da diğer tabiri ile Content Marketing, e-ticaret firmalarının hedef kitlesinde yer alan kişileri etkilemek, bu kişiler ile etkileşim kurabilmek ve kar edilebilecek aksiyonlar kazanmak için içerik üretimi ve dağıtımı yapmasına verilen isimdir.

 

Genellikle işletmelerin hedef kitlesinde yer alan kişiler herhangi bir ürün ile beraber farklı konular hakkında da araştırmalar yapmaktadır. İçerik pazarlaması çalışmaları yapan e-ticaret firmaları ürün ve hizmet aramayan fakat bir konu hakkında bilgi almak isteyen kişilere ulaşabilmekte ve marka bilinirliğini arttırabilmektedir.

 

İçerik pazarlaması ile hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşmak isteyen işletmeler;

 
 • Blog içerikleri
 • Sosyal medya içerikleri
 • Video içerikleri
 • İnfografik içerikler
 

Gibi birçok içeri türünden yararlanarak pazarlama çalışmalarını yapmaktadır. Özellikle işletmelerin içerik pazarlaması yaparken ;

 
 • Hedef kitle belirleme
 • İçerik türlerine karar verme
 • Anahtar kelime analizi yapma
 • SEO planlaması yapma
 • İçeriklerin pazarlamasının yapılacağı platformları belirleme
 

Gibi çalışmalar yapması gerekmektedir. Bunun sonrasında platformlara uygun içerikler hazırlanması ve pazarlama çalışmalarına başlanması gerekir.

 

Sizler de bunları göz önünde bulundurup içerik pazarlaması çalışmaları yapabilir ve hedef kitlenizde yer alan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; İçerik Pazarlaması Sözlüğü

 

 

İlgili İçerik; İşinizi Kolaylaştıracak 11 İçerik Pazarlama Aracı

 

 

6. Influencer Marketing

 

E-ticarette kullanılan pazarlama yöntemlerinden bir diğeri de Influencer Marketing çalışmalarıdır. Genellikle e-ticaret firmaları Influencer marketing çalışmaları yaparken mikro ve makro infuluencerlar ile çalışmaktadır.

 

Influencer marketingin e-ticaret firmalarına sağladığı avantajlı birçok durum söz konusudur. Influencer marketing ile e-ticaret siteleri;

 
 • Hedef kitlelerinde yer alan kişilere daha kolay bir şekilde ulaşabilir.
 • Hedef kitlelerini genişletme fırsatı yakalayabilir.
 • Ürün, hizmet ve kampanyalarını daha fazla kişiye ulaştırabilir.
 • Rakipleri ile daha kolay bir şekilde rekabete girebilir.
 • Etkileşim oranlarını arttırabilir.
 • E-ticaret sitelerine trafik çekme fırsatı yakalarlar.
 • İnternet üzerindeki görünürlüklerini arttırırlar.
 

Bu tür avantajlardan yararlanmak isteyen e-ticaret firmalarının çalışacakları ınfluencerları belirlemesi gerekmektedir. İşletmeler ınfluencer seçimi yaparken;

 
 • Takipçi sayısı
 • Etkileşim oranı
 • Hedef kitle
 • Daha önceki referanslar
 • Yapılan çalışma raporları
 

Gibi birçok şeyi göz önünde bulundurarak hareket etmektedir. Sizler de influencer marketing ile hedef kitlenize ulaşmak ya da var olan hedef kitlenizi genişletmek istiyorsanız kendiniz infuluencerlar ile iletişime geçebilir ya da Influencer marketing ajansları ile çalışabilirsiniz.

 

 

7. SMS Pazarlama

 

E-ticaret firmalarının işletmelerini, ürün ve hizmetlerini pazarladığı bir diğer pazarlama yöntemi de SMS Pazarlamasıdır. SMS Pazarlamasının dönüşüm oranları fazla olduğu için genellikle birçok pazarlama stratejisine göre daha fazla tercih edildiği bilinmektedir. SMS Pazarlama stratejileri ile ürün, hizmet ve kampanyalarını pazarlamak isteyen işletmelerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar şunlardır;

 
 • SMS Pazarlaması yaparken gönderilecek SMS’lerin 160 karakterle sınırlı olduğu bilinmelidir.
 • İşletmeler ürün, hizmet ve kampanyalarını pazarlarken az karakter kullanarak bilgi vermek zorundadır. Bu nedenle gönderilecek smslerin üzerinde çalışılması gerekmektedir.
 • İşletmeler sms pazarlaması yapacakları hedef kitlelerini doğru bir şekilde belirlemeye özen göstermelidir.
 • SMS’lerin içerisinde bir linke yönlendirme yapılacaksa bu linkler link kısaltma araçları kullanılarak kısaltılmalıdır. Böylece işletmeler hem karakter sınırını aşmayacak hem de kampanyalarını daha kolay ölçümleyebilecektir.
 • SMS Pazarlama metinleri içerisinde kullanıcıyı harekete geçirmeye yönelik ifadelerin bulunması oldukça önemlidir.
 

Siz de işletmenizi, ürünlerinizi, hizmetlerinizi ve kampanyalarınız pazarlamak için SMS Pazarlamasından yararlanmak istiyorsanız bunları göz önünde bulundurabilir ve daha doğru kampanyalar yaratabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Influencer Marketing ile Etkileşimleri Arttırmak

 

8. Affiliate Marketing

 

Affiliate Marketing yani bilinen adı ile satış ortaklığı, yapılan iş birlikleri ile hem markaların ürün satmasını kolaylaştıran hem de iş birliğine katkı sağlayan kişi ve işletmelerin gelir elde etmesine yarayan bir pazarlama stratejisidir.

 

Affiliate Marketing çalışmaları yapacak olan e-ticaret firmaları ya kendi Affiliate marketing sistemlerini ya da farklı network sitelerini kullanarak pazarlama çalışmaları yapmaktadır. Genellikle işletmeler Affiliate marketing çalışmalarına katılacak kişiler için bir komisyon sistemi oluşturmaktadırlar ve bu sisteme katılan kişi ve işletmeler sahip oldukları komisyon oranları üzerinden gelir elde etmektedir.

 
 • Blog siteleri
 • Yüksek takipçili sosyal medya hesapları
 • Youtube kanalları
 • İnternet reklamları
 

Genellikle Affiliate marketing yapacak olan işletmelerin ilk tercih ettiği kanallardır. Sizler de bu platformlarda yüksek ziyaretçi ve takipçi sayısı olan hesaplar ile iş birliği yaparak işletmenizi, ürün ve hizmetlerinizi Affiliate marketing ile pazarlayabilirsiniz. Böylece hem hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaşabilir hem de satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

 

9. Tik Tok ile Pazarlama

 

Kurulduğu günden beri milyonlarca kişinin ilgisini çeken bir sosyal medya platformu olan TikTok, e-ticaret firmalarının pazarlama çalışmaları yapabileceği bir platformdur. Tiktok ile ürün ve hizmet pazarlaması yapacak olan işletmeler özellikle yüksek takipçili Tiktok hesapları ile çalışmalar yapabileceği gibi Tik tok business hesabı açarak bu platformda reklamda verebilmektedir.

 

TikTok’ta reklam vermek isteyen işletmeler;

 
 • Hashtag mücadelesi
 • Özet akışı reklamları
 • Markalı filtre
 • İçerik oluşturma ortaklığı
 • Üstten görünüm
 

Reklam türlerini kullanarak hem markalarını hem ürün ve hizmetlerini hem de kampanyalarını daha kolay bir şekilde tanıtabilmektedir. Böylece işletmeler marka bilinirliğini arttırmanın yanı sıra hedef kitlelerine ulaşarak satışlarını da arttırabilmektedir.

 

Bununla beraber işletmenizin ürün ve hizmetleri Z kuşağına hitap ediyorsa, Z kuşağı jenerasyonunun en çok kullandığı sosyal medya platformlarından birinin Tik Tok olması tanıtım ve pazarlama çalışmalarınız sayesinde hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Sizler de e-ticaret ile internetten ürün satan ya da satmayı düşünen bir işletmeyseniz veya hedef kitlenizde Z kuşağı yer alıyorsa Tiktokta iletişim çalışmaları yürütebilir ve reklam vererek ve bu avantajlardan yararlanabilirsiniz.

 

10. Video Pazarlama

 

Günümüzde videolar sanal platformların dili haline gelmiştir. Her gün milyonlarca internet kullanıcısı youtube, Instagram, facebook, twitter ve TikTok gibi platformlarda video izleyerek zamanlarını geçirmektedir. İnsanların video izleme sürelerinin artması da e-ticaret firmaları için video pazarlamanın önemini arttırmıştır.

 

Artık birçok e-ticaret firması hedef kitlesinde yer alan kişilere erişmek, hedef kitlesini genişletmek, marka bilinirliğini arttırmak, ürün, hizmet ve kampanya tanıtımı yapmak için video içerikler üretmektedir.

 

Video pazarlaması yapmayan fakat yapmak isteyen e-ticaret firmaları ise video pazarlaması nasıl yapılır sorusuna yanıt aramaktadır. Gelin şimdi hep beraber video pazarlaması nasıl yapılır sorunuza bir göz atalım.

 
 • Video pazarlaması yapacak olan e-ticaret firmalarının ilk olarak bir plan hazırlaması gerekir. İlgi plan içerisinde videonun konusu, metni, yönlendirme cümleleri gibi birçok konu hakkında bilgi verilmelidir.
 • İşletmeler eğitici, eğlendirici, kendin yap videoları ve bilgilendirici videolar gibi bir konsept belirlemelidir.
 • Video çekimi esnasında işletmenizin ihtiyaç duyacağı tripod, ışık, mikrofon ve greenbox gibi ekipmanları edinmeniz gerekmektedir.
 • Video çekimlerini yaparken profesyonel fotoğraf makineleri ve kameralar ile çekim yapmanız önemlidir.
 • Video çekimleri bittikten sonra profesyonel video düzenleme araçları ile videoların düzenlemesi gerekmektedir.
 

Ardından video hangi platform için hazırlandıysa bu platformda paylaşımı yapılmalıdır. Video pazarlaması yapacak olan işletmeler videolarının istatistiklerini göz önünde bulundurarak hareket etmelidir. Bununla beraber işletmeler çektikleri video içerikler için bir reklam kampanyası başlatmaya da önem vermelidir.

 

 

E-ticaret İşletmenizde Pürüzsüz Bir Müşteri Memnuniyeti Sunun

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satan işletmeler için en önemli unsurlardan birisi müşterilerdir. Çünkü e-ticaret firmaları müşteri kitlelerine ulaştıkları takdirde satış yapabilmektedir. Yani kısacası e-ticarette satış yapılabilmesi için ürünler kadar müşteriler de önemlidir. Bu nedenle e-ticaret firmaları müşterilerine ulaşmak için dijital pazarlama çalışmaları yapmaktadır. Daha önce ulaştıkları müşterileri de sadık müşteri kitlesine dönüştürmek için müşteri memnuniyetine önem vermektedir.

 

İşletmeler müşteri memnuniyetini sağladıkları takdirde potansiyel müşterilerine daha kolay ulaşabilmekte ve daha önce satış yaptıkları kişileri sadık müşterilere çevirebilmektedir. E-ticaret işletmelerinde müşteri memnuniyetini sağlamak için işletmelerin yapması gereken çalışmalar bulunmaktadır.

 
 • E-ticaret sitesi tasarımı yaparken user experience çalışmaları yapılmalı ve kullanıcı deneyimini ön planda tutan bir e-ticaret sitesi tasarlanmalıdır.
 • Müşterilerin güvenli bir platformdan alışveriş yapabilmesi için e-ticaret firmaları sitelerine SSL sertifikaları eklemeli, ETBİS kaydı yaptırmalı ve 3D Secure yöntemi ile ödeme almalıdır.
 • İşletmeler her ödeme yöntemi ile ödeme almaya önem göstermelidir.
 • E-ticaret firmalarına ulaşmak ve bilgi almak isteyen müşteriler için hakkımızda sayfası, iletişim sayfası ve sık sorulan sorular sayfası düzenlenmelidir.
 • Müşteriler ile anlık iletişime geçebilmek için e-ticaret sitelerine canlı destek araçları eklenmelidir.
 • E-ticaret firmaları sitelerinden daha önce alışveriş yapmış müşterilerini sadık müşterilere çevirebilmek için kampanyalar düzenlemelidir.
 • Ürün teslimatları kısa süreler içerisinde gerçekleşmelidir.
 • E-ticaret sitelerinde site hızlandırma çalışmaları yapılmalıdır. Çünkü bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapan kişilerin büyük bölümü hızlı yüklenen e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayı tercih etmektedir.
 • Ürün sayfalarında müşteri değerlendirmeleri ve yorumları yapılmasına izin verilmelidir.
 • İşletmeler müşterilerine satış sonrası destek vermeye özen göstermelidir.
 

Böylece e-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satan e-ticaret firmaları müşteri memnuniyetini arttıracak stratejileri daha kolay bir şekilde bulabilmektedir. Müşteri memnuniyetini arttırma stratejileri sayesinde işletmeler hedef kitlesini genişletmekte ve e-ticarette pürüzsüz bir hizmet sunarak sadık müşteriler kazanabilmektedir.

 

İlgili İçerik; Müşteri Memnuniyetini Arttırma Teknikleri

 

 

E-ticaret ve Lojistik

 

E-ticarette lojistik, sipariş veren bir tüketicinin öngörülen zaman içerisinde satın aldığı ürünlere kusursuz bir şekilde ulaşmasını sağlamaktır. Müşteri memnuniyetini arttırmak için en önemli unsurlardan olan lojistik süreçlerini iyi yönetmek e-ticaret firmaları kadar kargo firmaların da görevleridir. Aslına bakıldığında e-ticarette lojistik süreçleri hem e-ticaret firmaları hem de kargo firmaları tarafından yürütülmektedir.

 
 • Sipariş alınması
 • Sipariş hazırlanması
 • Depo süreçleri
 • Sipariş etiketlerinin oluşturulması
 • Kargo barkodu oluşturma
 • Kargo firmasına teslimat
 

Gibi süreçler e-ticaret firmalarının üzerine düşen e-ticarette lojistik süreçleri iken sipariş müşteriye ulaştırılması ise kargo firmalarının görevidir. Her iki aşamanın da düzenli bir şekilde yürütülebilmesi için e-ticaret firmalarının üzerine düşen bazı görevler bulunmaktadır.

 
 • E-ticaret firmaları sipariş yönetimi ve sipariş hazırlama işlemlerini daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilmek için depo personeli seçerken dikkatli davranmalıdır. Özellikle lojistik süreçlerini hızlı bir şekilde yönetebilmek için deneyimli personeller ile çalışmaya özen gösterilmelidir.
 • İşletmeler, depo düzenlerini sağlamalı ve depo personellerinin satılan ürünlere kolay bir şekilde ulaşmasını sağlamalıdır.
 • Depo personelleri yetersiz kaldığı durumlarda e-ticaret firmaları personellerine eğitim vermeli ve personellerini profesyonel bir konuma getirmelidir.
 • Depo yönetimi konusunda problem yaşamak için işletmelerin ürün sayımı, ürün adresleme vb. konularda ihtiyaçlarını karşılayacak depo yönetim sistemlerinden yararlanmalıdır.
 

Bu unsurlar e-ticaret firmalarının üzerine düşen lojistik süreçlerini kolay bir şekilde yönetmesini sağlayacaktır. Bununla beraber işletmeler kargo süreçlerinin problemsiz bir şekilde yürütülebilmesi için çalışacakları kargo firmalarında da belirli unsurları göz önünde bulundurarak hareket etmelidir.

 
 • Kargo firmasının şube sayısı
 • Çalışma koşulları
 • Teslimat gün ve saatleri
 • Anlaşmalı kargo fiyatları
 • Referans gösterilecek firmalar
 

Gibi önemli unsurları göz önünde bulundurarak çalışacakları kargo firmasına karar vermelidir. E-ticarette lojistik süreçlerinin problemsiz bir şekilde yürütülebilmesi için işletmeler kargo firmaları ile anlaşama yaparken birden fazla kargo firması ile anlaşma sağlayarak e-ticaret süreçlerinin problemsiz bir şekilde yürütülmesini sağlamalıdır.

 

 

E-ticaret ve Ödeme Sistemleri

 

E-ticaret siteleri üzerinden ürün satan işletmeler belirli ödeme sistemleri sayesinde tahsilatlarını gerçekleştirmektedir. İşletmeler tarafından en çok kullanılan ödeme yöntemleri;

 
 • Banka ve Kredi Kartı ile Ödeme
 • Havale
 • EFT
 • Mobil Ödeme
 • Kapıda ödeme
 

Gibi yöntemlerdir. Gelin şimdi hep beraber e-ticaret ve ödeme sistemlerine detaylı bir şekilde göz atalım.

 
 • Banka ve Kredi Kartı ile Ödeme; İşletmelerin banka ve kredi kartları ile tahsilat gerçekleştirebilmesi için e-ticaret sitelerine sanal pos entegrasyonu yapmaları gerekir. Sanal pos entegrasyonları sayesinde müşteriler kredi ya da banka kartı ile ödemelerini gerçekleştirir. E-ticarette en çok tercih edilen ödeme yöntemi olduğu için işletmelerin bu noktada sanal pos entegrasyonuna önem vermesi gerekir.
 • Havale; E-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapan müşterilerin ürün tahsilatlarını sipariş kodu ile e-ticaret firmalarının hesaplarına gönderilmesine verilen isimdir. Havale ile ödeme alabilmek için müşteriler ve e-ticaret firmalarının çalıştıkları bankanın aynı olması gerekir.
 • EFT; EFT ödeme yöntemi havale ödeme yöntemi gibi gerçekleşmektedir. Fakat EFT’de müşteriler ve e-ticaret işletmelerinin çalıştıkları bankalar birbirinden farklıdır.
 • Mobil Ödeme; E-ticaret firmaları üzerinden alışveriş yapan kişilerin alışveriş tutarlarını telefon faturalarına yansıtmasına verilen isimdir. Tüketiciler bu yöntem ile ödeme yapabilmek için operatörleri üzerinden mobil ödemeyi aktif hale getirmelidir.
 • Kapıda Ödeme; E-ticaret firmalarının sattıkları ürünlerin tahsilatını ürün teslimatı esnasında gerçekleştirmelerine verilen isimdir. Genellikle kapıda ödeme sistemi çalışılan kargo firması ile anlaşma yapılarak e-ticaret firmalarının yararlandığı bir sistemdir.
 

E-ticarette en çok kullanılan ödeme yöntemleri bunlardır. İşletmeler tahsilat süreçlerinin problemsiz bir şekilde yürütülebilmesi için tüm ödeme yöntemleri ile tahsilat gerçekleştirmeye özen göstermelidir.

 

İlgili İçerik; Ödeme Sistemi Entegrasyonları

 

 

E-ticaret ve Stok Yönetimi

 

E-ticaret ve stok yönetimi işletmelerin e-ticaret süreçlerinde karşı karşıya kalacağı aşamalardan birisidir.

 

Stok, e-ticaret firmalarının depolarında yer alan ürünlerin miktarına verilen isimdir. Bir tüketici firmanız üzerinden alışveriş yaptığında ve bu ürün müşteriye teslim edildiğinde ilgili ürünün stoğu düşecektir. Stoğu düşen ve talebin fazla olduğu ürünlerde işletmelerin stok yönetim süreçlerini iyi bir şekilde yönetmesi e-ticaret süreçlerindeki aksaklıkların önüne geçecektir.

 

E-ticarette stok yönetimi yapabilmek için belirli unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlar;

 
 • E-ticaret firmaları stok yönetimi yapabilmek ve stoğu azalan ürünleri hızlı bir şekilde temin etmek için tedarikçi seçimine önem vermelidir.
 • Çalışacağınız tedarikçiyi seçerken tedarikçinizin ürün çeşitliliği, referansları, firmanıza olan uzaklığı gibi unsurları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
 • Birçok e-ticaret firması tedarik süreçlerinde problem yaşamamak için birden fazla tedarikçi ile çalışmaktadır. Sizler de birçok işletmenin yaptığı bu taktiği uygulayarak ürün tedarik süreçlerini hızlandırabilirsiniz.
 • İşletmeler e-ticarette stok yönetimini yapabilmek için ürün çeşitlerini bilmeli ve her ürünün stok miktarında bir alt limit belirlemelidir. Bu alt limite ulaşıldığı takdirde işletmeler stoğu azalan ürünleri temin etmelidir.
 • E-ticaret firmalarında çok satılan ürünler bulunmaktadır. Bu ürünlerde problem yaşamamak isteyen kişilerin alt limitleri daha fazla belirlemesi gerekmektedir.
 • E-ticaret firmaları çok satmayan ürünlerini tespit etmeli ve bu ürünlerin satışını hızlandırmak için kampanyalar düzenlemelidir.
 • E-ticarette stok yönetimi yapabilmek için işletmelerin depo yönetimini iyi bir şekilde yapması gerekmektedir.
 

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak e-ticarette stok yönetim süreçlerinizi problemsiz bir şekilde yönetebilirsiniz. Böylece firmanızın e-ticaret süreçlerinin aksamasını engelleyebilir ve müşterilerinize iyi hizmet sunarak sadık müşteriler yaratabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-Ticarette Stok Yönetimi Nasıl Yapılır?

 

 

E-ticaret ve Ürün Yönetimi

 

Başarılı bir e-ticaret sitesi kurmak isteyen kişi ve işletmelerin e-ticaret ve ürün yönetim süreçlerini iyi bir şekilde yönetmesi gerekmektedir. İşletmeler e-ticaret ve ürün yönetiminde müşteri beklentilerini ve hem ürünlerini daha fazla kişiye ulaştırmak hem de satılacak ürünleri temin etmek için belirli çalışmalar yapmalıdır.

 

E-ticaret ve ürün yönetim süreçlerini profesyonel bir hale getirmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar şunlardır;

 
 • İşletmeler satacakları ürünlere karar vermeden önce pazar araştırması ve rakip analizi yapmalıdır.
 • Hangi ürünlerin hangi fiyatlar ile satılacağına karar vermelidir.
 • Ürün yönetimi yaparken e-ticaret firmaları çok satan ve çok satmayan ürünlerini belirlemelidir. Çok satan ürünlerin satışlarında problem yaşanmaması için bu ürünlerin tedarik süreçleri hızlandırılmalıdır. Çok satmayan ürünlerde ise kampanyalar ile satışları arttırmak hedeflenmelidir.
 • Ürün tedariğini hızlandırmak için e-ticaret firmalarının tedarikçi seçimine önem vermesi gerekir. Bununla beraber işletmeler ikinci bir tedarikçi ile çalışmaya da önem vermelidir.
 • E-ticaret pazaryerlerinde satış yapan işletmeler ürün yönetim süreçlerinde problem yaşamamak için ürün ve sipariş yönetimini tek platform üzerinden gerçekleştirmeye özen göstermelidir.
 • E-ticaret firmaları ürünlerini daha fazla kişiye ulaştırmak ve müşteri sayısını arttırmak için SEO, Google Reklamları, Sosyal Medya Pazarlama, Influencer Marketing gibi dijital pazarlama çalışmaları yapmalıdır.
 

Böylece e-ticaret firmaları hem ürün yönetim stratejilerini belirleyebilmekte hem de ürünlerini daha fazla kişiye ulaştırarak sayışlarını arttırmaktadır. Sizler de bir sitesi kuracaksanız ürün yönetim süreçlerinde bunları göz önünde bulundurarak hareket edebilirsiniz.

 

E-ticaret ve Kargo Süreçleri

 

E-ticaret nasıl yapılır diyen ve bu sektörde faaliyet göstermek isteyen kişi ve işletmelerin e-ticaret ve kargo süreçleri hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Çünkü e-ticaret firmaları kargo süreçlerini iyi bir şekilde yönettikleri takdirde müşteri memnuiyetini sağlar ve kalıcı müşteriler edinir.

 

Genellikle e-ticaret ile internetten ürün satışı yapan işletmeler kargo süreçlerini iyi bir şekilde yönetmek için e-ticaret kargo anlaşmaları yapar. Böylece firmalar hem anlaşmalı fiyatlar üzerinden ürünlerini gönderirken hem de teslimat süreçlerinin aksamamasını sağlar.

 

E-ticaret için kargo anlaşması yaparken işletmelerin kargo firması seçerken belirli şeyleri göz önünde bulundurması gerekir.

 
 • Kargo firmalarının çalışma koşulları
 • Şube sayısı
 • Anlaşmalı gönderi fiyatları
 • Kargo firmasının işletmenize olan uzaklığı
 • Teslimat süreçleri
 • Kargo firmalarının iptal ve iade süreçleri
 • Firmaların çalışma günleri ve saatleri
 • Desi Ücretleri
 

E-ticaret firmalarının çalışacakları kargo firmalarını seçerken dikkat etmesi gereken şeylerdir. İşletmeler bunları göz önünde bulundurarak çalışacakları kargo firmalarına daha kolay bir şekilde karar verebilmektedir. Genellikle e-ticaret firmaları kargo anlaşmaları yaparken birden fazla kargo firması ile anlaşma yapmaktadır. Çünkü işletmeler kargo yoğunlukları ve kampanya dönemleri gibi olumsuz faktörlerden etkilenerek e-ticaret süreçlerinde yaşanabilecek aksaklıkların önüne geçmeyi istemektedir.

 

Sizler de kargo anlaşması yaparken bu faktörleri göz önünde bulundurabilir ve e-ticarette kargo süreçlerini daha kolay yönetebilirsiniz.

 

E-ticarette kargo süreçlerini kolay yönetmek isteyen işletmelerin kargo anlaşmaları kadar önem vermesi gereken başka unsurlar da bulunmaktadır. Gelin şimdi hep beraber bunlara detaylı bir şekilde göz atalım.

 
 • E-ticaret ile internetten satış yapan işletmelerin kargo teslimat süreçlerini doğru bir şekilde yürütmesi gerekmektedir.
 • İşletmeler kargo süreçlerini yönetebilmek için depo personellerini yetiştirmeli ve depo düzenine önem vermelidir.
 • E-ticaret sitesi tasarımı yaparken ürün sayfalarına aynı gün kargo, anında teslimat gibi kargo etiketlerinin eklenmesi gerekir.
 • E-ticaret firmaları sipariş yönetimi ve kargo süreçlerini ilgilendiren bilgilendirme mesajlarını atmaya özen göstermelidir. Siparişiniz alındı, siparişiniz kargoya verildi gibi mesajlar ile müşteriler bilgilendirilmelidir.
 • Müşterilerin kargolarını takip edebilmesi için e-ticaret sitelerine kargo entegrasyonları eklenmelidir.
 

Böylece e-ticaret firmaları e-ticarette kargo süreçlerini daha kolay bir şekilde yönetecektir. E-ticarette kargo süreçlerini iyi yöneten firmaların müşteri memnuniyeti artacaktır.

 

 

İlgili İçerik; Kargo Entegrasyonları

 

 

E-ticaret ve Kategori Yönetimi

 

E-ticaret ile internetten ürün satan işletmeler e-ticaret sitelerini kurduktan sonra sitelerindeki ürünler için kategoriler oluşturmaktadır. E-ticaret sitelerinde oluşturulan kategorilerin asıl amacı site yönetimini kolaylaştırmak ve müşterilerin ürünlere doğru bir şekilde ulaşmasını sağlamaktır.

 
 • Ana Kategori
 • Alt Kategori
 

E-ticaret sitelerinde bulunan kategori türleridir.

 
 • Ana Kategori; Bir e-ticaret sitesinde bulunan genel kategorilere verilen isimdir. Örneğin; Kadın giyim ürünleri satan bir işletmenin e-ticaret sitesi için oluşturduğu ÜST GİYİM kategorisi bu sitede bulunan bir ana kategori örneğidir.
 • Alt Kategori; Bir e-ticaret sitesinde bulunan ve ürünleri belirli özelliklere ve türlere göre sınıflandırmaya yarayan kategorilerdir. Örneğin; Kadın giyim ürünleri satan bir firmanın üst giyim kategorisinin altında oluşturduğu Kazak, Gömlek kategorileri alt kategorilerdir.
 

E-ticaret firmaları ana kategori ve alt kategorilerini iyi bir şekilde yönettikleri takdirde hem sitelerini daha kolay bir şekilde yönetebilmekte hem de müşterilerinin satın almak istedikleri ürünlere daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır. E-ticarette kategori yönetimi yapmak için işletmeler;

 
 • Ürün listeleri oluşturmalıdır.
 • Listeler oluşturulduktan sonra ürünlerini kategorize etmelidir. Ürünleri kategorize ederken, marka, renk, model, cinsiyet ve yaş gibi temel ölçütler göz önünde bulundurulmalıdır.
 • E-ticaret sitelerinde kategori yönetimi yapabilmek için ürünler az sayıda kategoriler ile sergilenmelidir. Çünkü ürünler detaylı bir şekilde kategorilendirildiğinde arama motorlarında indexlenme problemleri ile karşı karşıya kalınması mümkündür.
 

Örneğin ;E-ticaret siteleri Kategorilendirme yaparken kadın - üst giyim – kazak – siyah kadın kazakları gibi bir kategori oluşturmak yerine kadın – üst giyim – kazak şeklinde bir kategori oluşturmaya özen göstermelidir.

 

E-ticaret Fatura Kesmek

 

E-ticaret ile yapılan tüm satışlarda işletmelerin fatura kesme zorunluluğu bulunmaktadır. İşletmeler e-ticaret alış ve satışlarından çıkan KDV ve gelir vergisi gibi vergi türlerini devlete ödemek ile yükümlüdür.

 

Genellikle e-ticaret faturası kesmek isteyen işletmeler e-arşiv fatura, e-fatura ya da kâğıt fatura keserek satışlarını faturalandırmaktadır.

 
 • E-arşiv Fatura; Gelir idaresi başkanlığı tarafından hayata geçirilen fatura sistemidir. E-arşiv fatura kesmek isteyen işletmeler E-arşiv portal üzerinden giriş yaparak faturalarını kesebilmektedir.
 • E-fatura; E-fatura kesmek isteyen işletmeler özel entegratör firmalar, e-fatura entegrasyonu ve Gelir idaresi başkanlığı sistemi üzerinden fatura kesebilmektedir. E-fatura kesmek isteyenlerin ilk önce mali mühür ya da e-imza alması ve ardından e-fatura başvurusu yapması gerekir.
 • Kâğıt Fatura; Geleneksel ticaret yöntemlerinde daha fazla kullanılan kâğıt faturalar, elle kesilen faturalardır. Elle fatura kesmek için fatura defterinin tasdiklenmesi ve bütün işlemlerin manuel olarak yapılması gerekmektedir.
 

Genellikle e-ticaret firmaları e-arşiv fatura ve e-fatura keserek satışlarını faturalandırmaktadır. Bu fatura türlerinde bulunması gereken belirli bilgiler vardır.

 
 • Müşteri adı soyadı
 • Müşteri tüzel kişilikse vergi numarası
 • Müşteri adresi
 • Satılan malın cinsi
 • Birim fiyatı
 • Malın KDV oranı
 • Fatura kesen kişinin adı ve soyadı
 • İmza
 

E-fatura ve arşiv faturada bulunması gereken bilgilerdir. Sizler de bu bilgiler dahilinde faturalarınızı kesebilir ve yaptığınız satışları faturalandırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-Fatura Nedir, E Arşiv Fatura Nasıl Kesilir?

 

 

E-ticaret Kampanya Yönetimi

 

E-ticaret nasıl yapılır diyen ve bir e-ticaret sitesi kurarak internetten satış yapmak isteyenlerin bilmesi gereken bir diğer e-ticaret süreci ise kampanya yönetimidir. Çünkü başarılı kampanya yönetimi sayesinde işletmeler hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmakta ve satışlarını arttırabilmektedir.

 

E-ticaret kampanya yönetimi yapmak isteyen işletmelerin ilk olarak kampanya modüllerine ihtiyacı bulunmaktadır ve seçilecek olan kampanya modüllerinin kapsamlı bir şekilde tüm kampanyaları içermesi gerekmektedir. Genellikle e-ticaret sektöründe düzenlenen kampanyalar ile işletmeler birçok şeyi hedeflemektedir.

 
 • E-ticaret kampanyaları işletmelerin satışlarını arttırmak için önemli bir süreçtir. Kısacası e-ticaret kampanyaları ile işletmeler ürün satışlarını arttırabilmektedir.
 • E-ticaret kampanyaları sayesinde e-ticaret firmaları çapraz satışlar yapma fırsatı yakalamaktadır.
 • Satışların az olduğu kategorilerdeki ürün satışlarını e-ticaret kampanyaları sayesinde arttırmak mümkündür.
 • E-ticaret firmaları kampanya yönetimi ile e-ticaret sitelerine daha fazla ziyaretçi ve üye toplayabilmektedir.
 • İşletmeler ürün ve markalara yönelik kampanyalar düzenleyerek satışı olmayan ürünlerde ve markalardaki satışlarını arttırabilmektedir.
 

E-ticaret firmalarının bu hedeflerine ulaşabilmesi için düzenlediği birçok kampanya türü bulunmaktadır. E-ticarette en çok düzenlenen kampanyalar şunlardır;

 
 • 3 AL 2 Öde
 • X Ürününden alana y ürününde %10 – 5 TL indirim
 • X ürününden alana z kategorisindeki ürünlerde %10 – 5 TL indirim
 • 100 TL üzeri siparişlerde ücretsiz kargo
 • Alışveriş Çeki
 • Üye olup hediye çeki kazanma
 • Havale ile yapılan ödemelerde %5 indirim
 • Arkadaşını davet edenlere hediye çeki
 • Kasa önü fırsatları
 

E-ticaret firmalarının en çok düzenlediği kampanyalardır. İşletmeler e-ticaretteki kampanya türleri sayesinde hem hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşabilmekte hem de ürün satışlarını arttırmaktadır. Siz de bir e-ticaret sitesi kurulumu yaparak internetten ürün satmayı düşünüyorsanız bu tür kampanyalar yaratarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; En iyi E-Ticaret Kampanyaları

 

E-ticaret ve Müşteri İlişkileri Yönetimi

 

Customer Relationship Management ( CRM ), yani bilinen adı ile müşteri ilişkileri yönetimi e-ticaret firmalarının müşterileri hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayan, müşterilerini tanımasını ve müşterilere yönelik hangi çalışmaların yapılacağını belirlemesini kolaylaştıran yönetime verilen isimdir. Genellikle e-ticaret firmaları müşteri ilişkileri yönetimi yapabilmek için CRM sistemlerini kullanmaktadır.

 

CRM ( Müşteri İlişkileri Yönetim Sistemleri ) sayesinde işletmeler;

 
 • Müşterilerinin hangi kanallardan e-ticaret sitelerine ulaştığını gözlemler.
 • Müşterilerin işletmeleri ile etkileşimlerini daha kolay bir şekilde ölçümler.
 • Satışlarını arttırmak için hangi çalışmaları yapabileceğine karar verebilir.
 • Müşteri memnuniyetini arttıracak unsurlardan olan sipariş yönetimini daha kolay bir şekilde yapabilir.
 • Dijital pazarlama çalışmalarında nasıl bir yol izleyeceğini belirleyebilir.
 • Yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçları daha kolay bir şekilde analiz edebilir.
 • İşletmelerinde müşteri memnuniyetini arttırarak sadık müşteriler kazanabilir.
 

Aslına bakıldığında Müşteri İlişkileri Yönetimi bir e-ticaret firmasını ayakta tutacak tüm unsurların doğru bir şekilde ilerlemesini sağlar. Bu nedenle e-ticaret nasıl yapılır diyen ve bu sektörde faaliyet göstermek isteyen herkesin e-ticarette müşteri ilişkileri yönetimine önem vermesi gerekir. Sizler de bir e-ticaret sitesi kuracak ve internetten satış yapacaksanız e-ticarette crm uygulamalarından yararlanabilir ve müşteri ilişkilerinizi doğru bir şekilde yönetebilirsiniz.

 

 

E-ticaret Pazaryeri Entegrasyonları

 

E-ticaret pazaryerleri, alıcılar ve satıcıların buluşmasını sağlayan aracı sitelere verilen isimdir. Trendyol, N11, Gittigidiyor, Hepsiburada ve Çiçek Sepeti gibi pazaryerleri ülkemizde en çok kullanılan pazaryerleridir.

 

Genellikle bu platformlarda satış yapan e-ticaret firmaları, pazaryerlerinde marka bilinirliği yaratmak, pazaryeri platformlarının hazır müşteri kitlesine ulaşmak ve satışlarını arttırmak gibi hedefler ile bu platformlarda satış yapmaktadır. Pazaryeri satış süreçlerini iyi bir şekilde yönetebilmek isteyen işletmeler e-ticaret sitelerini pazaryeri platformlarına entegre ederek mağaza yönetimi yapmaktadır.

 

Pazaryeri entegrasyonları; bir e-ticaret sitesinin pazaryerleri ile entegreli bir şekilde çalışmasını sağlayan entegrasyon türlerine verilen isimdir ve e-ticaret firmalarına sağladığı birçok avantaj söz konusudur.

 
 • Pazaryeri entegrasyonları ile işletmeler satış yaptıkları pazaryeri platformlarına ürünlerini hızlı bir şekilde ekleyebilmektedir.
 • Pazaryeri entegrasyonları sayesinde e-ticaret firmaları kategori eşleştirmesi yapabilmektedir.
 • E-ticaret firmaları tüm pazaryerlerinde bulunan mağazalarının sipariş yönetimini tek bir panel üzerinden yapabilmektedir.
 • E-ticaret pazaryeri entegrasyonu ile işletmeler stok yönetimini kolayca yapabilmektedir.
 • Pazaryeri entegrasyonları içerisinde bulunan fatura oluşturma ve kargo barkodu oluşturma gibi özellikler sayesinde markalar e-ticaret süreçlerinde kazanabilmektedir.
 

E-ticaret yapmak isteyen ve hem e-ticaret sitesi hem de pazaryerleri üzerinden satış yapacaksanız sizler de pazaryeri entegrasyonları kullanabilir ve hem e-ticaret sitenizi hem de pazaryeri mağazalarınızı daha kolay bir şekilde yönetebilirsiniz. Böylece hem e-ticaret sitenizdeki satışları hem de pazaryeri mağazanızdaki satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Pazaryeri Entegrasyonları

 

 

E-ticaret ve Vergilendirme

 

E-ticaret yapmak için bir şirket kuran herkes devlete belirli vergileri ödemek ile yükümlüdür. E-ticarette işletmelerin ödemesi gereken başlıca vergiler şunlardır;

 
 • Damga Vergisi; Hukuki işlemleri belgeleyen nitelikte olan kağıtlardan alınan vergilere verilen isimdir. Genellikle damga vergisi her ay alınmaktadır.
 • KDV ( Katma Değer Vergisi); E-ticaret firmalarının aylık olarak ödeme yaptığı vergi türüdür. Alış ve satışlar arasında bulunan KDV farkının devlete ödendiği vergi olarak bilinmektedir.
 • Geçici Vergi; 3 ayda bir ödenen vergi türüdür. Kar ve zarar durumları göz önünde bulundurularak verilen beyannamelerde şirketler kar ettiği durumlarda ödenir.
 • Yıllık Gelir Vergisi; Yıllık gelir vergisi işletmeden işletmeye farklılık gösteren bir vergi türüdür. %15 ve %30 arasında değişiklik göstermektedir. Yıllık vergisinin ilk taksiti mart ayında ikinci takdisi de temmuz ayında ödenmektedir.
 

2021 yılında yürürlüğe giren kanun ile e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmelere vergi muafiyeti uygulanmıştır. İşleteler ilgili kanun ile %2 ve %4 oranında yıllık gelir vergisi ödemektedir. Ürünlerini e-ihracat ile yurtdışına satan işletmelerde ise %50 kazanç istisnası bulunmaktadır.

 

Sizler de e-ticaret vergi muafiyetinden yararlanarak internetten satış yapabilir ve daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

 

 

E-ticaret Yapmak İçin Sanal Pos

 

E-ticaret sitesi kuran kişilerin sitelerinden ödeme alabilmesi için sanal poslara ihtiyaçları vardır. Sanal poslar sayesinde işletmeler kredi ve banka kartı ile ödeme alabilmektedir. Sanal poslar ile yapılan alışverişlerde müşterilerin yaptık ödemeler belirli gün ve tarihlerde e-ticaret firmalarının hesabına aktarılmaktadır. Bununla beraber sanal poslarda bulunan 3D Secure yöntemi sayesinde e-ticaret firmaları sitelerini daha güvenli bir hale getirmektedir.

 

E-ticaret sitelerine sanal pos entegrasyonu yapmak isteyen firmalar bankalardan sanal pos temin ederek entegrasyon yaptırabileceği gibi ülkemizde bulunan ödeme sistemleri ile anlaşmalar yaparak da sanal pos kullanımına başlayabilmektedir. Sanal pos anlaşması yapmak için işletmelerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar şunlardır;

 
 • Sanal pos firmasının komisyon oranları
 • Sanal pos firmasının ödeme gün ve tarihleri
 • Sanal pos firmasının güvenlik önlemleri
 • Taksit seçenekleri
 • Sanal pos firmasının müşteri desteği
 

Gibi unsurları göz önünde bulundurarak e-ticaret firmalarının sanal pos firması seçmesi gerekmektedir. Sizler de e-ticaret sitenizden banka kartı ve kredi kartı ile güvenli bir şekilde ödeme almak istiyorsanız bunları göz önünde bulundurarak çalışacağınız sanal pos firmasına karar verebilir ve doğru seçimler yapabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Sanal Pos Nasıl Alınır?

 

E-ticaret ve Muhasebe Yönetimi

 

E-ticaret işletmeleri için muhasebenin önemi oldukça büyüktür. Muhasebe yönetimi yapmak işletmelerin finansal durumları hakkında bilgi edinmesini sağlamaktadır. Genellikle işletmeler e-ticarette muhasebe yönetimi yapabilmek için üç farklı çalışma yapmaktadır.

 
 • Hesap ayırmak; E-ticaret firması bulunan kişilerin işletme ve kişisel hesaplarını birbirinden ayırmasına verilen isimdir. Genellikle böylece işletmeler şirketlerinin karlılığını daha kolay bir şekilde hesaplamaktadır.
 • Gelir ve giderler; E-ticaret firmaları için oldukça önemli bir unsur olan gelir ve gider takibi firmaların gelirlerini ve masraflarını birbirinden ayırmasını sağlamaktadır. Genel olarak ürün maliyetleri, depolama, kira ve lojistik gibi masraflar giderler olarak adlandırılırken işletmelerin yaptıkları satışlardan elde ettikleri ise gelir olarak adlandırılır.
 • Kar takibi; E-ticaret firmaları aylık olarak gelir ve giderlerini analiz ederek bir kar takibi yapabilmektedir. Kar takibi yapılarak işletmelerin finansal raporlarını görmesi söz konusudur.
 

Genellikle e-ticaret ile internetten ürün satan işletmeler bu takipleri kolay bir şekilde yapabilmek için ön muhasebe programlarını ve muhasebe entegrasyonlarını kullanmaktadır. Sizler de e-ticaret firmanız için muhasebe yönetimi yapacaksanız bu tür programlar ve entegrasyonlar kullanarak finansal raporlarınıza daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

 

E-ticaret ve Tedarik Zinciri Yönetimi

 

E-ticaret ile internetten hizmet yerine ürün satacaksanız ürün tedarik süreçlerini iyi bir şekilde yönetmelisiniz. Tedarik zinciri yönetimi genel olarak bir ürünün üretim sürecinden müşteriye ulaşma sürecine kadar olan e-ticaret süreçlerine verilen isimdir. Bir nevi üretici, tedarikçi, dağıtıcı, perakendeci ve dağıtıcılar arasındaki yelpazeye verilen isimdir.

 

E-ticaret firmaları üreticiden tüketiciye kadar olan bu zinciri doğru bir şekilde yönetmelidir. Çünkü işletmeler sattıkları ürünleri problemsiz bir şekilde tüketicilere ulaştırmak ile yükümlüdür ve bu da e-ticaret firmalarının müşteri memnuniyetini arttırmasını beraberinde getirmektedir.

 

Tedarik zinciri yönetimi yapmak isteyen e-ticaret firmalarının siparişten sevkiyat süreçlerine kadar olan satın alım, planlama, stok yönetimi, depolama süreçlerini iyi bir şekilde yönetmesi gerekir. Böylece işletmeler e-ticaret süreçlerini kolay bir şekilde yönetme fırsatını yakalarlar.

 

Sizler de tedarik zinciri yönetimi sayesinde e-ticaret firmanızın potansiyelini ve müşteri memnuniyetini arttırmak istiyorsanız bu süreçleri beraber yönetebileceğiniz üreticiler, tedarikçiler ve kargo firmaları ile çalışmaya özen gösterebilirsiniz.

 

E-ticaret ve İçerik Yönetimi

 

E-ticaret firmalarının son dönemlerde uyguladığı önemli stratejilerden birisi içerik yönetimidir. Bu nedenle birçok e-ticaret firması içerik pazarlamasına yatırım yapmaktadır. Özgün ve kaliteli içerikler sayesinde işletmeler hedef kitlelerinde yer alan kişileri daha kolay bir şekilde etkileyebilmekte ve rakipleri ile girdikleri rekabetten daha kolay sıyrılmaktadır.

 
 • Kategori Açıklamaları
 • Ürün açıklamaları
 • Marka Açıklamaları
 • Ürün videoları ve ürün inceleme videoları
 • Blog yazıları
 • Sosyal medya içerikleri
 

Genellikle e-ticaret firmaları tarafından en çok kullanılan içerik türleridir. E-ticaret firmaları e-ticarette içerik yönetimini başarılı bir şekilde yaptığı zaman birçok avantaj ile karşı karşıya kalmaktadır.

 
 • Kategori Açıklamaları; Bir e-ticaret sitesinde bulunan kategoriler ve alt kategorilerde bulunan açıklamalara verilen isimdir. Genellikle e-ticaret firmaları kategori açıklamaları yazarken ürün ve faydayı ön plana çıkarmakta, satışını yaptıkları markalardan bahsetmektedir. Böylece ürünlere ve markalara ilgi duyan kişilere işletmeler daha kolay bir şekilde ulaşmaktadır. SEO uyumlu kategori açıklamaları kaleme alındığında işletmeler Google’da daha görünür olmakta ve tüketicilere hızlıca ulaşabilmektedir.
 • Ürün Açıklamaları; Ürün sayfalarında yer alan ve bir ürünün özellikleri, markası ve kişilere sağlayacağı faydayı hakkında bilgi veren içerik türüdür. Ürün açıklamaları SEO uyumlu bir şekilde kaleme alındığı takdirde Google sıralamalarında ürünlerin yer alma oranı artmaktadır. Ürün ve hizmetler tüketiciler tarafından ilk olarak arama motorlarında arandığı için ürün açıklamaları sayesinde işletmelerin satışları artmaktadır.
 • Marka Açıklamaları; Marka açıklamaları genellikle bir e-ticaret sitesinin marka sayfalarında yer alan markalar için oluşturulmuş açıklamalardır. Marka tarihi ve marka hakkında bilgileri içeren bu açıklamalar bir marka ile ilgilenen tüketicilere ulaşmak için oldukça önemlidir.
 • Ürün Videoları ve Ürün İnceleme Videoları; Ürün videoları e-ticaret firmaları tarafından satılan bir ürün hakkında bilgi veren videolardır. Genellikle video içeriklerde marka, ürün tanıtımı ve ürün özellikleri anlatılır. Ürün inceleme videoları ise bir e-ticaret firması tarafından satılan bir ürünün diğer ürünlerle karşılaştırılması, detaylarının anlatılması, ürünün faydaları hakkında bilgi veren videolardır.
 • Blog Yazıları; Bir e-ticaret sitesinin blog bölümünde yer alan içeriklere verilen isimdir. Genellikle blog yazıları ile işletmeler hedef kitlelerinde yer alan ve araştırma yapan kişilere ulaşmak ister. Sürekli yatırımlar arasında yer aldığı için blog içerikleri e-ticaret firmaları tarafından oldukça çok kullanılır.
 • Sosyal Medya İçerikleri; Sosyal medya içerikleri e-ticaret firmalarının Instagram, facebook, twitter ve youtube gibi platformlarda paylaştığı içeriklere verilen isimdir. Sosyal medya içerikleri sayesinde işletmeler ürün, hizmet ve kampanya tanıtımı yapabilmekte ve hedef kitlesinde yer alan kişilerle sürekli etkileşim halinde kalma şansı yakalamaktadır.
 

E-ticaret ve içerik yönetimi konusunda bilgi almak isteyen kişilerin içerik yönetimi yaparken birçok unsuru göz önünde bulundurması gerekmektedir.

 
 • Ürün, kategori ve marka açıklamaları ile içerik yönetimi güçlendirmek isteyen işletmeler ilk olarak anahtar kelime analizi yapmalıdır. Anahtar kelime analizinde arama hacmi yüksek olan uzun kuyruklu ve kısa kuyruklu kelimeler belirlenmelidir. İçerikler oluşturulurken anahtar kelime yoğunluğu ayarlanmalı ve okuyucuyu boğmayacak nitelikte yazılar oluşturulmalıdır.
 • Ürün inceleme ve ürün videoları çekmek isteyen e-ticaret firmalarının videolar için profesyonel cihazlar kullanması gerekir. Bununla beraber videolarda samimi bir dil ile anlatım yapılırken ürünleri ön plana çıkarak stratejiler geliştirilmelidir. Örneğin ürün inceleme videoların karşılaştırma bölümünde bir kıyafeti nasıl kombinleyebileceğinizden bahsederek hem ilgili ürününüzü hem de diğer ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.
 • Blog yazıları oluştururken işletmeleri hedef kitlelerinde yer alan kişileri tanıması ve ilgi alanlarını saptaması gerekir. Ardından anahtar kelime çalışmaları ve içerik konuları hakkında çalışmalar yaparak hedef kitledeki kişilere uygun içeriklerin yazılması gerekir.
 • Sosyal medya içerikleri oluştururken düzenli bir şekilde paylaşım yapmanızı sağlayan bir takvim hazırlamanız gerekir. Sosyal medya görsel boyutlarını göz önünde bulundurarak içerikleriniz hazırlamanız içerik metinlerine ve kullanılacak hashtaglere dikkat etmeniz önemlidir.
 

E-ticarette içerik yönetimi yaparken bunları göz önünde bulundurarak içerik stratejileriniz geliştirebilir ve başarılı içerik pazarlaması yaparak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Ürün Fotoğrafçılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

 

E-ticaret ve Kriz Yönetimi

 

Hangi sektörde olursa olsun bazı dönemlerde işletmeler belirli krizler ile karşı karşıya kalır. E-ticaret sektöründe karşılaşılabilecek krizler marka, tedarikçi, müşteri, kargo firması gibi birçok nedenden kaynaklanabilir.

 
 • E-ticarette ürün tedarik süreçleri
 • E-ticarette lojistik süreçleri ( Depolama ve Teslimat)
 • Müşteri memnuniyeti
 

Gibi birçok durum e-ticaret firmalarının karşı karşıya kalabileceği en temel kriz alanlarıdır. Bu noktada e-ticaret firmaları kriz yönetimi yapabilmek için bu süreçlerde iyileştirmeye gitmek zorundadır.

 

Ürün tedariğinde problem yaşayan işletmelerin ilk olarak yapması gereken şey çalışacakları tedarikçiyi doğru bir şekilde seçmek olmalıdır. Bununla beraber tedarik süreçlerindeki problemlerin önüne geçebilmek için her firmanın bir B planı olması gerekir. Bu noktada problem yaşamak istemeyen ve e-ticaret süreçlerini hızlı bir şekilde yürütmek isteyen işletmeler ikinci bir tedarikçi ile çalışmayı düşünebilir.

 

Depolama, kargolama ve teslimat süreçlerinde problem yaşayan işletmelerin ilk olarak depo süreçlerini iyi yönetmesi gerekir. Bu doğrultuda firmaların deneyimli depo personellerine ihtiyacı bulunmaktadır bununla beraber işletmeler depo yönetimde problem yaşıyorsa depo yönetim sistemlerini kullanmayı da göz önünde bulundurmalıdır.

 

Teslimat süreçlerinde krizler ile karşı karşıya kalan işletmeler kargo firması seçerken dikkatli davranmalıdır. Hatta bu noktada e-ticaret firmalarının ikinci bir kargo firması ile çalışmayı düşünmesi de gerekir. Böylece e-ticaret firmalarının teslimat süreçlerinde iyileşmeler yaşanır ve bu da müşteri memnuniyetini arttırır.

 

Müşteri memnuniyetini arttırmak aslına bakıldığında sepet terk oranlarının azalmasında ve kalıcı müşteriler yaratmada etkilidir. Genellikle e-ticaret firmaları teslimat süreçlerini hızlandırarak ve müşterileri ile olan iletişimlerini kuvvetlendirerek müşteri memnuniyetini sağlar.

 

E-ticaret sektöründe en önemli olan krizler ve bu krizleri nasıl çözebileceğiniz hakkında sizleri bilgilendirdik. Sizler de e-ticaret ile internetten ürün satmayı düşünüyorsanız e-ticaretteki krizler için bu tür stratejiler geliştirebilir ve firmanızın kurumsal itibarını koruyabilirsiniz.

 

E-ticaret ve Marka Yönetimi

 

Markalar, bir ürünü tanıtmak ve bu ürünü benzerlerinden ayırmak için kullanılan isimlere ve simgelere verilen addır. Aslına bakıldığında e-ticaret ile internetten satış yapan her işletmenin bir marka olduğunu söylemek mümkündür. E-ticaret işletmeleri bu nedenle internet ortamında markalarını güçlendirmek ve markalarına değer katmak zorundadır.

 

E-ticaret’te marka yönetimi doğru bir şekilde yapıldığı takdirde işletmelerin marka bilinirliği ve marka sadakati artış göstermektedir. Bu da e-ticaret sitelerinden yapılacak satışların artmasını beraberinde getirir. E-ticarette marka yönetimi yapmak için işletmelerin belirli adımları doğru bir şekilde yapması gerekir.

 
 • Kurumsal kimlik tasarımı
 • Marka dili belirleme
 • E-ticaret sitesi kurulumu
 • Müşteri ilişkileri yönetimi
 • Dijital Pazarlama Çalışmaları
 

Aslına bakıldığında e-ticaret ve marka yönetiminin temellerini oluşturur. Gelin şimdi bu konulara detaylı bir şekilde göz atalım.

 
 • E-ticaret siteleri kendilerini bir marka olarak piyasaya sunmak istiyorsa ilk olarak kurumsal kimlik tasarımına önem vermelidir. Marka ismi, marka logosu ve marka sloganı yaratırken işletmelerin akılda kalıcı olmaya özen göstermesi ve rakiplerinden sıyrılması gerekir.
 • Her e-ticaret firmasının gerek sitelerinde gerekse sosyal medyada kullandığı bir dil bulunmaktadır. İşletmeler kendi marka dillerini belirlerken ilk olarak hedef kitlelerini göz önünde bulundurmalıdır. Örneğin hedef kitlesi 18 – 35 yaş aralığına hitap eden bir işletme samimi bir dil kullanmalıyken kurumsal kişilere hitap eden işletmelerin kurumsal bir dil kullanması gerekir.
 • E-ticaret sitesi kurulumu da bir işletmenin marka yönetimini kolaylaştırmaktadır. E-ticaret sitelerinde kullanıcı deneyimini ön planda tutmak ve e-ticaret sitelerinin güvenliğini sağlamak sizleri profesyonel bir marka haline getirecek adımlardır.
 • Müşteri ilişkileri yönetimi de bir e-ticarette marka yönetimi yapabilmek için oldukça önemli bir konudur. Çünkü işletmenizden mutlu ayrılan müşterilerin markanıza olan sadakati artacaktır. Bu da sadık müşteriler kazanmanızı beraberinde getirecektir. Müşteri ilişkileri yönetimi yapmak için bu noktada CRM yazılımları kullanabilir ve ürün sipariş, teslimat süreçlerinizi iyileştirebilirsiniz.
 • Marka dendiği zaman genellikle herkesin aklına dijital pazarlama gelir. Çünkü bir marka yönetimi yapmak ve markaya değer katmak için bu markanın tanınması gerekir. Bu noktada e-ticaret firmaları Google Ads, SEO, sosyal medya pazarlama, Influencer marketing gibi dijital pazarlama çalışmaları ile işletmelerini kuvvetlendirebilir.
 

Sizler de e-ticarette marka yönetimi yapmak ve başarılı e-ticaret firmaları arasında yer almak istiyorsanız yukarıda sizlerle paylaştığımız durum ve stratejilere uygun bir şekilde hareket edebilir ve markanıza değer katabilirsiniz.

 

E-ticaret Hukuku

 

Elektronik ticaret kanunu ya da bir diğer adı ile e-ticaret hukuku, her e-ticaret firmasının bilmesi gereken önemli unsurları kapsar. Çünkü e-ticaret hukuku bilerek internetten satış yapan işletmeler e-ticaret süreçlerini yasalara uygun bir şekilde yürütebilir bu da tüketiciler nezdinde işletmelerin güvenilir e-ticaret firmaları arasında gösterilmesini beraberinde getirir. Böylece e-ticaret firmaları e-ticaret hukukuna uygun bir şekilde hareket ederek kurumsal itibarlarını koruma fırsatı yakalar.

 

E-ticaret hukuku hakkında işletmelerin bilmesi gereken önemli başlıklar şunlardır;

 
 • Mesafeli Satış Sözleşmesi
 • Kişisel Verileri Koruma Kanunu
 • Gizlilik Sözleşmesi
 • Cayma Hakkı
 • İade Koşulları
 • Şirket Kurma Zorunluluğu
 

Bir e-ticaret firması için önemli başlıklar arasında yer almaktadır. Gelin şimdi bunlara hep beraber detaylı bir şekilde göz atalım.

 
 • Mesafeli Satış Sözleşmesi; E-ticaret firmaları ve tüketiciler arasında yürütülen ticari faaliyetlerin uzaktan iletişim araçları sayesinde onaylanmasına yarayan bir sözleşmedir. Mesafeli satış sözleşmesi her işletmede bulunan bir sözleşme olarak bilinmektedir ve tüketiciler ile imzalandıktan sonra firmaların 3 yıl boyunca saklaması gerekir.
 • KVKK ; E-ticaret firmaları için önemli bir diğer kanun ise KVKK’dır. Ülkemizde 24 Mart 2016 tarihinde kabul edilen KVKK kişisel verilerin korunmasını sağlayan bir kanundur.
 • Gizlilik Sözleşmesi; E-ticaret yapacak işletmelerde bulunması gereken kanunlardan birisi olan Gizlilik Sözleşmesi, müşteri verilerinin ve bilgilerinin nasıl kullanılacağını ve korunacağını gösteren bir sözleşme türüdür.
 • Cayma Hakkı; E-ticarette önemli konulardan birisi de cayma hakkıdır. E-ticaret firmalarından alışveriş yapan kişilerin satın aldıkları ürünleri 14 gün içerisinde herhangi bir sebep göstermeden iade etme hakkı bulunmaktadır.
 • İade Koşulları ; İnternetten alışveriş yapan müşteriler 14 gün içerisinde bir ürünü iade etme hakkına sahiptir. Bunun yanı sıra bozuk, zarar görmüş vb. niteliklerde olan ürünlerin iadesi de mümkündür.
 • Şirket Kurma Zorunluluğu; E-ticaret ile internetten ürün satışı yapacak her kişi ve işletmenin bir şirket kurması gerekir.
 • Vergi Muafiyeti; E-ticaret firmaları 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren vergiden muaf tutulmuştur. İşletmeler vergi muafiyeti kapsamında gelir vergilerini %2 ve %4 oranında ödeyebilmektedir.
 

E-ticaret ve hukuksal süreçler ile ilgili bilinmesi gereken en temel noktalar bunlardır. Sizler de e-ticaret nasıl yapılır diyorsanız ilk olarak bu konular hakkında detaylı araştırmalar yapabilir ve ardından e-ticarete adım atabilirsiniz.

 

E-Ticaretteki
Yasal Sorumluluklar

 

E-ticaret sitesi kuran işletmelerin hem firmalarını hem de müşterileri için uyması gereken belirli yasal sorumluluklar bulunur. Bunlar;

 
 • E-ticaret firmalarının ana sayfalarında, hakkımızda sayfasında ya da iletişim sayfasın firmalarına yönelik bilgiler yer almalıdır. KEP adresi, firma adresi, ticaret unvanı, Mersis numarası vb. bilgiler tüketiciler ile paylaşılmalıdır.
 • İşletmeler tüketicileri bilgilendirmek zorundadır. Satış süreçleri, iade süreçleri ve garanti süreçleri gibi birçok konuda tüketicilere bilgi veren sayfalar oluşturulmalıdır.
 • Mesafeli satış sözleşmesi düzenlenirken işletmeler cayma hakkına yönelik bilgilere bu sözleşmede yer vermelidir.
 • E-ticaret firmaları sipariş esnasında ödeme sonrasında veya öncesinde tüketicilerin sipariş özetini göstermelidir.
 • E-ticaret sitesi sahipleri sipariş süreci tamamlandıktan sonra tüketicilere sipariş alındığına dair bildirimler göndermelidir. Sipariş alındı bilgisi ile sözleşmelerin de tüketicilere gönderilmesi gerekir.
 • E-ticaret firmaları sipariş aldıktan sonraki 30 gün içerisinde ürünlerini tüketicilere göndermek zorundadır.
 • Tüketiciler ürünleri 14 gün içerisinde herhangi bir bahane göstermeden iade edebilme hakkında sahiptir. Bu nedenle e-ticaret firmaları ürün iade süreçlerini doğru bir şekilde yönetmelidir.
 • E-ticaret siteleri üzerinden satılan her ürün için fatura kesilmelidir.
 

E-ticaretteki yasal sorumluluklar arasında bulunan bu unsurlar oldukça önemlidir. Bu nedenle her e-ticaret firmasının bu sorumluluklara uygun bir şekilde hareket etmesi gerekir. Aksi halde işletmeler maddi yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilmektedir.

 

 

E-ticaret Türleri

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı gerçekleştirecek olan işletmeler satış modellerini belirlemeden önce e-ticaret türleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. E-ticaret sektöründe satış modeli olarak benimsenecek birçok e-türü yer almaktadır.

 
 • B2B (Business to Business)
 • B2C (Business to Consumer)
 • B2G/B2A (Business to Government/Business to Agency)
 • G2B/A2G (Government to Business/Agency to Business)
 • C2C (Consumer to Consumer)
 • C2B (Consumer to Business)
 • C2G/C2A (Consumer to Government/Consumer to Agency)
 

İşletmelerin en çok tercih ettiği e-ticaret türleridir. Gelin şimdi hep beraber bunlara detaylı bir şekilde göz atalım.

 

 

 

B2B (Business to Business)

 

E-ticaret’in en yaygın türlerinden birisi olan B2B (Business to Business), Türkçeye Şirketten Şirkete satış olarak çevrilmiştir. Yani kısacası bu e-ticaret türünde satışlar ve pazarlama süreçleri şirketlerden şirketlere gerçeklemektedir. Genellikle B2B e-ticaret türü ile satış yapacak olan işletmeler daha çok;

 
 • Operasyonel süreçler
 • Hammadde temini
 • Toptancı ve perakendeci arasında e-ticaret
 

Gibi durumlarda bu modeli tercih etmektedir. Aslına bakıldığında e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren tüm işletmelerin e-ticaret süreçlerini yönetmek, satılacak ürünlere ulaşmak ve operasyonel süreçlerini kolaylaştırmak için B2B iş modelini farkında olmadan bile olsa uyguladığını söylemek mümkündür.

 

 

B2C (Business to Consumer)

 

En yaygın e-ticaret modeli olarak bilinen B2C (Business to Consumer), dilimize şirketten tüketiciye satış olarak çevrilmiştir. Yakı bu e-ticaret türünde ürün satıcıları şirket konumundayken ürünleri alan kişiler ise tüketicilerdir. E-ticaret’in bu türü ile satış yapan işletmeler satış ve pazarlama çalışmalarını tüketicilere yönelik konumlandırmaktadır.

 

BC2 e-ticaret türü ile satış yapan ya da yapmak isteyen işletmeler genellikle bir e-ticaret sitesi kurarak ya da e-ticaret pazaryerlerinde mağaza açarak ürünlerini tüketiciler ile buluşturmaktadır.

 

Sizler de e-ticaret’in en yaygın türü olarak bilinen B2C e-ticaret türü ile satış yapmak istiyorsanız e-ticaret sitesi kurabilir ya da pazaryeri sitelerinden satış yapabilirsiniz. Bununla beraber Instagram, facebook ve twitter gibi sosyal medya platformları üzerinden de satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

B2G/B2A (Business to Government/Business to Agency)

 

B2G/B2A (Business to Government/Business to Agency) olarak bilinen e-ticaret türü Türkçe’ye Şirketten yönetime olarak çevrilmiştir. B2G/B2A (Business to Government/Business to Agency) e-ticaret türü ile işletmeler bir e-ticaret sitesi açarak hükümetlere satış yapmaktadır. Yani bu e-ticaret türünde satıcılar işletmelerken alıcılar ise hükümetlerdir. Satış ve pazarlama çalışmaları hükümetler baz alınarak yürütülmektedir.

 

 

G2B/A2G (Government to Business/Agency to Business)

 

G2B/A2G (Government to Business/Agency to Business) e-ticaret türü devletler ve işletmeler arasında gerçekleşen bir e-ticaret türüdür. Bu e-ticaret türünde satıcılar devletler iken alıcılar ise işletmelerdir.

 

Genellikle G2B/A2G (Government to Business/Agency to Business) e-ticaret modelinin en yaygın örneği olarak ihaleler gösterilmektedir. Bununla beraber devletlerin elinde bulunan hammadde ürünlerini işletmelere satması da bu e-ticaret türü arasında yer almaktadır.

 

C2C (Consumer to Consumer)

 

C2C (Consumer to Consumer) e-ticaret türünün Türkçe anlamı tüketiciden tüketiciyedir. Yani bu e-ticaret türü ile satışlar tüketiciler ve tüketiciler arasında gerçekleşmektedir. Bu modelde ürünlerin satıcısı da alıcısı da tüketicilerdir. C2C e-ticaret türü son dönemlerin en popüler e-ticaret modelleri arasında yer almaktadır.

 

C2C e-ticaret türü ile e-ticaret yapmak isteyen kişiler genellikle e-ticaret siteleri, pazaryerleri ve ilan siteleri üzerinden satışlarını gerçekleştirmektedir. Ülkemizde;

 
 • Dolap
 • Letgo
 • Sahibinden
 • Gittigidiyor
 

Gibi platformların c2c e-ticaret türü ile çalışan bir yapısının olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Sizler de bu satış modeli ile e-ticaret yapmak istiyorsanız bu platformları kullanabilir ya da kendi e-ticaret sitenizi açarak hizmet verebilirsiniz. Bu e-ticaret modeli ile satış yapmak için;

 
 • İkinci el eşyalar
 • Do it yourself ürünleri ( Kendin Yap)
 • Vintage ürünler
 

Gibi ürünleri satmayı düşünebilirsiniz ve e-ticaret ile para kazanabilirsiniz.

 

 

C2B (Consumer to Business)

 

C2B (Consumer to Business), e-ticaret süreçlerinde satış işlemlerin tüketiciler ile işletmeler arasında gerçekleştiğini gösteren e-ticaret türüdür. Bu e-ticaret modelinde ürünlerin satıcıları tüketiciler iken alıcılar ise işletmelerdir. Genellikle tüketiciler satın aldıkları bir ürüne değer kazandırarak bunu işletmelere pazarlamaktadır.

 

CB2 yöntemi ile satış yapmak isteyen tüketiciler bir e-ticaret sitesi ya da web sitesi üzerinden işletmelere ürünlerini ulaştırmaktadır. E-ticaret siteleri bu noktada işletmelerin direk ürünleri satın alabileceği site türleri arasında yer alırken web siteleri ise genellikle sizin ve sattığınız ürünlerin kataloglarını barındıran sitelerdir.

 

Bu model ile çalışanlar e-ticaret sitesi kurarak direk satış yapma imkânı yakalarken web sitesi kurarak faaliyet göstermek isteyen kişiler ise işletmelerin kendileri ile iletişime geçmesini beklemektedir. Bu nedenle C2B e-ticaret türü ile satış yapacak olan kişilerin e-ticaret sitesi kurması satışlarını arttıracaktır.

 

C2G/C2A (Consumer to Government/Consumer to Agency)

 

C2G/C2A (Consumer to Government/Consumer to Agency), tüketicilerin hükümetlere yada kamu kurumlarına satış yaptığı e-ticaret modeline verilen isimdir. C2G/C2A e-ticaret türü çok yaygın olmayan bir e-ticaret türü olarak bilinmektedir. Çünkü hükümetler nadiren ihtiyaçlarını vatandaşların sattıkları ürünler ile karşılamaktadır.

 

Pandemi
Döneminde E-ticaret

 

E-ticaret Nedir, Nasıl Yapılır adlı yazımızın bu bölümünde e-ticaret ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri olan pandemi döneminde e-ticaret hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

 

Pandemi döneminde bazı işletmeler ve sektörlerde küçülmeler yaşanırken e-ticarette ise büyük bir gelişme ve sıçrama yaşanmıştır. Covid-19 ile enfekte olmak istemeyen ve Covid-19’dan kendisini korumak isteyen kişilerin büyük bölümü bu süreçte e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmiştir.

 

Covid-19 pandemisi, insanların alışveriş alışkanlıklarında değişiklerin yaşanmasına neden olurken e-ticaret sektörüne olan ilginin de artmasını sağlamıştır. Özellikle Türkiye’de ilk sokağa çıkma yasaklarının başladığı tarih olan 16 Mart’tan itibaren birçok işletme işlerini online platformlara taşımaya başlamıştır.

 
 • Pandemi sürecinin ilk aylarında genellikle süpermarket ve manav sektörlerinin ilgisi e-ticaret doğru yönelmeye başladı. Bu dönemde birçok manav ve süpermarket dijital dönüşümlerini tamamlayarak e-ticarete adım attı.
 • Daha önce dijital dönüşüm süreçlerini tamamlamayan giyim, ayakkabı ve çanta sektöründe faaliyet gösteren işletmeler bu süreçte dijital dönüşümlerini tamamlayarak e-ticaret ile internetten ürün satmaya başladı.
 • Önceki yılların verileri karşılaştırıldığında geri planda kalan temizlik ve hijyen ürünlerinin satışlarında pandemi döneminde büyük artışlar yaşandı. Temizlik ve hijyen ürünleri ilk kez internetten en çok satılan ürünler listesinin üst sıralarında yer almayı başardı.
 • Pandemi döneminde e-ticaret pazaryerlerinde mağazası bulunan kişiler pazaryerlerinin destekleri ile daha az vade süreleri ile ödemelerini alabildi. Örneğin; normal bir dönemde cep telefonu aksesuarı satan işletmelerin vade süresi 24 gün iken işletmeleri desteklemek için birçok pazaryeri vade sürelerini 7 ve 14 güne kadar düşürdü.
 • Pandemi döneminde boş zamanlarını değerlendirmek isteyen kişiler daha çok kitap ve hobi ürünleri satın almaya başladı.
 • Özellikle evlerde uzun süre kalınması insanların ev ve dekorasyon ürünlerini satın almasında etkili oldu. Çünkü bu dönemde birçok kişi evlerinde değişiklik yapmaya başladı.
 • COVID-19’un etkisi ile mobil cihazların ve uygulamaların kullanımı arttı. Pandemi döneminde hedef kitlelerine ulaşmak isteyen birçok e-ticaret firması e-ticaret siteleri için mobil uygulama geliştirmeye önem verdi.
 • Sosyal medya kullanımın artması e-ticaret firmalarının tanıtım ve pazarlama çalışmalarının sosyal medya platformlarına kaymasını sağladı.
 

Pandemi dönemi aslına bakıldığında e-ticaret sektörünü olumlu bir şekilde etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Sizler de bu süreçte e-ticaret ile internetten ürün satmak için bir e-ticaret sitesi kurabilir ve gelişen e-ticaret hacminden pay alabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Corona Virüsün Ekonomiye Etkisi ve E-Ticaret'in Yükselişi

 

İnternette En Çok
Satılan Ürünler

 

E-ticaret sitesi kurarak internetten ürün satmak isteyen işletmelerin en çok araştırdığı konulardan birisi de internetten en çok satılan ürünlerdir. Genellikle işletmeler e-ticarete adım atmadan önce satacakları ürünleri belirlemektedir. Ürünlerini belirlerken ise işletmeler en çok talebin olduğu ürünlere yönelmeyi ister ve böylece işletmeler satışlarını arttırmayı hedefler.

 

Genellikle işletmeler internetten en çok satılan ürünler hakkında bilgi almak için geçmiş yılların e-ticaret istatistiklerini inceler, pazaryerlerindeki ürün değerlendirmelerini analiz eder ve böylece internetten en çok satılan ürünlerin ne olduğuna karar verebilir.

 

Aşağıda sizlerle paylaştığımız listede internetten en çok satılan ürünleri görebilirsiniz;

 
 • Cep telefonu ve cep telefonu aksesuarları
 • Bilgisayar ve tablet
 • Kadın ve erkek giyim ürünleri
 • Anne ve bebek ürünleri
 • Hazır yemekler
 • Meyve, sebze ve şarküteri ürünleri
 • Ayakkabı ve çantalar
 • Beyaz eşya kategorisindeki ürünler
 • Küçük ev aletleri
 • Çiçek
 • Yüz maskesi
 • Drone
 • Spor kıyafetleri ve ekipmanları
 • Petshop ürünleri
 • Saat, küpe, kolye ve bileklik
 • Sırt çantaları
 • Kitap ve hobi ürünleri
 

Sizler de bu ürün ve ürün gruplarını e-ticaret sitenize ekleyebilir ve artan talebi karşılayarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; İnternette En Çok Satılan Ürünler, Ne Satılır 2021

 

 

 

 

Sermayesiz &
Stoksuz E-ticaret

 

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen fakat belirli bir sermayesi bulunmayan kişilerin tercih ettiği satış yöntemlerinden birisi stoksuz e-ticaret yani herkesin bildiği adı ile Dropshipping’dir.

 

Dropshipping; e-ticaret firmalarının herhangi bir ürün üretimi ve stoğu yapmadan satış yapmasını sağlayan bir e-ticaret modelidir. Dropshipping yöntemi ile satış yapan işletmelerin bir tedarikçi ile anlaşması gerekir. Tedarikçi ile anlaşma yapıldıktan sonra kişiler bir e-ticaret sitesi açarak ürünlerini yükler ve ürün satışı gerçekleştikten sonra ilgili siparişleri tedarikçilere iletir. Böylece kişi ve işletmeler kendi kar marjları ile e-ticaret yapma fırsatı yakalar.

 

Sermayesiz ve stoksuz bir şekilde satış yapmak kişi ve işletmelere birçok konuda fayda sağlar;

 • Dropshipping sayesinde işletmeler işçi, ürün tedariği ve depolama masraflarından kurtulur.
 • E-ticaret firmaları bu yöntem ile e-ticaret süreçlerini daha kolay bir şekilde yönetme fırsatı bulur.
 • Müşteri ilişkileri yönetimi dropshippingde daha kolay bir şekilde gerçekleşir.
 • Ürün paketleme ve kargolama süreçleri tedarikçiler tarafından yapıldığı için kargo anlaşması yapma ihtiyacı bulunmaz.
 • İşletmeler dropshipping ile işletmelerini geliştirme fırsatı yakalar.
 • E-ticaret firmaları herhangi bir şekilde stok yapmaya ihtiyaç duymadığı için internet üzerinden istediği kadar ürün satışı gerçekleştirebilir.
 • E-ticaret sitelerinde satmak için sayısızca tedarikçi ile anlaşma yapılabilir.
 

Dropshipping’in e-ticaret firmalarına sağladığı birçok avantaj bulunsa da dezavantajlar da bulunmaktadır. Dropshipping’in dezavantajları şunlardır;

 
 • İşletmelerin kâr marjında düşüşler yaşanabilir.
 • Ürün teslimat süreçlerinde tedarikçilerden kaynaklı olarak aksaklıklar yaşanabilir.
 • Kargo ve paketleme süreçlerinde olabilecek hatalardan dolayı işletmelerin iade oranında artış olabilir.
 

Sermayesiz ve stoksuz e-ticaretin avantajları ve dezavantajları hakkında sizleri bilgilendirdik gelin şimdi bu e-ticaret modeli ile satış yapabilmeniz için nelere ihtiyaç duyacağınıza bir göz atalım.

 
 • Dropshipping yöntemi ile satış yapmak isteyen işletmelerin ilk olarak tedarikçiler ile görüşmesi gerekir.
 • Stoksuz satış yapmanıza imkân sağlayan tedarikçilerle görüştükten sonra tedarikçinizden XML entegrasyonu için link almanız gerekir.
 • XML entegrasyonunu e-ticaret sitenize entegre ettirmeniz gerekir. Bu genellikle hazır e-ticaret alt yapılarında kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir.
 • Bunun ardından e-ticaret sitenizde ürün fiyatları, açıklamaları, sanal pos entegrasyonu vb. konularda çalışmalar yapmanız gerekir.
 

Böylece e-ticaret sitenizi kurabilir ve internetten dropshipping ile satış yapmaya başlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Detaylı Dropshipping Kılavuzu

 

İlgili İçerik; XML Tedarikçi Entegrasyonları

 

İlgili İçerik; E-Ticaret Sitelerine XML Veren Firmalar

 

E-ticaret Yapmaya Başlarken
Dikkat Edilmesi
Gerekenler

 

E-ticaret ile internetten ürün satışı yapmak isteyen işletmelerin dikkat etmesi gereken birçok konu bulunmaktadır. Gelin hep beraber bunlara bir göz atalım.

 
 • E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen işletmelerin ilk olarak yapması gereken şey satacakları ürüne olan ilgiyi ölçümlemek olmalıdır.
 • Ürünlere karar verdikten sonra işletmeler bir iş planı hazırlamalıdır.
 • E-ticaret alt yapısı seçerken güvenilir ve e-ticaret süreçlerinizi yönetebileceğiniz bir alt yapı seçmeniz gerekir.
 • E-ticaret sitenizin tasarımını responsive olarak tasarlamaya dikkat edin. Böylece e-ticaret sitenizin mobil uyumluluğunu sağlayabilir ve mobil satışlarınızı arttırabilirsiniz. Unutmayın ki günümüzde internetten alışverişlerin yaklaşık %75’i mobil cihazlardan yapılıyor.
 • E-ticaret sitelerinde güvenliği sağlayan SSL sertifikanıza önem vermelisiniz. Bu sertifika ile sitenizi güvenilir hale getirebilirsiniz.
 • E-ticarette müşterilerinizin satın aldığı ürünleri ulaştırmak için tedarikçi seçiminizi ve kargo firması seçimini doğru bir şekilde yapın.
 • Sanal pos entegrasyonu yaparken birçok firmadan teklif alın ve bu teklifleri değerlendirin.
 • Müşteri ilişkilerinizi yönetebilmek için e-ticaret sitenize canlı destek araçları ekleyin.
 • Sipariş süreçleri ile ilgili müşterilerinize bilgi verin.
 • İşletmenizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi pazarlamak için dijital pazarlama çalışmaları yapmaya önem verin. Her e-ticaret firması tarafından kullanılan SEO, Adwords, Influencer Marketing, SMS Pazarlaması, E-mail marketing ve sosyal medya pazarlaması çalışmaları için bütçe ayırın.
 • İşletmenizin aylık gelir ve gider takibini yaparak karlılığınızı hesaplayın. Böylece finansal durumunuzu daha doğru bir şekilde kontrol edebilirsiniz.
 

E-Ticaret’e başlarken önemli olan ve e-ticaret süreçlerinizi yönetmenizi sağlayacak bu unsurları göz önünde bulundurarak hareket edebilir ve e-ticaret firmanızın başarılı işletmeler arasında yer almasını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

 

E-ticaret Paketi Seçerken
Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen işletmeler e-ticaret sitelerini kurarken e-ticaret paketi seçmektedir. Bazı işletmeler ihtiyaçlarına yönelik e-ticaret paketlerini seçebilirken bazı işletmeler ise bu seçimi yaparken zorlanmaktadır. Çünkü işletmelerin e-ticaret paketi seçerken dikkat etmesi gereken birçok önemli nokta bulunmaktadır. Gelin şimdi hep beraber bunlara bir göz atalım.

 • E-ticaret paketi seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada yer alan unsur çalışılacak yazılım firmasıdır. E-ticaret paketi seçmeden önce işletmeler firmaları yakından tanımalı ve referanslarını kontrol ederek bir seçim yapmalıdır.
 • E-ticaret paketleri içerisinde bulunan database, web alanı, hosting, e-mail adresleri, ala adı, ürün sayısı gibi temel özellikler göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Güvenilir bir e-ticaret sitesi yaratmak için SSL Sertifikası, Güven damgası, 2 faktörlü kimlik doğrulaması ve 3d Secure ile ödeme yapma yöntemlerinin e-ticaret paketleri içerisinde yer alması gerekir.
 • Çalışacağınız e-ticaret alt yapısı sağlayıcı firmanın işletmenize özel indirimli kargo anlaşmaları sunması önemlidir.
 • Sanal pos, Pazaryeri, Kargo, Muhasebe, Santral ve XML tedarikçi entegrasyonu gibi e-ticaret firmaları için önemli olan entegrasyon türlerinin e-ticaret paketleri içerisinde bulunması gerekir.
 • E-ticaret sitelerinin profesyonel bir şekilde tasarlanması gerektiği için e-ticaret paketleri içerisinde yer alan tasarım özelliklerine de önem verilmesi gerekir. İşletmelerin genel olarak premium konsept temalar, responsive tasarım özellikleri, sayfa hızlandırma, ürün sayfası, ödeme sayfası vb sayfa tasarım özelliklerini göz önünde bulundurması gerekir.
 • E-ticaret paketiniz içerisinde yer alan SEO özelliklerini göz önünde bulundurmalı ve SEO çalışmalarınızı kolaylaştıracak e-ticaret paketlerini seçmeye özen göstermelisiniz.
 • Dijital pazarlama çalışmaları yapmanızı sağlayacak toplu e-mail ve sms gönderme, süreli popup gösterimi, otomatik kampanya yönetimi gibi önemli modüllerin e-ticaret paketleri içerisinde yer alması gerekir.
 • Dijital pazarlama çalışmalarınızı kuvvetlendirecek facebook ve Google ads dönüşüm izleme modülleri e-ticaret paketiniz içinde yer almalıdır.
 

E-ticaret Paketi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler arasında yer alan en önemli unsurlar bunlardır. Sizler de bunları göz önünde bulundurarak e-ticaret paketinizi seçebilir ve e-ticaret sektöründe doğru adımlar atabilirsiniz.

 

E-ihracat ile
Yurtdışına Satış Yapmak

 

E-ihracat; ürün ve hizmet satışlarının internet ortamından yurtdışında yaşayan kişilere satılmasına verilen isimdir. Genellikle e-ihracat ile yurtdışına satış yapmak isteyen işletmeler bir e-ihracat sitesi kurarak ya da Amazon, ETSY, Alibaba ve Aliexpress gibi e-ihracat pazaryerlerinde mağaza açarak satış yapabilmektedir. Fakat kişiler tarafından en çok tercih edilen satış yöntemi e-ihracat siteleridir. Çünkü e-ihracat siteleri üzerinden yapılan satışların karı daha çoktur.

 

E-ihracat ile yurtdışına satış yapmak isteyen kişi ve işletmelerin belirli şeylere dikkat etmesi gerekir.

 
 • İlk olarak işletmelerin ürünlerini belirlemesi ve ardından Pazar araştırması ve rakip analizi süreçlerini tamamlaması gerekir.
 • E-ihracat ile yurtdışına satış yapmak için işletmelerin bir e-ihracat sitesi açması gerekir. E-ihracat sitesi açarken ise en önemli konu kullanılacak e-ihracat alt yapısı seçimidir.
 • İşletmeler e-ihracat alt yapısı seçerken dil, para birimi ekleme, lokalizasyon, ziyaretçi tanımlama vb. birçok özelliği göz önünde bulundurarak alt yapılarını seçmelidir.
 • Ürün fiyatlandırma stratejilerinde özellikle rakipler incelenmeli ve hedef kitleye uygun bütçeler ile fiyatlandırma yapılmalıdır.
 • E-ihracat firmaları ürünlerinin tahsilatını gerçekleştirmek için özellikle satış yapacakları ülkelerin ödeme sistemlerini sitelerine eklemelidir.
 • Ürünleri daha fazla kişiye ulaştırmak için dijital pazarlama çalışmaları yapılması önemlidir.
 • Satılan ürünlerin müşteriye teslimatı için lojistik ve kargo süreçleri iyi bir şekilde yönetilmelidir.
 

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak e-ihracat sitesi açabilir ve ürünlerinizi yurtdışına satabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ihracat

 

İlgili İçerik; E-ihracat Nasıl Yapılır?

 

ETBİS Nedir?

 

Elektronik ticaret bilgi sisteminin kısaltması olan ETBİS, Gümrük ve Ticaret bakanlığı tarafından hayata geçirilen, e-ticaret verilerinin toplanmasını ve toplanan verilerin işlenmesini sağlayarak istatistiksel bilgiler oluşturulmak amacı ile kurulan bir sistemdir.

 

İnternetten alışveriş yapan tüketicilerin korunması için hayata geçirilen bir uygulama olan ETBİS, e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin kayıt altına alınmasını sağlamaktadır. İnternette kayıt dışı işlemleri engelleyen bu sistem internet alışverişlerini daha güvenilir bir hale getirmektedir.

 
 • E-ticaret sitesi olan
 • E-ticarete aracılık yapan (e-ticaret pazaryerleri)
 • Ebay, etsy ve amazon gibi yurtdışı platformlarında satış yapan işletmeler
 

ETBİS’e kaydolmak zorundadır. ETBİS’e kaydolmak için kişi ve işletmelerin;

 
 • Mersis numarası
 • Vergi numarası
 • Ticaret Odası Kaydı
 

Olmak zorundadır. Etbis kaydı gerçekleştirmek isteyen işletmelerin belirli aşamaları tamamlaması gerekmektedir.

 
 • ETBİS kayıt ekranında yer alan genel bilgileri doldurun. ( Firma unvanı ve firma bilgilerini içermektedir.)
 • E-ticarette faaliyet gösterdiğiniz sektörü doldurun.
 • E-ticaret türü ve ödeme aldığınız yöntemleri girin.
 • KEP adresinizi sisteme girin eğer kep adresiniz bulunmuyorsa en yakın PTT şubesi ile görüşerek bir kep adresi alın.
 • Sanal pos firmanızı ve kargo firmanızı seçin.
 • Alt yapı sağlayıcınıza yönelik bilgiler verin. ( Ticimax vb.)
 • Çalıştığınız bankaları seçin.
 • İşyerinize yönelik adres bilgilerinizi paylaşın.
 • E-ihracat yapıyorsanız ülke, işlem hacmi, ödeme yöntemleri gibi bilgileri doldurun.
 • Sitenizi doğrulayın.
 

Bu aşamaları doldurarak sizler de ETBİS’e kaydolabilirsiniz. Böylece e-ticaret sitenizin güvenilir olduğunu müşterilerinize göstererek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; ETBİS (Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi) Rehberi

 

E-ticaret Eğitimi ile
Nasıl Satış Yapacağınızı
Öğrenin

 

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişilerin e-ticaret konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Genellikle kişiler e-ticaret hakkındaki konuları e-ticaret eğitimleri sayesinde öğrenebilmektedir.

 

E-ticaret eğitimleri genellikle genel e-ticaret süreçleri hakkında hazırlanan eğitimlerle beraber e-ticaretin belirli konularına yönelik de hazırlanmaktadır. Özellikle Ticimax tarafından hazırlanan e-ticaret ile ilgili birçok konuda bilgi almanızı sağlayacak birçok eğitim bulunmaktadır.

 
 • Temel Paket Eğitimleri; Ticimax e-ticaret alt yapılarını tanımanız ve nasıl kullanacağını öğrenmeniz için hazırlanan eğitimlerdir.
 • Google Analytics ve Yandex Metrica ; E-ticarette en çok kullanılan performans izleme araçları olan Google Analytics ve Yandex metricayı e-ticaret siteniz için nasıl kullanabileceğini öğreneceğiniz eğitimdir.
 • Google ADS ve Facebook Reklamları; Dijital pazarlamanın en önemli türlerinden olan Google Adwords ve facebook reklamları hakkında bilgi almanızı sağlayacak eğitimlerdir.
 • E-ticarette Fotoğrafçılık; Ürün fotoğrafçılığı için verilen eğitimdir.
 • SEO Webinarı; Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO ile ilgili birçok konu hakkında bilgi sahibi olacağınız e-ticaret eğitimleri arasında yer almaktadır.
 

Sizler e-ticaret nasıl yapılır sorusuna yanıt arıyorsanız Ticimax tarafından düzenlenen e-ticaret eğitimleri ve webinarlarına katılım sağlayarak e-ticaret hakkında birçok bilgiyi öğrenebilir ve kendinizi e-ticaret alanında geliştirebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-Ticaret Eğitimi

 

E-ticaret
Başarı Hikayeleri

 

E-ticaret nasıl yapılır diyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi ise e-ticaret başarı hikayeleri. E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren birçok işletme sektörde doğru adımlar atarak başarıyı yakalarken birçok işletmenin ise yanlış planları, sermayesizlik gibi nedenlerden dolayı başarısızlıkla karşı karşıya kaldığı görülüyor.

 

 

 

 

E-ticaret
Danışmanlığı

 

E-ticaret nasıl yapılır sorusuna yanıt arayan kişilerin büyük bölümü e-ticaret süreçlerini yönetebilmek için e-ticaret danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmaktadır ya da bünyelerine e-ticaret danışmanı pozisyonunda çalışan alarak e-ticaret süreçlerinin yönetilmesini sağlamaktadır.

 

E-ticaret danışmanlığı altında;

 
 • Satış başarısını ölçmek
 • Müşteri ihtiyaçlarını belirlemek ve karşılamak
 • Dijital pazarlama çalışmalarını düzenlemek ve sonuçlarını analiz etmek
 • Sipariş yönetimi yapmak
 • Marka değerini arttırmak
 • Müşteri memnuniyetini sağlamak
 

Gibi birçok konuda çalışmalar yapılmaktadır. Genellikle e-ticaret firmaları krizler ile karşı karşıya kaldığı durumlarda e-ticaret danışmanlığı hizmetinden yararlanmakta ve bu problemlerin nasıl çözülebileceğini öğrenmektedir. Sizler de e-ticaret ile internetten ürün satmak istiyorsanız ve e-ticaret konusunda bilgi sahibi değilseniz e-ticaret danışmanlığı hizmetlerinden yararlanabilir ve kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz.

 

 

 

E-ticaret Modelleri

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapacak olan işletmelerin e-ticaret sitelerini kurarken kullanabileceği iki adet e-ticaret modeli bulunmaktadır. Bunlar;

 
 • Yatay E-ticaret
 • Dikey E-ticaret
 

Olarak bilinmektedir. Yatay ve Dikey e-ticaret işletmelerin ürün kategorilerine göre ayrılan iki kavramdır ve her iki e-ticaret modelinin de işletmelere sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır. Gelin şimdi e-ticaret modellerine tek tek bir göz atalım.

 

 

Yatay E-ticaret

 

E-ticaret sektöründe kullanılan en yaygın e-ticaret modeli olan yatay e-ticaret, işletmelerin farklı kategorilerde satış yaptığı e-ticaret modelidir.

 
 • Yatay e-ticaret ile işletmeler tüketicilere geniş ürün yelpazesi sunar.
 • İşletmeler e-ticaret sektörleri arasında yer alan birçok sektörde faaliyet gösterebilir. Örneğin kadın giyim ürünleri satan işletme yatay e-ticaret modeli ile aynı e-ticaret sitesinde teknoloji ürünleri de satabilir.
 • Yatay e-ticarette satış yapılan kategori ve ürün sayısı fazla olduğu için işletmelerin hedef kitlesi de geniştir.
 • Bu e-ticaret modeli ile satış yapan işletmelerin her kategoride farklı rakipleri bulunmaktadır.
 • Yatay e-ticaret ile satış yapan işletmelerin hedef kitlesi ne kadar geniş olsa da bu hedef kitleye ulaşmak için işletmelerin yapacağı harcama artmaktadır.
 • Yatay e-ticaretin iş hacmi diğer e-ticaret modeli olan dikey e-ticarete oranla daha büyüktür.
 • Bu e-ticaret modelinde işletmelerin rakipleri ile gireceği rekabet oldukça yüksektir.
 

Genellikle yatay e-ticaret ile satış yapan işletmeler AVM’lere benzetilmektedir. Çünkü tüketiciler e-ticaret sitelerine giriş yaptıkları takdirde birçok ihtiyaçlarını bir firma üzerinden karşılayabilmektedir.

 

 

 

 

Dikey E-ticaret

 

Dikey e-ticaret modeli ile internetten satış yapan işletmeler yalnızca tek bir ürün kategorisinde satış yapmaya odaklanmaktadır. Genellikle niş ürün satışı yapan ve ürün yelpazesi sınırlı olan işletmeler tarafından dikey e-ticaret modeli tercih edilmektedir.

 
 • Dikey e-ticaret yapan işletmelerin hedef kitlesi dardır. Genellikle işletmeler niş bir hedef kitleye hitap etmektedir.
 • İş hacmi daha küçüktür.
 • Dikey e-ticaret modelinde reklam ve pazarlama maliyetleri azdır.
 • Dikey e-ticaret modelinde rekabetin az olduğu bilinmektedir. Bu da işletmelerin daha başarılı olmasını sağlayan önemli bir unsurdur.
 

Dikey e-ticaret modeli ile satış işletmelerin operasyonel işlemlerini daha kolay bir şekilde sağlamaktadır. Bu de firmaların e-ticaret süreçlerinin aksamasını engellemekte ve böylece müşteri memnuniyetinin artmasını sağlamaktadır.

 

E-ticaret Mobil
Uygulama Geliştirme

 

E-ticaret istatistikleri ve verileri göz önünde bulundurulduğunda internet alışverişlerinin %75’inin mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirildiği görülmektedir. Kısacası e-ticaretin artık mobil platformlara kaydığını söylemek mümkündür. Bu nedenle e-ticaret sitelerinin müşterilerine ulaşmak ve satışlarını arttırmak için e-ticarette mobil uygulama geliştirmeye önem vermesi gerekmektedir.

 

E-ticaret mobil uygulamaları sayesinde işletmeler hem hedef kitlelerine ulaşabilmekte hem de zaman ve mekândan bağımsız bir şekilde müşterilerine hizmet verebilmektedir. Bununla beraber e-ticaret firmaları mobil uygulamalar üzerinden anlık bildirimler göndererek uygulamalarını indiren kişilere kolayca pazarlama çalışması yapma fırsatı yakalamaktadır.

 

E-ticaret için mobil uygulama geliştirirken işletmelerin profesyonel yazılım firmaları ile çalışması oldukça önemlidir. Çünkü profesyonel yazılım firmaları tarafından geliştirilen mobil uygulamalar sayesinde e-ticaret mobil uygulamaları problemsiz bir şekilde çalışabilecektir.

 

E-ticaret firmaları mobil uygulama geliştirme süreçlerinde şunlara dikkat etmelidir;

 
 • Mobil Uygulama Hızı ve Performansı
 • İşletim Sistemi
 • Mobil Uygulama Tasarımı
 • Panel Yönetimi
 • Ürün ve Stok Yönetimi
 • Push Bildirimi
 

Bir e-ticaret mobil uygulamasında bulunması gereken temel özelliklerdir. Sizler de e-ticaret firmanız için mobil uygulama geliştirmek ya da geliştirmek istiyorsanız bunları göz önünde bulundurabilirsiniz.

 

 

 

 

KOSGEB E-ticaret
Destek ve Teşvikleri

 

E-ticaret sitesi kurmak ve internetten ürün satmak isteyen işletmelerin yararlanabileceği başlıca destek ve teşvikler bulunmaktadır. Genellikle e-ticaret firmaları destek ve teşviklerden yararlanmak için Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani KOSGEB’e başvurarak hibe ve teşviklerden yararlanmaktadır.

 

KOSGEB Destek ve teşviklerinden yararlanmak isteyen kişi ve işletmelerin ilk dikkat etmesi gereken unsurlardan birisi KOSGEB Sertifikası almak olmalıdır. Kişi ve işletmeler şirket kurulum süreçlerini tamamlamadan önce KOSGEB eğitimlerini tamamlamalıdır. Aksi halde şirket kuruluşu yapan kişiler eğitimleri sonradan tamamlarsa destek ve teşviklerden yararlanmamaktadır.

 

KOSGEB’in belirli sektörlere verdiği destek ve teşvikler arasında e-ticaret sektörü de yer almaktadır. KOSGEB E-ticaret Destek ve Teşvikleri şunlardır;

 

Destek Türü
 
Destek Tutarı
Şirket Kuruluş Masrafları
Gerçek kişi ( şahıs) : 5000 TL
Sermaye şirketi; 10000 TL
 
Sertifika Desteği 5000 TL
Performans Desteği Performans dönemine göre değişiklik gösterir
Mentörlük Desteği 10000 TL
Makine, yazılım ve teçhizat desteği Şirket türüne göre 100.000 TL – 300.000 TL arasında değişiklik gösterir.
 

Genel olarak KOSGEB Tarafından verilen desteklerdir. İşletmeler bir kadın, gazi, şehit yakını ya da engelli bireyler tarafından kurulacaksa performans dönemlerinde 5000 TL fazla destek alacaklardır.

 

 

E-ticaret Satış
Arttırma Stratejileri

 

E-ticaret sitesi kurduktan sonra işletmelerin en çok araştırma yaptığı konulardan birisi e-ticarette satış arttırma stratejileridir. Cidden e-ticaret satış arttırma yöntemlerine göre hareket eden işletmeler satışlarını arttırabilmekte ve e-ticaret sektöründe sağlam adımlar atabilmektedir. E-ticarette satış arttırmak isteyen işletmelerin;

 
 • İlk olarak profesyonel bir e-ticaret sitesi tasarlaması gerekir. İşletmeler tasarım yaparken kurumsal kimliklerini yansıtmaya önem vermelidir.
 • E-ticaret sitelerinin tasarımı esnasında responsive tasarımlar kullanılması oldukça önemlidir. Çünkü e-ticaret alışverişlerinin %75’i mobil cihazlardan yapılmaktadır. Responsive olarak tasarlanan bir e-ticaret sitesi mobil cihazlarda problemsiz bir şekilde çalışacağı için işletmelerin satışlarının artmasını sağlayacaktır.
 • Site tasarımı esnasında kullanıcı deneyimini arttıran tasarımlar yapılması gerekir.
 • Hakkımızda, iletişim sayfası ve ödeme sayfası tasarımı satış arttırmak için oldukça önemlidir.
 • E-ticaret firmaları ürün, kategori ve marka açıklamalarını SEO uyumlu bir şekilde hazırlayarak arama motoru görünürlüğünü arttıracaktır. Bu da işletmelerin satışlarını arttırmasını sağlayacaktır.
 • E-ticaret sitelerinde kullanılacak fotoğrafların profesyonel bir şekilde çekilmesi müşterilerin ürünleri daha detaylı bir şekilde incelemesini sağlayacaktır.
 • E-ticarette mobil satışları arttırmak için işletmeler mobil uygulama geliştirmeye önem vermelidir.
 • E-ticaret süreçleri pürüzsüz bir şekilde yönetilmeli ve müşteri memnuniyeti ön planda tutulmalıdır.
 • E-ticaret firmaları satışlarını arttırmak için kampanyalar düzenlemelidir.
 • İşletmeler arama motoru optimizasyonu çalışmalarına önem vermelidir.
 • E-ticarette ürün, hizmet ve kampanya tanıtımı yapabilmek için işletmelerin dijital pazarlama çalışmalarına önem vermesi gerekir.
 • E-mail marketingde dönüşüm oranları oldukça fazla olduğu için e-ticaret firmalarının bu pazarlama türünü kullanması önemlidir.
 

E-ticarette satış arttırmak için birçok strateji bulunsa da bir e-ticaret firması yukarıda paylaştıklarımızı göz önünde bulundurarak tasarım ve pazarlama süreçlerini ilerlettiği takdirde satışlarını daha kolay bir şekilde arttırma fırsatı yakalayacaktır.

 

İlgili İçerik; Instagram'dan Satış Yapma Teknikleri ile Satışlarınızı Arttırın

 

 

 

 

E-ticarette Fraud

 

Hem e-ticaret ile internetten ürün satan işletmeleri hem de müşterileri olumsuz bir şekilde etkileyen Fraud yani e-ticaret dolandırıcılığı, e-ticaret siteleri üzerinden çalıntı kartlar ile alışveriş yapılmasına verilen isimdir. E-ticarette dolandırıcılık hem işletmelerin kurumsal itibarını zedelemekte hem de müşterilerin maddi kayıplar yaşamasına neden olmaktadır. Bununla beraber tüketicilerin e-ticaretten uzaklaşmasında da etkilidir.

 

E-ticarette fraud ile baş etmek isteyen işletmelerin belirli şeylere dikkat etmesi gerekir.

 
 • İşletmelerin ilk olarak e-ticaret sitelerine Ssl sertifikaları eklemeleri gerekmektedir. Bununla beraber işletmeler 3D Secure ile ödeme almaya özen göstermelidir.
 • İşletmeler e-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişlerin tutarını kontrol etmelidir. Ortalama alışveriş tutarının çok üstünde olan siparişler gözden geçirilmelidir.
 • Ödeme esnasında çok sayıda yanlış kart bilgisi girildiği takdirde işletmelerin dolandırıcılık ile karşı karşıya kaldığını düşünmesi gerekmektedir.
 • Bir üründen belirli sayının üzerinde satın alım gerçekleştiğinde işletmeler bu alışverişleri incelemelidir.
 • E-ticaret firmaları ödeme alırken üyelik, Ip paylaşımı, onay mesajı, 3d Secure gibi unsurlardan yararlanmalıdır.
 

Böylece işletmeler e-ticaret dolandırıcılığı yani fraudun önüne geçebilecek ve hem markalarını hem de müşterilerini koruyabilecektir.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Fraud (Sahtecilik) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

 

 

 

E-Ticaret Tüketici
İstatistikleri

 

Her yıl Ticaret Bakanlığı Tarafından hazırlanan E-ticaret tüketici istatistikleri bu yıl da yayımlandı. Yapılan çalışmaların bize gösterdiği önemli konular şunlardır.

 
 • 2020 yılında e-ticaret hacmi genel ticaret hacmine göre oldukça büyüdü. 2020 yılı e-ticaret hacmi %15,7’ye yükseldi.
 • Dünya genelinde e-ticaret yıllık olarak %18 büyüdü.
 • Tüketiciler, internet alışverişlerinin %91,4’ünü yurtiçi pazarlarda gerçekleştirdi.
 • İnternet üzerinden alışveriş yapan kişiler daha çok beyaz eşya, giyim, elektronik, yemek, ev, bahçe, mobilya ve çiçeklik sektörlerinden alışveriş yaptı.
 • Tüketiciler yaptıkları alışverişlerin büyük bölümünü kredi kartı ya da banka kartı ile ödemeyi tercih etti.
 • E-ticaret tüketici istatistikleri göz önünde bulundurulduğunda İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşayan kişilerin daha çok e-ticaret alışverişleri yaptığı görüldü.
 • Tüketiciler daha çok haftanın ilk günlerinde alışveriş yapmayı tercih etti. Hafta sonuna doğru e-ticaret alışverişlerinde düşüşler yaşandı.
 

Aslına bakıldığında e-ticaret istatistikleri işletmelerin daha çok neleri ön planda çıkarması gerektiğini gösteriyor. Özellikle ödeme yöntemleri ve sektörler göz önünde bulundurulduğunda istatistikler her e-ticaret sitesinde sanal pos entegrasyonunun gerekli olduğunu ve yatay e-ticaret yapılması gerektiğini bizlere gösteriyor.

 

Dünyada
E-ticaret Hacmi

 

Dünya’da e-ticaret hacmi incelendiğinde dünya genelinde e-ticaretin büyüyen sektörler arasında yer aldığı görüldü. E-ticaret hacmi dünya genelinde %18’lik bir büyüyüş gösterdi ve 2020 yılında dünyada e-ticaret hacmi 4,3 trilyon dolar seviyesine kadar yükseldi. E-ticaret sitelerine yapılan ziyaretlerin alışverişe dönüşüm oranı ise %2,6 seviyelerine kadar geldi.

 

E-ihracat istatistikleri incelendiğinde ise e-ihracatın genel ihracata göre daha hızlı bir şekilde büyüdüğü görülüyor. Dünyada e-ihracat hacmi %4,4 sevilerine kadar yükseldi.

 

Fiziksel Mağaza vs.
E-Ticaret Arasındaki Farklar

 

E-ticaret nasıl yapılır diyen ve bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin en merak ettiği şeylerden birisi de Fiziksel Mağaza vs. E-Ticaret Arasındaki Farklardır. Fiziksel mağazalar ve online mağazalarda da aslına bakıldığında satış yapılsa da her iki sektör birbirinden büyük ölçüde farklılaşmaktadır. Gelin şimdi hep beraber fiziksel mağaza ve e-ticaret arasındaki farklara bir göz atalım.

 
 • Fiziksel bir mağazadan satış yapan işletmelerin mesai saati bulunmaktadır. Genellikle bölgesel olarak fiziksel mağazalar 07:00 – 23:00 saatleri arasında çalışabilmektedir. E-ticaret sitesi bulunan işletmeler ise müşterilerine 7 gün 24 saat boyunca hizmet verebilmektedir.
 • Fiziksel mağazalar genellikle resmî tatillerde ve hafta sonlarında hizmet vermezler fakat e-ticaret siteleri resmî tatillerde ve hafta sonlarında da müşterilerine hizmet vermeye devam eder.
 • Fiziksel mağazalar ile ticaret yapan işletmeler müşteriler ile iletişim kurmak zorundadır. Mağaza çalışanları ürün satabilmek için ürünler ile ilgili gerekli bilgileri müşterilere aktarmaktadır. E-ticaret sitelerinde ise müşteriler ürünler ile ilgili bilgi almak için ürün açıklamalarını, ürün fotoğrafların ve ürün inceleme videolarını incelemektedir.
 • Fiziksel mağazalarda müşteriler ürünler hakkında bir yorum yapmazken e-ticaret sitelerinde müşteriler satın aldıkları ürünler ile ilgili yorum yapabilmektedir. Bu da müşteri deneyimini ön planda tutarak alışveriş yapan kişilerin ilgili ürünleri satın almasını kolaylaştırmaktadır.
 • Fiziksel mağazaların, dükkân, fatura, depolama gibi temel maliyetleri bulunurken e-ticarette bu maliyetler bulunmamaktadır. Çünkü günümüzde birçok kişi evlerinin belirli bir bölümünü kullanarak e-ticaret yapabilmekte ve masraflarını azaltabilmektedir.
 • Fiziksel mağazalarda satış yapan işletmeler yalnızca bulundukları bölgelerde yaşayan ya da bu bölgeye ziyarete gelen kişilere satış yapabilmektedir. Fakat e-ticaret ile internetten ürün satan kişi ve işletmeler doğru reklam ve pazarlama çalışmaları ile ülkemizin herhangi bir yerinde yaşayan kişilere ürünlerini satabilmektedir.
 • E-ticaret firmaları fiziksel mağazalara göre daha fazla reklam ve pazarlama çalışması yapmakta ve böylece fiziksel mağazalardan daha çok satış yapma imkânı yakalamaktadır.
 

Fiziksel mağazalar ve e-ticaret arasındaki temel farklar bunlardır. Aslına bakıldığında bu farklar e-ticaret sektörünün daha avantajlı bir sektör olduğunu göstermektedir. Sizler de bu tür avantajlardan yararlanmak istiyorsanız e-ticaret açabilir ve internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Bununla beraber fiziksel bir mağazadan satış yapıyorsanız dijital dönüşümünüzü Ticmax e-ticaret alt yapıları ile tamamlayarak işinizi internete taşıyabilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapıları sayesinde mağazanızda yer alan ürünleri e-ticaret sitenize taşıyabilir ve aynı stoklarla satış yapabilirsiniz. Ticimax’ın gelişmiş mağaza özellikleri ile;

 
 • E-ticaret sitenizde işletmenizi sergileyebilirsiniz.
 • E-ticaret sitenizden satışını yaptığınız ürünler için mağazadan teslimat seçeneği sunabilir ve mağazanızı tüketicilere kolayca tanıtabilirsiniz.
 • Mağazanızda yer alan ürün stoklarını sitenize ekleyerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.
 • Fiziksel mağazanızda düzenlediğiniz kampanyaları e-ticaret sitenizde de düzenleyerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.
 • Hedef kitlenizi genişletebilir ve Türkiye’nin her yerine satış yapabilirsiniz.
 

Bu tür yüzlerce avantajdan yararlanmak istiyorsanız şimdi sizler de Ticimax e-ticaret alt yapılarını deneyebilir ve işletmenizi online taşıyarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

 

 

 

E-ticaret ve
Yatırım Alma

 

Bir e-ticaret sitesi kurarak internetten satış yapan kişilerin işlerini geliştirebilmeleri için sermayeye ihtiyaçları vardır. Bazı e-ticaret firmaları kendileri sermaye yaratırken bazı e-ticaret firmaları ise yatırım alarak işlerini geliştirmektedir. Günümüzde bir çok e-ticaret firması e-ticaret ve yatırım alma konusunda araştırmalar yapmaktadır. Çünkü e-ticaret her gün büyüyen bir sektördür ve birçok yatırımcı bu sektörde yer alan işletmelere yatırım yaparak gelirlerini arttırmayı hedeflemektedir.

 

E-ticarette yatırım almak isteyen işletmelerin birçok şeye dikkat etmesi gerekmektedir.

 
 • İlk olarak e-ticaret firmalarının bir iş planı hazırlaması gerekir. İş planının eksiksiz bir şekilde yaratılması işletmelerin yatırım alma ihtimalini arttıracaktır.
 • E-ticaret firmalarının yatırımcı ya da melek yatırımcı ağlarına kaydolması gerekir. Böylece işletmeler aradıkları yatırımcılara daha kolay bir şekilde ulaşabilir.
 • E-ticarette yatırım alabilmek için firmaların gelecek vadedebilmesi oldukça önemlidir. Çünkü yatırımlar genellikle geleceği olan işletmelere yatırım yapmayı istemektedir.
 • E-ticaret firmalarının oturmuş bir düzeni olmalıdır. Bu düzeni oturtabilmek içinse işletmelerin e-ticaret süreçlerinde başarılı olması gerekir.
 • Yatırım ararken firmaların kullanabileceği satış verileri, müşteri istatistikleri, kar ve zarar tablosu gibi birçok istatiksel verinin elinde bulunması önemlidir. Çünkü yatırımcılar bir e-ticaret firmasına yatırım yaparken o zamana kadar firmanın gidişatını görmek isteyecektir.
 

Sizler de e-ticarette yatırım almak istiyorsanız bunlara dikkat edebilir ve firmanıza yatırım yapacak kişileri iş planınız, verileriniz ve raporlarınız sayesinde daha kolay bir şekilde etkileyebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; KOSGEB E-ticaret Desteği Nedir ve Nasıl Alınır?

 

 

 

 

E-ticaret Yapmanın
Avantajları ve Dezavantajları

 

E-ticaret yapmak isteyen kişi ve işletmelerin bilgi alması gereken konulardan biri de e-ticaret yapmanın avantajları ve dezavantajlarıdır. Çünkü bu sektör içerisinde satış yapan işletmeler belirli avantajlardan yararlanırken bazı dezavantajlar ile de karşı karşıya kalmaktadır.

 

E-ticaret yapmanın avantajları şunlardır;

 
 • E-ticaret mağazaları 7 gün 24 boyunca hizmet verebilmektedir.
 • E-ticaret sitesi kurma maliyetleri oldukça az olduğu için e-ticaret firmaları düşük maliyetler ile yüksek kazançlar elde edebilir.
 • E-ticarette kampanya yönetimi sayesinde işletmeler hızlı bir şekilde satış yapabilir.
 • E-ticaret firmaları yapacakları SEO, Google Adwords, sosyal medya çalışmaları sayesinde hedef kitlelerini genişletebilir ve satışlarını arttırabilir.
 • İşletmeler müşteri memnuniyetini ön planda tutan çalışmalar sayesinde sadık ve devamlı müşteriler kazanabilir.
 • E-ticaret sitelerinde sergilenecek ürün sayısı sınırsız olduğu için işletmeler tüketicilere geniş ürün yelpazesi sunabilir.
 • Sosyal medya çalışmaları sayesinde işletmeler hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşabilir ve marka bilinirliğini arttırabilir.
 • E-ticaret firmaları rakiplerini daha kolay analiz edebilir ve kendi işletmelerinde hızlı bir şekilde iyileştirme çalışmalarına başlayabilir.
 • E-ticaret pazaryerleri üzerinden satış yapan işletmeler pazaryerlerinin müşteri kitlesine kolay bir şekilde ulaşabilir.
 • E-ihracat için çalışmalar yapan e-ticaret firmaları markalarını global markalar arasına sokabilir.
 • İşletmeler, stok derdi olmadan e-ticaret sitelerine ürün ekleyebilir ve dropshipping yöntemi ile masraflarını azaltarak satış yapabilir.
 • Satıcılar, müşterilerine daha kısa süreler içerisinde olabilir.

 

 

E-ticaretin işletmelere sağladığı birçok avantaj bulunsa da bir e-ticaret firması için en önemli olan avantajlar bunlardır. E-ticaret’in avantajları bulunduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. E-ticaret’in başlıca dezavantajları şunlardır;

 
 • E-ticaret firmaları müşteriler ile birebir iletişim kuramamaktadır. Bu da işletmelerin ürün açıklamaları ve fotoğrafları üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmasına neden olmaktadır.
 • Müşteriler ürünler ile temas etmediği için bazı dönemlerde ürünlerini iade edebilmektedir.
 • E-ticaret süreçlerini yönetirken firmalar belirli problemler ile karşı kaşıya kalabilir. Bu da işletmelerin e-ticaret süreçlerinin aksamasına neden olabilir.
 • E-ticaret büyümeye devam eden sektörlerden birisi olarak bilinse de günümüzde birçok kişi hala e-ticarete güven duymamaktadır.
 • E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satan işletmeler rakipleri ile rekabete girmek zorundadır.
 

E-ticaret’in avantajları ve dezavantajları bunlardır. Sizler de e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız ilk olarak e-ticaretin avantajları ve dezavantajları hakkında inceleme yapmalı ve bunun ardından karar vererek e-ticaret sektörüne adım atmalısınız.

 

E-ticaret ve
Pazarlama Trendleri

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren işletmelerin;

 
 • Hedef kitlesine ulaşmak
 • Hedef kitlesini genişletmek
 • Marka bilinirliğini arttırmak
 • Ürün satışı yapmak
 • Rakipleri ile rekabete girebilmek
 

İçin belirli pazarlama çalışmaları yaptığı bilinmektedir. Genellikle işletmeler pazarlama çalışmaları yaparken yıllardır trend olan sosyal medya pazarlaması, ınfluencer marketing, arama motoru pazarlaması gibi pazarlama yöntemlerinin yanı sıra son dönemlerde popüler hale gelen pazarlama trendlerini de kullanmaktadır.

 

E-ticarette son dönemlerde oldukça popüler bir hale gelen dört farklı pazarlama metodu bulunmaktadır. Bunlar;

 
 • Mobil Pazarlama
 • Omnichannel Pazarlama
 • Kişiselleştirme
 • İçerik Pazarlama ve Sosyal Medya Pazarlamasıdır.
 

Gelin şimdi hep beraber e-ticarette pazarlama trendleri arasında yer alan dört farklı pazarlama türüne yakından bir göz atalım.

 

 

Mobil Öncelikli Optimizasyon

 

E-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişlerin %75’lik bölümü mobil platformlar üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle e-ticaret firmalarında son dönemlerde oldukça popüler olan pazarlama trendlerinden birisi mobil öncelikli optimizasyondur. Çünkü e-ticaret firmaları mobil cihaz kullanan müşterilerine ulaşmayı ve satışlarını arttırmayı hedeflemektedir.

 

Mobil optimizasyon çalışmaları yapmak isteyen e-ticaret firmalarının dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır.

 
 • E-ticaret sitesi tasarımı yaparken işletmelerin responsive tasarımlar kullanması gerekmektedir. Genellikle responsive tema ve tasarımlar e-ticaret paketleri içerisinde yer almaktadır.
 • E-ticaret firmaları tasarımlarını yaparken mobil platformlarda kullanıcıların deneyimini arttırmaya çalışmalıdır.
 • Bir e-ticaret sitesinin mobil cihazlarda iyi kullanılabilmesi için tek parmak ile hızlıca gezilebilmesi gerekir. Bu nedenle işletmeler e-ticaret sitelerini buna göre tasarlamalıdır.
 • Mobil optimizasyon çalışmaları yaparken site performansı ve sayfa hızı gibi önemli unsurların da göz önünde bulundurulması gerekir.
 • İşletmeler e-ticaret sitelerini tasarlarken gereksiz kodlardan arınmış bir site tasarımı yapmalıdır.
 

E-ticaret sitesi tasarımında mobil optimizasyon çalışmaları yaparken işletmeler bunları göz önünde bulundurarak hareket etmelidir. Fakat pazarlama çalışmalarında da e-ticaret firmalarının mobile uyum sağlaması gerekir.

 
 • E-ticaret firmaları ürün, hizmet ve kampanya tanıtımı yapmak için e-mail marketing kullanacaksa e-mail başlıklarını hazırlarken başlıkların mobil cihazlarda okunabilmesine dikkat etmesi gerekir. E-mail marketing çalışmalarında kullanılacak metinlerin telefonlardan okunması oldukça önemlidir.
 • İşletmeler mobil satışlarını arttırmak için pazarlama çalışmaları yapacaksa SMS Pazarlama çalışmalarını kullanmaya özen göstermelidir. SMS pazarlamasında hedef linkleri belirlerken link kısaltma araçları kullanılmalıdır. Böylece pazarlama çalışmalarını ölçümlemeniz daha da kolaylaşacaktır.
 • Mobil uygulama reklamları, video reklamlar gibi reklam seçenekleri ile işletmeler hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmayı hedeflemelidir.
 • Pazarlamada kullanılacak görsel, video ve metinler tüm cihazlarda okunabilir düzeyde olmalıdır.
 

E-ticaret siteleri bunlara dikkat ederek hem sitelerini hem de pazarlama çalışmalarını mobil cihazlara uyumlu hale getirebilecektir. Böylece işletmeler mobil pazarlama ve mobil tasarımlar sayesinde müşterilerine daha kolay bir şekilde ulaşabilecek ve satışlarını arttıracaktır.

 

 

Omnichannel Pazarlama

 

Omnichannel pazarlama, bir işletmenin hedefine ulaşabilmek için elinde olan tüm kanalları kullanmasına verilen isimdir. Son dönemlerin en popüler pazarlama stratejilerinden birisi olan omnichannel pazarlama ilk başta tüm işletmelere karışık gözükse de aslında oldukça kolay anlaşılabilir bir pazarlama türüdür.

 

Omnichannel pazarlama ile satışlarını arttırmak isteyen hedef kitleleri ile etkileşime geçebilmek için tüm kanalların kullanıldığı pazarlama türüdür. Yani kısacası fiziksel bir mağaza üzerinden satış yapan ve e-ticaret sitesi de bulunan işletmeler omnichannel pazarlama yaparak online alışveriş sitelerinin pazarlama süreçlerine fiziksel mağazalarını da dahil eder.

 

Genellikle işletmeler omnichannel pazarlama yaparken;

 
 • E-ticaret sitesi
 • Sosyal medya
 • Mobil uygulama
 • Müşteri hizmetleri
 • SMS Pazarlaması
 • E-mail marketing
 • Teslimat
 • Fiziksel mağaza
 

Gibi ellerinde yer alan bütün imkanlardan yararlanır ve böylece e-ticaret firmaları müşteri memnuniyetini en üst noktaya çıkararak satışlarını arttırır.

 

İlgili İçerik; Omnichannel Pazarlama Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

 

Kişiselleştirme

 

E-ticarette son dönemlerde popüler pazarlama yöntemleri arasında yer alan bir diğer pazarlama yöntemi de kişiselleştirmedir.

Kişiselleştirilmiş pazarlama, e-ticaret firmalarının hedef kitlesinde yer alan kişilere özel bir içerik sunma stratejisi geliştirmesine verilen isimdir.

 

Kişiselleştirilmiş pazarlama yöntemleri ile ürün, hizmet ve kampanya tanıtımı yapacak işletmeler;

 
 • Müşteri verilerini toplaması toplamalıdır.
 • Müşteri verileri toplandıktan sonra işletmeler bu verileri analiz etmelidir.
 • Analizlerin sonucunda ilgili kişi ve kişilere ne tür içerikler sunulacağına karar verilmesi gerekir.
 

Bu çalışmaları tamamlayan e-ticaret siteleri tüketicilere bireysel olarak sms, e-mail marketing ve içerik pazarlaması gibi yöntemleri kullanarak içeriklerini gönderir. Böylece kişiselleştirilmiş pazarlama ile karşı karşıya kalan tüketiciler ilgili içeriklere daha fazla ilgi gösterir. Bu da e-ticaret firmalarının satışlarını, marka bilinirliklerini ve müşterilerin marka sadakatini arttırmada yardımcı olur.

 

 

İçerik Pazarlama ve Sosyal Medya

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı gerçekleştiren işlemelerin içerik pazarlaması ve sosyal medyayı kullanarak müşterilerine doğal bir şekilde satış yapması mümkündür. Bu stratejiyi kullanarak pazarlama çalışmaları yapmak isteyen işletmelerin ilk olarak içerik türleri hakkında bilgi alması gerekir. Sosyal medyada işletmeler tarafından en çok kullanılan içerik türleri şunlardır;

 
 • Fotoğraf ve video içeren içerikler
 • Canlı yayınlar
 • Anket, çekiliş ve yarışmalar
 • Blog içerikleri
 • Video içerikleri
 • Sosyal medya içerikleri ( Facebook, Instagram ve Twitter gibi.)

 

 

Pazarlama çalışmaları yapacak kişilerin yararlanabileceği içerik türleridir. İşletmeler bu içerikleri türleri hakkında bilgi aldıktan sonra içerik pazarlama stratejilerini sosyal medyada nasıl uygulayacağına karar vermelidir. Bu kararı daha kolay bir şekilde vermek isteyenler aşağıdaki bilgilere dikkat edebilir.

 
 • İçerik pazarlaması yapacağınız sosyal medya platformunu belirlemeniz ve burada yer alan rakiplerinizi incelemeniz gerekir.
 • Rakiplerinizin neyi nasıl yaptığına karar verdikten sonra kendi içerik planlama stratejinizi oluşturmak için marka dilinizi, görselleriniz, hashtaglerinizi belirlemelisiniz.
 • Marka dili, görseller ve hashtagler belirlenirken ilgili sosyal medya platformunun dinamiklerini göz önünde bulundurmalısınız.
 • İçeriklerinizi düzenli bir şekilde paylaşmak için sosyal medya platformlarına uygun bir sosyal medya takvimi hazırlamalısınız.
 • İçeriklerinizde kullanacağınız görsel boyutlarını sosyal medya platformlarının görsel ve video ölçülerine göre hazırlamaya özen göstermelisiniz.
 • İçeriklerinizde kullanacağınız metinlerde call to action metinlerine yer vermelisiniz.
 • Hashtag kullanımı sayesinde spesifik konuları takip eden kişilere ulaşmayı hedeflemelisiniz.
 • Sosyal medyada içerik pazarlaması yapmak için yalnızca post paylaşımları değil hikâye, video vb. içerik türlerini de kullanmaya önem vermelisiniz.
 

Bunları göz önünde bulundurarak içerik pazarlama çalışmalarınızı sosyal medya üzerinden yapabilir ve e-ticaret firmanızın marka bilinirliğini arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; İçerik Pazarlaması Sözlüğü

 

Ticimax ile E-ticaret
Sitenizi Kurun

 

E-ticaret nasıl yapılır sorusuna yanıt arayan kişiler tarafından en çok tercih edilen e-ticaret alt yapısı olan Ticimax ile sizler de e-ticaret sitenizi hızlı bir şekilde kurabilirsiniz. Alt yapımız içerisinde bulunan özellikler sayesinde e-ticaret süreçlerinizi yönetebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

Ticimax e-ticaret paketlerini kullanmak ve kendi e-ticaret sitenizi açmak istediğiniz takdirde E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

E-ticaret Hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

 

E-ticarette karlılık oranları nasıl arttırılır?

 

E-ticarette karlılık oranını arttırmak isteyenler ürün tedarik maliyetleri, operasyonel maliyetleri göz önünde bulundurarak hareket etmelidir. Maliyetlerini düşürerek hareket eden e-ticaret firmalarının karlılık oranlarını arttırdığı bilinmektedir. Bununla beraber e-ticarette karlılık oranını arttırmak için işletmeler ortalama sepet tutarını arttırmak ve çapraz satış yapmak için kampanyalar düzenlemektedir.

 

E-ticaret firmaları tarafından önemsenmesi gereken müşteri memnuniyeti, e-ticaret sitesi hızı, ürün kalite değeri gibi unsurlar da e-ticarette karlılık oranlarını arttırmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

E-ticarette işletme yönetimi nasıl yapılır?

 

E-ticarette işletme yönetimi yapmak isteyenlerin işletmelerine yönelik finansal ve hukuksal çalışmalarını doğru bir şekilde yönetmesi gerekir. İşletme yönetimi yapabilmek için;

 
 • Şirket hedefleri
 • Personel iletişimi
 • Finansal yönetim süreçleri
 • Vergi süreçleri
 • Lojistik süreçleri
 • Müşteri ilişkileri yönetimi
 • Tanıtım ve pazarlama çalışmaları
 

Gibi konular için işletmelerin planlama yapması ve yaptıkları planlara uygun hareket etmesi gerekir.

 

Az sermaye ile iş kurmak mümkün mü?

 

Kendini işini yapmak isteyen kişilerin büyük bölümü az sermaye ile e-ticaret sektörüne adım atabilmektedir. E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişiler dropshipping yöntemi e-ticaret masraflarını azaltabilmekte ve sermayesiz bir şekilde satış yapabilmektedir.

 

E-ticarette dinamik fiyatlandırma stratejileri nelerdir?

 

E-ticarette dinamik fiyatlandırma stratejisi bir ürünün arz ve talebini göz önünde bulundurarak ürün fiyatlarını belirlemeye verilen isimdir. Genellikle işletmeler dinamik fiyatlandırma yaparken talebin fazla olduğu fakat arzın az olduğu ürünlerin fiyatını arttırarak ürün fiyatlarını belirlemektedir.

 

 

E-ticaret Nace Kodu Nedir?

 

Ticari faaliyetlerin istatiksel olarak sınıflanması anlamına gelen kodlara nace kodu denilmektedir. E-ticaret Nace Kodu 47.91.14 – ‘’ Radyo, Televizyon, Posta Yoluyla veya İnternet Üzerinden Yapılan Perakende Ticaret” kodu olarak bilinmektedir.

 

Pandemi sonrası fiziki mağazalar neden e-ticarete yönelmeli?

 

Pandemi dönemi ile e-ticaret sektöründe büyük bir sıçrama yaşanmıştır ve e-ticaret hacmi büyümeye devam etmektedir. Bununla beraber işletmeler e-ticaret ile hedef kitlelerine ulaşabilmekte, marka bilinirliklerini ve satışlarını arttırabilmektedir. Sizlerin de satışlarınızı arttırmak gibi bir istediğiniz varsa işinizi e-ticarete taşıyabilir ve gelir elde edebilirsiniz.

 

İşimi Online ortama taşımalı mıyım?

 

Fiziksel mağazalarda yürüttüğünüz geleneksel ticaretinizi online taşıyarak e-ticaret sektörüne adım atmalısınız. Çünkü e-ticaret sektörü büyümeye devam eden ve tüketicilerin ilgisinin olduğu bir sektördür. Ticaret ile uğraşan birçok firma işlerini onlinea taşıyarak gelirlerini arttırma fırsatı bulmuştur. Sizler de işinizi büyütmek ve gelirlerinizi arttırmak istiyorsanız işinizi online ortama taşımalısınız.

 

 

Yeni ürün araştırma yöntemleri nelerdir?

 

Yerin ürün araştırması yapan işletmeler genellikle e-ticaret istatistikleri, e-ticaret trendleri ve pazaryerlerinde araştırma yapar. Ürün araştırması yaparken işletmeler daha çok ürün yorumlarına ve ürün değerlendirmelerine dikkat ederek tüketicilerin problemini çözebilecek ürünleri stoklarına dahil etmeye özen gösterir.

 

Blog açmak e-ticaret sitenize neler katar?

 

Blog açmak e-ticaret sitelerinin hedef kitlesinde yer alan ve belirli konularda araştırma yapan kişilere ulaşmasını ve kişilerin sorunlarına yanıt verme sürecini kolaylaştırmaktadır. Blog içerikleri sayesinde e-ticaret firmaları hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşarak tüketicilerin satın alma kararını etkileme fırsatı yakalar. Bununla beraber işletmeler kendi markaları için yatırım yapabilir ve bu yatırımları sosyal medyada platformlarında da kullanarak kendilerine değer katabilir.

 

E-ticarette ürün fotoğrafları neden kaliteli olmalı?

 

E-ticarette ürün fotoğrafları kaliteli olmalıdır. Çünkü bir e-ticaret sitesi üzerinden alışveriş yapan tüketicilerin ürünler ile ilk teması ürün fotoğrafları üzerinden gerçekleşmektedir. Kaliteli ürün fotoğrafları sayesinde tüketiciler ürünleri daha detaylı bir şekilde inceleyebilmekte ve daha kolay satın alma kararı vermektedir. Bununla beraber kaliteli ürün fotoğrafları bir e-ticaret firmasının profesyonel olduğunu göstermektedir.

 

 

Akılda kalıcı bir marka logosu nasıl olur?

 

Akılda kalıcı bir marka logosunun özgün, sektöre uyumlu ve direk markayı öne çıkaracak bir şekilde oluşturulması gerekir. Genellikle akılda kalıcı logolarda en fazla 3 renk ve belirli simgeler kullanılarak kurumsal kimliğe uygun tasarımlar yapılır. Bununla beraber logo tasarımı yaparken kullanılacak soyut unsurlar da bir logonun akılda kalmasını kolaylaştırır.

 

Hazır e ticaret sistemleri neden avantajlı?

 

Hazır e-ticaret sistemleri bir e-ticaret firmasının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte donatılan ve e-ticaret süreçlerinin yönetilmesini kolaylaştıran sistemlerdir. Hazır e-ticaret sitemleri sayesinde işletmeler yazılımcı, geliştirme, tema ve modül masraflarından kurtulmakta ve sermayelerini işlerini geliştirmek için kullanabilmektedir.

 

 

E-ticaret desteklerinde Kadın Girişimci Teşvikleri nelerdir?

 

KOSGEB tarafından girişimci ve ileri girişimcilere verilen e-ticaret desteklerinde desteklerden yararlanmak isteyen kişiler kadınlar ise daha fazla destek verilmektedir. Bununla beraber e-ticaret pazaryerlerinde satış yapan kişiler kadın girişimciler ise düşük komisyon oranları ile çalışma fırsatı bulabilmektedir.

 

E-ticaret hala büyüyor mu?

 

E-ticaret sektörü yıllar içinde büyüyen ve gelişen sektörler arasında yer almayı başarmıştır. Özellikle COVID-19 pandemisiyle e-ticaret hacminde büyük gelişmeler ve e-ticarette sıçrama yaşanmıştır. E-ticaret sektörü alışveriş alışkanlıklarının değişmesi, teknolojinin gelişmesi vb. gibi etkenler sayesinde hala büyümeye devam eden bir sektördür . Özellikle e-ticaret sektörünün ülkemizde yakın dönemde hacminin 2,5 kat daha artacağı öngörülmektedir.

 

Kullanıcılar en çok ne zaman çevrimiçi alışveriş yapıyor?

 

İnternet üzerinden yapılan alışveriş istatistikleri incelendiğinde tüketicilerin en çok haftanın ilk günlerinde internetten alışveriş yaptığı gözlemlenmektedir. Genellikle günün her saatinde kullanıcılar internetten alışveriş yapmaktadır. Hafta sonlarında ise internetten yapılan alışverişlerin sayısında düşüşler yaşanmaktadır.

 

 

E-ticaret Yapmanın Zorlukları Nelerdir?

 

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişilerin karşı karşıya kaldığı başlıca zorluklar şunlardır;

 
 • İnternetten satılacak ürün bulma
 • İş planı hazırlama
 • E-ticaret altyapısı seçme
 • Dijital pazarlama çalışmaları
 • Sermaye yaratma
 

İşletmeler bu problemleri aşarak doğru bir şekilde hareket ettiklerinde e-ticaret sektöründe başarılı olabilmektedir.

 

E-ticaret Yapmaya Başlamanın Maliyeti Nedir?

 

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen işletmeler; şirket kuruluş, ürün tedariği, e-ticaret sitesi kurma, lojistik süreçleri yönetme gibi birçok konuda masraflar ile karşı karşıya kalır. Genellikle e-ticaretin maliyeti sektöre göre değişiklik göstere de temel masrafların firmaların ihtiyaçlarına göre 2000 – 50000 TL arasında değişiklik gösterdiği bilinir.

 

 

 

Küçük bir işletme hangi platformu kullanarak E-ticaret yapmaya başlayabilir?

 

Küçük işletmeler e-ticaret ile internetten ürün satmak istedikleri takdirde kendi e-ticaret sitelerini kurarak e-ticaret sektörüne adım atabilmektedir. Bununla beraber işletmeler Trendyol, Hepsiburada, N11 ve Gittigidiyor e-ticaret pazaryerlerini de bir satış kanalı olarak ele alarak e-ticaret yapabilmektedir.

 

 

Evden E-ticaret yapabilir miyim?

 

E-ticaret sektöründe faaliyet göstermek isteyen kişiler evden e-ticaret yapabilmektedir. Genellikle evden e-ticaret yapan kişiler kendi ürettikleri ürünleri satarak sektörde faaliyet göstermektedir. Bununla beraber evden e-ticaret yapan kişilerin bir bölümü ise dropshipping yöntemi ile satış yapmaktadır. Sizler de şirket kuruluşu sonrasında satış yapacağınız ürünlere karar verebilir ve evden e-ticaret yapabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret