Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz E-Kitap: E-ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

E-ticareti A'dan Z'ye detaylandırdığımız rehberimiz ile internetten satış yapmanın tüm detaylarına ücretsiz şekilde ulaşabilirsiniz.

E-ticaret Platformunuzu Seçin

 

E-ticarete başlarken markaların satış yapacakları e-ticaret platformunu seçmesi gerekmektedir. Genellikle işletmeler kendilerine ait e-ticaret sitelerini kurarak ya da e-ticaret pazaryerlerinde mağaza açarak satış yapmaya başlamaktadır.

 

E-ticaret sektöründe kendi markalarını yaratmak ve komisyon ödemesi yapmadan satış yapmak isteyen işletmeler genellikle e-ticaret sitesi kurarak satış yapmayı tercih ediyor. E-ticaret siteleri üzerinden satış yapmak isterken de markalar genellikle hazır e-ticaret paketlerini kullanıyor. Hazır e-ticaret paketlerinde de işletmeler entegrasyon modelleri, e-ticaret paketleri, tasarım özellikleri ve responsive temaları göz önünde bulundurarak seçim yapıyor.

 

Satacağınız Ürün veya Hizmeti Belirleyin

 

E-ticaret sektörüne başlamadan önce markaların satacağı ürün ve hizmetleri belirlemesi gerekiyor. Çünkü satılacak ürünlere göre işletmelerin yapacağı hazırlıklar ve yapması gereken tanıtım çalışmaları farklılık gösteriyor.

 

Markalar satacakları ürün ve hizmetlere karar vermeden önce e-ticaret istatistikleri, e-ticaret pazaryerlerindeki ürün değerlendirmeleri ve e-ticarette satılacak ürün tavsiyeleri gibi birçok alanda araştırma yaparak satacakları ürün ve hizmetleri belirlemektedir.

 

Hedef Kitlenizi Belirleyin

 

Hedef kitle, e-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satacak işletmelerin ilgili ürün ve hizmetleri satmak istediği kitleye verilen isimdir. E-Ticaret’e başlarken markaların doğru bir hedef kitle belirleyerek hareket etmesi e-ticaretteki hedeflerine daha kolay ulaşmalarını sağlamaktadır.

 

E-ticaret firmaları hedef kitle belirleme sürecinde satacakları ürünlerin hitap edeceği kitleyi analiz etmektedir. Genellikle işletmeler demografik bilgiler, yaş aralığı, cinsiyet vb. metriklerden yararlanarak hedef kitlelerini belirler. Böylece reklam ve tanıtım çalışmalarında ilgili kitleyi hedefleyerek ürün ve hizmet tanıtımlarından aldıkları verimi arttırır.

 

Bir Tedarikçi ile Anlaşın

 

E-ticaret firmanız için satış yapacağınız ürünleri belirledikten sonra bir tedarikçi anlaşması yapmanız gerekiyor. Genellikle stoklu ve stoksuz satış yapacak işletmelerin anlaşma yapacakları tedarikçiler farklılaşıyor. Stoklu satış yapan işletmeler ürünlerini genellikle distribütörlerden satın almayı tercih ederken stoksuz satış yapacak işletmeler ise bayilik ücreti az fakat ürün çeşitliliği fazla olan işletmeler ile anlaşma yapmayı tercih ediyor.

 

Kullanacağınız Ödeme Yöntemlerini Seçin

 

E-ticarette markaların tahsilat gerçekleştirebileceği birçok ödeme yöntemi bulunuyor.

 
 • Havale ve EFT
 • Sanal Pos
 • Kapıda Ödeme
 • Mobil Cüzdan ve Dijital Cüzdan
 

Ödeme yöntemleri e-ticarette kullanılabilen ödeme yöntemleri olarak biliniyor. Genellikle kullanılacak ödeme yöntemlerine göre yapılması gereken anlaşmalar farklılaştığı için bu noktada işletmelerin ilk olarak ödeme yöntemini belirlemesi ve ardından ilgili anlaşmayı yapması gerekiyor.

 

Mağazanıza Bir İsim Verip Alan Adınızı Alın

 

Online mağaza açma sürecinde ürün ve hizmetlerini sergileyeceğiniz e-ticaret sitenizi kurarken bir alan adına ihtiyacınız bulunuyor. E-ticaret firmaları mağaza isimlerini seçerken daha çok marka adlarını kullanıyor. Böylece işletmeler hem kurumsal kimliklerini daha kolay oluşturuyor hem de alan adlarını satın alarak kurumsal itibarlarını koruyor.

 

Mağaza adı seçimi yaparken markalar akılda kalıcılık, kolay okunabilirlik, sosyal medya hesaplarının kullanılıp kullanılmaması gibi önemli unsurları göz önünde bulundurarak hareket ediyor.

 

E-ticaret Sitenizi Satış Odaklı Tasarlayın

 

E-ticaret sitesi tasarlama süresinde markaların önem vermesi gereken en önemli unsur satış odaklı bir e-ticaret sitesi tasarımı yapmak olmalıdır. Çünkü satış odaklı bir e-ticaret sitesi tasarımı yapmak hedef kitlenizde yer alan kişileri etkileyecek ve alışveriş yapmaya yönlendirecektir.

 

E-ticaret sitenizi satış odaklı tasarlamak için de önem vermeniz gereken belirli noktalar bulunuyor.

 
 • Mobil uyumlu e-ticaret sitesi tasarımı yapmak
 • Banner ve Slider alanlarını tasarlamak
 • Ana sayfa vitrininde talep gören ürünleri ön plana çıkarmak
 • Güven verici bir tasarım yapmak
 • Kullanıcı deneyimini ön planda tutmak
 • Call to action butonlarından yararlanmak
 

Satış odaklı bir e-ticaret sitesi tasarımı yaparken markaların göz önünde bulundurması gereken unsurlardır. Sizler de bu noktalara dikkat ederek e-ticaret sitesi tasarımı yapabilir ve satışlarınızı arttırma fırsatı yakalayabilirsiniz.

 

Güçlü Bir Marka Stratejisi Oluşturun

 

E-ticaret sektöründe faaliyet yürüten işletme sayısı bir hayli fazla olduğu için markaların önem vermesi gereken unsurlar arasında da marka stratejisi bulunuyor. Çünkü e-ticaret firmalarının birçok rakiple yarışması ve markalarını ön plana çıkarması gerekiyor. Bu nedenle her e-ticaret firmasının güçlü bir marka stratejisi oluşturması gerekiyor.

 

Genellikle e-ticaret firmaları marka stratejilerini oluştururken;

 
 • Pazar Analizi
 • Marka tanımlama çalışmaları
 • Marka kimliği oluşturma çalışmaları
 • Marka konumlandırma
 • Marka farkındalığı yaratma
 • Marka değeri yaratma
 

Gibi marka yaratma stratejilerinin her alanında çalışmalar yapması gerekiyor. E-ticaret firmaları bu çalışmaları yaparken yalnızca ürün ve hizmetleri için değil marka bilinirliğini arttırmaya yönelik dijital pazarlama ve geleneksel pazarlama kampanyaları yürütmesi gerekiyor.

 

İş Yapış Modelinize Karar Verin

 

E-ticaret sektöründe faaliyet yürüten işletmeler genellikle birçok şekilde çalışmalar yürütebiliyor. Bazı markalar yalnızca stoklu satış yaparken bazı markalar da stoksuz satış yaparak işlerini yürütüyor.

 

E-ticaret markalarının iş modellerine göre uygulayacağı stratejiler fiyat çalışmalarından dijital pazarlama çalışmalarına kadar farklılık gösteriyor. Bu neden e-ticarete başlarken her markanın stoklu mu stoksuz mu çalışacağına ve hangi e-ticaret modelini kurgulayarak e-ticaret sektöründe yer alacağına karar vermesi gerekiyor.

 

Bu çalışma sayesinde işletmeler daha profesyonel çalışmalar yaparak markalarına değer katabiliyor. Siz de e-ticaret iş modelinize karar vererek kendi stratejinizi geliştirebilir ve e-ticarette başarılı olabilirsiniz.

 

Dijital Pazarlama Kampanyalarınızı Başlatın

 

E-ticaret dendiği zaman herkesin aklına gelen ilk unsur reklamlardır. Çünkü e-ticaret firmaları yaptıkları dijital pazarlama çalışmaları sayesinde hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmakta ve satışlarını arttırma fırsatı yakalamaktadır.

 
 • Google ADS Reklamları
 • Sosyal Medya Pazarlaması
 • SEO – Arama motoru optimizasyonu
 • E-mail Marketing ve SMS ile Pazarlama
 • Influencer Marketing
 • İçerik Pazarlaması
 

Gibi dijital pazarlama yöntemleri e-ticaret sektöründe faaliyet yürüten ve hedef kitlesine ulaşmak için çalışmalar yapan markaların en çok tercih ettiği dijital pazarlama yöntemleridir. Siz de e-ticarete başlarken dijital pazarlama kampanyalarınızı başlatabilir ve hedef kitlenizde yer alan kişilere daha kolay ulaşarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Size Yardımcı Olabilecek Blog İçeriklerimiz

Size Yardımcı Olabilecek Video İçeriklerimiz

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret