Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ticarette Başarısızlığın Temel Nedenleri

İçerikler;

E-ticaret ile online satış yapan kişi ve işletmelerin en büyük amaçlarından birisi e-ticarette başarılı olmaktır. Fakat e-ticaret ile internetten ürün satan işletmelerin bir bölümü bu sektörde başarıyı yakalarken bir bölümü de başarısızlıklar ile karşı karşıya kalmaktadır. Yapılan araştırmalar e-ticarette başarısız olan işletmelerin genellikle aynı hataları yaptığını göstermektedir.

 

E-ticarette başarılı olmak isteyen işletmeler için hazırladığımız E-ticarette Başarısızlığın Temel Nedenleri adlı bu yazımızda sizlere e-ticarette başarısızlık hakkında bilgi vereceğiz. Bununla beraber e-ticaret firmalarının başarısız olmasına yol açan belirli problemlerden bahsedeceğiz.

  

Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve e-ticaret sektöründe kaçınmanız gereken hatalar hakkında bilgi alabilirsiniz. Böylece firmanızın e-ticarette başarılı olmasını sağlayacak aksiyonlar alabilir ve işinizi geliştirebilirsiniz.

   

İlgili İçerik; E-ticaret Nedir, Nasıl Yapılır?

 


E-ticarette Başarısızlığın Temel Nedenleri


 

İş Planı Hazırlamamak

 

Her sektörde olduğu gibi e-ticaret sektöründe de iş planları oldukça önemlidir. Çünkü e-ticaret iş planları e-ticaret firmalarının;

 
 • E-ticaret sektörü seçimi
 • Ürün ve tedarik zinciri yönetimi
 • E-ticaret sitesi kurma
 • Sanal pos ve kargo anlaşmaları
 • Reklam çalışmaları
 

Gibi alanlarda nasıl hareket edeceklerini göstermektedir. İş planları sayesinde işletmeler e-ticaret süreçlerini nasıl yönetebileceklerini ve bu süreçlerde karşılarına çıkan problemleri nasıl aşabileceklerini öğrenebilmektedir.

 

Günümüzde e-ticarette başarısız olan işletmelerin yaptığı en büyük hatalardan birisi bir iş planı hazırlamamaktadır. Çünkü iş planı hazırlamayan işletmeler e-ticaret süreçlerinde nasıl adım atacaklarına karar verememektedir ve bu da firmaların e-ticarette başarısız olmasına neden olmaktadır.

 

Sizler de e-ticaret ile internetten ürün satmayı düşünüyorsanız e-ticaret sektöründe başarılı olabilmek için bir iş planı hazırlamaya ve bu iş planı dahilinde hareket etmeye özen göstermelisiniz. İş planınız sayesinde e-ticaret süreçlerinizi nasıl yönetebileceğinizi belirleyebilir ve böylece e-ticarette başarısızlığın önüne geçebilirsiniz.

 
İlgili İçerik; İş Planı Nasıl Yapılır? Hangi Detaylar Önemli?  E-ticarette Başarısızlığın Nedenleri İş Planı

 

Yanlış E-ticaret Alt Yapısı Seçimi

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı yapacak olan kişi ve işletmelerin e-ticaret sitelerini hızlı bir şekilde kurabilmeleri ve e-ticaret süreçlerini kolayca yönetmeleri gerekmektedir. Bu nedenle her e-ticaret firmasının profesyonel bir e-ticaret alt yapısı tercih etmesi gerekmektedir.

 

Günümüzde e-ticarette başarısız olan birçok işletmenin e-ticaret sitesi kurarken yanlış bir yöntem ya da yanlı bir alt yapı tercih ettiği görülmektedir. Genellikle e-ticarette başarısız olan birçok firma açık kaynak kodlu alt yapıları ya da e-ticaret sitesi yazdırma yöntemlerini tercih ederek sitelerini kurmaya çalışmaktadır.

 
 • Açık kaynak kodlu alt yapılar ile e-ticaret sitesi kurarken işletmeler sermayelerinin %20- %30’luk bölümünü geliştirme, tema ve yazılımcı masraflarına harcamaktadır.
 • Açık kaynak kodlu yazılımlar işletmelerin e-ticaret sitesi kurma süreçlerini uzatmaktadır.
 • E-ticaret sitesi yazdırma yöntemini tercih eden işletmeler ise genellikle sermayelerinin %20 - %50’lik bölümü çalıştıkları yazılım firmaları için harcamaktadır.
 • E-ticaret sitesi yazdırma yönteminde işletmeler proje bazlı çalıştıkları için sitelerin kurulma süresi 12 aya kadar uzayabilmektedir.
 

E-ticaret sitesi kurma süreci uzadığı takdirde ise işletmeler e-ticaret sektörüne atılma fikirlerini ertelemektedirler. Kısacası e-ticaret sitesi kurma yöntemi e-ticarette başarısızlığa neden olabilmektedir.

 

E-ticarette başarılı olmak ve bu sektörde sağlam adımlar atmak istiyorsanız sizler de Ticimax gibi hazır e-ticaret alt yapılarını tercih edebilir ve e-ticaret sitenizi hızlı bir şekilde kurabilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapıları ile e-ticaret süreçlerinizi daha kolay ve başarılı bir şekilde yönetebilir ve e-ticarette başarısızlığın önünde geçebilirsiniz.


İlgili İçerik; E-ticarette Uzmanlaşmak İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

İlgili İçerik; Her E-ticaret Sitesinde Olması Gereken Önemli Noktalar  E-ticarette Başarısızlığın Nedenleri Yanlış Altyapı

 

Zaman Yönetimi Yapamamak

 

E-ticaret sektörü her ne kadar online bir sektör olarak gözükse de e-ticarette zaman yönetimi oldukça önemli bir unsurdur. Günümüzde birçok işletme e-ticarette zaman yönetimi yapamadığı için e-ticarette başarısızlık ile karşı karşıya kalmaktadır. Kısacası zaman yönetimi yapamamak e-ticarette başarısızlığın nedenleri arasında yer almaktadır. E-ticarette başarılı olmak isteyen işletmeler bu nedenle zaman yönetimini iyi bir şekilde yapmalıdır.

 

İlgili İçerik; E-ticarette Kaçınılması Gereken Hatalar

 

E-ticarette Başarısızlığın Nedenleri Zaman Yönetimi

 

Yanlış E-ticaret Sitesi Tasarımı

 

E-ticarette başarısızlık nedenleri arasında yer alan başka bir neden de yanlış e-ticaret sitesi tasarımı yapmaktır. Çünkü kişilerin alışveriş ve internet kullanım alışkanlıkları her geçen gün değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişiklikleri yakından takip etmeyen e-ticaret firmaları ise genellikle e-ticarette başarısızlık ile karşı karşıya kalmaktadır.

 

E-ticarette başarısız olmak istemeyen işletmelerin e-ticaret sitesi tasarımı yaparken dikkat etmesi gereken belirli unsurlar bulunmaktadır.

 
 • E-ticaret sitenizi tasarlarken responsive temalar kullanmaya özen gösterin. Çünkü günümüzde internet alışverişlerinin yaklaşık %75’i mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır.
 • Site tasarımınızı yaptıktan sonra site hızlandırma çalışmalarına önem verin. Çünkü tüketiciler genellikle 1-2 saniye içerisinde yüklenen siteler üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmektedir.
 • Sitenizi tasarlarken navigasyon menüleri yaratmaya özen gösterin.
 • Site tasarımında en çok kurumsal sayfa tasarımlarına önem verin.
 • Ödeme sayfası tasarımı yaparken müşterilerinize güven verin.
 

Bunları göz önünde bulundurarak sizler de e-ticaret sitesi tasarımı yapabilir ve böylece e-ticarette başarısızlığın önüne geçebilirsiniz.


İlgili İçerik; E-ticarette Responsive Tasarım Neden Önemlidir?

 

İlgili İçerik; E-Ticaret Sitenizin Performansını İyileştirerek 2 Kat Dönüşüm Kazanın

 

E-ticarette Başarısızlığın Nedenleri Yanlış Tasarım

 

Ürün ve Hizmetler İçin Tanıtım Çalışmaları Yapmamak

 

E-ticarette başarısızlık nedenleri arasında yer alan bir unsurda reklam çalışmalarıdır. Günümüzde birçok e-ticaret firması ürün, hizmet ve kampanyalarını tanıtmak için reklam çalışması yapmaktadır. Fakat reklam çalışmalarına önem vermeyen e-ticaret firmalarının da olduğunu söylemek mümkündür.

 

E-ticarette reklam çalışmaları yapmamak hedef kitlenizde yer alan tüketicilere ulaşmanızı zorlaştıran bir unsurdur. Kısacası ürünlerinizi tüketicilere ulaştıramadığınız için firmanızın satış yapma ihtimali azalmaktadır. Bu da e-ticaret firmanızın başarısız olmasına neden olacaktır.

 

E-ticarette başarılı olmak istiyorsanız ürün, hizmet ve kampanya tanıtımı yapmak için SEO, Google Adwords, Sosyal Medya pazarlaması, Influencer Marketing vb. reklam ve tanıtım çalışmaları yapmaya özen gösterebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; En iyi E-Ticaret Kampanyaları

 

İlgili İçerik; Sosyal Medya Kampanyalarınız için 7 İpucu  E-ticarette Başarısızlığın Nedenleri Ürün ve Hizmet Tanıtımı

 

Geç Teslimat Süreleri

 

E-ticaret sektöründe önemli olan süreçler arasında yer alan teslimat süreci e-ticaret firmalarının başarılı olup olmayacaklarını belirleyen süreçler arasında yer almaktadır. Çünkü e-ticaret firmaları üzerinden alışveriş yapan tüketiciler genellikle satın aldıkları ürünlere hızlı bir şekilde ulaşmayı istemektedirler.

 

Tüketiciler bir e-ticaret firmasının teslimat süreçlerinin fazla olduğunu gördüğü takdirde ise ilgili işletmeden alışveriş yapmayı reddetmektedirler. Bu da e-ticaret firmalarının başarısız olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle e-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satan firmalar e-ticarette başarısız olmamak için teslimat ve kargo süreçlerini iyi bir şekilde yönetmeye özen göstermelidir.

 

İlgili İçerik; Hızlı Teslimat ve E-ticaret İlişkisi

 

E-ticarette Başarısızlığın Nedenleri Teslimat Süresi

 

Müşteri Memnuniyetini Önemsememek

 

Günümüzde birçok e-ticaret firması müşterilerini yalnızca bir satış aracı olarak görmekte ve buna uygun bir şekilde hareket etmektedir. Genellikle bu düşünce ile hareket eden e-ticaret firmalarının ne yazık ki e-ticarette başarısız olduklarını söylemek mümkündür.

 

Müşteriler her ne kadar ürünlerinizi satın alan tüketiciler olsa da e-ticaret sektöründe başarılı olmak istiyorsanız müşterilerinizin de duyguları ve kararları olduğunu kavramanız gerekmektedir. Müşterilerinizi sadık müşterilere dönüştürmek ve daha fazla satış yapabilmek için e-ticaret firmanızın müşteri memnuniyetini ön planda tutmanız gerekmektedir.

 

Genellikle müşteri memnuniyetini ön planda tutan e-ticaret firmaları, sektörde daha hızlı adımlar atabilmekte ve işletmelerini geliştirme şansı yakalayabilmektedir. Sizler de e-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satan bir firmaysanız müşteri memnuniyetine önem verebilir ve böylece e-ticarette başarısızlığın önüne geçebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-Ticarette Kaçınılması Gereken 5 Kritik Hata

 


E-ticarette Başarısızlığın Nedenleri Müşteri Memnuniyeti


 

Ticimax ile E-ticarette Başarılı Olun

 

E-ticaret sitenizi kurarken sizler de Ticimax e-ticaret alt yapılarını tercih edebilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde yer alan modül ve özellikleri kullanarak e-ticaret süreçlerinizi daha kolay bir şekilde yönetebilir ve e-ticarette başarılı olan firmalar arasında yer alabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret