Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Google'da Sıralamanızı Kaybetmenizin Nedenleri

İçerikler;

Google, işlerini online platformlara taşıyan mağazalar ve markalar için oldukça önemli bir arama robotudur. Çünkü işletmelerin hedef kitlelerinde yer alan kişiler genellikle ürün ve hizmet arayışlarını Google’da belirli anahtar kelimeler arayarak gerçekleştirmektedir. Bununla beraber Google’ı kullanan kişilerin bir bölümü ise belirli konular hakkında bilgi almak için de bu arama motorunu kullanmaktadır.

 

Google’ın dünyadaki arama motorları içerisinde en çok kullanılan arama motorları arasında ilk sırada yer alması işletmeler için Google’ı daha önemli kullanmaktadır. Hedef kitlesine ulaşmak, rakipleri ile daha kolay bir şekilde rekabete girmek, marka bilinirliğini arttırmak, sitelerine ziyaret çekmek ve ürün satışlarını arttırmak isteyen birçok işletme Google organik sıralamalarına önem vermektedir.

 

SEO çalışmaları, işletmelerin ve e-ticaret firmalarının Google’da organik sıralama elde edebileceği en önemli çalışmalar arasında yer almaktadır. İşletmelerin Organik sıralamaları bazı durumlarda değişiklik göstermektedir. Google algoritma güncellemeleri, zayıf içerikler, yanlış yapılan seo çalışmaları genellikle Google sıralamalarınızda değişiklikler olmasına neden olan etkenlerdir.

 

Organik sıralama kaybetme nedenleri hakkında bilgi almak isteyen kişi ve işletmelere bilgi vermek için hazırladığımız Google'da Sıralamanızı Kaybetmenizin Nedenleri adlı bu yazımızda sizlere organik sıralamalarınızın neden değişebileceği hakkında bilgiler vereceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyerek bu konu hakkında bilgi edinebilir ve gerekli düzenlemeleri yaparak organik sıralama kaybetmenin önüne geçebilirsiniz.

 

Google'da Sıralamanızı Kaybetmenizin Nedenleri4

 

Kullanıcı Deneyimini Ön Planda Tutmamak

 

Google tarafından çıkarılan algoritmalardan birisi olan Top Heavy Algoritması, bir internet sitesindeki kullanıcı deneyimini ölçümleyen bir algoritma olarak bilinmektedir. Top Heavy algoritması, sitenizde yer alan bazı ayarları incelemekte ve bu ayarı göz önünde bulundurarak siteniz hakkında değerlendirmeler yapmadır.

 

Top Heavy Algoritması, blog, kurumsal siteler, e-ticaret siteleri vb. site türlerinde yer alan reklam alanlarını da inceleyerek kullanıcı deneyimini ön planda tutup tutmadığınıza karar vermektedir. Yapılan incelemeler sonrasında botlar sitenizde fazla reklam olduğuna karar verirse bu alanları içerikleriniz bakımından olumsuz değerlendirmekte ve sitenizin organik sırlamalarını düşürmektedir.

 

Günümüzde birçok e-ticaret firması ve blog sitesi Top Heavy, algoritması nedeni ile organik sıralamalarını ve organik ziyaretçilerini kaybetmektedir. Bu nedenle Google sıralama değişikliklerinden etkilenmemek isteyen kişi ve işletmelerin bu algoritmayı dikkate alması ve sitelerinde kullanıcı deneyimini ön planda tutan çalışmalar yapması gerekmektedir.

 

İlgili İçerik; SEO Analizi Nasıl Yapılır?


İlgili İçerik; Kullanıcı Deneyimi ( User Experience-UX) Hakkında Bilmeniz GerekenlerGoogle'da Sıralaması Kullanıcı Deneyimi

 

Yanlış Yapılan SEO Çalışmaları

 

Google'da Sıralamanızı Kaybetmenizin Nedenleri arasında yer alan ve Google sıralamalarınızı en çok etkileyen başka bir neden ise yanlış yapılan seo çalışmalarıdır. Genellikle birçok işletme Google’da organik sıralama edinmek için kullanıcılara herhangi bir değer katmayan, seo kurallarına uygun olmayan ve anahtar kelime yığınları ile dolu olan içerikler hazırlamakta ve bunları sitelerinde paylaşmaktadır.

 

İşletmelerin olumlu olarak karşıladıkları bu durum ilk zamanlarda iyi sıralamalar elde etmesini sağlarken yapılan algoritma güncellemeleri ile beraber organik sıralamalarını kaybetmelerine neden olmaktadır. Bu nedenle seo stratejisi yapmak isteyen işletmelerin belirli şeyleri göz önünde bulundurarak hareket etmesi gerekmektedir.

 
  • Anahtar kelime araştırması yaparken kaleme alacağınız içerikler ile ilgili anahtar kelime analizi yapmanız gerekmektedir.
  • Anahtar kelimeleri kısa kuyruklu, uzun kuyruk, yüksek volümlü ve düşük volümlü anahtar kelimeler olarak sınıflandırmanız ve tüm anahtar kelime türlerini içeriklerinizde kullanmanız önemlidir.
  • İçeriklerinizde anahtar kelime yoğunluğunu her 100 kelime için %1-%2 oranında ayarlamanız gerekir.
  • İçeriğinizde yer alacak alt başlıkları hazırlarken konu bütünlüğünün olmasını göz önünde bulundurmanız gerekir.
  • İçeriğinizde kullanacağınız görsellerin içeriğe uygun bir şekilde seçilmesi ve alt etiketler ile desteklenmesi oldukça önemlidir.
  • İçeriklerinizi video içerikler ile zenginleştirmeniz gerekmektedir.
  • Meta tag, meta Description, backlink gibi seo için önemli olan unsurları göz önünde bulundurmanız gerekir.
 

Bunları göz önünde bulundurarak sizler de sıralama kaybettiğiniz içeriklerinizi analiz edebilir ve kullanıcılara fayda sağlayacak şekilde içeriklerinizi optimize ederek sıralama kaybının önüne geçebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticaret SEO Teknikleri

 İlgili İçerik; Yeni Başlayanlar İçin Arama Motoru Optimizasyonu Google'da Sıralaması Seo Çalışmaları

 

Rakiplerinizin Güçlü SEO Stratejileri

 

Google’da sıralamalarınızı kaybetmenizin nedenleri arasında bulunan başka bir unsur da rakiplerinizdir. Daha önceki dönemlerde seo çalışmaları yapmayan rakipleriniz bu alanda iyi bir seo stratejisi belirledikten sonra seo çalışmalarına başladıysa işletmenizin Google organik sıralamalarında düşüşler meydana gelebilecektir.

 

Bu nedenle sürekli olarak aynı sektörde faaliyet gösterdiğiniz rakiplerinizin seo stratejilerini analiz etmeniz gerekmektedir. Düzenli yapacağınız bu analiz sayesinde rakiplerinizin ne tür çalışmalar yaptığını görebilir ve kendi seo stratejilerinizi iyileştirerek organik sıralamalarınızı arttırabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Ölçümlemeniz Gereken Temel SEO Metrikleri

 

İlgili İçerik; Sesli Arama Teknolojisi ve SEO İlişkisiGoogle'da Sıralaması Rakip Analizi

 

Kopya İçerikler

 

Google sıralamalarındaki düşüşlerin başlıca nedenlerinden birisi de kopya içeriklerdir. Günümüzde birçok internet sitesi sahibi sitelerindeki içerik sayısını arttırmak için farklı işletmeler tarafından yapılan blog çalışmalarını kopyalamaktadır.

 

Kopya içerikler bir sitede yer alan içerik sayısını arttırmayı kolaylaştırsa da aslına bakıldığında sitenize zarar veren bir içerik türüdür. Çünkü kullanıcılara bilgi vermeye yönelik hazırlanan bu içerikler daha önce Google’da indexlenmiştir ve kullanıcılar belirli sorgular ile bu içeriğe kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.

 

Sizlerin bu içeriği değiştirerek ya da çoğaltarak sitenize eklemeniz ise telif haklarına uygunluk göstermediği için Google tarafından hoş karşılanmamaktadır. İçeriklerinizde kopya içerik tespit edildiği zaman Google sizi bu konu ile ilgili uyarmaktadır. Yapılan uyarılar dikkate alınmadığında ve içerik ile ilgili düzenlemeler yapılmadığında Google sitenize yönelik cezai yaptırımlar uygulayabilmektedir.

 

Sıralamalarınızı düşürme ya da sitenizi indexlememe gibi cezai yaptırımlar Google’ın uygulayacağı cezalar arasında yer almaktadır. Bu nedenle Google sıralamalarınızda düşüşler varsa Google webmaster hesabınızı incelemeniz ve daha önce herhangi bir uyarı alıp almadığınızı kontrol etmenizde yarar bulunmaktadır.


İlgili İçerik; İçerik Üretimi ile Markanıza Nasıl Katkı Sağlarsınız?

 

İlgili İçerik; CMS (İçerik Yönetim Sistemi) Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

 

Google'da Sıralaması Kopya İçerikler

 

Mobil Uyumluluğu Olmayan Siteler

 

Google’da ürün, hizmet ve kampanya ya da herhangi bir konuda araştırma yapan kişilerin büyük bölümü mobil cihazlarını kullanarak aramalarını gerçekleştirmektedir. Bu durum Google’ın organik sıralamaları belirlerken başka bir ölçütü de göz önünde bulundurmasını sağlamıştır.

 

Responsive tasarımlar yani kısacası mobil uyumluluk artık Google’ın seo ölçütleri arasında yer almaktadır. Google sıralamalarında düşüşler olan kişi ve işletmelerin sitelerini kontrol etmesi ve responsive olarak tasarlanıp tasarlanmadığına göz atması gerekmektedir. Eğer responsive olarak tasarlanmayan bir siteniz varsa hızlı değişiklikler yaparak sitenizi mobil uyumlu hale getirebilir ve sıralamalarınızın olumsuz etkilenmesini engelleyebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Özel Günlerde Mobil Uygulamanızın Gelirini Arttırmak İçin 6 Taktik

 

İlgili İçerik; E-Ticarette Mobil Uygulama Tercih Edilmesinin 10 Nedeniİlgili İçerik; E-ticarette Responsive Tasarım Neden Önemlidir?Google'da Sıralaması Mobil Uyumluluk

 

Backlinklerde Azalmalar

 

Google sıralamalarını etkileyen bir diğer faktörde backlinklerdir. Backlink, siteniz ya da sitenizde yer alan belirli içerikler için farklı sitelerden referans link alma çalışmalarına verilen isimdir.

 

Genellikle sitenize aldığınız backlinkler çoğu zaman korunsa da backlink aldığınız sitenin kapatılması, linklerin silinmesi vb. etkenlerden dolayı backlinklerinizde azalmalar meydana gelebilmektedir. Bu da organik sıralamalarınızda düşüşler yaşamanıza neden olan bir unsurdur. Bu nedenle belirli dönemlerde Ahrefs ve Semrush gibi seo araçlarını kullanarak backlinklerinizi ve backlink sayınızı kontrol etmeniz gerekmektedir.

 

Eğer backlinklerinizde azalmalar bulunuyorsa yeni backlink çalışmaları yapabilir ve sıralamalarınızın olumsuz etkilenmesini engelleyebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Backlink Almak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 
İlgili İçerik; E-ticaret Siteniz İçin Doğal Backlink Kazanma İpuçlarıGoogle'da Sıralaması Backlink Çalışmaları

 

Ticimax ile Doğru SEO Çalışmaları Yapın

 

E-ticaret sitenizi kurarken sizler de Ticimax e-ticaret alt yapılarını tercih edebilir ve doğru seo çalışmaları yapabilirsiniz. Ticimax e-ticaret alt yapıları içerisinde yer alan en gelişmiş seo modülü sayesinde seo çalışmalarınızı hızlı ve doğru bir şekilde yaparak sizler de Google sıralamalarınızın artmasını sağlayabilirsiniz. Böylece hedef kitlenizde yer alan kişilere ulaşarak satışlarınızı daha hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret