Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Mikro İhracat Nedir, Kimler İçin Uygundur?

Güncelleme Tarihi: 08.01.2024

İçindekiler;

İnternetten ürün ve hizmet satışı yapmak isteyen e-ihracat işletmelerinin bir kısmı genellikle e-ticaret siteleri üzerinden yurtiçinde satış yapmaktadır. Bununla beraber bir e-ihracat sitesi kurarak ürün ve hizmetlerini yurtdışına da satan işletmeler bulunmaktadır. E-ihracat ile yurtdışına satış yapan firmalar genellikle bulundukları sektörde daha hızlı bir şekilde ilerleyebilmektedir. Çünkü e-ihracat firmaları gelirlerini döviz olarak elde etmektedir.

 

E-ihracat ile yurtdışına satış yapmak isteyen işletmeler birçok farklı yöntemi kullanarak satışlarını yapabilmektedir. Fakat günümüzde birçok işletmenin tercih ettiği e-ihracat türü mikro ihracattır. Çünkü mikro ihracat yapan firmalar birçok avantajlı durumdan yararlanma şansı yakalamaktadır.

 

Mikro ihracat ile yurtdışına satış yapmak isteyen işletmeler için hazırladığımız Mikro İhracat Nedir, Kimler İçin Uygundur adlı bu yazımızda sizlere mikro ihracat hakkında bilgi vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve bu konu hakkında fikir sahibi olarak ürün ve hizmetlerinizi yurtdışında yaşayan tüketicilere satabilirsiniz. Böylece hem markanızı global bir marka haline getirebilir hem de daha hızlı gelir elde edebilirsiniz.

 

Mikro İhracat Nedir, Kimler İçin Uygundur?

 

Mikro İhracat Nedir?

 

Mikro ihracat, işletmelerin 15.000 Euro değerini ve 300 KG ağırlık sınırını aşmayan ürün ve hizmetlerini ETGB ( Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı kapsamında business to consumer ( B2C) iş modeli ile yurtdışında yaşayan tüketicilere satmasına verilen isimdir.

 

İlgili İçerik; ETGB Nedir, Nasıl Beyan Verilir?

 
  

B2C İş Modeli Nedir?

 

Business to Consumer yani bilinen adı ile B2C iş modeli, internetten ürün satan işletmelerin ürün ve hizmetlerini tüketicilere satmasına ve pazarlamasına verilen isimdir. Yani kısacası bu iş modeli ile satış yapan işletmeler ürün ve hizmetlerini tüketicilere ulaştırmak istemektedir.

 

Mikro İhracat B2C İş Modeli

 

Mikro İhracat’ın Avantajları

 

Mikro ihracat yapmak işletmelerin birçok avantajlı durumdan yararlanmasına olanak sağlamaktadır. Gelin şimdi hep beraber Mikro İhracat’ın Avantajlarına bir göz atalım.

 
 • Mikro ihracat yapan işletmeler ürün ve hizmetlerini yurtdışında yaşayan tüketicilere satabilmektedir.
 • Mikro ihracat firmaların Euro, dolar vb. para birimlerinde kazanç sağlamasına yardımcı olmaktadır. Yani kısacası mikro ihracat firmaları ticari faaliyetleri sonucunda döviz geliri elde etmektedir.
 • Mikro ihracat ürünlerinin gümrüklerdeki işlem süreleri oldukça kısadır.
 • Mikro ihracat, işletmelerin ihracat için gerekli olan belgelerini bilgisayar üzerinden hazırlamasına olanak sağlamaktadır. Kısacası Mikro ihracat firmaların zaman kazanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Mikro ihracat ile işletmeler belirli ülkelerde gümrük vergisi ödemeden satış yapabilmektedir. Örneğin; gümrük vergisi sınırı Avrupa’da 22 Euro iken Amerika’ya satılacak 800 dolara kadar olan ürünler için bir gümrük vergisi ödenmemektedir.
 • Mikro ihracat yapan işletmeler ihracatçılar birliğinden onay almadan ürünlerini gönderebilmektedir.
 • Mikro ihracat ile yurtdışına satış yapan firmalar ürün gönderimlerini hafta sonu da yapabilmektedir.
 • Mikro ihracat ile satılan ürünler alıcılara daha kolay bir şekilde ulaştığı için firmaların sadık müşterileri artış göstermektedir.
 • Mikro ihracat ile yurtdışına ürün satan işletmeler KDV’siz fatura kesebilmekte ya da KDV iadesi alabilmektedir.
 

Mikro ihracatın işletmeler için sağladığı en büyük avantajlar bunlardır. Sizler de 300 KG ağırlığa kadar olan ürünlerinizi Mikro İhracat ile yurtdışına satabilir ve döviz geliri elde edebilirsiniz. Böylece firmanızın daha hızlı büyümesini sağlayabilir ve bulunduğunuz sektörde rakiplerinizin bir adım önünde geçebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ihracat Siteleri İçin Dijital Pazarlama Rehberi

 

İlgili İçerik; İhracat Nedir? Nasıl İhracat Yapılır?Mikro İhracat Avantajları Nelerdir

 

Mikro İhracat ile Ne Satabilirim?

 

Mikro ihracat ile yurtdışına ürün ve hizmet satışı yapmak isteyen kişi ve işletmelerin en çok yanıt aradığı sorulardan birisi mikro ihracat ile ne satabilirim sorusudur. Mikro ihracat ile yurtdışına satabileceğiniz birçok ürün bulunmaktadır.

 

Mikro ihracat ile yurtdışına satış yapan işletmeler;

 
 • Kadın ve Erkek Giyim Ürünleri
 • Anne ve Bebek Ürünleri
 • Tasarım Ürünler
 • Ev ve Dekorasyon Ürünleri
 • Ev tekstili ürünleri ( Halı, Kilim, Havlu vb.)
 • Mobilya
 • Elektronik Ürünler
 • Yedek Parça
 

Gibi birçok ürün kategorisinde satış yapabilmektedir. Fakat firmalar hangi ürünleri satmaları gerektiğine karar verebilmeleri için ilk olarak satış yapacakları ülke pazarı hakkında araştırma yapmaya ve bu pazarda yaşayan tüketicilerin en çok hangi ürünleri satın aldığını bulmaya ihtiyaçları bulunmaktadır. Bununla beraber işletmeler e-ihracatta doğru adımlar atabilmek için ilgili ülke pazarında yer alan rakiplerini de incelemelidir.

 

İlgili İçerik; İnternette En Çok Satılan Ürünler, Ne Satılır 2021

 

Mikro İhracat İle Ne Satılır

 

Mikro İhracat İçin Ne Gereklidir?

 

Mikro ihracat için ne gereklidir sorusu da yurtdışına satış yapmak isteyen kişilerin yanıt aradığı sorulardan birisidir. Mikro ihracat yapmak isteyen işletmeler için gerekli olan Mikro İhracat Kuralları şunlardır;

 
 • Ürün ve hizmetlerin toplam ağırlığı 300 Kg’ı aşmamalıdır.
 • Ürün ve hizmetlerin geliri 15.000 Euro’yu aşmamalıdır.
 • B2C iş modeli ile yurtdışına satış yapılmalıdır.
 • ETGB ile gönderim sağlanmalıdır.
 

Bunların yanı sıra Mikro İhracat Gümrük İşlemleri için de gerekli olan bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evrakların bir kısmı taşıyıcı firmalar için gerekliyken bir kısmı da mikro ihracat yapan firmalar için gereklidir.

 
 • Dolaylı Temsil Yetki Belgesi
 • Türkçe ve İngilizce Fatura
 • Faturanın aslı
 • Mikro İhracat Gönderi Bilgi Formu
 

Mikro ihracat yapmak isteyen işletmeler için gerekli olan evraklardır. Sizler de bu evraklar dahilinde ürün ve hizmetlerinizi yurtdışına satabilir ve Mikro İhracat yapabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ihracat Teşvik & Hibe Rehberi

 

İlgili İçerik; E-ihracatta Ürün Fiyatlandırması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  

Mikro İhracat İçin Ne Gereklidir

 

Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

 

Mikro ihracat yapmak isteyen kişi ve işletmelerin ilk olarak belirli çalışmalar yapması gerekmektedir.

 
 • Hedef Pazar belirleme
 • E-ihracat sektörü ve satılacak ürünlerin belirlenmesi
 • Rakip analizi
 • İş planı hazırlama
 • Şirket kuruluşu
 • Satış yöntemine karar verme ( E-ihracat Sitesi veya pazaryerleri)
 • Ürün tedariği
 • E-ihracat sitesi kurulumu
 • Sanal pos ve kargo entegrasyonu
 • Pazaryeri entegrasyonu ( Ebay, Amazon ve ETSY gibi pazaryerleri üzerinden satış yapacak işletmeler için.)
 • Dijital Pazarlama Çalışmaları
 

E-ihracat yapmak isteyen işletmelerin hazırlıklı olması gereken mikro ihracat süreçleridir. Sizler de bu süreçleri tamamlayarak ürün ve hizmetlerinizi yurtdışında yaşayan tüketicilere satabilirsiniz.İlgili İçerik; ETSY'de Satış Yapma Rehberi
 

İlgili İçerik; Amazon'da Satış Yapmak Hakkında 3 Önemli MaddeMikro İhracat Nasıl Yapılır

 

Yurtdışına Ürün Nasıl Satılır?

 

Mikro ihracat ile yurtdışına satış yapmak isteyen işletmelerin ürün ve hizmetlerini satabileceği iki farklı yöntem bulunmaktadır.

 
 • E-ihracat Siteleri
 • E-ihracat Pazaryerleri
 

İşletmelerin satış yapabileceği platformlardır.

 

E-ihracat siteleri genellikle işletmelerin bir e-ihracat paketi alarak kendi sitelerini kurduktan sonra satışlarını markaları adına yaptıkları yönteme verilen isimdir.

 

Pazaryeri platformları ise, yurtdışında faaliyet gösteren Amazon, Ebay ve ETSY gibi platformlarda mağaza açarak işletmelerin ürün ve hizmet satışı yapmasına verilen isimdir.

 

Genellikle mikro ihracat yapacak kişi ve işletmeler kendi e-ihracat sitelerini kurarak hareket etmeyi tercih etmektedir. Çünkü mikro ihracat siteleri ile işletmeler komisyon ödemelerinden kurtulmakta ve gelirlerini kendilerine alabilmektedir.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Siteniz Yurtdışı Satışa Hazır Mı?

 

İlgili İçerik; Yurt Dışına Satış Nasıl Yapılır?

 

Mikro İhracat Yurtdışına Ürün Satmak

 

Mikro İhracat Paketleri

 

E-ihracat sitesi kurmak isteyen işletmeler genellikle mikro ihracat paketlerini tercih ederek site kurulum işlemlerini gerçekleştirmektedir. E-ihracat paketleri, yurtdışına satış yapmak isteyen kişi ve işletmeler için hazırlanan ve e-ihracat süreçlerini kolayca yönetebilmenizi sağlayan hazır alt yapılara verilen isimdir.

 

Mikro ihracat paketleri hem maliyetlerinin düşük olmasından kaynaklı olarak hem de e-ihracat firmalarının tüm süreçlerini daha kolaylaştırdığı için birçok işletme tarafından tercih edilmektedir.

 

Mikro İhracat Paketleri Nelerdir

 

Ticimax ile Mikro İhracat Yapın

 

Sizler de ürün ve hizmetlerinizi yurtdışına satmak istiyorsanız Ticimax e-ihracat alt yapıları ile e-ihracat sitenizi kurabilirsiniz. E-ihracat alt yapılarımız içerisinde yer alan özellikler sayesinde ürün ve hizmetlerinizi yurtdışında yaşayan tüketiciler ile buluşturabilir ve yurtdışına satış yaparak gelir elde edebilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

Yazar: Tolga Sefa Ağyıldız

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt
İlgili Yazılar Yeni Yazılar Popüler Yazılar
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax