Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Yapmak İstediğiniz İş E-ticarete Uygun mu?

İçerikler;

E-ticaret sektörü her gün gelişen sektörlerden birisi haline geldi. E-ticaret ve e-ticaret süreçlerinin sürekli olarak gelişmesi de kişileri bir e-ticaret sitesi kurarak internetten satış yapmaya teşvik etti. Günümüzde geleneksel ticaret yapan işletmeler dijital dönüşümlerini tamamlayarak internetten ürün satmaya başlarken daha önce ticaret ya da e-ticaret hakkında bilgisi olmayan birçok kişi de bu sektöre adım atmayı istiyor.

 

E-ticaret hakkında bilgisi olmayan kişiler genellikle sektöre adım atmadan önce yapmak istedikleri işin e-ticarete uygun olup olmadığını araştırıyor ve bunun ardından e-ticaret sektörüne uygun bir iş geliştirdiyseler bir e-ticaret sitesi açarak internetten satış yapmaya başlıyor.

 

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen fakat yapmak istedikleri işin e-ticaret sektörüne uygun olup olmadığına karar veremeyen kişiler için hazırladığımız Yapmak İstediğiniz İş E-ticarete Uygun mu adlı bu yazımızda sizlerin bu soruya yanıt bulmanızı kolaylaştıracak birçok unsurdan bahsedeceğiz. Sizler de bu yazımızı inceleyebilir ve iş planınızın e-ticarete uygun olup olmadığına daha kolay bir şekilde karar verebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Sitesi Kurmak, 20 Adımda Başarılı Bir E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
 

İlgili İçerik; İnternetten Satış Nasıl Yapılır? Bilmeniz Gerekenler (2021 Yeni)
 

İlgili İçerik; E-ticaret Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar


İlgili İçerik; İnternetten Para Kazanmak İçin Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

 


E-ticaret ile internetten satış yapmak isteyen kişilerin ilk yapması gereken şeylerden birisi satılacak ürünleri belirlemek olmalıdır. Çünkü sanal mağaza açtıktan sonra mağazanıza ürün yüklemeniz ve bu ürünleri tüketicilere ulaştırmak için belirli çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Genellikle e-ticaret için ürün belirlemek isteyen kişiler;

 
 • E-ticaret istatistiklerinde araştırma yaparak e-ticarette hızlı gelişen sektörleri bulabilmektedir.
 • E-ticarette en çok satılan ürünler hakkında araştırma yaparak e-ticaret sitelerinde bu ürünlere yer vermekte ve satışlarını arttırmaya yönelik stratejiler izlemektedir.
 • Online satış platformları arasında yer alan pazaryerlerinde en çok satılan ürünler, en çok yorum alan ürünler gibi konularda araştırma yaparak kişiler arz ve talebi daha hızlı bir şekilde görmektedir.
 

Sizler de e-ticaret yapmak istiyorsanız ilk olarak satacağınız ürünleri belirlemek için bu tür çalışmalar yapabilirsiniz. Böylece e-ticaret için doğru ürünler belirleyerek işinizi e-ticarete uygun hale getirebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; İnternette En Çok Satılan Ürünler, Ne Satılır 2021Yapmak İstediğiniz İş E-ticarete Uygun mudur
 

İnternetten Satışı Yasak Olan Ürünlere Göz Atın

 

Yapmak İstediğiniz İş E-ticarete Uygun mu sorusuna yanıt arıyorsanız yapmanız gereken şeylerden biri de satmak istediğiniz ürünlerin internetten satılıp satılmadığını kontrol etmek olmalıdır. Çünkü bazı ürünleri internetten satmak mümkünken bazı ürünlerin internetten satışı ise bakanlıklar tarafından yasaklanmıştır. Bu nedenle ürünlerini belirleyen kişi ve işletmeler internetten satışı yasak olan ürünler listesine göz atmalı ve ürünlerinin bu listede olup olmadığını araştırmalıdır.

 

İnternetten satışı yasaklanan ürünler şunlardır;

 
 • Alkollü ürünler
 • Airbag ve airbag ekipmanları
 • Bıçak ve ateşli silahlar
 • Reçeteli ilaçlar
 • Veteriner ürünleri
 • Cinsel içerik bulunan pornografik ürünler
 • Sahte belgeler
 • Tütün ve tütün ürünleri
 • Elektronik sigaralar
 • Replika ürünler
 • Bağımlılık yapan maddeler
 • Dinleme cihazları
 • Bandrolü bulunmayan ürünler
 • Kilit açmaya yarayan ürünler ve maymuncuk
 • Resmi kıyafetler
 • Lens ve numaralı gözlük çerçeveleri
 • Canlı Hayvan Satışı
 • Şifre Çözücü
 

Gibi ürünlerin internetten satışı yasaklanmıştır. Sizler de e-ticaret ile internetten satmak istediğiniz ürünlerin yukarıdaki listede yer alıp almadığını kontrol edebilir ve yapmak istediğiniz işin e-ticarete uygun olup olmadığına daha kolay bir şekilde karar verebilirsiniz.


İnternetten Satışı Yasak Olan Ürünler

 

Hedef Kitlenizi Kontrol Edin

 

E-ticaret ile internetten ürün ve hizmet satışı gerçekleştirecek olan kişi ve işletmelerin ürünlerini satmak istedikleri bir topluluk bulunmaktadır ve bu topluluğa hedef kitle adı verilmektedir.

 

Yapmak İstediğiniz İş E-ticarete Uygun mu yoksa uygun değil mi sorusuna yanıt bulmak için hedef kitleniz üzerinde araştırma yapmanız oldukça önemlidir. Çünkü bazı işletmelerin hedef kitlesinde yer alan kişilerin internetten alışveriş yapma alışkanlıkları gelişmemiştir. Bu da e-ticaret sitesi açmak ve internetten ürün satmak isteyen kişi ve işletmelerin başarısız olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle hedef kitle analizi yapmanız oldukça önemlidir.

 

Hedef kitle analizi yapmak isteyen e-ticaret firmalarının;

 
 • İlk olarak ürünlerini satmak istediği kitleyi belirlemesi gerekmektedir.
 • Hedef kitleye yönelik yaş, demografik bilgiler ( cinsiyet , yaşam yeri, evlilik vb.) hakkında hedef kitlenize ait bilgileri toplamanız gerekmektedir.
 • Hedef kitlenizde yer alan kişilerin internet kullanım alışkanlıkları ve kullandıkları cihazlar hakkında bilgi almanız gerekmektedir.
 • Hedef kitlenizin internetten alışveriş yapma alışkanlıklarını analiz edin.
 

Böylece hedef kitleniz hakkında daha doğru bilgiler edinebilir ve internetten satmak istediğiniz ürünleri bu kişilere satıp satamayacağınıza karar verebilirsiniz. Böylece yapmak istediğiniz işin e-ticarete uygun olup olmadığı konusunda net karar verebilir ve işiniz e-ticarete uygunsa bir e-ticaret sitesi kurarak internetten ürün satmaya başlayabilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Hedef Kitle Nedir?

Yapmak İstediğiniz İş E-ticarete Uygun mu? Hedef Kitle Analizi
 

Rakiplerinizi Analiz Edin

 

E-ticaret sitesi kurmak ve internetten ürün satmak isteyen kişi ve işletmelerin faaliyet göstermek istedikleri sektörde bulunan birçok rakibi bulunmaktadır. Yapacağınız işin e-ticarete uygun olup olmadığını gözlemlemek istiyorsanız rakiplerinizi analiz etmeniz oldukça önemlidir. Çünkü rakipleriniz ne kadar büyükse sizlerin vereceği emek ve harcayacağı sermaye o kadar fazla olacaktır. Bu da e-ticaret yaparken yıpranmanıza neden olabilecek başlıca unsurlar arasında yer almaktadır.

 

Rakip analizi yapmak isteyen e-ticaret firmalarının göz önünde bulundurması gereken başlıca önemli unsurlar şunlardır;

 
 • İlk olarak rakiplerinizin kim olduğunu belirleyin. Bunun için bir rakip analizi dosyası oluşturabilirsiniz.
 • Rakiplerinizi belirledikten sonra hem e-ticaret siteleri için hem de sosyal medya hesapları için çalışmalar yapın. Böylece hem arama motoru hem de sosyal medya stratejilerinizi belirleyebilirsiniz.
 • Rakiplerinizin düzenlediği kampanyaları bulun.
 • Rakiplerinizin ürün fiyatlandırma stratejileri hakkında bilgiler edinin.
 

Böylece rakip analizinizi daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Rakip analizi yaptıktan sonra bu işletmeler ile e-ticaret sektöründe rekabet edip edemeyeceğinize karar verebilir ve yapmak istediğim iş e-ticarete uygun mu sorusuna yanıt bulabilirisiniz.


İlgili İçerik; Alexa Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler


Yapmak İstediğiniz İş Rakip Analizi
 

Dropshipping ile İnternetten Satış Yapmayı Düşünün

 

Online satış yapmak isteyen ve e-ticaret konusunda deneyimsiz olan kişi ve işletmeler tarafından en çok tercih edilen satış yöntemlerinden birisi dropshipping yöntemidir.

 

Dropshipping, e-ticaret yapmak isteyen kişilerin farklı markaların ürünlerini sattığı ve herhangi bir ürün tedarik masrafı ödemediği iş modeline verilen isimdir. E-ticaret konusunda uzmanlaşmak ve kendi geliştirdikleri işin e-ticarete uygun olup olmadığına karar vermek isteyen kişiler dropshipping ile internetten satış yaparak bu konuda deneyim kazanabilmektedir.

 

Dropshipping sayesinde kişi ve işletmeler e-ticaret hakkında bilgi edinebilmekte ve böylece kendi işlerini daha doğru bir şekilde geliştirebilmektedirler. Sizler de bu yöntemi kullanarak deneyim edinebilir ve kendi işinizi e-ticarete uygun bir şekilde geliştirerek internetten ürün satmaya başlayabilirsiniz.

İlgili İçerik; Detaylı Dropshipping Kılavuzu


Yapmak İstediğiniz İş Sektor Dropshipping Satış

 

E-ticaret Sitenizi Ticimax ile Açın

 

E-ticaret ile internetten ürün satmak isteyen kişi ve işletmeler için e-ticaret alt yapıları ve e-ticaret çözümleri üreten Ticimax ile şimdi e-ticaret yapmak daha kolay. Sizler de online satış yapmak istiyorsanız Ticimax e-ticaret alt yapılarını tercih edebilir ve alt yapılarımız içerisinde bulunan yüzlerce özellik sayesinde kendi e-ticaret süreçlerinizi yönetebilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret