Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

2020 Yılı E-ticaret Verileri ve İstatistikleri

İçindekiler;

6 Nisan 2021 Salı günü Ticaret Bakanlığı ve e-ticaret bilgi platformunun yaptığı bir etkinlikle 2020 yılı e-ticaret verileri açıklandı. Daha önce 19 Ağustos 2020 tarihinde açıklanan 2020 Yılı İLK 6 Ay E-ticaret verileri ile 2020 yılının genelindeki e-ticaret verileri karşılaştırıldığında e-ticarette önemli gelişmelerin yaşandığı görülüyor.

 

Ticaret Bakanlığı’nın Youtube Hesabı üzerinden yapılan canlı yayın saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladıktan sonra 2020 yılı e-ticaret verilerini paylaşmak için Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan sahneye davet edildi. Ruhsar Pekcan;
 

2020 yılı Haziran ayında ülkemizdeki e-ticaret sektörü için önemli bir bilgi kaynağı olan Etbis e-ticaret bilgi sistemini ve e-ticaret.gov.tr portalının kamuoyuna tanıtıldığını ve ülkemizdeki e-ticaret hacmine ilişkin verilerin ilk kez paylaşıldığını ve 6 Nisan 2021 Salı Günü gerçekleşen etkinliğin konusunun da Türkiye’nin 2020 Yılı E-ticaret Verileri olduğunu dile getirdi.
 

2020 yılı e-ticaret verileri e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin mevcut durumu görebilmesi ve geleceğini planlayabilmesi açısından büyük önem taşıyor. E-ticaretin planlı, stratejik ve sürdürülebilir büyümesi için verilere ve bilgiye dayalı hareket etmek gerekiyor.Ticimax 6 Aylık E-ticaret Verileri

 

İlgili İçerik: 2019 E-Ticaret İstatistikleri

 

Ülkemizde E-ticaret’in Sağlam Bir Zeminde Gelişimi İçin Atılan Önemli Adımlar

 

Ruhsar Pekcan, E-Ticaret Sektöründeki faaliyetlerin sağlam ve güvenli bir zeminde gelişimi için ülkemizde önemli adımlar atıldığını ve bu adımların atılmaya devam edildiğini dile getirdi. Ülkemizde e-ticaretin güvenli bir zeminde atılması için atılan önemli adımlar şunlar;

 
 • E-ticaret’in güvenli bir ortamda yürütülmesi için ilgili e-ticaret alt yapıları temin ediliyor.
 • E-Ticaret’e duyulan güvenin artması amacıyla e-ticaret sitelerinin kayıt altına alınıyor ve bu sitelere ilişkin temel bilgiler kamuoyu ile paylaşılıyor.
 • E-ticaret verilerinin kayıt altına alınması ve TÜİK’in resmi istatistik programına dahil edilmesi için TÜİK ile görüşmeler ve çalışmalar devam ediyor.
 • E-ticarette güven damgası uygulaması devam ediyor. Bugüne kadar 35 adet e-ticaret sitesinin güven damgası adlı süreci devam eden firmalar da bulunuyor.
 • Mart ayında yürürlüğe giren Yeni Ürün Güvenliği Kanun’a e-ticaret dahil edildi. E-ticarete konu ürünlerin piyasa denetimi ve gözetimi yapılabilmesi için yasal adımlar atıldı.
 • ETBİS Eğitimleri ile vatandaşlar ve firmalara e-ticarete yönelik eğitimler ücretsiz olarak veriliyor.
 • Farklı ülkeler ile yapılan ikili anlaşmalarda e-ticaret konusuna ayrı yer ayrılıyor. Bu sayede küresel piyasaya ulaşımını kolaylaştıracak adımlar atılıyor.
 

Ülkemizde E-ticaret Gelişimi Adına Atılmış Önemli Adımlar

 

ETBİS Kullanımına Dair Veriler

 

24 Aralık 2020 tarihinde faaliyete geçirilen E-ticaret Bilgi Platformunu (ETBİS), 2020 yılının ilk altı ayında kullanan kişi sayısı 230 Bin 424’e ulaşmıştı. 2020 yılının geneline bakıldığında E-ticaret Bilgi Platformu olan ETBİS’i kullanan kişi sayısının 2020 yılının son 6 ayında %400 artış 1 Milyon 100 bini aştığı görülmektedir. Etbis kullanan kişiler göz önünde bulundurulduğunda ETBİS kullanıcılarının %31’ini 25- 34 yaş arasındaki kişilerin kullandığı bilinmektedir.

 

ETBİS sisteminde yer alan e-ticaret akademisi ile işletmelere ve tüketicilere e-ticaret ve e-ihracat ile ilgili eğitimler ücretsiz olarak verilmeye devam edilmektedir. İlgili eğitimlerde e-ticaret sitesi kurulumundan e-ihracat yapımına yönelik 33 eğitim videosu ve 74 adet eğitim dokümanı vatandaşlara sunulmuştur.

 

E-ticaret akademisinde yer alan eğitimlerden 2020 yılında yararlanan kişi sayısı 48 bin civarındadır. ETBİS’te yer alan başka bir uygulama da e-ticaret danışmanı özelliğidir. Bu özellik 2020 yılının haziran ayında hayata kazandırılsa da son 6 aylık kullanım göz önünde bulundurulduğunda önemli gelişmelerin olduğunu söylemek mümkündür. 2020 yılında e-ticaret ile ilgili danışmanlık almak isteyen 61 bin kişi ücretsiz bir şekilde e-ticaret danışmanlığı hizmetinden yararlanmıştır.

 
 

İlgili İçerik: E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

 
 

E-ticaret Sektöründe Faaliyet Gösteren Firma Sayısı Artıyor

 

2019 yılı ve 2020 yılı e-ticaret verileri karşılaştırıldığında e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletme sayısının gözle görülür bir biçimde arttığını söylemek mümkündür. 2019 yılında 68 bin 457 olan e-ticaret yapan işletme sayısı %275 artış ile 256 bin 861 sayısına yükseldi. E-ticaret firma sayısının giderek artması e-ticaretin ülkemizde geliştiğini gösteren en önemli unsurdur.


E-ticaret Sektörüne Eklenen Firma Sayısı Artışı

 

Bir Pazaryerinden Satış Yapanların Oranı Daha Yüksek

 

E-ticaret yapan firmalar için oldukça önemli bir satış kanalı olan pazaryerlerinin kullanımı ülkemizde her geçen gün artıyor. Bazı işletmeler yalnızca birden fazla pazaryerinden satış yapmaya ağırlık verse de birçok firmanın yalnızca bir pazaryerinden satış yaptığı veriler üzerinden görülüyor. Pazaryeri platformlarından satış yapan firmaların istatistikleri şu şekilde;

 
   
Satış Yapılan Pazaryeri Sayısı
   
   
İşletme Oranı   
 
   
1 pazaryeri   
   
%72   
   
2 pazaryeri   
   
%14   
   
3 pazaryeri   
   
%8   
   
4 pazaryeri   
   
%2   
 

İşletmelerin %72’si bir pazaryerinde satış yapmayı tercih ederken %14’ü iki pazaryerinde satış yapmayı tercih ettiği görülmektedir. Üç pazaryerinden satış yapan işletmelerin oranı %8 iken 4 pazaryerinden satış yapan işletme oranının ise %2 olduğunu söylemek mümkündür.

 
 

İlgili İçerik; Pazaryeri Entegrasyonu Nasıl Çalışır?

 
 

E-ticaret Yapan Firmaların Yoğunlaştığı Şehirler

 

E-ticaret faaliyetinde bulunan işletmelere yönelik veriler göz önünde bulundurulduğunda e-ticaret yapan işletme sayısının en fazla olduğu ilimiz %43 ile İstanbul olarak ön plana çıkıyor. İstanbul’u %9 oranı ile Ankara, %7 oranı ile İzmir, %4 oranı ile Bursa - Antalya ve %2 oranı ile Konya takip ediyor.


Ülkemizde E-ticaret Firma Artışı Olan Şehirler
 

E-ticaret Hacmi Artış Gösteriyor

 

ETBİS Kullanımına dair veriler, e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, pazaryerlerinden satış ve e-ticaret firmalarının yoğunlaştığı şehirler ile ilgili bilgiler verildikten sonra Türkiye’de e-ticaret hacmi ile ilgili veriler paylaşıldı.

 
 • 2020 yılı itibari ile ülkemizde e-ticaret hacmi 2019 yılına göre %69 artış göstererek 136 Milyar TL’den, 226 Milyar 210 Milyon TL’ye yükseldi.
 • 2020 Yılı dünya e-ticaret hacmi 4,3 milyon dolar, dünyada e-ticaret hacminin artış oranı ise %18 olarak tahmin edilmektedir.
 • 2020 yılında sipariş adetleri olarak değerlendirildiğinde 2019 yılında 1 Milyar 666 milyon olan sipariş adetlerinin 2020 yılında %68 artışla 2 milyar 297 milyona yükseldi.
 
 

İlgili İçerik; E-ticaret Hacmi Her Geçen Gün Artmaya Devam Ediyor

 
 

E-ticaret Harcamalarının Yerel ve Küresel Bazda Dağılımı

 

2020 yılında e-ticaret ile toplamda 226 Milyar 210 Milyon TL harcandığı görülmektedir. Bu harcamaların yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki verileri birbirinden farklılaşmaktadır. Yerel ve küresel bazda dağılım göz önünde bulundurulduğunda;

 
   
Harcama Tutarı   
 
   
Harcanan Pazar   
 
   
Oran   
 
   
207 Milyar TL   
   
Yurtiçi Pazarda yapılan harcamalar   
   
%91,4   
   
9,3 Milyar TL   
   
Diğer ülke vatandaşlarının ülkemizden yaptığı alışverişler   
   
%4,1   
   
9,9 Milyar TL   
   
Yurtdışından yapılan harcamalar   
   
%4,14   
 

E-ticarette 207 Milyar TL ile %91,4 oranında yurtiçi pazarlarda harcama yapıldığı görülürken %4,1 oranında diğer ülke vatandaşlarının ülkemizden yaptığı alışverişlerin 9,3 Milyar TL olduğu görülmektedir. Ülkemiz vatandaşlarının yurtdışında bulunan e-ticaret firmalarından yaptığı alışverişler ise %4,14 oranı ile 9,9 Milyar TL’dir.

 

Ülkemizdeki e-ticaret içindeki perakende ticaretin payı %64 olarak ortaya çıkmaktadır.


Küresel ve Yerel E-ticaret Harcamaları
 

E-ihracat Artış Gösteriyor

 

Ruhsar Pekcan , E-ticaret Gümrük Çıkış Beyannamesinin Haziran 2020 tarihinde devreye alındığını ve bu nedenle Haziran ve Aralık ayları içerisinde yapılan e-ihracata yönelik faaliyetler ile ilgili verilerin paylaşılacağını dile getirdi.

 
 • 6 aylık dönemde ülkemiz ihracatı 108 milyar 71 milyon dolar.
 • Aynı dönemde e-ihracat rakamı 1 Milyar 421 milyon dolardır.
 • 6 aylık dönemde e-ihracatın genel ihracata oranı %1,3’tür. Bu oran dünyada %4,14’tür.
 

2019 kasım ayında Çin’de başlayan ve 2020 Mart ayında ülkemize sıçrayan COVID-19 pandemisi genel ticarette düşüşlere neden olurken e-ticarette artış yaşanmasında etkili oldu. E-ticaret harcamalarının gayri safi yurtiçi hasıla içindeki oranı bir önceki yıla göre %51,8 artış ile %4,1 olarak gerçekleşmiştir. Milli gelir ile oranla görülen bu artış e-ticaretin ülkemizde geliştiğini göstermektedir.

 
 • E-ticaret hacminin genel ticarete oranı 2019 yılında %9,8 iken 2020 yılında %15,7’ye yükseldiği görülmektedir. Aylar bazında inceleme yapıldığında e-ticaret firmalarının kampanya dönemlerinde bu oranın %19’a kadar yükseldiği görülmektedir.
 • E-ticaret’in genel ticarete oranı gelişmiş ülkelerde %12,3 seviyesindedir.
 • Kampanya ayları ve pandemi etkisiyle bu oranın ülkemizde en yüksek olduğu ayın Kasım ayı olduğu bilinmektedir.
 
 

İlgili İçerik; E-İhracat Sitesi Nasıl Kurulur?

 
 

İlgili İçerik; E-ihracat Nasıl Yapılır?

 

2020 Yılında Sektörlere Göre E-ticaret

 

2020 Yılı e-ticaret verileri göz önünde bulundurulduğunda Pandeminin etkisiyle bazı sektörlerde e-ticarette artış yaşandığı görülürken bazı sektörlerde ise düşüşler yaşandığı görülmektedir.

 
   
Sektör    
 
   
E-ticaret Hacmindeki Artış   
 
   
Beyaz eşya   
   
%129   
   
Giyim, Ayakkabı, Aksesuar   
   
%38   
   
Elektronik   
   
%56   
   
Emek Sektörü   
   
%61   
   
Ev, Bahçe, Mobilya, Dekorasyon   
   
%105   
   
Süpermarket   
   
%200   
   
Eğitim ve Danışmanlık   
   
%43   
   
Çiçekçilik   
   
100   
   
Metalürji ve Kimya Sektörü   
   
%189   
 

Pandeminin etkisiyle artış gösteren sektörlerdeki bu artış ülkemizde e-ticaretin önemli bir noktaya geldiğini gösterirken 2020 yılında hava yolları, taşımacılık, eğlence, seyahat ve sanat sektörlerinde ise %46’lık bir düşüş söz konusudur.

 
 

2020 Yılında Ödeme Yöntemlerine Göre E-ticaret

 

2020 yılı itibarı ile e-ticaret alışverişlerinde kullanılan ödeme yöntemlerinin birbirinden farklılaştığı görülmektedir. 2020 yılında yapılan alışverişlerin 138 Milyar 400 TL’si kartlı ödemeler kullanılarak yapılırken 80 Milyar 400 TL’sinde havale ve eft ödeme yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan alışverişlerin 7 Milyar 400 TL’si ise kapıda ödeme sistemi ile gerçekleştirilmiştir.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Ödeme Sistemleri Hakkında 3 Önemli Başlık

 
 

İlginizi Çekebilir; Kapıda Ödemeli Satış Nasıl Yapılır? Kapıda Ödeme Rehberi (2021 Güncel)E-ticaret Ödeme Yöntemi Verileri
 

E-ticaret Verileri İle İlgili Önemli Bilgiler

 

2020 yılı e-ticaret verileri göz önünde bulundurulduğunda e-ticaret ile ilgili önemli istatistiklerin ortaya çıktığı görülmektedir.

 
 • Toplam site ziyaretlerine bakıldığı zaman site ziyaretlerinin e-ticarete dönüşüm oranı %1,8 düzeyindedir dünyada bu oran %2,6 düzeyindedir.
 • Pazaryerleri üzerinden alışveriş yapanların %43 kadınlar %58'ini erkekler oluşturmaktadır. Vatandaşlarımızın %63’ü aracı hizmet sağlayıcılarından alışveriş yaparken mobil uygulama kullanmayı tercih etmektedirler.
 • Mobil uygulamaların kullanımının yaygınlığına işaret eden veriler önemli bir göstergedir. Ülkemizde e-ticaret alışverişlerinde mobil uygulama kullanımı %75’tir.
 • E-ticaret ile gerçekleşen alışverişlerin %35’ini İstanbul, %11’ini Ankara %6’sını İzmir ilerimizde yaşayan vatandaşlarımız gerçekleştirmiştir. Bu illerimizi de %3 oranı ile Bursa ve Antalya takip etmektedir.
 • Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu’ndan elde edilen veriler göz önünde bulundurulduğunda yapılan kargo gönderilerinin %60’ını e-ticaret gönderilerinin oluşturulduğu görülmektedir.
 • 2020 yılında e-ticarette ortalama sepet tutarının 98,50 TL’dir. Sektör olarak ortalama sepet tutarı konaklama sektöründe 2558 Tl, hava yollarında, 902 Tl ayakkabı, aksesuar sektöründe 223 Tl, elektronikte 177 TL’dir.
 • 2020 yılında e-ticaret harcamalarının %74’ü peşin ödeme %26’sı ise taksitli ödeme imkânı kullanılarak gerçekleşmiştir.
 • 2020 yılında sektörler bazlı incelemeler yapıldığında ev ve dekorasyonda %69 , beyaz eşya da %43, elektronikte %33 giyim de %26, seyahatte %17, konaklamada %15, hava yollarında %12 oranında taksitli satış işlemi gerçekleştiği görülmektedir.
 • E -ticaret hacminin haftanın ilk günlerinde daha yüksek seyrettiği haftanın son günlerinde doğru ise düşüş gösterdiği gözlemlenmiştir.
 • E-ticaret sitelerinin kampanya ayı olarak bilinen kasım ayında 27 milyar 200 milyon TL’lik alışveriş gerçekleşti. Bu oran 2020 yılı istatistiklerine bakıldığında 2020 yılı e-ticaret hacminin %12,1’ini oluşturuyor.
 • 2019 yılı ile karşılaştırıldığında ise 2020 yılında e-ticaret hacminde aylık bazda ciddi bir artış olduğu da gözlemlenmektedir pandeminin etkisi ile mart Nisan mayıs ayları dışında kalan diğer aylarda e-ticaret hacmi %50’nin üzerinde artış gösteridi.
  

Ticimax E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Yazar: Kadir Demiray

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax