Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Formu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

E-ticarette İptal ve İade Oranları Nasıl Azaltılır?

İçerikler;

E-ticarette satıcılar için en büyük mali kaybı sipariş edilen ürünün iptalinin veya iadesinin istenmesi oluşturmaktadır. İptal ve iadeler nedeniyle halihazırda kazanılmış olan gelirler kaybedilmekle birlikte üstüne kargo masrafları ve müşteri memnuniyetsizliği nedeniyle uzun vadede büyük kazanç kayıplarına yol açılabilmektedir. Bu nedenlerle sizlere bu yazımızda e ticarette iptal ve iade oranları nasıl azaltılır sorusuna yanıt vereceğiz.

 

İlgili İçerik: E ticaret Nasıl Yapılır?

 

E-ticarette İptal ve İade Oranları Nasıl Azaltılır?

 

E-ticarette İptal ve İade Sebepleri Nelerdir?

 

Öncelikle ürünlerinizin iptali ve iadelerinin azaltılmasını sağlamak gibi bir düşünceniz bulunuyorsa müşterilerinizin ürünlerinizi neden son aşamada almaktan vazgeçtiklerini öğrenmeye çalışmanız gerekmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda müşterilerin ürünlerinizi iptal ve iade etmelerinin nedenleri şu şekildedir;

 

 

  • Müşteriye yanlış ürün gönderilmesi
  • Müşteriye yanlış bedenlerde gönderilmesi
  • Hasarlı ürün gönderilmesi
  • Gönderilen ürünün açıklamalardaki gibi olmaması
  • Ürünün müşteri nezdinde beklentiyi karşılamamış olması

 

 

Yukarıda belirttiğimiz nedenler sonucunda müşterileriniz ürünlerinizi iptal ve iade etmektedir. Ürünlerinizin neden iptali ve iadesine başvurulduğunu öğrendiğimize göre gelelim e ticarette iptal ve iade oranları nasıl azaltılır sorumuzun cevabına istinadendir.

 

İlgili İçerik: E-ticarette Kargo Paketleri Nasıl Olmalıdır?


E-ticarette İptal ve İade Sebepleri
 

E-ticarette İptal ve İade Oranları Nasıl Azaltılır?

 

 

  • Kalite kontrol süreçlerini işletme

 

 

Ürünlerinizin müşteriler tarafından iptal ve iade edilmesinin önemli nedenleri hasarlı ürün, yanlış ürün, yanlış bedenli ürün gönderilmesi vb. durumlar olduğunu yukarıda belirtmiştik. Tüm bahsettiğimiz bu nedenler kalite kontrol sürecinizin yeterince iyi çalıştırılmadığını göstermektedir. Bu da ürünlerinizin müşterileriniz tarafından iade edilmesine veya bu gibi bariz hatalarınızdan dolayı amatör kalitesiz bir firma izlenimi oluşturduğunuzdan dolayı ürünün iptaline yol açmaktadır.

Bu nedenle e- ticarette iptal ve iade oranları nasıl azaltılır sorusunun bir numaralı cevabı olan kalite kontrol süreçlerini düzgün işletmeniz halinde ürünlerinizin iptal ve iade oranları azalacak ve bu da müşteri memnuniyetiniz arttıracaktır. Müşteri memnuniyetinin arması da iş hacminizin gelişmesine olanak sağlayacaktır.

 

 

  • Ürünün detaylı fotoğraflarına yer vermek

 

 

E- ticarette iptal ve iade oranları nasıl azaltılır sorunuzun yanıtını müşteri nezdinde ortaya çıkan beklentilerin karşılanamaması sorununun çözülmesi ile ortadan kaldırabilirsiniz. Bu da sitenizde ürünlerinizin detaylı fotoğraflarına yer vermeniz ile mümkündür.

Ürününüzün yakın, uzak, ön, arka vb. şekilde kaliteli çözünürlüğe sahip fotoğraflarını paylaşmanız ile bu sorun ortadan kısa süreler içerisinde kaldırabilirsiniz. Sitenize yüksek çözünürlüklü fotoğraflar eklediğinizde ürünü almak isteyen müşteriler bu fotoğraflar ile ürünün kalitesini anlayabilecek ve ürününüzün beklentisine uyup uymadığına karar verecektir. Bu şekilde beklentiye uyan ürünleri satın aldığında ise iptal ve iade süreci ortadan kalkacaktır.

 

İlgili İçerik: Ürün Fotoğraflamada Kaçınılması Gereken 6 Önemli Hata

 

  • Ürünün açıklamalara uygun olması

 

 

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere müşterilerin ürünleri iptal ve iadesinin en büyük nedenlerinden bir diğerini gönderilen ürünün açıklamalardaki gibi çıkmamış olması oluşturmaktadır. Bu nedenle ürünlerinizi açıklamalarda bahsettiğiniz detaylarda hazırlayıp göndermeniz büyük öneme sahiptir. Ürününüzün iptal ve iade sürecine girmesini istemiyorsanız eğer ürün açıklamalarında ürünün hangi kumaşlardan yapıldığını, hangi derecede yıkanması gerektiğini anlatabilir ve müşterinizin tam olarak bu ürün hakkında bilgi almasını sağlayabilirsiniz.

 

 

  • Ürünü zamanında teslim etmek

 

 

Müşterilerin ürünleri iptal ve iade etmelerinin bir diğer nedeni ise ürünlerin belirtilen tarihlerde teslim edilmemesidir. Bu durum da müşteride firmanıza karşı güvensizlik ve memnuniyetsizlik oluşturacaktır ve böyle bir durumla karşılaşmamak ve müşterilerinizin size olan güvenini sağlamak için belirttiğiniz kargo gününde ürününüzü teslim etmeye özen gösterin. Kargo sürecinde yaşanan aksilikler varsa eğer bu süreci takip edin ve müşterinizi kargo süreciyle ilgili bilgilendirin.

 

İlgili İçerik: E-ticarette Kargo Süreçlerini Yönetme İpuçları


 

  • Ürünün paketlenmesine özen göstermek

 

E-ticarette ürün iptali ve iade oranları nasıl azaltılır sorusunun bir başka yanıtı ise ürünün paketlenmesiyle ilgili. Ürünler doğru paketlenmediği takdirde kargo sürecinde hasar görebilmektedir. Bu da müşterinin eline hasarlı ürünlerin ulaştırılmasına neden olmaktadır.

Sizler de bu nedenden dolayı ürününüzün iade edilmesini istemiyorsanız paketleme süreçlerine dikkat edebilir ve iptal – iade oranınızı azaltabilirsiniz. Kargo entegrasyonu olan bir e-ticaret desteği ile yapacağınız her şey daha kolaylaşacaktır.

 

 

Ticimax e-ticaret paketlerini kullanmak ve kendi e-ticaret sitenizi açmak istediğiniz takdirde E-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilir ya da 15 gün ücretsiz inceleme yapabilmek için e-ticaret demo formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimizin gizlilik ve güvenlik politikaları çerçevesinde sağladığınız kişisel verilerin, Ticimax Aydınlatma Metninde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Demoyu Gönder” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Devamını Oku İbareyi Kısalt

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2023 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax