Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

E-ticarette Yeni Düzenleme: İade Koşulları Kolaylaşıyor

İçerikler;

Online alışverişte günümüzde her ürün e-ticaretten hızlıca ve güvenli bir şekilde alınabilecek seviyeye ulaştı. Günümüzde her ürünün internetten alınabildiği bu süreçte; e-ticarette iade, tüketici hakları, güvenlik vb. gibi konular yetkili mercilerce inceleniyor ve tek elden denetime tabi tutulması için çalışmalar yürütülüyor. Son olarak Cumhurbaşkanlığı’nı programına göre e-ticarette yeni düzenleme bekleniyor.E-ticarette Yeni Düzenleme: İade Koşulları Kolaylaşıyor

 

E-ticarette Hızlı Ve Güvenli Alışveriş İçin Yeni Çalışmalar Geliyor

 

E-ticarette yeni düzenleme Cumhurbaşkanlığı programına girdi. Cumhurbaşkanlığı gündemine gelen ve en kısa zamanda hayata geçirilmesi beklenen düzenlemeler iade koşullarından ürün güvenliğine kadar pek çok farklı segmenti kapsıyor.

 

Cumhurbaşkanlığı programına giren düzenlemeye göre artan dijitalleşme ve online alışveriş sonucunda tüketicinin haklarının daha net çizgilerle korunması için iade koşullarında yeni bir düzenlemeye gidiliyor. Tüketicinin online alışveriş koşullarının daha da iyileştirilmesi ve süreçlerin kolaylaşması için tüketicilere yönelik hizmet memnuniyet endeksi oluşturulması planlanıyor.

 

E-ticarette Yeni Düzenleme Hızlı ve Güvenli Alışveriş

 

E-ticarette Yeni Düzenleme Yapılacak Alanlar

 

Gündeme alınan program e-ticaretin pek çok alanında yeni ve kapsamlı düzenlemeleri kapsıyor. Ayrıntılara aşağıda yer verdik.

 

Tüketiciler dijital platformlar hakkında bilinçlendirilecek: Tüketici haklarının korunması kapsamında tüketici hukuku uyuşmazlık çözüm mekanizmalarının kapasitesi geliştirilecek. Öte yandan tüketicilerin dijital platformlar hakkında daha da bilinçlenmesi için program ve materyaller hazırlanacak.

 

E-ticarette toptan ve perakende alanında iyileştirmeler: E-ticarette toptan ve perakende alanında oluşan aksaklıkların giderilmesini sağlayan düzenlemeler yapılacak. Tüketicinin faydasının gözetilmesi açısından tedarik ve toptancılık konusunda sıkıntı yaşanmaması adına toptan ticaretinin geliştirilmesi için yeni adımlar atılması planlanıyor.

 

Öte yandan artan talebe karşılık verebilmek adına toptan ve perakende alanının teknolojiyle entegre olması açısından modernizasyon adımlarının atılması bekleniyor.

 

E-ticarette İade koşulları kolaylaşacak: E-ticarette satın alma ve e-ticarette iade işlemlerinin hızlı ve güvenli yapılması için sınır ötesi e-ticarette de ürünlerin iade alınması süreçlerinin kolaylaştırılmasında gerekli düzenlemelerin yapılması planlanıyor. Özellikle coğrafi, kültürel yakınlık nedeniyle Türkiye'nin rekabet avantajı olan bölgelerde pazar payı artırılması amacıyla da yeni uygulamaların yapılması bekleniyor.

 

E-ticarette tüketicilerin sahip oldukları en önemli haklardan biri satın aldığı bir ürünü iade edebilmesidir. Tüketiciler bir ürünü satın aldıktan 14 gün süre içerisinde ürünü iade edebilme hakkına sahiptir. Elbette iade koşullarında hem alıcının hem de satıcının hakları gözetilmektedir. İade koşullarının daha geniş bir alana yayılması ve kolaylaşması için Cumhurbaşkanlığı’nca devreye sokulacak yeni düzenlemelerin yurt içi ve yurt dışı iade koşullarını daha hızlı bir seviyeye taşıması bekleniyor.

 

Ürün güvenliğinin sağlanması: Ürün güvenliğinin titiz bir şekilde sağlanması için denetimlerin arttırılması da Cumhurbaşkanlığı’nın gündemine girdi. E-ticarette ürün güvenliği sağlanması için yeni modellerin geliştirilmesi, ürünlerin gözetimine dair yönetmeliğin hazırlanması da yine gündemdeki maddeler hazırlanması.

 

Tüketiciler online olarak satın aldıkları ürünün güvenli, hızlı ve sorunsuz bir şekilde teslim almak ister. E-ticarette ürün güvenliği de alıcı ve satıcı arasındaki ürün yolculuğundaki tüm bu dinamiklerin işlemesini kapsıyor. Cumhurbaşkanlığı’nın e-ticaret programına giren bu yenilikler ile 2022 yılında 450 milyar TL işlem hacmine ulaşması beklenen e-ticaret sektörünün daha da canlanması bekleniyor.

 

Tüketici hukuku güçleniyor: Tüketici hukuku uyuşmazlık çözüm mekanizmalarında kapasitenin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek. Tüketicileri bilinçlendirici materyaller hazırlanacak ve dijital platformlar geliştirilecek.

 

Tüketici memnuniyet endeksi oluşturulacak: E-ticaret dinamiklerinin sorunsuz bir şekilde işlemesi ve tüketicinin korunması kapsamında tüketici memnuniyet endeksi oluşturulması planlanan programlar arasında. Tüketici memnuniyet endeksi belirlenen üniversite ve araştırma kuruluşları tarafından Türkiye’nin pek çok bölgesinde oluşturulacak. Tüketici memnuniyeti bu araştırma kuruluşları tarafından her yıl ölçülecek.

 

Piyasa Gözetim ve Denetim Kurumu kurulacak: Farklı idareler üzerinden yürüyen yapının toplulaştırılması için bağımsız bir Piyasa Gözetim ve Denetim Kurumu kurulacak.

 

E-ticarette Yeni Düzenleme Yapılacak Alanlar Nelerdir

 

E-ticaret Sektöründeki Canlılık Devam Edecek

 

Pandemiyle birlikte e-ticaretteki canlılık ve büyüme her geçen gün artarak devam ediyor. 2020 yılında 222.6 milyar TL olan e-ticaret hacminin 2022 yılında 450 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Öte yandan e-ticarete adım atan işletme sayısı da 2020 yılında 68 bin 457’den 256 bin 861’e çıktı. Siz de vakit kaybetmeden e-ticarete adım atmak için güvenli, hızlı ve gelişmiş e-ticaret paketleri sunan Ticimax ile hemen online satışa başlayabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret