Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Sosyal Medya Raporu Nasıl Hazırlanır?

Güncelleme Tarihi: 17.08.2023

İçindekiler;

Sosyal medya raporu, markaların sosyal medya platformlarında yaptığı paylaşımları analiz etmek, sosyal medya stratejilerinin doğru olup olmadığını kavramak, reklam çalışmalarının başarısını ölçmek için yaptıkları analizlere verilen isimdir.

 

Sosyal medya raporları sayesinde markalar yürüttükleri iletişim hakkında bilgi alabilmekte, kampanyalarına yeniden şekil verebilmekte ve sosyal medya stratejilerini değiştirebilmektedir. Bu nedenle sosyal medya platformlarında iletişim yürüten markaların zaman zaman sosyal medya raporu hazırlaması ve bu raporlar ile yeni kararlar alması gerekmektedir.

 

Sosyal medya raporu hazırlamak isteyen kişiler için hazırladığımız Sosyal Medya Raporu Nasıl Hazırlanır adlı bu yazımızda sizlere sosyal medya raporları hakkında bilgi vereceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve markanızın yaptığı çalışmaları nasıl analiz edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Sosyal Medya Kampanyalarınız için 7 İpucu

 

Sosyal Medya Raporu Nasıl Hazırlanır?

 

Sosyal Medya Raporu Neden Önemlidir?

 

Sosyal medya platformlarında iletişim yürüten işletmeler için sosyal medya raporlarının önemi oldukça büyüktür. Çünkü işletmeler sosyal medya raporları sayesinde birçok avantajdan yararlanabilmektedir.

 
 • Sosyal medya raporları işletmelerin iletişim stratejilerinde başarılı olup olmadığını göstermektedir.
 • Sosyal medya raporları markaların hedef kitlesini tanımasını kolaylaştırmaktadır.
 • Sosyal medya raporları ile işletmeler pazarlama stratejileri hakkında bilgi almakta ve stratejilerinin doğru olup olmadığını kavrayabilmektedir.
 • Sosyal medya raporları işletmelerin doğru pazarlama stratejileri geliştirerek iletişimlerini kuvvetlendirmesini sağlamaktadır.
 • Sosyal medya raporları sayesinde markalar reklam çalışmalarının başarısını ölçümleyebilmektedir.
 • Sosyal medya raporlarında yer alan içerik analizleri markların yaptığı paylaşımlarda yüksek etkileşim oranı olan içeriklerini tespit etmesini kolaylaştırmaktadır.
 

Sosyal medya raporlarının markalara sağladığı başlıca avantajlar bunlardır. Sizler de dijital pazarlama çalışmaları yapan bir markaysanız işletmenizin sosyal medyadaki başarısını gözlemlemek ve iletişiminizi geliştirmek için aylık sosyal medya raporları hazırlamaya önem vermelisiniz.

 

İlgili İçerik; En İyi 10 Instagram Analiz Aracı

 

Sosyal Medya Raporu Neden Önemlidir

 

Sosyal Medya Platformlarını Ayırın

 

Sosyal medya platformlarında iletişim yürüten markaların önem verdiği sosyal medya platformları birbirinden farklılık göstermektedir. Örneğin; bazı markalar sosyal medya paylaşımlarını daha çok Instagram’da yaparken bazıları da Linkedin gibi sosyal medya platformlarında yürütmektedir. Bu nedenle sosyal medya raporu hazırlamak isteyen işletmelerin ilk olarak yapması gereken şey sosyal mecraları birbirinden ayırmak olmalıdır.

 

Sosyal Medya Platformlarını Ayırmak için iletişim yürüttüğünüz;

 
 • Instagram
 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube
 • Linkedin
 • Pinterest
 • Tiktok
 

Gibi sosyal medya platformlarındaki aylık iletişiminizi inceleyin ve her platforma özel bir analiz çalışması yapın. Böylece dijital pazarlama faaliyetlerinizin ve sosyal medya iletişiminizin hangi platformlarda başarılı olduğunu gözlemleyebilir ve pazarlama stratejinizi daha kolay bir şekilde geliştirebilirsiniz.

 

Sosyal Medya Raporu Platformlar

 

İçeriklerinizi Analiz Edin

 

Sosyal medya raporu hazırlamak isteyen kişilerin her içeriği ayrı ayrı incelemesi ve analiz etmesi gerekmektedir. Bu nedenle sosyal medya raporunda olması gereken;

 
 • İzlenme
 • Görüntülenme
 • Beğenme
 • Gönderme
 • Paylaşma
 • Yorum yapma
 

Gibi etkileşim türlerini de içerisinde barındıran içerik analizlerinin önemi oldukça büyüktür. Sosyal medya raporu hazırlarken;

 
 • İçeriklerinizin etkileşim oranlarını tespit etmek için izlenme, görüntülenme, beğeni ve yorum sayılarına raporunuzda yer verin.
 • En çok beğeni alan, en çok yorum alan içeriklerinizin hangileri olduğunu gösterin.
 • Etkileşim oranı düşük olan içeriklerinizi tespit edin ve bu içerikleri analiz edin.
 

Sosyal medya raporu hazırlarken içeriklerinizi bu doğrultuda analiz edebilir ve hangi içeriklerin neden daha az etkileşim aldığını belirleyebilirsiniz. Gelecek ay için sosyal medya takviminizi hazırlarken bu unsurları da göz önünde bulundurarak hareket edebilir ve içerik stratejinizi geliştirebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; Aylık Sosyal Medya Takvimi Nasıl Hazırlanır?

 

Sosyal Medya Raporu İçerik Analizi

 

Etkileşimlerinizi Önceki Aylar ile Karşılaştırın

 

Sosyal medya raporu nasıl hazırlanır diyen kişilerin önem vermesi gereken konulardan birisi de karşılaştırmalardır. Karşılaştırma yaparken ise sosyal medya raporu hazırlayan kişilerin daha önceki aylarda hazırlanan raporlara ihtiyacı bulunmaktadır.

 
 • Önceki aylardaki erişim oranı ve şimdiki erişim oranı
 • Bir önceki aydaki beğeni sayısı ve şimdiki beğeni sayıları
 • Takipçi sayısı farkı
 • Büyüme oranı farkı
 

Gibi önemli metrikler arasında karşılaştırmalar yapın. Böylece sosyal medya iletişiminizin kuvvetli olup olmadığını gözlemleyebilir ve iletişim stratejinizi geliştirmek için yeni aksiyonlar alabilirsiniz.

 

Sosyal Medya Raporu Etkileşimleri

 

Raporlarınızda Açıklayıcı Olmaya Çalışın

 

Sosyal medya raporu hazırlamak istiyorsanız istatiksel verileri analiz etmeniz ve açıklayıcı bir sosyal medya raporu hazırlamanız gerekmektedir. Her ne kadar sizler belirli metrikler ve raporlar hakkında bilgi sahibi olsanız da raporu inceleyecek olan kişilerin aynı bilgi düzeyine sahip olmadığını bilmeniz gerekmektedir.

 

Bu nedenle sosyal medya raporunu analiz ederken karmaşık ve kavramlar ile dolu olan cümleler kurmamaya özen gösterin. Raporunuzda kavramlar kullanacaksanız ilk olarak ilgili kavramları giriş bölümünde açıklayın ve ardından kullanın. Bu metot ile bir sosyal medya raporu hazırlayarak sizler de raporunuzun herkes tarafından anlaşılmasını sağlayabilirsiniz.

 

Sosyal Medya Raporu Açıklayıcılık

 

Gelecek Aylardaki Stratejilerinizi Belirleyin

 

Sosyal medya raporları, markaların bir sonraki aydaki iletişimlerini ve pazarlama stratejilerini şekillendiren raporlardan birisidir. Sosyal medya raporlarında yer alan analizler ve bulgulardan yararlanarak her marka pazarlama stratejilerinde değişiklik yapmaktadır.

 

Sosyal medya raporu hazırlanırken içeriklerinizi analiz ettikten sonra gelecek aydaki sosyal medya pazarlama stratejinizde olabilecek değişikliklere raporunuzda yer vermeniz oldukça önemlidir. Sizler de sosyal raporunda pazarlama stratejinizin nasıl değişmesi gerektiğini belirleyebilir ve neden değişmesi gerektiğine yönelik analizleri paylaşabilirsiniz.

 

Böylece sosyal medya raporu hazırlarken bir sonraki ayda olan sosyal medya stratejinizi belirleyebilir ve buna uygun bir sosyal medya takvimi hazırlayarak iletişiminizi kuvvetlendirebilirsiniz.

 

İlgili İçerik; 2023 Sosyal Medya Trendleri

 

Sosyal Medya Raporu Gelecek Ay Stratejileri

 

Sosyal Medya Hazırlama Programlarından Yararlanın

 

Sosyal medya raporu hazırlamak isteyen kişiler genellikle Sosyal Medya Hazırlama Programları kullanarak raporlarını hazırlamaktadır.

 
 • Excel
 • Google Tablolar
 • Power Point
 • Google Slaytlar
 • Canva
 

Sosyal medya raporu hazırlamak isteyen kişiler tarafından en çok kullanılan araçlardır. Genellikle sosyal medya raporu hazırlayacak olan kişiler bu araçları kullanarak daha etkileyici raporlar yaratmaktadır. Gelin şimdi bu araçlara detaylı bir şekilde göz atalım.Sosyal Medya Raporu Hazırlama Programları

 

Excel ve Google Tablolar

 

Sosyal Medya Hazırlama Programları arasında en çok kullanılan programlar Microsoft Excel ve Google Tablolar’dır. Genellikle aynı özellikleri bulunan bu araçları kullanan kişiler sosyal medya rapor örneklerini ve şablonları kullanarak etkileyici raporlar hazırlamaktadır.

 

Excel ve Tablolar programlarında analiz ve grafik paylaşımı gibi özellikler yer aldığı için ve bu programlar daha çok hesaplama yapılırken kullanıldığı için sosyal medya raporu hazırlarken işinizi kolaylaştırmaktadır.

 

Sosyal Medya Raporu Excel ve Google Tablolar

 

Power Point ve Slaytlar

 

Sosyal medya raporu hazırlarken kullanabileceğiniz bir diğer araç ise power point ve slaylatlardır. Genellikle hazırlanan bir raporu sunmak isteyen kişiler tarafından etkileyici bir sunum hazırlamak için tercih edilmektedir.

 

Slayt geçişleri, tasarımlar, grafikler, görsel paylaşımı ve efektler bulunduğu için sosyal medya raporlarını sunum şeklinde hazırlamak için kullanılmaktadır.

 

Sosyal Medya Raporu Power Point ve Slaytlar

 

Canva

 

Ücretsiz tasarım araçlarından birisi olan Canva, sosyal medya raporu hazırlamak isteyen kişiler tarafından en çok kullanılan araçlar arasında yer alır. Çünkü canva içerisinde birçok rapor şablonu bulunmaktadır ve kullanıcılar bu şablonlardan yararlanarak profesyonel raporlar hazırlayabilmektedir.

 

Sosyal Medya Raporu Canva

 

Ticimax ile Dijital Pazarlama Stratejinizi Yaratın

 

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmalara e-ticaret paketleri ve e-ticaret çözümleri üreten Ticimax’ın e-ticaret paketleri içerisinde dijital pazarlama stratejilerinizi güçlendirecek birçok modül ve özellik bulunmaktadır.

 

Sizler de e-ticaret sitenizi kurarken Ticimax’ı tercih edebilir ve alt yapımız içerisinde yer alan dijital pazarlama modüllerini kullanarak dijital pazarlama stratejinizi güçlendirebilirsiniz. Böylece hedef kitlenizde yer alan kişilere daha kolay ulaşabilir ve ürün satışlarınızı arttırabilirsiniz.

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

Yazar: Tolga Sefa Ağyıldız

Bu İnternet Sitesi içeriğinde yer alan tüm eserler (yazı, resim, görüntü, fotoğraf, video, müzik vb.) TİCİMAX BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ A.Ş.’ye ait olup, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Şirketimize sağladığınız kişisel verilerin, Aydınlatma Metnimizde yer alan değerler ile sınırlı ve ölçülü olmak kaydı ile ve 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu tacir ilişkisi kapsamında rızanıza dayanarak işlenebileceğini ve “Hemen Demoyu İnceleyin” butonuna basarak kişisel verilerinizin Aydınlatma Metninde belirtilen kapsamlarda işlenmesine izin vermiş olacağınızı hatırlatmak isteriz.

Kişisel verileriniz işlenmesine ilişkin detaylı bilgiye ulaşmak için Ticimax Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Aydınlatma ve Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Adres : Allianz Tower Küçükbakkalköy Mah. Kayışdağı Cad. No:1 34750 Ataşehir/İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2024 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
Ticimax