Biz Sizi Arayalım

Merak ettiğiniz tüm sorularınız için iletişim bilgilerinizi girin,
uzman ekibimiz en kısa zamanda size yardımcı olsun!

Dilerseniz;

7/24 Müşteri Destek Hattı

0850 811 08 20

telefonumuzdan
bize ulaşabilirsiniz.

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

İçerikler;

Affiliate marketing sistemi en çok tercih edilen pazarlama türlerinden biridir. Satış ortaklığı olarak da bilinir. Anlaşma sağlanan bir işletme adına yapılan pazarlama faaliyetleri sonrasında kazanılan ücrettir. Satış ortaklığı işletmeye ne kadar müşteri ya da satış getirdiğine göre belirlenmektedir. Yazımızda affiliate marketing ne kadar kazandırır gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

 

Affiliate Marketing Nedir?

 

Affiliate marketing, satış ortaklığı olarak bilinen bir pazarlama sistemidir. Bu sistem kurumlarla satış ortaklığı yapılarak oluşturulmuştur. Kişiler kurumlara her müşteri getirdiğinde kazanç sağlar. Satış yapılan ürün kadar ya da tıklanma başına kurumlar tarafından satış ortaklarına ödeme yapılmaktadır.

 

Affiliate marketing ne demek dediğimizde Türkçe karşılık olarak bağlı kuruluş anlamına gelmektedir. Bir işletmenin ürün ve hizmetlerinin reklamını yapmaları ve satış üretmeleri için ilgili kişilere ödeme yaptığı bir reklam modelidir. Affiliate pazarlamanın hedefinde çoğunlukla e-ticaret sitesine, uygulamaya, sosyal medya sayfası gibi alanlara yönlendirme söz konusudur. Affiliate pazarlamada satışa dönüşen eylemler için pazarlamayı gerçekleştiren kişi ya da kurumlara komisyon ödenmektedir.

 

İlgili İçerik; Dijital Pazarlama Terimleri Nelerdir?

 

Affiliate Marketing Nedir

 

Affiliate Marketing Siteleri Nelerdir?

 

Affiliate marketing siteleri olarak düşünüldüğünde bu pazarlama türüne en çok başvuran siteler genellikle e-ticaret siteleri olmaktadır. Bunlar arasında; affiliate marketing amazon affiliate marketing trendyol affiliate marketing Hepsiburada gibi siteler özellikle influencerlar ile bu satış ortaklığını sıkça gerçekleştirmektedir. Sosyal medyada çokça rastladığımız link verme durumları da bir affiliate marketing örneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

İlgili İçerik; E-ticaret Ziyaretçilerini Satın Almaya İkna Edecek 10 İkna Tekniği

 

Affiliate Marketing Siteleri Nelerdir

 

Affiliate Marketing Ne Kadar Kazandırır?

 

Bağlı kuruluş pazarlaması anlamına gelen affiliate marketing bir şirketin, trafik oluşturmak, şirketin ürün ve hizmetlerine yönlendirmek için üçüncü taraf yayıncılara ödeme yaptığı bir reklam modelidir.

 

Affiliate pazarlamanın kazancı bazı kriterlere göre değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenler; neyin pazarlandığına, pazarlamacının ne kadar etkisi olduğuna, bağlı kuruluşun erişimine ve pazarlama ürünlerine ne kadar zaman harcandığına bağlıdır. Genellikle, şirketin ürünlerini pazarlamak için daha fazla zaman harcayanlar daha fazla para kazanırlar.

 

Günümüzde dijital pazarlamanın artması ve şirketlerin çıkarlarına uyum sağlaması karşılıklı olarak kazandıran ve önemli bir kazanç potansiyelini içinde barındıran bir pazar karşımıza çıkmaktadır.

 

İşletmeler ödemelerini satış başına ya da tıklama başına yapmaktadırlar. Yapılan komisyon ödemeleri satış ortakları ile sağlanan anlaşmaya bağlıdır.

 

Affiliate pazarlama ödeme türleri ise şöyledir;

 

Müşteri başına ödeme türü: Müşteri başına ödeme yöntemine bakıldığında yapılan pazarlama faaliyetlerinin karşı tarafa müşteri getirmesi beklenmektedir. Potansiyel müşterilerin belirlenmesi açısından önemli analiz ve verilere ulaşılmasını mümkün kılan bir yöntemdir. Kayıt olma, anket, form doldurma gibi yöntemler bu affiliate marketing bölümüne örnek verilebilir.

 

Satış başına ödeme türü: Affiliate marketing ne kadar kazandırır diye merak edenler için kazanç yöntemlerinden biri de satış başına ödeme yöntemidir. Elbette bu yöntemler işletme ile birlikte alınacak bir karar ve hedefler doğrultusunda şekillenmektedir. Satılan ürün veya hizmetin sahibi olan işletme, bu pazarlama ile yapılan satışlardan sonra, satış ortağına, ürünün satış fiyatı üzerinden belirli bir yüzde vermektedir.

 

Tıklama başına ödeme türü: Tıklama başına ödeme türü de sıkça tercih edilen bir affiliate pazarlama ödeme türlerinden biridir. Buradaki asıl amaç potansiyel müşterilerin web sitesine yönlendirilmesidir. Burada sosyal mecralarda verilen linkler, sıkça gördüğümüz yukarı kaydır aksiyonlarının birçoğu bu hedeflere hizmet etmektedir. Affiliate pazarlama yapan kişi ya da işletmelerin amacı tüketicilerin aksiyon almalarını sağlamaktır. Böylece yönlendirilen kişi sayısına göre bir ödeme yapılması mümkün olmaktadır.

 

Affiliate Marketing Ne Kadardır

 

Affiliate Pazarlama Türleri Nelerdir?

 

Affiliate pazarlama türleri kendi içinde çeşitlendirilmektedir. Birinci örneğe baktığımızda affiliate pazarlama yapan kişi ya da kişilerin ürün ya da hizmetle ilgili bir ilgisi yoktur. Ürünle ilgili becerileri veya uzmanlıkları yoktur ve kullanımı konusunda bir otorite olarak hizmet etmez veya kullanımı hakkında iddiada bulunmazlar. Ürünü tavsiye etmekten uzak bir tutum sergilerler. Burada amaç potansiyel müşteriye ulaşmaktır.

 

Bir diğer türe bakıldığında tavsiye etme mekanizmasıyla çalışan bir türdür. Ortaklık yapılan işletmenin ürün veya hizmetlerin tanıtımını içerir. Kişiler siteye trafik oluşturmak için yeterli etkiye ve uzmanlığa sahiptir. Güvenli bir kaynak olarak dikkat çekerler. Bununla birlikte, bağlı kuruluş, ürün veya hizmetin kullanımı hakkında herhangi bir iddiada bulunmaz. Tavsiye eder.

 

Bir diğer şekliyle affiliate pazarlama tanıttıkları ürün veya hizmet arasında daha derin bir bağlantı kurmaya odaklanmaktadır. Ürünü kullanan, olumlu deneyimlerini net bir şekilde ortaya koyan ve bir nevi ürün ya da hizmete kefil olan reklam tarzıdır. Daha riskli bir yöntemdir çünkü karşı tarafın memnuniyetsizliği ile kişilere olan güven tehlikeye girebilmektedir.

 

İlgili İçerik; Dönüşüm Optimizasyonu için Temel Bilgiler

 

Affiliate Marketing Türleri Nelerdir

 

Affiliate Marketing Avantajları Nelerdir?

 

Önemli kazançlar sağlaması: Affiliate pazarlaması avantajları denildiğinde en önemli avantajı ve kişiler tarafından en çok ilgi duyulmasının amacı kazanıcıdır. Düşük maliyetli bir reklam şekliyle önemli kazançlar sağlanmaktadır. Karşılıklı çıkar ilişkisine dayanmaktadır. Satış ortakları denildiğinde reklamı yapan komisyon bazlı sürekli olarak kazanırken şirket de potansiyel müşteri, tıklama, satış, trafik sağlama gibi çeşitli alanlarda kazanç sağlamaktadır.

 

Katılımının kolay olması: Öte yandan katılımı kolay bir pazarlama türüdür. Elbette bazı işletmelerin farklı farklı kriterleri olabilmektedir. Affiliate pazarlama nasıl yapılır dediğimizde ilgili işletmenin şartları araştırılmalıdır. Katılımı kolay gibi görünse de pek çok anlaşma şartı işletmeler tarafından sunulmaktadır. Günümüzde tepkilere de yol açan affiliate pazarlama son zamanlarda çeşitli denetimlere de tabi tutulmaktadır.

 

Kargo, ürün satın alma süreciyle ilgilenilmez: Affiliate pazarlama genellikle bir tavsiye mekanizması üzerinden yapılan tanıtımlardır. Bu nedenle tanıtımı yapacak kişiler ürünü ya da hizmeti video, içerik, görsel, kullanım gösterimi gibi çeşitli kanıtlarla tüketiciler sunarlar. Sonrasındaki sürece ise onlar karışmazlar.

 

Şirketlerin lehine olması: Affiliate pazarlama yöntemi ile kişilerle iş birliği yapan işletmeler de en az tanıtımı gerçekleştiren kişiler kadar karlıdır. İşletmeler ise daha az maliyetle binlerce ürününün tanıtımını farklı kaynaklardan yapabilmektedir. Talebin olmasıyla birlikte normal bir reklamdan daha fazla trafik, tıklanma ve satış gibi aksiyonları alabilen şirketler büyümelerine katkı sunan affiliate pazarlama geniş bir pazar erişimini mümkün kılmaktadır.

 

7/24 kazanç ve tanıtım fırsatı: Online yapıldığından dolayı bir e-ticaret sitesi için iş ortağı olarak affiliate pazarlama yapılıyorsa e-ticaret sitesi sürekli olarak trafik alma potansiyeline sahiptir. Affiliate marketin yapan kişiler ise böylece 7/24 kazanç sağlama potansiyeline sahip olmaktadır.

 

İlgili İçerik; Influencer Marketing ile Etkileşimleri Arttırmak

 

Affiliate Marketing Avantajları Nelerdir

 

Affiliate Pazarlamayı Kimler Yapabilir?

 

Son yılların en fazla başvurulan yöntemlerin biri olan affiliate marketing sistemi uygulamalarını kimlerin yapabileceği konusu da merak konusudur. Günümüzde en önemli örneklerini Influencer’lar ile e-ticaret siteleri arasında görmekteyiz. Influencerlar geniş kitlelere ulaşma potansiyeline sahiptir ve e-ticaret siteleri ürün ve hizmetlerini geniş kitlelere ulaştırmak için influencer’lar ile işbirliği içindedirler.

 

İlgili İçerik; Influencerlara Yeni Vergi Düzenlemesi

 

 

 

Ticimax ile çalışmak istiyorsanız demo talep formunu doldurabilir ve 15 günlük deneme süresinin ardından e-ticarette doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret ile ilgili kapsamlı bilgi almak için 0850 811 08 20 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

 

15 Gün Ücretsiz Deneyin

Devlerin kullandığı e-ticaret alt yapısının 15 günlük demosu hemen mailinize gelsin.

Yeni Yazılar

Popüler Yazılar

Adres : Turgut Özal Bulvarı Rumi Sokak Ticimax Plaza No:31 Ataşehir - İstanbul  /  Çağrı Merkezi : 0850 811 08 20  / 
© 2005-2022 Ticimax E Ticaret Yazılımları ve E Ticaret Paketleri / Ticimax Bilişim Teknolojileri A.Ş. Her Hakkı Saklıdır.
BİZE ULAŞIN
e-ticaret